Plecaki damskie Deuter
Plecaki damskie Deuter
Porady

Plecaki damskie Deuter

Redakcja skalnik.pl / 13 stycznia 2020

Widzisz żółty kwiatek i od razu wiesz, że masz przed sobą zaprojektowany przez Deuter plecak damski. Przyczepiany kwiatek nie jest jednak jedyną rzeczą, która odróżnia plecak dla kobiet od sprzętu dla mężczyzn. Czym w praktyce wyróżnia się plecak damski Deuter?

Najwyższe szczyty mogą zdobywać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Aby jednak każda osoba na szlaku mogła cieszyć się jak największym komfortem, warto dopasować sprzęt do swojej budowy ciała. Właśnie dlatego plecaki Deuter są produkowane w różnych wersjach. W jaki sposób plecak damski Deuter dostosowuje się do kobiecej sylwetki?

Deuter dba o kręgosłupy różnych turystów

Stopy i kręgosłup to dwie części ciała najbardziej narażone na urazy w trakcie wędrówek po górach. Wybierając outdoorowy sprzęt, największą uwagę trzeba więc zwrócić na dobór butów i plecaka. Dobry plecak rozłoży optymalnie ciężar między barki i biodra, dzięki czemu po powrocie ze szlaku twój kręgosłup nie będzie krzyczał, że w tym roku to on już się w góry nie wybiera.

Turyści poszukujący takiego dobrego plecaka często decydują się na sprzęt niemieckiej marki Deuter. Nic dziwnego: plecaki Deuter to synonim dobrego wykonania i innowacyjnych rozwiązań. Produkcję plecaków firma zaczęła już 110 lat temu i obecnie jest jednym z liderów rynku outdoorowego w tym segmencie.

Hiking_FuturaPro_SideShot_1_Manuel-Ferrigato s
Niemiecka marka Deuter wypracowała sobie miejsce w czołówce producentów plecaków (fot. Deuter)

Tym co wyróżnia projektowane przez Deuter plecaki są autorskie systemy nośne. To właśnie one sprawiają, że plecak Deuter damski czy męski dobrze rozkłada umieszczony w nim ciężar.

Plecak Deuter – jaki system nośny wybrać

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji plecaków Deuter może pochwalić się nie jednym, a kilkoma własnymi systemami nośnymi używanymi w różnych liniach plecaków. Co ważne, każdy z tych systemów jest stosowany zarówno w plecakach dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Kupując plecak damski Deuter, możesz więc wybrać taki system nośny, który najbardziej ci odpowiada. Nie musisz iść na żadne kompromisy! Czym wyróżniają się poszczególne systemy nośne?

Airstripes – proste i skuteczne

Airstripes to najprostszy system nośny zaprojektowany przez Deuter. Jest on wykorzystywany w plecakach miejskich oraz rowerowych. System Airstripes oparto na dwóch pasach wykonanych z oddychającej pianki. Pomiędzy nimi powstaje powietrzny tunel, który zapewnia doskonałą wentylację. System Airstripes jest wykorzystywany w serii plecaków Giga oraz Trans Alpine. Giga to stworzony przez Deuter plecak miejski. Posiada on oddzielną przegrodę na laptop. W głównej komorze zmieścisz natomiast dokumenty A4. Deuter Trans Alpine to natomiast plecak rowerowy. Możesz do niego przymocować kask, a szeroki pas biodrowy świetnie stabilizuje plecak nawet na ostrych zakrętach.

Aircomfort – dla zawsze suchych pleców

Aircomfort to system nośny zbudowany na stalowej sprężystej ramie oraz wytrzymałej siatce dystansującej. Badania pokazują, że redukuje on potliwość aż o 25%. Nawet w gorące dni zaprojektowany przez Deuter plecak skutecznie odprowadzi więc nadmiar wilgoci i ciepłego powietrza. System Aircomfort znajdziesz między innymi w serii Deuter Futura. To linia plecaków o niewielkiej pojemności przeznaczonych na krótkie wypady. Najmniejszy z nich – Deuter Futura 22 – przypomina miejski plecak. Nieco większy plecak damski Deuter Futura 28 wygląda już jak standardowy plecak turystyczny. Nada się on doskonale na jednodniową wycieczkę, a nawet weekendowy wyjazd, jeśli jesteś fanką minimalistycznego wędrowania. W spakowaniu się pomogą liczne kieszenie oraz troki, które pozwolą przyczepić na przykład kijki trekkingowe.

Hiking_FuturaPro_SideShot_3_Manuel-Ferrigato s
Siatka dystansująca w modelu Futura sprawdza się podczas intensywnego wysiłku (fot. Deuter)

Aircontact – pełna kontrola nad plecakiem

Aircontact to chyba najbardziej rozpoznawalny system nośny marki Deuter. Umiejscawia on ciężar jak najbliżej pleców użytkownika, co stabilizuje środek ciężkości. Większość obciążenia jest przenoszona na pas biodrowy wykonany z porowatej pianki, która doskonale odprowadza wilgoć. Plecak turystyczny Deuter z tym systemem to między innymi Deuter Aircontact oraz Aircontact PRO. Na plecak Deuter Aircontact zwróć uwagę, jeśli szukasz niezawodnego towarzysza na dłuższy trekking. Zintegrowany pokrowiec wodoodporny, dzielone komory, boczne kieszenie, dostęp od dołu oraz od frontu do komory głównej – to wszystko sprawi, że twoje rzeczy będą bezpieczne przez cały szlak.

Alpine – z myślą o wspinaczach

Alpine to kompaktowy i komfortowy system nośny stosowany między innymi w plecakach wspinaczkowych. Stabilizacja środka ciężkości daje pełną kontrolę nad plecakiem, a piankowe pasy adaptują się do pleców użytkownika. System Alpine jest stosowany między innymi w serii Guide przeznaczonej dla wspinaczy i alpinistów. Do plecaka Deuter Guide bez problemu przytroczysz kije, czekan, a nawet narty.

Co wyróżnia plecak Deuter damski

Wiesz już jaki system nośny i linia plecaków ci najbardziej odpowiada? Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zwróć jeszcze uwagę na oznaczenia stojące obok nazwy. Nie są to bowiem nic nieznaczące literki. Projektowane przez Deuter plecaki są oznaczone w następujący sposób:

  • bez dodatkowego oznaczenia – plecak przeznaczony dla mężczyzn o standardowej budowie ciała;
  • SL (Slim Line) – plecak Deuter z tym oznaczeniem jest przeznaczony dla kobiet oraz dla mężczyzn o drobniejszej budowie;
  • EL (Extra Long) – plecak przeznaczony dla wysokich osób (wzrost pow. 185 cm).

Czym w praktyce różni się plecak Deuter SL od plecaka przeznaczonego dla mężczyzn? Kiedy ogląda się stworzony przez Deuter plecak damski pierwszym co rzuca się w oczy jest żółty kwiatek. Co jednak się stanie, jeśli skorzysta się z możliwości odczepienia charakterystycznego kwiatka? Czy wtedy plecak Deuter damski będzie już nie do odróżnienia od męskiej wersji? Nic bardziej mylnego. Główne różnice tkwią bowiem w budowie plecaka, a nie w żółtym kwiatku czy kolorze sprzętu.

Deuter plecak damski speed lite
Plecaki w wersji SL posiadają charakterystyczny, żółty kwiatek. Można go jednak łatwo zdemontować (fot. Deuter)

Plecaki Deuter przeznaczone dla pań są projektowane przez specjalny zespół kobiet związanych z outdoorem. Dzięki temu systemy nośne plecaków rozwiązują faktyczne problemy, z którymi mierzą się miłośniczki gór. W jaki sposób projektanci dostosowali plecak damski Deuter do kobiecej sylwetki?

Po pierwsze panie mają zazwyczaj krótsze plecy i dłuższe nogi. U mężczyzn jest na odwrót. Dlatego projektowany przez Deuter plecak damski ma krótszy system nośny. Ciężar jest więc faktycznie przenoszony na biodra wędrowniczki.

Kobiety mają też węższe ramiona. Zdarzyło ci się kiedyś, że po pożyczeniu plecaka od brata czy chłopaka wciąż poprawiałaś zsuwające się paski? To właśnie efekt tej różnicy w budowie. Plecaki Deuter dla pań mają więc pasy nośne osadzone bliżej siebie. Od wewnętrznej strony są one też obszyte dodatkowym materiałem, który eliminuje ryzyko obtarć.

W damskich plecakach inaczej zbudowany jest też oczywiście pas piersiowy. Przede wszystkim można go bardziej regulować w pionie. Deuter dba także o to, by konstrukcja paska nie powodowała ucisku na piersi.

Projektowany przez Deuter plecak damski wyróżnia się też innym kształtem pasa biodrowego. Ma on bardziej eliptyczny kształt oraz posiada dodatkowe wewnętrzne kliny z miękkiej pianki umieszczone na wysokości kości biodrowych.

Deuter kobiety w górach
Plecaki damskie Deuter podczas testów team Birgit Gelder (fot. Deuter)

Deuter cały czas rozwija swoje plecaki, więc można być pewnym, że następne lata przyniosą kolejne zmiany w sprzęcie przeznaczonym dla kobiet. Oczywiście, nie wszystkie te udogodnienia są niezbędne do tego, by cieszyć się górskimi szlakami bez bólu kręgosłupa. Jeśli jedziesz w góry na jeden czy dwa dni, możesz wziąć plecak turystyczny, który nie do końca pasuje do twojej sylwetki i żadna wielka tragedia się nie stanie. Im jednak większy ciężar i dłuższe szlaki, tym bardziej docenisz zaprojektowane przez Deuter plecaki, które stworzono specjalnie z myślą o kobietach.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.