Raczki na buty, kolce, nakładki antypoślizgowe
Porady

Raczki na buty, kolce, nakładki antypoślizgowe

Marcin Nowak / 04 lutego 2022

Gdy szczyty zostaną obsypane śnieżnym puchem, gdy na szlakach pojawi się lód możemy być absolutnie pewni, że podeszwy naszych butów bez dodatkowego wsparcia nie zagwarantują nam bezpieczeństwa podczas zimowych górskich przygód. W plecaku każdego turysty lubującego się w zimowych wędrówkach powinny znaleźć się raczki lub raki turystyczne. Jednak, jak powszechnie wiadomo, zima nie omija również lasów, parków i miast i pokrywa leśne dukty, ścieżki czy chodniki warstwą lodu. Co założyć na buty w lesie lub mieście?

W tym wpisie omówię i przedstawię modele raczków i nakładki antypoślizgowe na buty, które fantastycznie sprawdzą się poza górskimi szlakami turystycznymi.

Przejdź do sklepu i zobacz raczki marki VI.6+.

Raczki VI.6+ Pro Traxion Lite

Zestawienie rozpoczynamy jednymi z najbardziej popularnych raczków. Raczki na buty Pro Traxion Lite cechuje bardzo prosta konstrukcja, w której skład wchodzą skręcane ogniwa i trzynaście zębów wykonanych ze stali nierdzewnej.

Wierzchnia część została wykonana z sylikonu, a łączenie łańcuszków zostało wzmocnione plastykowymi insertami, dzięki czemu mamy pewność, że Pro Traxion Lite to fantastyczne raczki w góry, gdzie przyjdzie nam zmierzyć się z delikatnym oblodzeniem na niewymagających szlakach turystycznych. To również bardzo dobre rozwiązanie dla biegaczy trailowych, którzy nie rezygnują z treningów i startów również zimą. Te lekkie i kompaktowe raczki sprawdzą się na turystycznym szlaku, ale możesz założyć je także na spacer po lesie.

Test tych raczków znajdziesz tutaj.

lekkie raczki turystyczne
Raczki Pro Traxion Lite – kompaktowe i wciąż niezawodne na szlakach. (fot. Dominik Marzec)

Raczki VI.6+ Pro Traxion Simple

Jeżeli raczki Pro Traxion Lite to zbyt wiele, a nakładki antypoślizgowe na buty to za mało, to VI.6+ przygotowało dla was ciekawą propozycję. Raczki VI.6+ Pro Traxion Simple to fantastyczne rozwiązanie dla biegaczy, którzy zimą wybierają miejskie parki lub treningi lasach.

Bardzo lekka konstrukcja ze stali nierdzewnej i sylikonu oraz niebywale niska waga to niewątpliwe atuty tego modelu. Osiem zębów usytuowanych w części, która lokuje się po założeniu pod frontem buta gwarantuje przyczepność podczas nawet intensywnych treningów.

kolce na buty simple traxion

Nakładki na buty z kolcami VI.6+ Pro Traxion Simple zajmują bardzo mało miejsca i pakowane są w minimalistyczny, sztywny futerał dzięki czemu z powodzeniem mogą być traktowane jako drugie, awaryjne raczki w góry.

Nakładki antypoślizgowe VI.6+ City Traxion

Zima nie omija miast, a powiedzenie „zima zaskoczyła kierowców/drogowców” jest jej nieodłącznym elementem kiedy tylko pojawia się w zurbanizowanej przestrzeni. Niestety chodniki też niejednokrotnie nie są obsypywane solą i piachem na czas, więc o stłuczenie naszych czterech liter nie jest aż tak trudno. W takich warunkach idealnym rozwiązaniem są nakładki antypoślizgowe na buty City Traxion.

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję, w której wykorzystano elastyczną i trwałą gumę, która po założeniu bardzo dokładnie przylega do buty. Pod spodem buta usytuowanych będzie 10 ostrych kolców wykonanych ze stali galwanizowanej, które skutecznie wgryzają się w lód i ubity, wyślizgany śnieg.

nakładki antypoślizgowe na buty

Nakładki na buty City Traxion świetnie sprawdzi się podczas prac dokoła domu, na zimowych spacerach. Nakładki antypoślizgowe City Traxion warto polecić również osobom starszym, w przypadku których poślizgnięcie się i niefortunny upadek mogą nieść bardzo przykre konsekwencje.

Raczki Pro Traxion Camouflage

Dla fanów militariów, bushcraftu i leśników VI.6+ ma jeszcze jedną wartą uwagi propozycję. Raczki turystyczne Pro Traxion Camouflage to pełnoprawne raczki, z dłuższymi i mocnymi zębami. Z powodzeniem możemy używać ich w górach, ale również i w lasach, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Cechą wyróżniającą ten model jest kolorystyka kmauflażu wierzchniej części raczków, która nie jest tak widoczna jak ma to miejsce w przypadku klasycznych Pro Traxion.

Pamiętajcie, że raczki nie są rakami i nie sprawdzą się na trudnych i wymagających tatrzańskich szlakach. Jeżeli nie macie pewności co do wyboru między rakami i raczkami, to zachęcam was do odwiedzenia naszych sklepów, gdzie nasi sprzedawcy chętnie wam pomogą lub zerknięcia na nasz kanał YouTube.

Jak widać w powyższym zestawieniu raczki Pro Traxion to cała, kompletna rodzina, która zapewni wam komfort i bezpieczeństwo podczas biegów, spacerów, wspinaczek i w obejściu domu. Pamiętajcie, żeby zawsze odpowiednio dopasować rozmiar raczków turystycznych i nakładek antypoślizgowych do używanego przez was obuwia. Jedynie prawidłowo dopasowane raczki gwarantują stabilność oraz bezpieczeństwo podczas wszelkich aktywności. Do zobaczenia na szlaku!

Zastanawiasz się jeszcze, czy raczki są dla Ciebie? Zobacz dlaczego warto mieć raczki turystyczne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.