Softshell – czym jest i jak go wybrać?
Branża

Softshell – czym jest i jak go wybrać?

Zosia Kajca / 21 stycznia 2022

Softshell jest dziś szeroko wykorzystywanym materiałem. Co kryje się pod jego nazwą? Tak, jak zwykle pojęcie hardshell nie sprawia kłopotu osobom zainteresowanym odzieżą turystyczną, tak z ich kuzynostwo softshellowe budzi nieco wątpliwości. Softshell, dosłownie tłumacząc, to łagodniejsza forma ochrony przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Stanowi odpowiedź na niedogodności związane ze stosowaniem membran w trójwarstwowych laminatach, czyli hardshellach.

Softshell — co to znaczy?

Od strony technicznej softshell to rodzaj miękkiego, paroprzepuszczalnego materiału poliestrowego. Zabezpiecza przed przewianiem i sprawnie odprowadza wilgoć. Włókna, z których tkany jest softshell zwykle mieszane są z tworzywami syntetycznymi. Głównie po to, by zwiększyć elastyczność tkaniny i tym samym wygodę podczas ruchu. Wewnętrzna warstwa zwykle jest bardzo przyjemna w dotyku, a jej konstrukcja ułatwia odprowadzanie wilgoci wytworzonej przez ciało. Warstwa zewnętrzna ma za zadanie chronić przed wiatrem, więc jest bardziej zbita. Softshelle prawie zawsze impregnowane są hydrofobową warstwą DWR, która odpiera wilgoć i sprawia, że krople wody swobodnie spływają po jej powierzchni, zamiast wnikać w strukturę materiału. Warto pamiętać, że pomimo takiej konstrukcji softshell nie zapewni użytkownikowi ochrony przed ulewnym deszczem. Jako pierwsze wodę przepuszczą szwy, które w zdecydowanej większości produktów softshellowych nie są podklejane.

Softshell z membraną

Rynek outdoorowy oferuje modele softshelli wyposażone w membrany przeciwwiatrowe, takie jak GORE-TEX Infinium (wcześniej Windstopper). Choć gwarantują skuteczną barierę dla zimnych podmuchów wiatru, ograniczają paroprzepuszczalność tkaniny. Pozbawiają więc softshelli ich głównego atutu — oddychalności. Przy wyborze modelu odpowiedniego dla siebie należy zwrócić uwagę, na której funkcjonalności użytkownikowi zależy najbardziej. Każda membrana spowoduje spadek przepuszczalności powietrza oraz ograniczy zdolność do regulacji poziomu wilgoci i temperatury.

Przykładem softshella z membraną wiatroszczelną jest techniczna i bestsellerowa od lat kurtka Rom marki Marmot. Na blogu znajdziesz jej test, który przeprowadziła nasza atorka i ratowniczka TOPR – Ewelina Wiercioch. (fot. Ewelina Wiercioch)

Ponieważ nierzadko wybór pomiędzy funkcją przeciwdeszczową a regulacją termiczną to nie lada węzeł gordyjski, szczególnie dla początkujących outdoorowców, niektórzy producenci postawili na softshelle hybrydowe. To kompromis pomiędzy trójwarstwowymi laminatami i klasycznym softshellem. Tego typu kurtki softshell zwykle są wyposażone w membranę, ale tylko w miejscach najbardziej narażonych na przemakanie. To jest np. na ramionach, zwłaszcza podczas wędrówki z plecakiem, gdy szelki pod wpływem ruchu i ciężaru bagażu dosłownie wcierają krople wody w tkaninę, którą mamy na sobie. Jeżeli kurtka ma kaptur, on także będzie wzmocniony trzecią warstwą wodooporną. Pozostała powierzchnia odzieży skonstruowana jest zgodnie z pierwotnym założeniem, czyli zewnętrzna warstwa wiatroodporna i wewnętrzny fleece.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie takiego materiału, który łączy cechy kurtki softshell i kurtki hardshell. Takim materiałem jest na przykład tkanina Proflex™ stosowana w kurtkach Rab Kinetic.

Kurtka Rab Kinetic to model, który łączy właściwości softshella i hardshella. (fot. Rab)

Softshell — materiał na każdą okazję

W branży turystycznej i sportowej softshelle zajmują naprawdę wysokie miejsce w rankingu popularności. I to w przeróżnych gałęziach outdooru. Wszystko dzięki temu, że softshell to nie tylko jeden specyficzny produkt na konkretną okazję, ale cała gama rozwiązań odzieżowych przeznaczonych do przeróżnych aktywności. W softshell, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, możemy się ubrać od stóp do głów, bo w tej rodzinie znajdziemy zarówno kurtki (a nawet czapki), jak i bluzy oraz spodnie.

Softshell damski, a softshelle męskie — czy jest jakaś różnica? Z pewnością będą odrobinę inaczej skrojone z uwagi na odmienną budowę Pań i Panów. Natomiast, gdy mowa o funkcjonalności, będą spełniały to samo zadanie.

Kurtka softshell — przykładowe propozycje

Dla Panów kurtki męskie softshell wagi lekkiej to na przykład reprezentant wspinaczkowej marki odzieżowej Black Diamond – produkowana i ceniona od lat kurtka Alpine Start Hoody. Lekka waga i bardzo dobry parametr oddychalności przy jednoczesnej barierze dla wiatru to argumenty, dla których warto sięgnąć po ten model podczas wspinaczki górskiej. Na skiturach sprawdzi się model VR Summit marki RAB uszyty ze świetnie oddychającej tkaniny Pertex® Quantum Air i wyposażony w szczotkowaną, ciepłą i szybko odprowadzającą wilgoć podszewkę.

Pod tym linkiem znajdziesz kurtki męskie softshell.

Kurtki damskie softshell to propozycja dla Pań, które cenią sobie wygodę i komfort termiczny niezależnie od tego, czy wybierają spacer po grzbietach górskich, czy intensywny dzień na skiturach. W asortymencie softshellowym znajdą modele na każdą okazję. Przykładowa kurtka softshellowa na trekking to Shelbe Raschell Hoodie marki The North Face. Uszyta z zaawansowanej tkaniny WindWall® gwarantuje świetną ochronę przed wyziębiąjącym wiatrem, wobec czego doskonale nada się na wędrówki wysoko wśród szczytów górskich. Lekkim, ale ciepłym wariantem na duży wysiłek fizyczny będzie produkt Dynafit Free Alpha Direct Hoody. Łączy cechy polaru, softshellu i kurtki ocieplanej, dzięki czemu będzie niezastąpiona podczas przygód skiturowych.

Z tym linkiem przeniesiesz się do katagorii kurtki softshell damskie.

Spodnie softshell

Wśród spodni softshell sprawa wygląda podobnie jak w przypadku pozostałych części garderoby. Modele z grubszą ociepliną, do mniej intensywnych aktywności lub sportów zimowych. Te cieńsze, lżejsze — na cieplejsze pory roku lub do wymagającego wysiłku fizycznego.

Softshell to materiał, który świetnie sprawdza się w spodniach trekkingowych. (fot. Milo)

Wśród dostępnych produktów warto zwrócić uwagę na spodnie softshell męskie Dynafit Speed Dynastretch, jako jeden z flagowych modeli skiturowych. To przykład rozwiązania hybrydowego, w którym zastosowano dodatkową ochronę przed wodą.

Poznaj spodnie softshell męskie z naszej oferty.

Rozważając spodnie softshell damskie, spośród modeli trekkingowych dużą popularnością cieszą się Puez Orval 2 DST. Dla pań, które po górach wolą poruszać się szybciej dobrym rozwiązaniem będzie model TLT Touring Dynastretch Women marki Dynafit dostosowany do speedtouringu i skitouringu między innymi dzięki wykorzystaniu zaawansowanego materiału Dynastretch. Zapewnia komfort termiczny na najwyższym poziomie, jednocześnie pozostaje elastyczny i nie ogranicza ruchów.

Zobacz spodnie softshell damskie w Skalnik.pl.

Softshell – na jaką pogodę i do jakiej aktywności?

Softshelle grubsze, ocieplane zauważymy wśród fanów zimowych wędrówek górskich. Zarówno kurtki, jak i spodnie softshell sprawdzą się tam, gdzie prędzej spadnie śnieg, niż deszcz. Podczas umiarkowanego wysiłku taki materiał odprowadzi nadmiar wilgoci na zewnątrz, a jednocześnie nie pozwoli na wyziębienie.

Cieńsze softshelle znajdą zastosowanie w ekstremalnych formach aktywności lub tych o większej intensywności, typu wspinaczka lub skitury. Kompaktowe, lekkie, doskonale oddychające. Przy tym sprawnie regulujące termikę. Dbające o utrzymanie optymalnego poziomu ciepła pod warstwą ubrań.

Spodnie softshell mogą być cienkie, elastyczne.
(fot. Salewa /Daniele Molineris/Storyteller-Labs)

Osoby, które nie spotkały się wcześniej z tą grupą produktów często kojarzą softshelle jako grube, sztywne, ciepłe ubrania na zimę. Rzeczywiście dostępne są takie okrycia wierzchnie. Softshelle wychodzą jednak poza ramy pór roku. Wszystko zależy od zastosowanej ociepliny. Niektóre modele posiadają tak zwany fleece, czyli warstwę ocieplającą i te faktycznie stosowane będą przede wszystkim jako dobra izolacja termiczna. Są też softshelle pozbawione ociepliny, ultralekkie i cienkie. Ich głównym zadaniem nie będzie utrzymanie ciepła pod warstwą odzieży, ale odprowadzenie jego nadmiaru przy intensywnym wysiłku i w wyzwaniach typu fast&light. Z powodzeniem można je stosować na przykład wiosną albo latem w wyższych partiach gór.

Z odzieży softshellowej chętnie korzystają wspinacze wysokogórscy, którzy potrzebują sprawnej regulacji termicznej podczas intensywnego ruchu, ale także ochrony przed zimnem i wiatrem w momencie asekuracji, zakładania stanowisk, czy podczas zjazdów. Softshelle wspinaczkowe będą wyposażone w całą gamę funkcjonalności ułatwiających swobodne poruszanie się we wszystkich płaszczyznach. Będą charakteryzowały się także niską wagą i bardzo dobrymi parametrami oddychalności.

Lekki, sprawnie oddychający i chroniący przed wiatrem softshell Borealis marki Rab. (fot. Rab)

Komplety odzieży softshellowej doskonale sprawdzą się na skiturach. W tym przypadku to będzie softshell cieńszy, ale niezwykle skuteczny w odprowadzaniu wilgoci. Na ostrym podejściu pomoże pozbyć się nadmiaru ciepła razem z parą wodną, a podczas zjazdu ochroni przed zimnym wiatrem.

Dzięki eliminacji trzeciej warstwy, czyli membrany, odzież softshellowa jest naprawdę lekka i wygodna. To sprawa, że z powodzeniem korzystają z niej amatorzy dłuższych górskich przygód, gdzie liczy się każdy kilogram w plecaku i na ciele.

Jak nosić softshell?

Wszystko zależy od formy aktywności, którą wybiera użytkownik oraz od temperatur panujących w środowisku, w którym będzie ją uprawiał. Softshell z założenia jest odzieżą zewnętrzną, dlatego dodatkowe warstwy zakłada się raczej pod spód. Warto pamiętać, że kurtka softshell czy spodnie softshell powinny przylegać do ciała na tyle, aby móc odprowadzać wilgoć i ciepło z ciała na zewnątrz. Doskonale zgrają się zatem z odpowiednią do temperatur odzieżą termiczną. Taki duet będzie stanowił bardzo dobrą ochronę przed wiatrem, wychłodzeniem i przegrzaniem. 

 

Wybór jest bardzo szeroki, pozostaje tylko przeanalizować okazje, w których softshell ma nam towarzyszyć najczęściej oraz wybrać najważniejsze funkcjonalności potrzebne do korzystania z uroków outdooru bez ograniczeń. Udanych zakupów i do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.