Termosy na zupę – przegląd oferty
Termosy na zupę
Branża

Termosy na zupę – przegląd oferty

Redakcja skalnik.pl / 22 czerwca 2020

Suchy prowiant upychany w plecaku, niezdrowe przekąski podjadane w pracy, słodka bułka kupowana codziennie w szkole przez Twoje dziecko – masz tego dość? A co powiesz na aromatyczny zapach gorącego i sycącego dania? Termos na zupę zapewni Ci zdrowy posiłek zarówno w górach, jak i w pracy. Jaki termos obiadowy wybrać?

Gorąca herbata z termosu to coś, co docenia każdy zmęczony turysta. W termosie można jednak transportować nie tylko herbatę czy kawę, lecz także zupę albo cały posiłek. Jak wybrać termos na żywność? Na jaką markę się zdecydować? Termos Primus, Esbit, Naturehike czy jeszcze inny?

Jak działa termos na zupę?

Termos obiadowy ma taką samą zasadę działania jak zwykły termos. Jeden pojemnik jest zamknięty szczelnie w drugim, nieco większym. Pomiędzy nimi powstaje próżnia, dzięki której przez wiele godzin temperatura płynu lub jedzenia nie zmienia się. Obecnie zarówno termosy na herbatę, jak i takie na zupę są najczęściej wykonywane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Termosy obiadowe wyróżniają się natomiast kształtem. Są one bowiem zwykle mniejsze i szersze. Taki bardziej pękaty kształt ułatwia zjedzenie posiłku prosto z termosu.

Kiedy jednak właściwie przyda się termos na żywność? Czy nie będzie on tylko zbędnym ciężarem w plecaku? Jeśli masz takie obawy, przyjrzyj się poniższej liście.

Termos na zupę przyda się choćby wtedy, kiedy chcesz:

– zjeść ciepły posiłek w pracy i nie wydawać pieniędzy na jedzenie na mieście;

– mieć dostęp do ciepłego posiłku na szlaku zawsze wtedy, kiedy najdzie Cię ochota na coś gorącego;

– zjeść obiad na swoim wymarzonym szczycie;

– by Twoje dziecko zjadło pożywny posiłek w szkole czy na jednodniowej wycieczce (specjalny termos dla dzieci może stać się nieodłącznym towarzyszem Twojej pociechy);

– dbać o naturę i wielokrotnie używać jednego pojemnika na żywność.

Termos na żywność Rockland
Termosy na żywność zapewnią Ci ciepły posiłek w każdym miejscu na szlaku (fot. Rockland)

Czym powinny się charakteryzować dobre termosy na żywność?

W przypadku rzeczy używanych w outdoorze liczą się dobre materiały oraz detale, które, mimo że często niepozorne, znacząco ułatwiają używanie sprzętu w trudnych warunkach. Nie inaczej jest w przypadku termosów na zupę.

Kupując termos obiadowy, zastanów się przede wszystkim nad jego wielkością. Termos na zupę może mieć bowiem pojemność zarówno 0,3 l, jak i 2,1 l. Jaką wybrać?

Najważniejsze są oczywiście Twoje potrzeby. Chcesz zapakować małe danie dziecku do szkoły? Wybierz termos dla dzieci o pojemności 300 ml. Pakujesz posiłek, który ma być Twoim głównym pożywieniem na szlaku? Wybierz termos na żywność mieszczący 500 lub 750 ml. Termos 1 l lub większy wystarczy natomiast dla dwóch osób.

Wybierając pojemność, pamiętaj także, że większy termos będzie w stanie dłużej utrzymać temperaturę posiłku. Zajmie też jednak więcej miejsca w plecaku i będzie oczywiście cięższy.

W opisie konkretnego modelu termosu zawsze znajdziesz informację o właściwościach termoizolacyjnych danego sprzętu. Aby jeszcze poprawić izolację, nalej najpierw do termosu gorącą wodę na kilka minut, następnie wylej i od razu umieść w środku ciepłą żywność. Będąc już na szlaku, nie otwieraj też niepotrzebnie termosu. Każde otwarcie wychłodzi bowiem nieco żywność.

Oprócz pojemności oraz właściwości termoizolacyjnych wybierając termos na zupę, zwróć uwagę na następujące detale:

– antypoślizgowe wykończenie zewnętrznych ścianek – ułatwi Ci pewne chwycenie termosu nawet zimą w grubych rękawiczkach;

– szeroki wlew – ułatwia nalanie zupy, zjedzenie jej, a następnie wyczyszczenie termosu;

– specjalny przycisk zwalniający ciśnienie – niweluje on ryzyko poparzenia się gorącą parą po otwarciu termosu lub przypadkowego wybuchu nakrętki podczas transportu;   

– możliwość używania zewnętrznego korka jako miski;

sztućce turystyczne dołączone do termosu;

– warstwa srebra wewnątrz termosu – ma właściwości antybakteryjne oraz dodatkowo poprawia izolację;

– antypoślizgowy spód – dzięki niemu termos obiadowy będzie pewnie stał nawet na mokrym stole;

– składana rączka – przyda się przy większych modelach termosów na zupę.

Termos na zupę Esbit
Szeroki wlew ułatwi używanie termosu na zupę (fot. Esbit)

Jaki termos obiadowy wybrać?

Obecnie specjalne termosy turystyczne przeznaczone na przechowywanie żywności proponują wszystkie większe marki outdoorowe zajmujące się produkcją termosów. Czym wyróżniają się termosy na zupę poszczególnych marek?

Termos na żywność Esbit – solidny i niezawodny

Jednym z najpopularniejszych modeli termosów na żywność jest proponowany przez Esbit termos Majoris Food Jug. Termosy obiadowe Esbit z tej linii wyróżniają się zewnętrznymi ściankami wykończonymi proszkowym lakierem – nie tylko ładnie one wyglądają, lecz także pozwalają pewnie chwycić termos niezależnie od warunków.

Termos obiadowy Esbit Majoris Food Jug jest dostępny w różnych pojemnościach. Możesz więc wybrać średni termos mieszczący 0,6 l lub większy termos 1 l. Posiada on także dwa korki: zewnętrzny może służyć jako miseczka, a wewnętrzny jest wyposażony w przycisk wyrównujący ciśnienie. Użytecznym detalem jest antypoślizgowy gumowy panel na spodzie.

Inny model proponowany przez Esbit – Food Jug Plus – posiada wewnątrz korka specjalne miejsce na składaną łyżkę. Sztućce otrzymasz w komplecie razem z termosem. Od wewnątrz ten termos na żywność posiada cienką warstwę srebra.

Jeśli zależy Ci na większej pojemności, wybierz specjalny termos na zupę Esbit Vacuum. Jest on dostępny w pojemności od 1,2 do nawet 2,1 l. Ten termos posiada składany uchwyt i pasek, dzięki czemu możesz wygodnie nosić go na ramieniu. Duży otwór ułatwia nalanie zupy oraz wyczyszczenie pojemnika na koniec dnia. Termos obiadowy Esbit Vacuum posiada dwa kubeczki, dzięki czemu można go wygodnie używać z drugą osobą.

Duży termos na zupę cechuje się doskonałą termoizolację. Jeśli do termosu o pojemności 2,1 l wleje się wrzący płyn, po 24 godzinach będzie miał on temperaturę ok. 65°C.

Termos obiadowy Esbit zimą
Termos obiadowy zapewni ciepły posiłek także zimą (fot. Esbit)

W ofercie niemieckiej marki znajdziesz także specjalną serię KID. Taki proponowany przez Esbit termos dla dzieci wyróżnia się radosną grafiką, która na pewno przypadnie do gustu młodemu turyście.

Termos na zupę Primus – skandynawskie doświadczenie

Wielu turystom Primus jednoznacznie kojarzy się z doskonale trzymającymi ciepło termosami. Także termos na zupę tej marki będzie Twoim niezawodnym towarzyszem na szlaku.

Klasyczny termos na żywność Trailbreak Lunch Jug ma pojemność 400 ml lub 550 ml. Zmieścisz więc do niego standardowy posiłek na szlak. Termos Primus z tej linii jest dostępny w wielu kolorach. Żółty, czerwony, niebieski czy klasyczny czarny – wybór należy do Ciebie. Estetyczny wygląd zapewnia także zewnętrzna powłoka pokryta proszkowo warstwą antypoślizgową.

Możesz wybrać także specjalny duży termos Primus na zupę o pojemności 1,5 l. Ma on składaną rączkę ułatwiającą nalewanie. Pewny chwyt gwarantuje też antypoślizgowa powłoka zewnętrzna.

Termosy obiadowe Naturehike – małe i estetyczne

Termosy Naturehike Stainless Vacuum Flask są doskonałym wyborem, jeśli szukasz pojemnika, który będzie można nosić do pracy. Drewniany korek i ciekawe kolory sprawiają, że ten termos prezentuje się naprawdę estetycznie. Ze względu na małą pojemność (0,3 lub 0,4 l) sprawdzi się także jako termos dla dzieci. Możesz choćby włożyć do niego ciepły posiłek na jednodniową wycieczkę dla swojego małego turysty.

Termosy Naturehike, podobnie jak i inne termosy turystyczne przeznaczone na żywność, posiadają szerokie otwory oraz ergonomiczny kształt pewnie leżący w dłoniach. Ciekawym detalem jest pierścień znajdujący się przy otworze, który chroni przed poparzeniem o ścianki.

Termosy Rockland – praktyczne i bezpieczne

Jako termos na żywność Rockland proponuje model Comet. Posiada on szczelny korek z zaworem bezpieczeństwa oraz antypoślizgowe wykończenie zewnętrzne.

Co ważne, termosy Rockland mają nakrętkę, która może służyć jako praktyczna miseczka. Jest ona bardzo pojemna, więc bez problemu zmieścisz w niej swoją porcję posiłku.

Termos obiadowy Rockland Comet
Termosy obiadowe Rockland są praktyczne i bezpieczne (fot. Rockland)

Termosy Termite – otwierane jedną ręką

Termosy Termite Warhead to najpopularniejsza linia termosów marki Termite. Model Warhead Jar został stworzony specjalnie z myślą o przechowywaniu w nim żywności.

Termosy Termite są wyposażone w specjalny korek One-Twist. Dzięki temu termos możesz  otworzyć jedną ręką.

W zestawie, razem z termosem, otrzymasz składany łyżko-widelec. Dzięki gładkiej powierzchni wewnątrz pojemnika jedzenie nie przylega natomiast do ścianek. Termosy można więc łatwo wyczyścić po powrocie do domu czy schroniska.

Mimo że termosy na zupę zdobywają dopiero popularność wśród turystów, ich oferta na rynku jest już bardzo szeroka. Możesz wybrać renomowany termos Primus lub Esbit, estetycznie wykonane termosy obiadowe Naturehike, termosy Termite z korkiem One-Twist czy praktyczne termosy Rockland. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, jedno jest pewne: termos na żywność da Ci dostęp do pożywnego i gorącego posiłku w każdym miejscu na świecie.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.