Postawmy sprawę jasno. Wybór nart skiturowych to nie jest łatwa decyzja. Nawet jeśli nie jesteś już nowicjuszem skiturowych przygód i nie rozglądasz się za pierwszymi nartami skitour, pewnie masz mętlik w głowie. Każda kolejna narta, którą poznajesz, kusi, każda obiecuje jeszcze więcej emocji z wypraw na dwóch deskach.
Też to znam. Znajomi skiturowcy podpowiadają jedno, głowa mówi drugie, a serce trzecie. I choć nie dowiesz się z tego artykułu wszystkiego o tym jak wybrać narty skiturowe, to po lekturze będziesz wiedzieć, co wyróżnia narty Dynafit i co marka ta może ci zaoferować. A wiedz, że jest w czym wybierać i pośród czego się zgubić.
Pytanie to zadaje sobie każdy fan narciarstwa i to bez względu na stopień zaawansowania. Nie starczyłoby chyba nawet książki, by wyczerpać temat. Wszystko dlatego, że parametrów dobrego doboru właściwej narty skiturowej jest wiele, a i tak każdy świadomy potrzeb i swych zachcianek narciarz będzie tak nimi żonglował, by uzyskać swego rodzaju idealny kompromis.
Zapytaj znajomych o odpowiednią długość nart skiturowych. Pewna zasada mówi, że długość postawionej narty powinna ona zawierać się między ustami a oczami narciarza. Idę jednak o zakład, że doświadczeni riderzy powiedzą ci, żeby brać nartę równą ze wzrostem. Twój poziom narciarskich umiejętności, twoja waga, wreszcie warunki i styl, w jakich będziesz jeździć, szybko może tę “złotą zasadę” zweryfikować.
Nie zapomnij, podyskutować o szerokości i taliowaniu… Ile ma mieć narta skiturowa pod butem? I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Znam ludzi, którzy wybiorą szerokie płetwy na 110 mm pod butem i w swych szerokich ciuchach będą pływać w powderze i znam zawodników, którzy na skitur założą gumę (kombinezon skiturowy) i pomkną jak śnieżna pantera na kredkach o szerokości 64 mm. Ja tylko szepnę, że gdzieś w połowie tego zakresu (88-90 mm) jest miejsce dla turystów na nartach. Ale to ty musisz zdecydować, kim chcesz być w świecie skitouringu. Skitury to wolność, więc wybór należy do ciebie.
I na koniec jeszcze odpowiednia waga nart skitour… Jasne, każdy chciałby na podejściu nosić jak najmniej. Pamiętaj jednak, że najlżejsze narty są dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Jeśli w zjeździe nie popełniasz błędów, to narta nie musi ci niczego wybaczać. Jeśli jest inaczej, a ty w dodatku nie ścigasz się pod górkę na czas, weź po prostu coś dla normalnych ludzi.
O tym jak wybrać narty skitourowe rozmawialiśmy z Piotrem Gąsiorowskim – przedstawicielem marki Dynafit w Polsce. Tutaj przeczytasz wywiad.
Tak, ja też już się w tym wszystkim pogubiłem. Mam jednak dobrą wiadomość. Jeśli wybierasz narty, zacznij od tego, co mówi o danym modelu producent. Wszystko co znajdziesz w konstrukcji nart, ma swoje uzasadnienie i nikt nie zna lepiej tej deski, niż ten, kto ją zaprojektował.
Każda narta składa się z wielu komponentów. Ich dobór i sposób połączenia wpływa na właściwości narty, jej charakterystykę, wytrzymałość. Widzisz zewnętrzną powłokę, ślizg i stalowe krawędzie, ale tam w środku jest wiele więcej.
Sercem każdej z nart jest rdzeń. Produkowane przez Dynafit narty posiadają kilka modeli rdzeni:
Ponadto w nartach Dynafit – w zależności od modelu – znajdziesz wiele innych warstw i komponentów. Jednym z powszechniejszych jest ABS, czyli niezwykle odporne tworzywo sztuczne. W najlżejszych nartach stosuje się Carbon, czyli wytwarzane z polimerów włókna ze struktur węglowych lub Carbon UD, czyli struktury z włókien węglowych, które nie przeplatają się między sobą i są ułożone w jednym kierunku. Lekki i wytrzymały Carbon (włókno węglowe) łączy się w nartach także z włóknem szklanym.
Marka Dynafit wie, że skitour niejedno ma imię. Turystyka narciarska, freeride, czy zawody skiturowe są tak różnymi aktywnościami, że do każdej z nich należy dobrać odpowiednio nartę. Właśnie z tego powodu cała kolekcja Dynafit – i to nie tylko ta w segmencie narty skiturowe – podzielona jest na kilka kategorii:
Projektanci marki dość szczegółowo określili potrzeby osób, które wybierają odzież czy narty w każdym z tych segmentów. Dzięki temu marka Dynafit nie kusi obietnicą jednej narty idealnej na każdy styl i każde warunki, ale pozwala za to idealnie wybrać model odpowiedni do konkretnej aktywności.
Poznaj narty Dynafit z naszej oferty.
Narty z tej serii są najlżejsze z całej kolekcji. Każdy z modeli produkowany jest jedynie w dwóch długościach. Narty cechuje również najmniejsza szerokość pod butem. Tylko 64 mm czyni z nich przysłowiowe kredki – idealne na zawody skitour, ale już nie do klasycznego touringu czy jazdy w głębokim śniegu. Do kolekcji tej należą narty:
które sprawdzą się świetnie na szybkich podejściach pod górę i błyskawicznym zjeździe, w stylu niemal “na krechę”. Takie deski powinni wybierać narciarze o sportowych ambicjach – narciarze, dla których w górach najważniejszy jest jak najkrótszy czas.
To kategoria plasująca się gdzieś ściśle nartami zawodniczymi a nartami do klasycznego turowania. Co to oznacza? Znaczy to tyle, że znajdziesz tu już trochę szersze narty, które wykonane są w najlepszych technologiach. Seria tych nart to modele o ciekawszych właściwościach zjazdowych i mega niskiej wadze. Tym razem do wyboru mamy narty:
które najlepiej sprawdzą się na nogach tych narciarzy, którzy szukają najlżejszego sprzętu, ale licząc każdy gram, liczą także na frajdę w czasach zboczem. Najszersza z tych nart – Blacklight 88 Ski – to już narta praktycznie turowa, ale wciąż powodująca u narciarzy rumieńce z powodu wagi. Z tymi modelami pomkniesz po śniegu lekko, zupełnie niczym śnieżna pantera!
Tę serię można potraktować jako wybór środka. Znajdziesz tu narty do klasycznego skitouringu, czyli – zwał, jak zwał – turystyki narciarskiej, wycieczek skitour. Miarowe tempo na podejściu i przyjemny zjazd to domena tych nart, które pod butem mają 86-89 mm i występują w różnych długościach, dostosowanych do wzrostu użytkowników. W katalogu tych produktów znajdziesz także narty damskie i juniorskie. Kolekcję Tour tworzą narty takie jak:
Wybór tych nart będzie idealny dla użytkowników początkujących i średniozaawansowanych. Narty idealnie sprawdzą się do skitouringu od schroniska do schroniska i poradzą sobie w zmiennych warunkach, z jakimi mierzą się skiturowcy w polskich górach.
Kolejna seria nart to deski dla poszukiwaczy tak zwanego powderu! Te szerokie narty sprawdzą się tam, gdzie świeży i głęboki śnieg rozdaje karty przez dużą część sezonu. Na fanów jazdy w głębokim puchu czekają narty:
I choć najszerszej bestii ze stajni Dynafit brakuje do najszerszych nart na freerideowym rynku, to tak szerokie i wyporne narty dobierają zazwyczaj już doświadczeni riderzy, którym nie brak umiejętności i którym nie straszne freetourowe rzemiosło.
Dobór nart, kupno odpowiednich wiązań, wybór właściwej fok… Dynafit wie, że dla nowych adeptów skitouringu nie jest to łatwe zadanie. Z tego powodu przygotował gotowe zestawy, w których skład wchodzą narty, wiązania skiturowe oraz foki docięte idealnie do krawędzi. Zestawy skomponowane są z uniwersalnych nart serii Tour – Seven Summits, Seven Summits+ i Seven Summits Youngstar oraz odpowiednio dobranych wiązań, które sprawdzą się przy klasycznym skitouringu. Dzięki tym zestawom – zaraz po wyjęciu nart z pudełka – możesz być w gotowości do przygody w górach!
Tak szeroki wybór nart Dynafit sprawia, że marka z charakterystyczny logo śnieżnej pantery może być marką naprawdę wielu skiturowców. Dynafit nie oddaje pola w skiturowych zawodach i nie zapomina o nowych adeptach przygody w ośnieżonych górach. Jak już wspomniałem – skitouring to wolność i tu każdy może realizować się na własny sposób, choćby z marką Dynafit!
Tutaj znajdziesz wszystko, co potrzebne jest do skitouringu – kliknij!