Narty Dynafit – który model wybrać?
Branża

Narty Dynafit – który model wybrać?

Sławek Nosal / 26 stycznia 2022

Postawmy sprawę jasno. Wybór nart skiturowych to nie jest łatwa decyzja. Nawet jeśli nie jesteś już nowicjuszem skiturowych przygód i nie rozglądasz się za pierwszymi nartami skitour, pewnie masz mętlik w głowie. Każda kolejna narta, którą poznajesz, kusi, każda obiecuje jeszcze więcej emocji z wypraw na dwóch deskach.

Też to znam. Znajomi skiturowcy podpowiadają jedno, głowa mówi drugie, a serce trzecie. I choć nie dowiesz się z tego artykułu wszystkiego o tym jak wybrać narty skiturowe, to po lekturze będziesz wiedzieć, co wyróżnia narty Dynafit i co marka ta może ci zaoferować. A wiedz, że jest w czym wybierać i pośród czego się zgubić.

Jak wybrać narty skiturowe?

Pytanie to zadaje sobie każdy fan narciarstwa i to bez względu na stopień zaawansowania. Nie starczyłoby chyba nawet książki, by wyczerpać temat. Wszystko dlatego, że parametrów dobrego doboru właściwej narty skiturowej jest wiele, a i tak każdy świadomy potrzeb i swych zachcianek narciarz będzie tak nimi żonglował, by uzyskać swego rodzaju idealny kompromis.

Zapytaj znajomych o odpowiednią długość nart skiturowych. Pewna zasada mówi, że długość postawionej narty powinna ona zawierać się między ustami a oczami narciarza. Idę jednak o zakład, że doświadczeni riderzy powiedzą ci, żeby brać nartę równą ze wzrostem. Twój poziom narciarskich umiejętności, twoja waga, wreszcie warunki i styl, w jakich będziesz jeździć, szybko może tę “złotą zasadę” zweryfikować.

Nie zapomnij, podyskutować o szerokości i taliowaniu… Ile ma mieć narta skiturowa pod butem? I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Znam ludzi, którzy wybiorą szerokie płetwy na 110 mm pod butem i w swych szerokich ciuchach będą pływać w powderze i znam zawodników, którzy na skitur założą gumę (kombinezon skiturowy) i pomkną jak śnieżna pantera na kredkach o szerokości 64 mm. Ja tylko szepnę, że gdzieś w połowie tego zakresu (88-90 mm) jest miejsce dla turystów na nartach. Ale to ty musisz zdecydować, kim chcesz być w świecie skitouringu. Skitury to wolność, więc wybór należy do ciebie.

I na koniec jeszcze odpowiednia waga nart skitour… Jasne, każdy chciałby na podejściu nosić jak najmniej. Pamiętaj jednak, że najlżejsze narty są dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Jeśli w zjeździe nie popełniasz błędów, to narta nie musi ci niczego wybaczać. Jeśli jest inaczej, a ty w dodatku nie ścigasz się pod górkę na czas, weź po prostu coś dla normalnych ludzi.

O tym jak wybrać narty skitourowe rozmawialiśmy z Piotrem Gąsiorowskim – przedstawicielem marki Dynafit w Polsce. Tutaj przeczytasz wywiad.

dynafit skitouring
Sposobów na udany skitouring jest wiele. Jednych kręci głęboki puch innych szybkie podejścia. W tym sporcie musisz znaleźć swoją drogę. (fot. Dynafit)

Producent zna najlepiej swoje nart skiturowe

Tak, ja też już się w tym wszystkim pogubiłem. Mam jednak dobrą wiadomość. Jeśli wybierasz narty, zacznij od tego, co mówi o danym modelu producent. Wszystko co znajdziesz w konstrukcji nart, ma swoje uzasadnienie i nikt nie zna lepiej tej deski, niż ten, kto ją zaprojektował.

Jak zbudowane są narty Dynafit

Każda narta składa się z wielu komponentów. Ich dobór i sposób połączenia wpływa na właściwości narty, jej charakterystykę, wytrzymałość. Widzisz zewnętrzną powłokę, ślizg i stalowe krawędzie, ale tam w środku jest wiele więcej.

Sercem każdej z nart jest rdzeń. Produkowane przez Dynafit narty posiadają kilka modeli rdzeni:

 • ASH POPLAR RIDE CORE to rdzeń z jesionu i topoli. Stosuje się go w nartach, które są responsywne, lekkie i nie wpadają w drgania przy dużych prędkościach.
 • ASH POPLAR AIR FLEX CORE to kolejna odmiana z jesionu i topoli, w której rdzeń jest frezowany. Tu maszyny CNC frezują rdzeń, by był bardziej elastyczny i lżejszy. Efektem jest miększa i łatwiejsza w prowadzeniu narta.
 • POPLAR CORE to rdzeń z drewna topoli, która łączy w sobie wytrzymałość i niską wagę. Dynafit sięga po niego w nartach, w których priorytetem stają się właściwości zjazdowe.
 • PAULOWNIA ISOCORE RACE CORE to z kolei najlżejsze rozwiązanie w nartach Dynafit. Do jego produkcji używa się lekkiego drewna i tworzywa Isocore. Rozwiązanie pozwala na uzyskanie najlżejszej wagi i zachowanie właściwości zjazdowych
 • PAULOWNIA SPEED CORE to rdzeń dedykowany do speed touringu. Mniejsza sztywność, lekkość, łatwość w prowadzeniu – to zalety narty o takiej konstrukcji rdzenia.
 • PAULOWNIA RACE CORE to oczko w głowie ambitnych sportowców Dynafita. To balans wagi i wytrzymałości, który powstaje z najlepszego, ściśle wyselekcjonowanego drewna.
 • POPLAR PAULOWNIA CORE to wreszcie rdzeń dla osób poszukujących precyzyjnej kontroli jazdy. Tu sztywne włókna topoli uzupełniają się z lekkim i gęstym drewnem paulowni.

Ponadto w nartach Dynafit – w zależności od modelu – znajdziesz wiele innych warstw i komponentów. Jednym z powszechniejszych jest ABS, czyli niezwykle odporne tworzywo sztuczne. W najlżejszych nartach stosuje się Carbon, czyli wytwarzane z polimerów włókna ze struktur węglowych lub Carbon UD, czyli struktury z włókien węglowych, które nie przeplatają się między sobą i są ułożone w jednym kierunku. Lekki i wytrzymały Carbon (włókno węglowe) łączy się w nartach także z włóknem szklanym.

budowa nart dynafit
Skomplikowana budowa nart Blacklight 80. (źródło Dynafit)

Jak połapać się w kolekcji nart Dynafit

Marka Dynafit wie, że skitour niejedno ma imię. Turystyka narciarska, freeride, czy zawody skiturowe są tak różnymi aktywnościami, że do każdej z nich należy dobrać odpowiednio nartę. Właśnie z tego powodu cała kolekcja Dynafit – i to nie tylko ta w segmencie narty skiturowe – podzielona jest na kilka kategorii:

 • RACE
 • SPEED
 • TOUR
 • FREE

Projektanci marki dość szczegółowo określili potrzeby osób, które wybierają odzież czy narty w każdym z tych segmentów. Dzięki temu marka Dynafit nie kusi obietnicą jednej narty idealnej na każdy styl i każde warunki, ale pozwala za to idealnie wybrać model odpowiedni do konkretnej aktywności.

Poznaj narty Dynafit z naszej oferty.

Narty Dynafit – seria Race

Narty z tej serii są najlżejsze z całej kolekcji. Każdy z modeli produkowany jest jedynie w dwóch długościach. Narty cechuje również najmniejsza szerokość pod butem. Tylko 64 mm czyni z nich przysłowiowe kredki – idealne na zawody skitour, ale już nie do klasycznego touringu czy jazdy w głębokim śniegu. Do kolekcji tej należą narty:

 • DNA SKI
 • MEZZALAMA SKI

które sprawdzą się świetnie na szybkich podejściach pod górę i błyskawicznym zjeździe, w stylu niemal “na krechę”. Takie deski powinni wybierać narciarze o sportowych ambicjach – narciarze, dla których w górach najważniejszy jest jak najkrótszy czas.

dynafit narty zawodnicze
Seria Race powstała z myślą o osobach startujących w zawodach skitour. Narty charakteryzuje niska waga, mała szerokość i długość oraz ultralekkie wiązania. (fot. Dynafit)
narty zawodnicze dynafit

Narty Dynafit – seria Speed

To kategoria plasująca się gdzieś ściśle nartami zawodniczymi a nartami do klasycznego turowania. Co to oznacza? Znaczy to tyle, że znajdziesz tu już trochę szersze narty, które wykonane są w najlepszych technologiach. Seria tych nart to modele o ciekawszych właściwościach zjazdowych i mega niskiej wadze. Tym razem do wyboru mamy narty:

 • BLACKLIGHT PRO SKI
 • BLACKLIGHT 74 SKI
 • BLACKLIGHT 80 SKI
 • BLACKLIGHT 88 SKI

które najlepiej sprawdzą się na nogach tych narciarzy, którzy szukają najlżejszego sprzętu, ale licząc każdy gram, liczą także na frajdę w czasach zboczem. Najszersza z tych nart – Blacklight 88 Ski – to już narta praktycznie turowa, ale wciąż powodująca u narciarzy rumieńce z powodu wagi. Z tymi modelami pomkniesz po śniegu lekko, zupełnie niczym śnieżna pantera!

lekkie narty dynafit seria speed
Seria Speed czyli lekkie narty stworzone do szybkich wyjść w góry. (fot. Dynafit)
lekkie narty dynafit

Narty Dynafit – seria Tour

Tę serię można potraktować jako wybór środka. Znajdziesz tu narty do klasycznego skitouringu, czyli – zwał, jak zwał – turystyki narciarskiej, wycieczek skitour. Miarowe tempo na podejściu i przyjemny zjazd to domena tych nart, które pod butem mają 86-89 mm i występują w różnych długościach, dostosowanych do wzrostu użytkowników. W katalogu tych produktów znajdziesz także narty damskie i juniorskie. Kolekcję Tour tworzą narty takie jak:

 • TOUR 88 SKI
 • TOUR 88 SKI W
 • SEVEN SUMMITS+ SKI
 • SEVEN SUMMITS YOUNG STAR SKI

Wybór tych nart będzie idealny dla użytkowników początkujących i średniozaawansowanych. Narty idealnie sprawdzą się do skitouringu od schroniska do schroniska i poradzą sobie w zmiennych warunkach, z jakimi mierzą się skiturowcy w polskich górach.

narty skitour dynafit
Narty serii Tour sprawdzą się idealnie na narciarskich wyrypach. (fot. Dynafit)
narty skiturowe dynafit

Narty Dynafit – seria Free

Kolejna seria nart to deski dla poszukiwaczy tak zwanego powderu! Te szerokie narty sprawdzą się tam, gdzie świeży i głęboki śnieg rozdaje karty przez dużą część sezonu. Na fanów jazdy w głębokim puchu czekają narty:

 • BEAST 98 SKI
 • BEAST 98 SKI W
 • BEAST 108 SKI

I choć najszerszej bestii ze stajni Dynafit brakuje do najszerszych nart na freerideowym rynku, to tak szerokie i wyporne narty dobierają zazwyczaj już doświadczeni riderzy, którym nie brak umiejętności i którym nie straszne freetourowe rzemiosło.

dynafit freetouring
Cięższy styl, szersza narta, solidne wiązanie – to cechy serii Free. (fot. Dynafit)
narty freetour dynafit

Unpack & Ski – zestawy nart Dynafit

Dobór nart, kupno odpowiednich wiązań, wybór właściwej fok… Dynafit wie, że dla nowych adeptów skitouringu nie jest to łatwe zadanie. Z tego powodu przygotował gotowe zestawy, w których skład wchodzą narty, wiązania skiturowe oraz foki docięte idealnie do krawędzi. Zestawy skomponowane są z uniwersalnych nart serii Tour – Seven Summits, Seven Summits+ i Seven Summits Youngstar oraz odpowiednio dobranych wiązań, które sprawdzą się przy klasycznym skitouringu. Dzięki tym zestawom – zaraz po wyjęciu nart z pudełka – możesz być w gotowości do przygody w górach!

 

Tak szeroki wybór nart Dynafit sprawia, że marka z charakterystyczny logo śnieżnej pantery może być marką naprawdę wielu skiturowców. Dynafit nie oddaje pola w skiturowych zawodach i nie zapomina o nowych adeptach przygody w ośnieżonych górach. Jak już wspomniałem – skitouring to wolność i tu każdy może realizować się na własny sposób, choćby z marką Dynafit!

Tutaj znajdziesz wszystko, co potrzebne jest do skitouringu – kliknij!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.