Thermarest – kultowa mata samopompująca
Branża

Thermarest – kultowa mata samopompująca

Marcin Nowak / 05 marca 2020

Uwielbiamy być na szlaku i zdobywać kolejne szczyty. Każde nasze wyjście w górę związane jest jednak z wysiłkiem. Część z nas preferuje regenerację poza tradycyjnymi łóżkiem i decyduje się na nocleg pod chmurką, wiatą lub w namiocie. Jednym z głównych problemów takiej formy spania jest podłoże, które często bywa nierówne i twarde, skutecznie utrudniając nam wypoczynek.

W tej sytuacji świetnie sprawdzi się mata samopompująca. Maty samopompujące stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych karimat. Głównymi zaletami mat samopompujących są ich rozmiar po spakowaniu i komfort, jaki są w stanie zagwarantować. Samopompujący materac turystyczny wykonany jest z pianki, która jest szczelnie zamknięta między dwoma płatami materiału. Otwarcie zaworu powoduje, że mata zaciąga powietrze i pianka się dekompresuje. Użytkownikowi pozostaje matę delikatnie dopompować, zależnie od jego preferencji. Po kilku krótkich chwilach możesz wygodnie położyć się i odpocząć. Zasady działania materacy samopompujących w swoim filmie świetnie przedstawiła Zosia, zachęcam do jego obejrzenia.

Maty samopompujące Thermarest, którym poświęcony jest niniejszy artykuł to absolutna czołówka światowego outdooru i to właśnie matom tej marki przyjrzymy się dokładnie.

THERMAREST potrzeba matką wynalazku

W 1971 roku kilku bezrobotnych inżynierów – wspinaczy niezadowolonych ze swoich materacy snuje marzenia o przespanych nocach. Stają się one przyczynkiem do prac nad materacem, który wkrótce zrewolucjonizuje rynek outdoorowy. Pomysł niejako pojawia się sam, kiedy John Burroughs prypadkiem następuje na piankowy podkład ogrodowy. Dźwięk uchodzącego powietrza pod naciskiem buta Johna zwrócą jego uwagę i budzi w nim ciekawość. Okazuje się, że porowatą piankę można szczelnie zamknąć, a ciśnienie wewnątrz materaca regulować przy pomocy zaworu. Entuzjazm, zaangażowanie i wiedza młodych inżynierów (do Johna dołączyli jego koledzy: Jim Lea i Neil Anderson ) sprawia, że zaledwie po roku powstaje pierwsza mata turystyczna Thermarest.

Od 1972 roku Thermarest zyskuje popularność wśród outdoorowej społeczności. W 1984 roku potrzeby rynku okazują się znacznie większe i przerastają oczekiwania założycieli, którzy otwierają centrum produkcyjno-dystrybucyjne w irlandzkim mieście Middleton. Dwa lata później twórcy Thermarest wracają do korzeni i w efekcie świat poznaje piankowy materac Ridgerest. W roku 1989 powstaje bardziej kompaktowa forma piankowego materaca, karimata-harmonijka Z-Lite, którą zna prawie każdy miłośnik outdooru.

Kolejne lata przynoszą dalszy rozwój i innowacje. Powstaje prototyp systemu do spania, a mianowicie śpiwór zespolony z matą samopompującą oraz pierwsze maty samopompujące Thermarest przeznaczone dla kobiet. Konsumenci oczekują produktów bardziej kompaktowych i lżejszych, dlatego też pianki wypełniające materace zyskują perforacje, skutecznie czyniąc maty lżejszymi i bardziej kompaktowymi.

Biwak najwyższej jakości

To, co czyni maty wyjątkowymi i wyróżniającymi się na tle konkurencji, to ich wysoka jakość. Asortyment marki Thermarest w większości produkowany jest w Stanach Zjednoczonych (maty serii Ridgerest i Z-Lite) i w Irlandii (maty samopompujące i materace dmuchane). Każda mata samopompująca Thermarest posiada dołączony pokrowiec oraz zestaw naprawczy. Na korzyść Thermarest bardzo głośno przemawia dożywotnia gwarancja producenta obejmująca wady fabryczne i materiałowe. Decydując się na produkty tej marki możesz być pewny, że masz do czynienia ze sprzętem najwyższej jakości.
 

maty turystyczne i materace
Komfort podczas snu to podstawa regeneracji podczas outdoorowych przygód. Maty samopompujące Therm-A-Rest sprawdzą się na każdym biwaku. Therm-A-Rest.

Na co zwrócić przy wyborze maty samopompującej?

Thermarest ma w swojej ofercie kilkanaście modeli mat samopompujących, które uczynią twój biwak komfortowym. Tak jak i w przypadku wyboru butów, plecaka czy też odzieży musisz zdać sobie sprawę ze swoich potrzeb. Nie każdy materac turystyczny sprawdzi się w ciężkich, zimowych warunkach. Niektóre będą zbyt ciężkie i obszerne na letni biwak trwający jedną noc. Mam nadzieję, że poniższy przegląd pomoże Ci podjąć decyzję, która mata turystyczna będzie dla Ciebie najwłaściwszą.

Dobór rozmiaru

Maty samopompujące Thermarest produkowane są w wielu wariantach rozmiarów. W naszej sieci dostępne są cztery z nich, które powinny zadowolić większość turystów decydujących się na materac turystyczny. Wymiary materacy Thermarest przedstawiają się następująco: 

  • R – Regular: 51 cm x 183 cm
  • RW – Regular Wide: 63 cm x 186 cm
  • L – Large: 63 cm x 196 cm
  • WR – Womens Regular: 51 cm x 168 cm
     
maty samopompujące thermarest
Szeroki wybór rozmiarów mat turystycznych Therm-A-Rest pozwoli Ci wybrać wersję optymalną dla siebie. Therm-A-Rest.

Dobór izolacji parametr R-Value

R-Value to stopień izolacji cieplnej, który gwarantuje mata samopompująca lub dmuchany materac turystyczny. Im wyższa wartość R-Value, tym większy jest stopień izolacji termicznej od podłoża. Materace i maty testowane są w specjalnej komorze, w której utrzymywana jest stała temperatura 4°C. Badany materac trafia między dwie metalowe płyty. Płyta umieszczona na spodzie wyposażona jest w czujniki utrzymujące stałą temperaturę. Kiedy temperatura płyty zmienia się, czujniki mierzą pobór prądu konieczny do utrzymania temperatury urządzenia na stałym poziomie. Parametr R-Value będzie czynnikiem, który może mieć znaczący wpływ podczas wyboru właściwej maty samopompującej. Liczba „R” określa oporność przewodnictwa cieplnego danego materiału. Wartość „R” otrzymujemy dzieląc podaną w metrach grubość danego materiału przez wyrażoną przez Wat na metr-kelwin przewodność cieplną właściwą. Brzmi skomplikowanie, ale spokojnie – nie będziesz musiał współczynnika R wyliczać sam. Thermarest dla każdej ze swoich mat podaje wartość współczynnika R, dzięki czemu wybór właściwej maty będzie jeszcze prostszy. Przyjmuje się, że wartość „R” dla trzy-sezonowej maty samopompującej powinna wynosić przynajmniej 3.0 m2.K/W.

Która mata Thermarest jest dla ciebie?

Thermarest dzieli swoje maty samopompujące na dwie grupy: Trek & Travel oraz Fast & Light. Te pierwsze będą lepiej izolować i chronić przed utratą ciepła, ale będą ważyć więcej od mat z serii Fast & Light. Seria dla fanów poruszania się na lekko będzie miała lepsze parametry wagowe, a materace zajmą wyraźnie mniej miejsca w twoim plecaku.

Maty Thermarest Trail Light

Mata samopompująca Thermarest Trail Light jest propozycją dla turysty, który szuka uniwersalnego, trzy sezonowego materaca. Linia Trail Light, będąca częścią grupy Trek & Travel, stanowi kompromis między wagą, pakownością i izolacją. W zależności od rozmiaru i dla wersji (damskiej lub męskiej) otrzymujemy maty w wadze oscylującej w okolicach 710-740 gramów. Największą różnicą między wersjami, męską i damską, jest współczynnik R, Dla maty Thermarest Trail Lite WR (Womens Regular) wynosi aż 4.9, a dla męskiego odpowiednika wynosi on 3.4. Taki wynik sprawia, że damska wersja może sprawdzić się również w warunkach zimowych. Maty Thermarest Trail Lite są dość grube (3.8 cm) i zapewnią zmęczonym, spragnionym snu turystom należyty odpoczynek.

Maty Thermarest Trail Pro

Thermarest mata Trail Pro to topowy reprezentant grupy Trek & Travel. Zaprojektowana została tak, żeby nawet najbardziej wymagający turysta nie miał na co narzekać. Gołym okiem widać, że projektantom przyświecał jeden cel – stworzyć ultra wygodną i ciepłą matę samopompującą. Według mnie cel został osiągnięty, a turyści żądni komfortu absolutnego otrzymują grube, pięciocentymetrowe maty samopompujące. Grube nie oznacza ciężkie. Producentowi udało utrzymać się wysoki współczynnik R (Dla wersji Regular 4.0 i Womens Regular 4.8) i wagę na poziomie 740 gramów. Maty Thermarest mogą być używane z powodzeniem przez cały rok, co czyni je jednymi z najbardziej uniwersalnych mat na rynku.

Maty Thermarest Prolite

Seria Prolite z Lini Fast & Light to ukłon w stronę miłośników poruszania się szybko i lekko. Użycie lżejszej, dodatkowo perforowanej i anatomicznie wykrawanej pianki Atmos pozwoliło znacząco zbić wagę. Wynik oscylujący w okolicach 500 gramów sprawia, że maty samopompujące serii Prolite stanowią główny wybór wyznawców Fast & Light. Warto zwrócić uwagę na współczynnik R, który dla wersji męskiej wynosi zaledwie 2.4, co dla kogoś szukającego maty trzy-sezonowej nie będzie wynikiem zadowalającym. Wersja damska izoluje zdecydowanie lepiej, oferując współczynnik R o wartości 3.0. Warto wspomnieć, że są to najcieńsze maty samopompujące w ofercie Thermarest, a ich grubość wynosi zaledwie 2.5 cm.
 

mata samopompująca Thermarest
Kilka chwil i bardzo niewiele wysiłku kosztuje przygotowanie wygodnego spania z matą samopompującą Therm-A-Rest.

Maty Thermarest Prolite Plus

Jeżeli seria Prolite do ciebie nie przemawia i obawiasz się, że nie będzie wystarczająco komfortowa, to Thermarest wciąż ma coś do zaoferowania. Maty Thermarest Prolite Plus stanowią trzon grupy Fast & Light. Będą one cięższe od mat serii Prolite, ale będą tym samym grubsze (3.8 cm), a co za tym idzie – bardziej komfortowe. Zmianie ulega również wartość współczynnika R i wynosi 3.4. Damska wersja jest jeszcze cieplejsza (R 3.9) i waży zaledwie 640 gramów. Maty samopompujące Thermarest Prolite Plus świetnie sprawdzą się w ciągu całego roku i zagwarantują komfort na wysokim poziomie.

Maty Thermarest Prolite Apex

Przed tobą crème de la crème, wisienka na torcie, mój absolutny faworyt linii Fast & Light. Thermarest mata Prolite Apex swoją premierę miała w 2019 roku, utwierdzając outdoorowy świat, że to właśnie maty Thermarest są najlepsze i przekraczają kolejne, wydawać by się mogło, nieprzekraczalne bariery. Obecnie na rynku nie ma drugiej takiej maty, która może zaproponować takie parametry jak Prolite Apex. Współczynnik R na poziomie 4.0, waga 630 gramów (dla rozmiaru Regular) i pięć centymetrów grubości to wynik, który zostawił konkurencję daleko w tyle. Tak dobre parametry zawdzięczamy użyciu nowej technologii Strata Core, czyli frezowaniu wypełniającej materac pianki zamiast perforowania. Dzięki temu pianka zachowuje swoją ciągłość w całej objętości maty i zapobiega powstawaniu mostków termicznych wychładzających twój organizm.

Nie tylko maty samopompujące

Thermarest to również dmuchane materace serii NeoAir. Materace te cechują się ponadprzeciętnymi czynnikami izolacji termicznej, niską wagą i kompaktowymi rozmiarami. Najlepszy stosunek wagi do współczynnika R osiąga materac NeoAir Xtherm Max. Współczynnik R 5.7 i waga 490 gramów czynią go najcieplejszym materacem na świecie.

 

Jakościowo dobra mata samopompująca będzie tą częścią twojego ekwipunku, która może mieć zasadniczy wpływ powodzenie twoich wypraw. Jakość snu na biwaku często jest przez nas bagatelizowana, lecz nikt nie lubi wstawać połamany i zziębnięty, kiedy do przejścia pozostaje kilkanaście długich kilometrów. Dlatego też warto przemyśleć, jak sobie pościelić, by przyzwoicie się wyspać. Niezależnie od tego, czy szukasz maty ultra lekkiej, czy też grubej i ekstremalnie komfortowej, Thermarest powinien znaleźć się w kręgu twoich zainteresowań. Thermarest nikogo nie traktuje po macoszemu i każdemu z nas chce zagwarantować możliwie najbardziej komfortowy wypoczynek. Mam nadzieję, że mój tekst pomoże Ci w wyborze odpowiedniej dla siebie maty samopompującej, a każdy Twój kolejny biwak będzie tylko przyjemniejszy. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.