Wybierz komfort – śpiwory Deuter - blog Skalnik
Wybierz komfort – śpiwory Deuter
Śpiwory Deuter na biwak
Branża

Wybierz komfort – śpiwory Deuter

Redakcja skalnik.pl / 05 czerwca 2020

Pod namiotem, w schronisku czy też pod gołym niebem – ciepły i komfortowy śpiwór przyda się w różnych sytuacjach. Wśród polskich turystów dużą popularnością cieszą się śpiwory Deuter. Sprawdź, czy śpiwór tej niemieckiej marki będzie dobrym wyborem także dla Ciebie.

Znalezienie wygodnej pozycji do spania pod namiotem może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli śpiwór nie za bardzo chce z Tobą współpracować. Na szczęście niemiecka marka znalazła na to rozwiązanie. Elastyczne śpiwory syntetyczne z konstrukcją Deuter Thermo Stretch Comfort dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając Ci komfortowy sen. Co jeszcze wyróżnia śpiwory Deuter?

Śpiwór Deuter po spakowaniu
Śpiwór Deuter po spakowaniu nie zajmie wiele miejsca w plecaku (fot. Deuter)

Mężczyźni, kobiety, dzieci – Deuter pamięta o wszystkich

Oferta śpiworów marki Deuter jest bardzo szeroka, dzięki czemu każdy turysta może znaleźć faktycznie odpowiadający mu sprzęt. Lekki i wytrzymały śpiwór letni, cieplejszy śpiwór trzysezonowy, śpiwór zimowy z puchowym wypełnieniem – wybierz to, co jest Ci potrzebne.

Kupując zaprojektowany przez Deuter śpiwór, koniecznie zwróć uwagę na następujące oznaczenia:

Regular – śpiwór przeznaczony dla mężczyzn o przeciętnej budowie. Także wysokie turystki powinny zdecydować się na śpiwory puchowe lub syntetyczne w tej wersji.

SL – śpiwory Deuter projektowane z myślą o kobietach do 175 cm wzrostu. Są one dostosowane do damskiej sylwetki oraz posiadają dodatkową warstwę izolacyjną w okolicach klatki piersiowej oraz stóp, czyli w strefach najbardziej narażonych na zmarznięcie. Są także nieco bardziej rozciągliwe, aby każda turystka mogła ułożyć się do snu w komfortowej pozycji.

Long – wydłużone śpiwory przeznaczone dla osób mających ok. 200 cm wzrostu. W takim śpiworze rozciągniesz się wygodnie i prześpisz całą noc bez konieczności podwijania nóg.

W swojej ofercie Deuter posiada także śpiwory dla dzieci, które „rosną” wraz z młodym turystą. Dzięki temu nie będziesz musieć kupować co roku nowego śpiwora dla swojej pociechy. Co ważne, projektowane przez Deuter śpiwory dla dzieci można rozpiąć na całej długości. Taki śpiwór kołdra przyda się choćby w schronisku lub w bardzo ciepłą noc.

Jak wybrać dobry śpiwór Deuter?

Dobry śpiwór to taki, który jest dopasowany do Twoich potrzeb. Zanim więc zaczniesz przeglądać opisy konkretnych modeli śpiworów marki Deuter, odpowiedz sobie na kilka pytań.

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Po pierwsze należy podjąć decyzję, czy kupujesz śpiwór puchowy czy syntetyczny. Przy zbliżonych parametrach termicznych śpiwory puchowe są wyraźnie lżejsze. Po spakowaniu zajmują też znacznie mniej miejsca. Jeśli jedziesz na długi szlak i zależy Ci na ograniczeniu wagi do minimum, śpiwór puchowy będzie więc lepszym wyborem.

Śpiwory syntetyczne też mają jednak swoich zwolenników. Jakie są ich zalety?

  1. Syntetyki są znacznie tańsze niż śpiwory puchowe.
  2. Śpiwory syntetyczne radzą sobie lepiej ze zgromadzoną wilgocią i mogą wyschnąć nawet w niesprzyjających warunkach. Właściwości izolacyjne puchu po zamoknięciu spadają bowiem prawie do zera. Wilgotny syntetyk daje oczywiście gorszą ochronę niż suchy śpiwór, ale nadal pozwoli Ci w miarę spokojnie przespać noc.

Jeżeli więc szukasz w miarę taniego śpiwora na weekendowe wypady albo wybierasz się na trekking do państwa, w którym opady są bardzo częste, śpiwory syntetyczne mogą być właśnie tym, czego szukasz.

Jak chłodna będzie noc?

W śpiworze musi być ciepło. Jednocześnie jednak śpiwór zapewniający komfort w chłodniejszych temperaturach, waży więcej. Jeśli więc kompletujesz sprzęt na letnie wypady w polskie góry, gruby śpiwór zimowy będzie tylko niepotrzebnym obciążeniem plecaka.

Zanim kupisz śpiwór, sprawdź, jakie temperatury panują w nocy w rejonie, w który się wybierasz i odpowiednio do tego dobierz sprzęt. Oczywiście nie wybieraj śpiwora na styk. Jeśli na noc są przewidywane temperatury w okolicach 5°C, wybierz zaprojektowany przez Deuter śpiwór, w którym będzie Ci ciepło także w temperaturze wynoszącej 0°C.

W opisach modeli śpiworów Deuter zawsze znajdziesz informację, na jaką temperaturę jest on przewidziany. Natrafisz tam nawet na 3 takie wartości. Na którą temperaturę należy więc patrzeć? Poszczególne wartości oznaczają:

temperatura komfort – przeciętna kobieta będzie spała komfortowo w śpiworze w tej temperaturze;

temperatura graniczna (limit) – najniższa temperatura, w jakiej typowy mężczyzna będzie spał komfortowo;

temperatura ekstremum – minimalna temperatura, której przekroczenie powoduje ryzyko hipotermii. W tej temperaturze typowa kobieta przetrwa w śpiworze maks. 6 godzin.

Przede wszystkim zwróć więc uwagę na wartość temperatury komfort danego śpiwora. Mężczyźni mogą także rzucić okiem na temperaturę graniczną.

Należy zauważyć, że w przypadku śpiworów dla dzieci nie znajdziesz informacji o temperaturach, na jakie jest on przeznaczony. W przypadku młodych turystów określenie przeciętnego odczuwania ciepła jest bowiem bardzo trudne. Wybierając śpiwory dla dzieci, należy więc kierować się ogólniejszymi wskazaniami producenta. Deuter zawsze informuje, czy dany model to śpiwór zimowy, trzysezonowy czy też letni.

Co ważne, właściwości izolacyjne można polepszyć, stosując wkładki do śpiworów. Dodatkowo pomagają one utrzymać higienę, ponieważ można je często (nawet po każdym wyjeździe) prać. Jeśli zatem nie jest się pewnym, czy dany model zapewni odpowiedni komfort na szlaku, wkładki do śpiworów pomogą rozwiać te wątpliwości.

Śpiwór Deuter w namiocie
Śpiwory Deuter sprawdzą się w każdych warunkach (fot. Deuter)

Jakie rozwiązania technologiczne są Ci potrzebne?

Śpiwory Deuter są wyposażone w liczne nowoczesne rozwiązanie zwiększające komfort użytkowania. Zanim jednak skusi Cię wspaniale brzmiąca nazwa, sprawdź, co dane rozwiązanie faktycznie daje.

Projektowane przez markę Deuter śpiwory syntetyczne wykorzystują między innymi następujące rozwiązania:

1. Kształt mumii

Taki kształt z jednej strony chroni całą powierzchnię ciała, a z drugiej umożliwia sprawną cyrkulację powietrza. Jednocześnie śpiwór mumia zajmuje nieco mniej miejsca.

2. Rozciągliwa konstrukcja Deuter Thermo Stretch Comfort

Czy znasz to uczucie, kiedy chcesz przewrócić się na drugi bok i nagle czujesz, że śpiwór nie pozwala Ci się dalej obrócić? Dzięki konstrukcji Deuter Thermo Stretch zapomnisz o tym i komfortowo prześpisz całą noc, dowolnie zmieniając pozycje w trakcie snu. Zaprojektowany przez Deuter śpiwór z taką konstrukcją ma szwy rozciągające się nawet o 25%. Dzięki temu śpiwór faktycznie dopasowuje się do użytkownika, a wewnętrzna przestrzeń może się szybciej ogrzać.

3. Materiał Deuter Thermo ProLoft

Śpiwory syntetyczne Deuter wypełnione są często sztucznymi włóknami Deuter Thermo ProLoft. Zapewniają one bardzo dobrą izolację przed chłodem, a jednocześnie nie tracą swych właściwości w wilgotnych warunkach. Śpiwory Deuter z tymi włóknami nie ważą też zbyt wiele i kompresują się do niewielkich rozmiarów.

Śpiwory Deuter – przegląd modeli

Wiesz już, jakich właściwości śpiwora potrzebujesz? Czas więc na wybór konkretnego modelu.

Śpiwory Deuter Orbit – na częste i krótkie wyjazdy

Linia Orbit jest jedną z najpopularniejszych linii śpiworów syntetycznych marki Deuter. Możesz wybrać ciepły dwuwarstwowy model trzysezonowy (z temperaturą komfort wynoszącą 0°C), lżejszą jednowarstwową wersję przeznaczoną na czas od późnej wiosny do wczesnej jesieni lub śpiwór letni.

Śpiwory syntetyczne Deuter Orbit są wypełnione dobrze izolującymi sztucznymi włóknami High-Loft Hollowfiber. Dwustronny zamek YKK w tych śpiworach nigdy Cię nie zawiedzie. Co ważne, można połączyć dwa śpiwory Deuter Orbit, jeśli tylko posiadają zamki po przeciwnych stronach. Taki nocleg w dwie osoby pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć komfort cieplny. Tę możliwość na pewno docenią też wędrujące razem pary.

Deuter Orbit to wygodny śpiwór mumia, który w całości okryje Twoje ciało i zajmie stosunkowo mało miejsca po spakowaniu.

Śpiwory syntetyczne Deuter Dreamlite – śpij na lekko

Szukasz bardzo lekkiego śpiwora na letnie wypady pod namiot lub nocowanie w schronisku? Jednowarstwowy śpiwór Deuter Dreamlite to propozycja dla Ciebie. Waży on zaledwie 590 g i, dzięki dobrej kompresji, zajmuje bardzo mało miejsca w plecaku. Na zewnątrz śpiwór letni Dreamlite posiada ripstopową siateczkę, która zapobiega uszkodzeniom. Wewnątrz jest natomiast wyposażony w wytrzymały i miły w dotyku nylon. Zamek otwierany z obu stron daje możliwość zwiększenia wentylacji w bardzo ciepłe noce.

Co ważne dla miłośników natury projektowane przez Deuter śpiwory Dreamlite są pozbawione szkodliwych dla środowiska związków PFC.

Elastyczny śpiwór Deuter Exosphere – niech nic Cię nie blokuje

Śpiwory syntetyczne z linii Exosphere są wyjątkowo elastyczne dzięki zastosowaniu konstrukcji Stretch Comfort System. Taki śpiwór rozciąga się lub kurczy według potrzeby. Nie blokuje więc Twoich ruchów, a jednocześnie zapobiega powstawaniu zimnych miejsc.

Dodatkowo, w okolicach głowy oraz stóp te śpiwory są wyposażone w materiał z wodoodporną powłoką, chroniąc Cię przed zewnętrzną wilgocią. Ciepło zapewnią specjalny kołnierz termiczny umieszczony wokół ramion oraz kaptur regulowany w prosty sposób przy pomocy ściągacza.

Śpiwór Deuter Exosphere
Śpiwór Deuter Exosphere zapewni komfor i ciepło w nocy (fot. Deuter)

Śpiwory dla dzieci Deuter – słodkich snów dla małych turystów

Deuter nie zapomina też o młodych górskich odkrywcach.

Najmłodszym turystom (o wzroście od 95 do 130 cm) niemiecka marka proponuje śpiwór Deuter Little Star EXP. Rośnie on wraz z małym turystą – zamek umieszczony na końcu śpiwora umożliwia regulację długości. Little Star to także śpiwór kołdra: zamek możesz rozpiąć na całej długości i okryć dziecko, które na przykład usnęło przy ognisku.

Warto zwrócić uwagę na zintegrowanie ociepliny z materiałem wierzchnim, dzięki czemu nie będzie się ona przesuwać. A humor zmęczonemu dziecku poprawią urocze uszka umieszczone przy kapturze.

Zaprojektowany przez Deuter śpiwór Starlight to już propozycja dla nieco starszych turystów o wzroście od 130 do 170 cm. On także posiada regulację długości, więc jeden śpiwór posłuży dłuższy czas. Starlight to jednowarstwowy śpiwór letni. Można go także używać w trakcie noclegu w schronisku.

Śpiwory dla dzieci Starlight posiadają także wewnętrzną kieszeń na ważne drobiazgi młodego odkrywcy.

Ciepło i komfort użycia – to kluczowe cechy każdego śpiwora. Wybierając śpiwór puchowy lub syntetyczny z oferty marki Deuter, można być pewnym, że każdą noc prześpi się spokojnie i rano w pełni sił wyruszy się na szlak.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: