Dynafit – marka fanów skitouringu
Branża

Dynafit – marka fanów skitouringu

Skadi / 17 października 2023

Wyobraź sobie ten wczesnowiosenny dzień. Wyruszasz w zaśnieżone góry o brzasku. Foki bez oporu suną po zmrożonym firnie. Pod górę poruszasz się równym, miarowym tempem – jak dobrze naoliwiona maszyna. Nic dziwnego – korzysztasz ze sprzętu, który jest owocem wielu lat doświadczeń projektantów sprzętu skiturowego. W Twoim zestawie nie ma ani grama materiału ponad to, co niezbędne, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo, sprawne poruszanie się i pozytywne wrażenia ze skiturowej wycieczki. W świecie tym nie ma z resztą miejsca na jakościowe kompromisy. Jesteś więc na szczycie i przepinasz się do zjazdu. Słońce zdążyło już odpuścić wierzchnią warstwę betonu. Patrzysz na stojących obok pieszych turystów. Ich czeka jeszcze wysiłek zejścia. Tobie została już tylko adrenalina i przyjemność towarzyszące zjazdowi. Wiesz, że będzie wspaniale – ufasz swoim umiejętnościom. Doskonale dobrałeś linię zjazdu i sprzęt. Wybrałeś markę Dynafit.

Dynafit – kwintesencja skitouringu

Tym, co od razu odróżnia Dynafita od innych marek sprzętu skitourowego jest zogniskowanie na tym konkretnym sporcie. Marka pod obecną nazwą istnieje od roku 1969, ale jej korzenie sięgają lat ’50. XX w.

Oznacza to, że Dynafit od dziesiątek lat zdobywa know-how, którego konkurencja może jedynie pozazdrościć. Od lat skitouring pozostaje oczkiem w głowie marki Dynafit. Poniekąd można sądzić, że zainteresowanie marki sportami takimi jak MTB czy biegi górskie wyewoluowało z zamiłowania do działań w stylu fast&light, obecnej od dawna w narciarstwie wysokogórskim.

Skitouring ma ogromny udział w legendzie marki Dynafit, a współczesne trendy rozwiązań technicznych w tym sporcie, wywodzą się w prostej linii z wynalazków producenta z Monachium. Lata doświadczenia są w branży skiturowej bezcenne. Produkcja nart, wiązań czy butów, to nie tylko projektowanie samego sprzętu oraz jego estetyki, lecz także inżynieria materiałowa. Nic dziwnego, że ulubioną marką wielu miłośników narciarstwa pozatrasowego stał się Dynafit. Skituring ma bowiem tam marka „we krwi”!

Buty skiturowe Dynafit

Buty skiturowe to jedna z tych kategorii produktów, w których Dynafit stanowi absolutną awangardę. Prócz klasycznej, przeznaczonej do szeroko pojętej turystyki narciarskiej linii TLT i doskonale znanych allroundowych butów Dynafit Radical, znajdziemy tu czteroklamrowe pancerniki z linii Tigard nadające się do najtrudniejszych zjazdów. Również zwolennicy lekkości, także w zawodniczym wydaniu ultralight zostali wzięci pod uwagę przy konstruowaniu oferty. Do nich adresowane są takie modele jak Mezzalama oraz seria DNA.

Dynafit wychodzi też naprzeciw problemom z dopasowaniem kształtu buta do stopy. Model TLT X został wypuszczony w poszerzonej wersji Extra Wide. Jako, że skitouring przestaje być jedyne rozrywką dla żądnych przygód wysokogórskich wyjadaczy, a staje się bardzo popularnym sposobem alternatywnego spędzenia górskiego urlopu.

buty skitour trigard dynafit
Jeden z najnowszych modeli producenta – Dynafit Tigard. (fot. Dynafit)

Na koniec przeglądu butów ciekawostka. Dynafit zadbał także o produkt spod znaku après-ski – buty Winter Bootie. Są to ciepłe śniegowce, których użyjemy przemieszczając się poza zasadniczą trasą narciarskiej wycieczki.

Wiązania skitour marki Dynafit

Mówiąc o produktach Dynafit, nie można nie wspomnieć o wiązaniach skiturowych. Wszak to właśnie ta marka stworzyła rodzinę wiązań TLT, będących wzorcem dla wszelkich stosowanych obecnie modeli pinowych.

Dzięki przejrzystej polityce nadawania nazw produktom, bez trudu połapiemy się w przeznaczeniu wiązań. Nazewnictwo jest bowiem analogiczne jak w przypadku butów.

I tak na przykład linię TLT tworzą lekkie wiązania skiturowe, Radicale to nieco cięższe allroundy, a DNA stanowią produkt, które cechuje absolutnie minimalistyczny.

Sam Dynafit dzieli bardzo czytelnie wiązania na cztery kategorie:

  • Free,
  • Race,
  • Tour,
  • Speed.

Kategoria Free odpowiada nieco cięższemu sprzętowi o większej sile wypięcia, przeznaczonemu do bardziej technicznych zjazdów. Race to przeciwległy biegun – tu liczą się przede wszystkim gramy, a raczej ich brak. Wiązania z kategorii Tour oraz Speed oscylują pomiędzy tymi grupami i są odpowiednie dla większości turystów-narciarzy.

Kliknij tutaj, by znaleźć swoje –> wiązania skiturowe Dynafit

Narty i buty Dynafit – cenione przez fanów skitouringu! (fot. Dynafit)

Narty Dynafit

Dla uproszczenia wyboru nart Dynafit, ta sama systematyzacja odnosi się także do dwóch desek. Również tutaj mamy cztery kategorie: Free, Race, Tour oraz Speed.

Do kategorii Free, dedykowanej fanom najbardziej stromych linii oraz świeżego puchu, zalicza się linia Beast, produkowana w dwóch szerokościach – 98 oraz 108 mm pod butem. Liczący każdy gram zawodnicy wybiorą spośród modeli DNA oraz Mezzalama. Miłośnicy turystyki w lekkim wydaniu oraz okazjonalnych startów w zawodach zainteresują się zapewne przynależną do kategorii Speed serią Blacklight. Narty tej serii występują w szerokościach mierzonych pod butem od 74 do 88 mm. Najbardziej uniwersalny sprzęt znajdziemy w kategorii Tour, do której przynależą modele Dynafit Tour 88, Seven Summits oraz charakteryzująca się nieco bardziej freeridowym zacięciem linia Dynafit Radical.

Kliknij w link po –> narty skitour Dynafit.

Narty Skitour dla dzieci i młodzieży

Jest także propozycja dla młodszych miłośników narciarskich wędrówek i pozatrasowych zjazdów – model Youngstar. Jak widać projektanci monachijskiego producenta nie próżnują i nie ma takiego rodzaju skitouringu do którego nie znalazłby się odpowiedni zestaw nart Dynafit. Z uwagi zaś na czytelną kategoryzację według przeznaczenia, wybór nart Dynafit będzie po prostu przyjemnością.

narty dynafit dla dzieci, narty dynafit dla młodziezy
Kompleksowa oferta marki uwzględnia również najmłodszych. (fot. Dynafit)

Dynafit to także akcesoria i odzież skiturowa

Wycieczki narciarskie to nie tylko najpoważniejsze elementy sprzętu takie jak narty skiturowe czy wiązania, ale też szereg akcesoriów.

Kije skitour są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu zarówno od jednosegmentowych modeli do narciarstwa zjazdowego jak i kijów trekkingowych. Dynafit stanął na wysokości zadania i zaprojektował kilka modeli, celujących w określone wymagania. Tak więc zawodnicy będą zainteresowani kijami DNA oraz Mezzalama – jednosegmentowymi, lekkimi modelami o asymetrycznym talerzyku. Produkty bardziej allroundowe, takie jak kije Speed oraz Tour występują w wersjach jednosegmentowych lub składanych, dwusegmentowych (wariant Vario). Jedynie w wersji dwusegmentowej produkowany jest natomiast wytrzymały model Free.

Prócz kijów znajdziemy również akcesoria Dynafita jak kaski, gogle, rękawiczki, skarpety oraz chusty typu buff. Marka Dynafit to także szeroka oferta odzieży narciarskiej, odpowiadającej różnym podejściom do skitouringu i co za tym idzie różnej intensywności ruchu.

akcesoria dynafit rękawiczki opaski i gogle

Jak widać, poza sprzętem do ratownictwa lawinowego, Dynafit oferuje nam właściwie każdy element przydatny w uprawianiu narciarstwa pozatrasowego. Wszystko to okraszone atrakcyjną, nowoczesną estetyką. Ostatecznie jednak najważniejsza jest jakość – i to właśnie ten argument powinien skłonić nas do zainteresowania się ofertą Dynafita!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.