Podstawowy sprzęt na via ferraty
via ferraty
Porady

Podstawowy sprzęt na via ferraty

Redakcja skalnik.pl / 16 lipca 2015

Via ferraty – podniebna przygoda dla każdego! Od Alp Julijskich, przez słynne Dolomity, do francuskich zboczy spotykamy na żelaznych drogach turystów w każdym wieku, wielu narodowości i profesji. Jeżeli chcesz do nich dołączyć wiedz, że dobór profesjonalnego sprzętu jest pierwszym krokiem zapewniającym bezpieczeństwo podczas ferratowych eskapad. Zrezygnuj więc z lonż-samoróbek, czapki zamiast kasku i solowych przejść. Skorzystaj z naszego poradnika i bądź pewien ekwipunku, którego używasz.

Uprząż, lonża, kask i porządne buty. Wszystko to musisz posiadać by wycieczka wzdłuż stalowej liny mogła przebiegać bezpiecznie i komfortowo.

uprzążUprząż

Każda uprząż wspinaczkowa będzie odpowiednia również podczas pokonywania via ferraty. Jeżeli zamierzamy z niej korzystać głównie na żelaznych drogach zwróćmy się w stronę modeli lekkich i zajmujących niewiele miejsca. Po pierwsze są one łatwe do spakowania na czas podejścia pod drogę, po drugie nadmiernie nie czujemy ich ciężaru i powierzchni na ciele podczas wspinaczek w upale.

lonżaLonża

Najbardziej charakterystycznym elementem w który wyposażony jest turysta przemierzający szlaki wzdłuż żelaznej liny jest lonża. Są to specjalne konstrukcje przeznaczone tylko i wyłącznie do użytku na via ferratach. Zapewniają one maksymalne możliwe bezpieczeństwo na jakie pozwala współczesna technologia.  Wyposażone są w specjalne absorbery energii których działanie niweluje siłę szarpnięcia podczas odpadnięcia od ściany.  Należy pamiętać że wszelkie podobne produkty o zastosowaniu gospodarczym, czy lonże domowej konstrukcji nie posiadają tych właściwości przez co konsekwencje upadku mogą być groźniejsze. Planując wypad na via ferraty upewnijmy się więc że produkt któremu powierzamy nasze zdrowie został właśnie do tego stworzony.

Kask

Nie zapomnijmy też o kasku. Jest on niezbędny głównie ze względu na niebezpieczeństwo które powodują spadające kamienie. Nawet niewielki kawałek skały który wymksnął się spod buta wspinacza nad tobą może stanowić śmiertelne zagrożenie jeżeli nie posiadasz kasku. W przypadku tej części ekwipunku, tak jak z uprzężą, będzie dobry każdy produkt stworzony z myślą o wspinaczce. Jednak szczególnie polecamy modele posiadające dobrą wentylacje. Via ferraty to rozrywka typowo letnia i często upał potęguje trudności szlaku. W miarę możliwości wybierajmy więc sprzęt który zagwarantuje nam maksimum komfortu w upalnym środowisku.

Buty

Dobre buty na via ferraty to buty ze sztywną podeszwą. Odpowiednia jej twardość ma nas uchronić przed ostrymi krawędziami skał, które stanowią podstawowy budulec każdego ferratowego szlaku. Powinniśmy też dokonać wyboru między modelami zakrywającymi kostkę a tymi niskim. Pierwsze doskonale sprawdzą się na podejściach i uchronią nas przed mielącymi kamieniami piargów podczas zejść, drugie będą precyzyjniejsze na via ferracie lecz nie zapewnią komfortu poza nią. Jeżeli planujemy wyjazd w Dolomity skłonimy się ku zakupowi butów wysokich. Przepastne pola malutkich kamieni potrafią być prawdziwą męką dla schodzącego, bez wysokich butów męka ta na pewno będzie podwójna. Niskie buty ze swą lekkością i precyzyjnością będą świetne na samej via ferracie, ale nie zapewnią ochrony podczas zejścia piargami. Nie polecamy ich zatem do przemierzania włoskich żelaznych dróg, będą jednak odpowiednie podczas wypadów na ferraty we Francji, Słoweni czy Austrii, gdzie piargi występują w ilości znikomej.

 

Via ferraty to jeszcze nie wspinaczka ale już nie banalna turystyka. Najważniejszym zatem jest bezpieczeństwo, które w pierwszej kolejności zapewnia odpowiedni sprzęt. Dobrze dobrany sprawia że nasza przygoda staje się przyjemnością, a jedynym potencjalnym zmartwieniem może być prognoza pogody.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.