Buty trekkingowe dla pań - blog Skalnik
Buty trekkingowe dla pań
buty trekkingowe dla pań
Porady

Buty trekkingowe dla pań

Redakcja skalnik.pl / 29 listopada 2016

Mamy je ze sobą od wyjścia ze schroniska o brzasku aż po powrót o zmierzchu. Muszą wytrzymać trudy wędrówki po kamieniach, przeprawę przez strumienie, czasem nielubiane dreptanie po asfaltowych kawałkach szlaków. Buty trekkingowe dedykowane dla kobiet – przyjaciele lub wrogowie. Pokażemy, na co zwracać uwagę przy wyborze, jakie elementy w znaczący sposób poprawiają komfort noszenia obuwia.

Różnice

buty trekkingowe lowaMinęły – zdaje się, że bezpowrotnie – czasy, kiedy w outdoorze królowały modele uniwersalne, czyli unisex. Obecnie producenci praktycznie każdego artykułu wypuszczają na rynek modele zarówno przeznaczone dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Nie inaczej jest z butami, co jest łatwe do zrozumienia. Kobieca stopa jest zazwyczaj mniejsza, szczuplejsza i o niższym podbiciu niż męska. To ważne, by obuwie, które panie noszą po kilka-kilkanaście godzin dziennie dobrze dopasowywało się do stopy i nie sprawiało dyskomfortu, a także było w miarę lekkie. W Skalniku można wybierać z pośród kilkudziesięciu modeli butów trekkingowych damskich.

buty trekkingowe akuWygląd to nie wszystko

Na co zwrócić uwagę wybierając buty trekkingowe damskie? Panie w pierwszej kolejności patrzą na wygląd, co może być pewnym punktem zaczepienia – wśród ładnych modeli można znaleźć te idealne. Buty Aku występują np. w kilku wariantach kolorystycznych. Jednak wygląd zewnętrzny to oczywiście nie wszystko. Najważniejsze jest prawidłowe dobranie rozmiaru. Rozmiarówka uwzględniająca połówki numerów tak jak to mają buty Aku czy buty Meindl to gwarancja, że każda kobieta dobierze idealny rozmiar. Przy okazji warto pamiętać o ważnej zasadzie doboru rozmiaru – unikamy kupowania butów turystycznych w rozmiarze “na styk”. Zupełnie rezygnujemy także z za małych butów (w nadziei, że się rozchodzą). Nogi po całodziennej wędrówce są zmęczone i opuchnięte, za małe buty przysporzą im tylko cierpienia i odcisków. Przy kupnie butów turystycznych nie można się spieszyć. W każdym przymierzanym modelu warto się przespacerować kilkanaście minut, postać czy usiąść. W dobrych sklepach górskich znajdzie się także skośny stopień, który pozwoli sprawdzić, jak noga w butach zachowa się przy podchodzeniu i zejściu. Jeśli już na etapie przymierzania coś w butach doskwiera, lepiej zmienić model. Buty turystyczne muszą być wygodne i dopasowane perfekcyjnie, a tylko dłuższy czas poświęcony na wybór, gwarantuje dobry zakup.

buty trekkingowe

Dobrze zawiązane

Żeby dobrze dopasować buta do stopy nie wystarczy jedynie wybrać dobry rozmiar. Za odpowiednie trzymanie buta odpowiadają oczywiście sznurówki. Producenci obecnie często stosują rozwiązanie zapoczątkowane w butach wspinaczkowych – sznurowanie butów zaczyna się bardzo nisko, tuż przy palcach. Pozwala to idealnie dopasować buty turystyczne do konkretnej stopy. Ścisnąć tam, gdzie stopa jest szczuplejsza i zluzować w miejscu, gdzie dla komfortu potrzeba nieco więcej miejsca. Takie rozwiązanie mają np. buty Aku. Dobrze, jeśli wyższe, czyli częściej rozsznurowywane części buta mają haczyki, pozwalające szybko zawiązać buty. Dodatkowy haczyk pośrodku języka (mają go np. buty Meindl) stabilizuje język zapobiegając uciekaniu go na boki.

buty trekkingowe meindlŻeby nie chlupała woda

Lepszą wodoodporność i oddychalność obuwia zapewnia membrana GORE-TEX®. Działanie membrany – w dużym skrócie – polega na blokowaniu dostawania się wody do środka buta, a jednocześnie umożliwienie przedostanie się na zewnątrz cząsteczek pary wodnej. Dzięki temu noga się nie poci, bo ciepło w postaci pary wodnej odparowuje na zewnątrz.  W membranę GORE-TEX® wyposażają swoje buty niemal wszyscy producenci. O obecności membrany świadczy dopisek GTX przy nazwie modelu, np. Ultralight Micro GTX czy Vacuum GTX Lady.

Podeszwa i amortyzacja

podeszwa buta trekkingowegoButy trekkingowe damskie mają służyć swojej właścicielce na zróżnicowanym terenie. Dlatego równie ważne, co wyżej wymienione cechy górnej części, jest budowa wewnętrzna oraz podeszwa. W miejskich butach często nie zastanawiamy się nad częścią, która styka się z podłożem. W górach od bieżnika i gumy podeszwy zależy niejednokrotnie nasze bezpieczeństwo. Klasyczna podeszwa Vibram, z charakterystycznym żółtym znaczkiem pośrodku, to gwarancja najwyższej dbałości o bezpieczeństwo na podłożu skalnym, wilgotnym czy błotnistym. Dla wygody Pań buty turystyczne damskie mają nieco mniej sztywną podeszwę niż modele męskie – wynika to z chęci odciążenia butów oraz innego sposobu chodzenia. Producenci starają się, by buty, jako całość służyły swoim użytkowniczkom jak najlepiej niezależnie od przeznaczenia. Dodatkowym wyposażeniem jest wkładka amortyzująca, niewidoczna, ale wpływająca pozytywnie na komfort chodzenia. Mając buty turystyczne damskie wyposażone we wkładkę amortyzującą np. z pianki Eva, możemy być pewne komfortu stawiania kroków nawet nawet po kilkunastogodzinnych wędrówkach.

Gumowy otok

Dodatkowym zabezpieczeniem już może nawet nie dla damskich stóp, lecz dla samych butów jest gumowy otok. Chroni on skórę tej część buta, która najczęściej narażona jest na kontakt ze skałą. Wysoki otok, jaki mają buty Meindl, doskonale chroni przed uszkodzeniami (zadrapaniami czy odpryskami) skórę licową. Poprawia się dzięki temu żywotność obuwia, które lepiej chronione dłużej służy swojej użytkowniczce.

Raki

Dla zaawansowanych turystek ważną wskazówką będzie możliwość dopięcia do butów trekkingowych raków. O ile do większości butów trekkingowych renomowanych firm będą pasowały raki koszykowe, o tyle informacji o możliwości założenia raków półautomatycznych i automatycznych warto poszukać w opisie lub podpytać sprzedawcę. Automaty i półautomaty mają bowiem większe wymagania jeśli chodzi o twardość podeszwy i budowę buta.

Dobre buty turystyczne damskie to nie tylko krój, rozmiar i kolor, ale szereg dodatkowych elementów. Najważniejsze to uświadomienie sobie, do jakich celów turystycznych mają służyć. W jakie góry je ubierzemy, w jakich warunkach będziemy użytkować. Nie warto kupować butów “na wyrost”, lepiej dobrze je dopasować do własnych przygód i wyjazdów. Spośród szerokiej gamy obuwia turystycznego na pewno uda wybrać się idealną parę, która przemierzy z nami setki kilometrów, których nasze stopy nawet nie poczują.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: