Arc’teryx – nie tylko kurtki hardshell
Arc'teryx - nie tylko odzież
Branża

Arc’teryx – nie tylko kurtki hardshell

Marcin Nowak / 27 czerwca 2019

Z moich wcześniejszych tekstów dowiedziałeś się, że Arc’teryx to absolutny top kurtek hardshell przeznaczonych do działań w górach. O ich jakości mógłbym pisać bez końca. W tym wpisie chciałbym jednak przenieść się na inny outdoorowy obszar zajmowany przez Arc'(cheop)teryxa. Bowiem Arc’teryx w swoim arsenale ma wszystko, co każdemu miłośnikowi górskiej ekstremy (i nie tylko) może się przydać. Zapraszam do lektury.

To, co wyróżnia produkty Arc’teryx i czyni je tak wyjątkowymi to minimalizm. Może wydawać się, że rzeczy pozornie proste w swym designie, nie mogą mieć takich walorów użytkowych, jakie faktycznie mają. Minimalistyczny design i maksymalna użytkowość są wypadkową filozofii Arc’teryxa, która staje w kontrze do konkurencji i rezygnuje z krzykliwych dodatków i zbędnych bajerów. Arcteryx stawia na prostotę i jakość.

 

Softshell Arc’teryx – klasa premium kurtek softshell

Jeżeli Arc’teryx produkuje (prawdopodobnie) najlepsze hardshelle, to czy w przypadku softshelli będziemy mówić o analogii? Myślę, że tak. Moimi ulubionymi kurtkami w tej kategorii są kurtka wspinaczkowa Gamma LT i softshell turystyczny Tenquille.

Kurtkę Gamma LT cechuje dopasowany, ale zarazem nie krępujący ruchów krój, który doceni każdy wspinacz. Obszerny i w pełni regulowany kaptur zmieści kask, a wysoko umieszczone i pojemne kieszenie są do twojej dyspozycji nawet przy założonej uprzęży. Gamma LT świetnie oddycha, jest elastyczna, lekka (545 g), a materiał w niej użyty jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Kurtka Tenquille przyciąga mój wzrok za każdym razem. Kurtka wykonana z charakterystycznego, delikatnie połyskującego materiału, z małym kapturem oraz frontem okraszonym dwiema kieszeniami i skromnym logo. Materiał główny Kasuss – pomimo braku membrany – jest w dużym stopniu wiatroszczelny, świetnie radzi sobie z wilgocią i pozwala zachować wewnątrz komfortowy mikroklimat. Od wewnątrz kurtka jest miękka i przyjemna w dotyku, co zachęca zakładać ją bezpośrednio na gołą skórę nawet w cieplejsze dni. Mały kaptur mimo braku regulacji świetnie chroni głowę użytkownika przed różnorakimi warunkami atmosferycznymi, a niska waga (290 g) zrobi wrażenie nawet na najbardziej wybrednych użytkownikach.

 

Lekkie kurtki ocieplane i bluzy Arc’teryx

Arc’teryx to również kurtki puchowe, syntetyczne i bluzy wykonane w technologii Polartec Power Stretch. I w tym przypadku widać, że projektanci nie uznają kompromisów i w swoich realizacjach korzystają z najbardziej zaawansowanych materiałów.

Wśród ocieplin puchowych moim faworytem jest kurtka Cerium SL. Super lekki (215 g) sweter wypełniony puchem o sprężystości 850 cui. W strategicznych miejscach (barki, kaptur) puch wspomagany jest wypełnieniem syntetycznym Coreloft, a całość zamknięta w lekkiej, nylonowej i wytrzymałej na rozdarcia warstwie zewnętrznej. Cerium SL to idealna propozycja dla liczących każdy gram wspinaczy, którzy wisząc w stanowisku czekają na partnera i marzną.

Atom AR to propozycja dla użytkowników potrzebujących izolacji w surowych i nieprzewidywalnych warunkach. 120-sto gramowe wypełnienie Coreloft to gwarancja ciepła podczas wspinaczki tam, gdzie deszczu i śniegu spotkasz więcej niż zwykle. W porównaniu z puchem gęsim zdecydowanie lepiej radzi sobie z wilgocią i schnie nieporównywalnie szybciej. Materiał zewnętrzny Tonyo daje gwarancję wysokiej wiatroszczelności i oddychalności, czyniąc kurtkę Atom AR sprzętem o wszechstronnym zastosowaniu.

Wykonana w technologii Polartec Power Stretch bluza Arc’teryx Kyanite Hoody to propzycja dla każdego fana górskiej aktywności. Cechuje się wysoką oddychalnością, optymalną termiką i niebywałą elastycznością. Takie właściwości sprawiają, że jest to bardzo dobry wybór na drugą warstwę na jesienne i wczesnowiosenne wypady, jak i samodzielna bluza w cieplejsze dni.

Arcteryx stylizacja

Z produktów Arc’teryx stworzyliśmy stylizację idealną na lato (źródło: opracowanie własne)

 

Spodnie Arc’teryx – komfort absolutny

Myślę, że i ta część garderoby sygnowana charakterystycznym logo nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Spodnie Arc’teryx krojone są z wyjątkową starannością, a dobranie odpowiednich materiałów sprawia, że są one niesamowicie trwałe i zarazem niebywale komfortowe.

Spodnie Arc’teryx Sigma FL i SL to narzędzia dla wspinaczy, dla których duży zakres ruchu, ochrona przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych i waga to priorytet. Dopasowany krój, wytrzymałe materiały i wysoka oddychalność czynią je konstrukcjami, które sprawdzą się podczas szybkich wejść i wspinaczki w zróżnicowanych warunkach pogodowych.

Spodnie Arc’teryx Lefroy to propozycja dla miłośników hikingu i szeroko pojętej turystyki górskiej. Lekki, wytrzymały materiał Aequora AirPerm zapewnia ochronę przed wiatrem i lekkim opadem gwarantując wysoką oddychalność. Ten model świetnie sprawdzi się w każdej sytuacji, zaczynając od miejskiej dżungli, kończąc na przedzieraniu się przez gęste zarośla.

Spodnie Arc’teryx Beta SL to lekkie i minimalistyczne spodnie trekkingowe wykonane w technologii Gore-Tex Paclite. To, co rzuca się w oczy, to wyraźny profil, który uwzględnia dodatkowe miejsce na kolana i pełny zamek na bokach nogawek, pozwalający założyć spodnie, kiedy ulewa zaskoczy w najmniej oczekiwanym przez ciebie momencie. Dodatkowe wzmocnienia na dole nogawek zabezpieczają materiał przed uszkodzeniem przez ostre skały lub raki. Niska waga (355 g) i pakowność stanowią niepodważalny argument ku temu, żeby spakować je do plecaka i traktować jako nieodzowną cześć swojego ekwipunku.

Spodenki Arc'teryx

W kolekcji spodni Arc’teryx znajdują się także krótkie spodenki (źródło: Arc’teryx)

 

Buty Arc’teryx – podejściówki doskonałe

Moment, w którym Arc’teryx zaprezentował światu swoje obuwie był przełomowy. Buty kanadyjskiego producenta korzystały z rozwiązań niespotykanych wcześniej w branży outdoorowej. Zwarte konstrukcje wykorzystujące technologię laminacji oraz materiały syntetyczne pozwalające na uzyskanie niskiej wagi i bardzo pożądanej wytrzymałości to znak rozpoznawczy tejże linii produktowej marki Arc’teryx.

Buty Arc’teryx Acrux SL to bardzo lekkie (300 g) podejściówki, których cholewka wykonana została z lekkiej, poliuretanowej, oddychającej siatki wzmocnionej wstawkami z TPU (termoplastyczny elastomer poliuretanowy). Wzmocnienia z TPU cechuje wysoka wytrzymałość na odkształcenia, pękanie i rozrywanie, nie wspominając o zabrudzeniach i warunkach atmosferycznych. But postawiony jest na podeszwie wykonanej przez Vibram, która korzysta z technologii MegaGrip. Gwarantuje ona wysoką przyczepność nie tracąc na wytrzymałości.

Kolejnym wartym uwagi modelem jest Arc’teryx Konseal FL, czyli precyzyjny i dopasowany w kroju but podejściowy. Cholewka buta Konseal FL wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego nylonu, a przednia część osłonięta została gumowym, specjalnie uformowanym otokiem. Wszyty po bokach język chroni przed wpadaniem drobin i kamyków, a niskie sznurowanie pozwala precyzyjnie dopasować buta do twojej stopy. Podeszwa, tak jak i w przypadku modeli serii Acrux korzysta z podeszw Vibram MegaGrip, dzięki czemu but sprawdzi się podczas trudnych i technicznych podejść, dając ci odpowiednie wsparcie w najbardziej wymagającym terenie.

Buty Arcteryx

Produkowane przez Arc’teryx buty to niskie, techniczne modele dla aktywnych (źródło: Arc’teryx)

 

Plecaki Arc’teryx – na lekko z pomysłem

Plecaki Arc’teryx przez długi okres były dla mnie czymś niesamowicie egzotycznym. Egzotycznym do tego stopnia, że zastanawiałem się, jak mogą konkurować z pozostałymi brandami, które zajmują się tylko i wyłącznie tą dziedziną. Mam na myśli plecaki takie jak kultowe już Cierzo 28 czy Alpha FL. Ten pierwszy jak okazało się, jest fantastycznym kompanem podczas ataków szczytowych czy alpejskich wielowyciągów. Niska waga (550 g), spora pojemność i możliwość skompresowania do naprawdę niewielkich rozmiarów kusi, żeby uczynić go obowiązkową pozycją na twojej liście „przeczy do spakowania”.

Alpha FL występuje w dwóch litrażach: 35L i 45L. Obydwie wersje cechuje niska waga, odpowiednio 575 g i 650 g. Plecaki Alpha FL wykonane są z bardzo wytrzymałego nylonu powlekanego od wewnątrz poliuretanem, co w połączeniu z zamknięciem roll-top gwarantuje ochronę twojego szpeju przed opadami śniegu lub deszczu. System nośny sprawiający wrażenie wyjątkowo nieskomplikowanego daje dobre wsparcie i jest na tyle komfortowy, że wypełniony szpejem plecak nadaje się na długie i wymagające wspinaczki. Na szczycie plecaka spokojnie podepniesz linę, na froncie przypniesz dwa czekany i za pomocą elastycznych linek zamocujesz raki.

Plecaki Arc’teryx są częstym wyborem przewodników wysokogórskich IVBV/UIAGM i przed wprowadzeniem ich do kolekcji są przez tę elitarną grupę testowane. Jeden z polskich przewodników wysokogórskich – Maciej Ciesielski (sportowiec marki Arc’teryx) – miał okazję wziąć udział w takich testach, zanim nowy plecak Arcteryx Alpha AR 20 trafił do sprzedaży. Sprawdził, jak nowy plecak wspinaczkowy zachowuje się w swoim górskim biotopie. Reakcje i wrażenia mogły być tylko i wyłącznie pozytywne. Według tego znakomitego przewodnika i alpinisty plecak Arc’teryx Alpha AR 20 to najlepszy mały plecak wspinaczkowy, który godnie zastępuje model Cierzo 25.

 

Uprzęże Arc’teryx – lekkość i wygoda

Uprzęże Arc’teryx to sprzęt wyróżniający się na tle konkurencji. Jakby na to nie patrzeć, na osi czasu kanadyjskiej marki, to właśnie uprzęże określają początek jej historii. Mimo poszerzenia swojej działalności, producent nie zaczął traktować uprzęży po macoszemu i stara się je bezustannie ulepszać.

Najbardziej popularną w sklepach Skalnik uprzężą Arcteryx jest model SL-430. Tym, co wpływa na oryginalność uprzęży SL-430, jest jej konstrukcja. Zacznijmy od wykończenia, które przez sprawne ukrycie szwów łączących płaty materiałów przyciąga oko minimalistyczną estetyką. Najważniejsze jednak jest to, co jest w środku. W procesie produkcji uprzęży Arc’teryx wykorzystywana jest technologia WST (Warp Strenght Technology), której zadaniem jest rozdysponowanie obciążenia na całej szerokości pasa biodrowego i pętli udowych.

Takie rozłożenie obciążenia, w porównaniu do konstrukcji opartych na taśmie przebiegającej przez środek pasów daje nieporównywalny komfort podczas patentowania drogi. Uprząż nie pije w uda i nie uwiera na odcinek lędźwiowy, co może mieć ogromne znaczenie podczas wspinaczki w wielkiej ścianie. Uprząż Arc’teryx SL-340 to też niska waga (340 g), kompaktowe po spakowaniu rozmiary, idealne dopasowanie i materiały, które bardzo szybko schną.

Uprzęże Arcteryx

Uprząż Arc’teryx (źródło: Arc’teryx)

 

Akcesoria Arcteryx – dopracowana drobnica

Arc’teryx w swojej ofercie posiada całe spektrum akcesoriów, które są niezbędne na szlaku czy podczas wspinania. Arc’tryx to również rękawice, czapki, worki na magnezję i saszetki, które zawsze wychodzą przed szereg i pokazują, że można lepiej.

Lekkie, wykonane w technologii Gore® Windstopper rękawice Venta gwarantują pełną mobilność dłoni umożliwiająca manipulowanie zamkami karabinków, możliwość obsługi ekranu smartfona i pełną wiatroszczelność. Uzupełnione linerem RHO Glove stworzą duet, który sprawdzi się w niemalże każdych warunkach.

Saszetka „nerka” MAKA 1, to jeden z moich ulubionych dodatków marki Arc’teryx. Mimo swoich niewielkich rozmiarów mieści wszystkie najpotrzebniejsze na co dzień rzeczy, takie jak portfel, klucze i scyzoryk. Przestrzeń w środku łatwo jest zorganizować dzięki podziałce głównej komory i ukrytej kieszonce. Uwagę zwraca dodatkowa, umiejscowiona od strony wewnętrznej kieszeń na smartfona o przekątnej ekranu 4,5 cala.

Woreczki na magnezję Arc’teryx C40 i C80 to konstrukcje przemyślane, które są wykonane z elastycznych i wytrzymałych materiałów, z dodatkowym usztywnieniem rantów. Dwa rozmiary pozwalają dobrać rozmiar worka do wielkości dłoni i pomieścić pożądaną ilość magnezji.

 

Niezależnie od tego, czego brakuje w twoim outdoorowym magazynku Arc’teryx będzie w stanie zaproponować tobie coś ze swojego asortymentu. Może szukasz spodni, a może twój stary softshell prosi o wymianę? Może poprzednie uprzęże nie dały ci satysfakcji i wciąż szukasz czegoś wygodniejszego? Tak jak i we wcześniejszych wpisach traktujących o Arc’teryxie moje stanowisko pozostaje niezmienne. Jeżeli szukasz sprzętu, który da ci coś więcej, zaskoczy cię i pozwoli sięgnąć po więcej, to twój wybór powinien paść na tę kultową już w kręgach wspinaczy markę. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.