Buty skiturowe Dynafit
Branża

Buty skiturowe Dynafit

Skadi / 02 grudnia 2022

Dynafit jako marka wyjątkowo mocno kojarzona ze skitouringiem, ma w swojej ofercie solidny wybór butów do tej dyscypliny sportowej. Wprawdzie góry kojarzą się z wolnością, jednak aby połapać się w systematyce i przeznaczeniu sprzętu, pozwolę sobie na „poszufladkowanie” rodzajów skiturowych aktywności. Sam producent dzieli z resztą swój sprzęt narciarski według przeznaczenia na cztery główne grupy. Oczywiście nikt nie zabroni nam zrobić czasówki na podejściu w sprzęcie nastawionym bardziej na zjazd, ale szufladkowanie na pewno ułatwi dostosowanie zakupów do naszych preferencji!

Zobacz wszystkie buty skiturowe Dynafit.

Buty ski-turowe do wszystkiego – kategoria tour

Jest to najbardziej uniwersalna kategoria sprzętu, umożliwiająca nam czerpanie przyjemności z całego zakresu skiturowych aktywności, bez bicia rekordów. Buty tej klasy to dość tradycyjne konstrukcje o trzech klamrach i flexie w przedziale 110 – 120. Zapewniają przyzwoitą izolację termiczną przy wadze sztuki w rozmiarze 26,5 na poziomie 1400-1500 g. Do opisywanej kategorii zaliczają się produkowane obecnie buty Hoji PU, Hoji PX (różniące się materiałem wykonania skorupy – poliuretan oraz pebax), Radical oraz Seven Summits. W przypadku modeli Hoji oraz Radical, zastosowano ciekawe rozwiążanie – Hoji Lock System, pozwalający na szybkie przepięcie buta do zjazdu jednym ruchem dźwigni, bez majstrowania przy klamrach. Model Seven Summits jest najbardziej klasycznym z tej grupie i stanowi rozwinięcie znanego i popularnego modelu Neo.

Do klasycznego skitouringu przeznaczono buty z serii Tour. (fot. Dynafit)

Lekkie buty – skitury spod znaku light & fast

Dla wielbicieli stylu light & fast, Dynafit przygotował modele charakteryzujące się wagą pojedynczego buta w przedziale 990 – 1050 g (dla rozmiaru 26,5). Są to buty dwuklamrowe, bądź z pojedynczą klamrą i pokrętłem systemu Twistfit. Charakteryzują się delikatniejszą konstrukcją i mniejszą sztywnością niż buty poprzedniej kategorii.

Odpowiednie są zwłaszcza dla osób ceniących sobie szybkość i lekkość przemieszczania, kładących nacisk na sportowy wymiar skitouringu. We wszystkich modelach z tej kategorii za przepinanie do zjazdu odpowiada system Ultra Lock, w którym rolę przełącznika trybu ski/walk pełni górna klamra. Do tej grupy zaliczają się buty TLT Speedfit PRO, TLT 8 Expedition, TLT X, Speed oraz Blacklight. Model Speed jest najbardziej klasyczną konstrukcją z wymienionych, stanowiąca pomost między kategorią tour a speed. W konstrukcji butów Blacklight oraz Speedfit Pro zastosowano włókno węglowe.

W lekkim stylu! Buty Dynafit Blacklight (fot. Dynafit)

Najcięższy kaliber ze stajni Dynafit – buty Hoji Free

Propozycję dla freetourowców, kładących nacisk na przyjemność ze zjazdu, kreślących na stokach śmiałe linie, stanowią dwa warianty modelu Hoji Free. Mowa tu o butach Hoji Free 110 oraz 130. Liczba w nazwie oznacza w tym przypadku twardość flexa. Konstrukcję opracowano do współpracy zarówno z wiązaniami pinowymi, jak również szynowymi. But zapinany jest na 3 klamry, a za przepinanie do zjazdu odpowiada Hoji Lock System. Waga pojedynczej sztuki zarówno w wariancie z flexem 110 jak i 130 to 1550 g (dla rozmiaru 26,5).

Zawodnicze buty skiturowe Dynafit

Dla narciarzy celujących w wyzwania w rodzaju Pierra Menty czy Trofeo Mezzalama, firma przygotowała model PDG 2, Mezzalama oraz trzy warianty buta DNA. Ta kategoria skupia się na lekkości, kosztem sztywności czy wytrzymałości. Model PDG 2 jest jeszcze dość klasyczną, dwuklamrową konstrukcją, z powodzeniem mogącą pełnić rolę buta do speedtouringu. Zastosowanie włókna węglowego pozwoliło na ograniczenie wagi buta do 810 g. Przepinanie do zjazdu odbywa się za pomocą systemu Ultra Lock, a zatem operujemy górną klamrą buta.

Konstrukcje spod znaku DNA są już mocno wyspecjalizowane. Podstawowy wariant DNA pozbawiony jest klasycznej klamry – zastępuje ją zapięcie oparte na haczyku oraz lince. Szybkie przepięcie do zjazdu zapewnia dźwignia Race Lock. Część cholewki jest wykonana z elastycznego materiału. Jeszcze bardziej wyśrubowany jest model DNA by Pierre Gignoux – skorupa nie obejmuje tu całości buta a zapięcie realizowane jest w autorskim systemie opartym o linkę. Również przepinanie do zjazdu jest oryginalnym rozwiązaniem, określanym jako Pierre Gignoux System. Dynafit reklamuje ten model jako najlżejszy but skiturowy na świecie – o wadze jednej sztuki wynoszącej 510 g. O ile model PDG 2 może być odpowiedni dla kogoś, kto po prostu bardzo ceni lekkość, o tyle seria DNA to produkt celowany w konkretną grupę odbiorców – bywalców zawodów skialpinistycznych.

Coś dla koneserów – seria Low Tech

W tym przypadku Low Tech to nie tyle rozwiązanie techniczne, co stylistyka. Dynafit wypuścił linię sprzętu narciarskiego o estetyce nawiązującej do lat 80-tych. Seria obejmuje również buty Low Tech, będące w istocie modelem TLT X w typowej dla tamtych lat stylistyce. Technicznie są to jednak zupełnie współczesne buty, nie mające z egzemplarzami muzealnymi zupełnie nic wspólnego.

Dożywotnia gwarancja Dynafita

Od 1 października 2021, Dynafit na wszystkie swoje buty do skitouringu z wyjątkiem modelu DNA by Pierre Gignoux, objęte są dożywotnią gwarancją. Jest to bardzo fajna opcja, pamiętajmy jednak że owo „dożywocie” nie tyczy się życia naszego, ale zakładanego cyklu życia produktu. Dla butów skiturowych Dynafit zakłada okres pięcioletni, w praktyce zatem gwarancja dożywotnia jest gwarancją pięcioletnią. Cóż, nadal to dużo lepiej niż standardowe 2 lata. Aby skorzystać z „dożywotniej” – pięcioletniej gwarancji, należy zarejestrować zakupiony produkt na stronie Dynafita.

Zobacz wszystkie produkty marki Dynafit.

O czym pamiętać kupując buty skiturowe?

Typowym błędem osób, wchodzących ze świata turystyki górskiej w świat skituringu i kupujących pierwsze buty na narty skiturowe, jest dopasowywanie butów według klucza typowego dla trekkingów – zazwyczaj kupują zbyt duży rozmiar. W praktyce kończy się to ciężkimi obtarciami po pierwszej dłuższej wycieczce i sprzedażą używanych butów po zdecydowanie niższej cenie…

Pamiętajmy zatem, że but skiturowy powinien być dopasowany do naszej stopy, a ewentualne drobne niezgodności załatwia termoformowanie botków wewnętrznych. Prawidłowo dobierając rozmiar buta oraz odpowiedni do swoich oczekiwań model, na pewno będziemy cieszyć się niezakłóconą niczym przyjemnością z narciarskich wyryp!

Zobacz jeszcze nasz poradnik dotyczący narty – „Narty Dynafit – który model wybrać”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.