Bielizna termiczna i termoaktywna jest podstawą każdego outdoorowego ubioru. Jest niezwykle istotnym elementem warstwowego systemu odzieży dla osób aktywnych, ponieważ odpowiada za odprowadzanie wilgoci, kumulowanie ciepła, właściwą wentylację i chłodzenie zależnie od pory roku i panujących warunków. To właśnie od jej jakości zależy komfort podczas długich godzin spędzanych w terenie. Dlatego warto starannie wybrać bieliznę termoaktywną i dobrać ją do pory roku. Zapraszam na przegląd bielizny termoaktywnej polskiej marki Viking.
Polska marka odzieży i akcesoriów turystycznych Viking ma już ponad 25 lat. Pochodzi z podnóży Beskidu Śląskiego i Małego i początkowo zajmowała się przede wszystkim produkcją rękawic narciarskich. Dlatego też są one nadal niezwykle istotnym działem w kolekcji, a w 2020 rękawice Heatbooster GTX zostały wyróżnione na najbardziej liczących się targach outdoorowych na świecie ISPO w Monachium.
Viking zaczynał swoją przygodą z outdoorem od rękawic narciarskich, ale bardzo szybko zaczął rozwijać także inne działy produkcji. Następnie kolekcję rękawic uzupełniły czapki – początkowo głównie zimowe, opaski, stuptuty, kije trekkingowe oraz bielizna termiczna. Później to właśnie ona stała się drugim z filarów marki. Ostatnie lata to rozwój kolekcji odzieży outdoorowej wszystkich warstw, od bielizny przez koszulki, spodnie, bluzy po kurtki ocieplane, softshellowe i hardshelle. Obecnie odzież podzielona jest na linie odpowiadające aktywności o różnej intensywności. Dlatego w kolekcji znajdują się zarówno ubrania odpowiednie na wymagające warunki górskie i ambitne trekkingi czy wyprawy, jak i odzież turystyczna i outdoorowa, która sprawdzi się w podróży, na kempingu czy rekreacyjnej wycieczce w teren.
Jak wspomniałam na początku, bielizna to element odzieży, którego często nie doceniamy. Jej jakość i odpowiedni dobór ma jednak kolosalne znaczenie dla komfortu podczas różnorodnych aktywności o każdej porze roku. Dlatego żeby to osiągnąć, Viking używa w swojej odzieży termicznej specjalistycznych włókien, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, które mają właściwości termoaktywne i oddychające. W rezultacie zależnie od przeznaczenia mogą one odpowiadać za chłodzenie lub wręcz przeciwnie, kumulację ciepła.
Ponieważ kolekcja bielizny termicznej Viking jest bardzo bogata, została podzielona według tego, na jakie temperatury jest przeznaczona. Dzięki temu łatwo zorientujesz się, czy dany model jest odpowiedni do Twoich potrzeb.
W sumie w kolekcji Viking znajduje się bielizna termiczna i termoaktywna damska, męska i dziecięca.
Jeśli planujesz zakup bielizny termicznej na zimę, musisz zastanowić się, w jakich warunkach i do jakich aktywności jej użyjesz. Przedstawię tu kilka modeli z linii Extra Warm i Warm+, które przeznaczone są na najniższe temperatury i do uprawiania sportów zimowych.
Na przykład w linii Extra Warm znajdziesz modele najcieplejsze, które grzeją i jednocześnie zapobiegają nadmiernemu poceniu się. Są tu modele o wysokiej zawartości wełny merino, takie jak Lan Pro i Lana Pro (wełna merino 50%, poliester 50%), Shuter Man i Shuter Lady, gdzie wełnę merino dodatkowo zmieszano ze świetnie oddychającą wiskozą bambusową w stosunku 60% do 40%, dalej mamy Gasher Man i Gasher Lady z zawartością wełny merino 53% i domieszką funkcjonalnych włókien syntetycznych, a także Mounti Man i Mounti Lady z dzianiny łączącej wełnę merino, wiskozę bambusową oraz włókna syntetyczne. Odmienną technologię przyjęto w bieliźnie Arcto (męskiej) i Arctica (damskiej, która wykonana jest z poliestrowego materiału Polartec® 100 series, gładkiego na wierzchu i miękkiego, ciepłego od wewnętrznej strony.
Z kolei linia Warm+ przeznaczona jest do aktywności zimowych o dużej intensywności. Wyróżnia ją stosowanie bodymappingu, czyli stref, które w różnym stopniu odprowadzają ciepło i wilgoć albo kumulują ciepło tam, gdzie dochodzi do wychłodzeń. Ponadto wykonane są z funkcjonalnych włókien syntetycznych i z dzianin o wysokiej gramaturze. Znajdziesz tu modele Volcanic i Volcanica, Primeone Man i Lady, Atos i Lotta oraz Fusion Man i Lady z wysokim golfem, którym można osłonić twarz.
Natomiast najbardziej wszechstronną linią w kolekcji Viking jest Warm, którą można nosić od wczesnej jesieni do późnej wiosny. W tej linii dostępne są zarówno leginsy pełnej długości, jak i 3/4. Możesz wybrać spośród modeli z wiskozą bambusową: Gary i Gaja oraz Roni i Ritra lub z włókien syntetycznych Dante i Ilsa, Eiger i Etna oraz Hera.
Na koniec mam jeszcze coś lżejszego. W linii Light marki Viking podstawowym modelem bielizny jest Lockness Man i Lady, wykonany z wiskozy bambusowej z domieszką poliamidu. Z tej serii możesz wybierać spośród koszulek z długim i krótkim rękawem, leginsów i bokserek. Z kolei linia Extra Light to koszulki Easy Dry z mieszanki włókien poliamidowych Sensil i polipropylenu oraz koszulki i bokserki Breezer o niskiej gramaturze, wykonane z chłodzących włókien Sensil Breeze.
Przygotuj się do aktywności w chłodniejszych warunkach. Zobacz –> Odzież termiczna.
Podsumowując, kolekcja bielizny termicznej i termoaktywnej Viking jest rozbudowana i znajdują się w niej modele odpowiednie do różnych aktywności i zróżnicowanych warunków pogodowych. Dzięki jej wszechstronności na pewno zdołasz znaleźć w niej dokładnie to, czego potrzebujesz, niezależnie czy wybierasz się na narty, trekking czy w podróż i czy nowych wyzwań szukasz latem, zimą czy w przejściowych temperaturach. Viking jest po to, by wspierać Cię w każdej aktywności.