Nikwax: środki do czyszczenia i impregnowania butów. Jaki środek wybrać?
Branża

Nikwax: środki do czyszczenia i impregnowania butów. Jaki środek wybrać?

Anna Śliwa / 08 listopada 2023

Podczas trekkingu nie myślisz na pewno o tym, co dzieje się z butami. Mają nie przemakać i pomagać w stabilnym poruszaniu się w każdym terenie. Deszcz, śnieg, błoto, a może kurz – buty są od tego, by pokonać te przeciwności. Dopiero po powrocie z wyjazdu przyglądasz się im i już wiesz, że trzeba czyścić. Jaki środek wybrać do czyszczenia? Jak odnowić oryginalne właściwości wodoodporne butów? Chcę Ci dziś pokazać specjalistę od pielęgnacji obuwia czyli markę Nikwax i jej specyfiki do czyszczenia i impregnacji butów.

Odśwież swój sprzęt i obuwie ze specjalistami Nikwax

Nikwax jest brytyjską marką, która działa na rynku outdoorowym od 1977 r. Zajmuje się produkcją preparatów do czyszczenia, pielęgnacji i impregnacji odzieży, sprzętu i obuwia outdoorowego. Przez prawie pół wieku wyrobiła sobie opinię specjalisty w swojej dziedzinie, a innowacyjne rozwiązania, które stosuje wyznaczają trendy w zakresie pielęgnacji odzieży i sprzętu turystycznego. Preparaty Nikwax używane są przez najbardziej wymagających użytkowników i są często synonimem solidności i niezawodności.

jak impregnować buty impregnaty nikwax
Zadbaj o obuwie z Nikwax (fot. Nikwax)

Firma jest zaangażowana w działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Stosuje nowoczesne rozwiązania, które nie tylko chronią materiały i przyczyniają się do wydłużenia ich trwałości, ale także odznaczają się zrównoważonym oddziaływaniem na przyrodę.

W ofercie marki Nikwax są środki do czyszczenia tkanin, membran, skór wszelkiego rodzaju, odżywki i preparaty pielęgnujące, a także impregnaty do różnego rodzaju materiałów syntetycznych i naturalnych.

Kliknij w link i zobacz wszystkie produkty –> Nikwax.

Czyszczenie i impregnacja obuwia – o czym musisz pamiętać

Każdy z nas nosi swój ulubiony rodzaj obuwia outdoorowego. Może dla Ciebie jest to skóra licowa albo nubuk, a może materiały syntetyczne. Wolisz buty bez membrany, czy wyposażone w dodatkową ochronę przed wilgocią. Niezależnie jaka jest Twoja odpowiedź na to pytanie, musisz pamiętać, że każdy rodzaj materiału syntetycznego czy naturalnego wymaga odpowiedniego środka czyszczącego i impregnującego.

Warto zainwestować w konkretne rozwiązanie dobrane do swojego rodzaju obuwia, by go zwyczajnie nie zniszczyć. Nie jest też najlepszym pomysłem używanie do czyszczenia i pielęgnacji obuwia turystycznego zwykłego proszku czy płynu do prania. Ich składniki mogą doprowadzić do utraty właściwości oddychających lub wodoodpornych na przykład przez zatkanie porów w membranie.

Błoto i zabrudzenia osłabiają oryginalne właściwości obuwia (fot. Nikwax)

Kiedy kupujesz buty trekkingowe to masz nadzieję, że będą służyć przez lata. Przy odpowiedniej pielęgnacji to możliwe. Jednak buty o właściwościach wodoodpornych i z powłoką hydrofobową wymagają po pewnym czasie dodatkowej impregnacji ponieważ ich oryginalne właściwości ulegają osłabieniu. Tu także do każdego rodzaju materiału powinno się stosować zalecany dla niego impregnat, który będzie współpracował ze specyfiką powłoki.

Jak czyścić buty turystyczne

Ubrudzone buty outdoorowe to nie tylko nie najlepsza wizytówka samego właściciela. Zabrudzenia wpływają także na właściwości obuwia powodując większe przyciąganie wody oraz ułatwiając jej wnikanie w materiał. Jak więc widzisz, czyszczenie to nie tylko kwestia estetyki, ale także pielęgnacja butów, by jak najdłużej służyły zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Zależnie od tego, jakie buty nosisz, proces czyszczenia będzie inny. Do butów ze skóry licowej w większości przypadków wystarczy wilgotna szmatka, a w przypadku zaschniętego błota szczotka. Pamiętaj, ze ten rodzaj skóry bardzo źle znosi kontakt z szarym mydłem, które wysusza skórę i może prowadzić do tego, że zacznie pękać. Z kolei do skóry nubukowej nie powinno się używać szczotek, które mogą uszkodzić naturalny „meszek”, który ją pokrywa.

Do obuwia wodoodpornego, także wyposażonego w membrany Gore-Tex czy Sympatex marka Nikwax ma w ofercie Żel czyszczący do obuwia. Dostępny jest on w opakowaniach 125 ml wyposażonych w gąbkę oraz 300 ml z atomizerem. Jego ogromną zaletą jest uniwersalność i możliwość używania do różnego rodzaju materiałów. Środek ten nie tylko usuwa zabrudzenia, ale także odświeża i wzmacnia właściwości hydrofobowe. Przed jego użyciem obuwie należy wyczyścić z większych zabrudzeń, na przykład z zaschniętego błota za pomocą szczoteczki lub gąbki. Preparat jest nietoksyczny, bezpieczny dla środowiska i nie zawiera związków PFC.

środek do czyszczenia i impewgnat nikwax
Najpierw wyczyść, potem zaimpregnuj – z Nikwax to łatwe (fot. Nikwax)

Z kolei jeśli nosisz sandały turystyczne lub buty, które nie mają właściwości wodoodpornych, możesz wybrać środek czyszczący Sandal and Sport Shoe Wash dostępny w opakowaniach 125 ml z wygodnym aplikatorem umożliwiającym jego rozprowadzanie. Oprócz usuwania zabrudzeń preparat likwiduje nieprzyjemny zapach, który powstaje w kontakcie stóp z sandałami, wkładkami do butów czy wnętrzem obuwia sportowego. Zanim przystąpisz do impregnacji butów preparatami Nikwax musisz je wysuszyć. Absolutnie nie rób tego w sposób gwałtowny, na przykład przystawiając buty lub kładąc je na kaloryferze. Szczególnie dla butów skórzanych taki rodzaj suszenia jest zabójczy. Wysuszona skóra pęka i traci swoją elastyczność. Obuwie outdoorowe najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej, powoli i bez używania „przyspieszaczy”.

Impregnowanie butów trekkingowych

Impregnacja to przywracanie obuwiu właściwości hydrofobowych i wodoodpornych. Zależnie od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest cholewka butów stosuje się innego rodzaju impregnaty. W przypadku impregnatów Nikwax nakłada się je na czyste i wysuszone buty. Dlatego pamiętaj by po czyszczeniu pozostawić im czas na wyschnięcie.

Do obuwia ze skóry licowej możesz użyć wosku Nikwax (fot. Nikwax)

Buty suche? To zapraszam na przegląd impregnatów Nikwax:

  • do butów z nubuku i zamszu – te dwa rodzaje skóry są bardzo delikatne, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Specjalnie do nich stworzony został Impregnat do nubuku i zamszu dostępny w opakowaniach z aplikatorem – gąbką lub z atomizerem. Przywraca właściwości wodoodporne i hydrofobowe, zapewnia też dodatkową ochronę przed brudem. Możesz go bez obaw stosować do obuwia z membranami GORE-TEX lub eVENT ponieważ nie blokuje porów i pozwala na sprawne odprowadzanie wilgoci. Podobnie jak inne wyroby marki Nikwax także ten impregnat powstał na bazie wody i jest bezpieczny dla środowiska.
  • do butów ze skóry i tkanin – do obuwia ze skóry gładkiej oraz różnorodnych tkanin Nikwax ma w ofercie Impregnat do tkanin i skór. Można go dostać zarówno w opakowaniu z aplikatorem, jak i atomizerem. Oprócz przywracania właściwości wodoodpornych i hydrofobowych preparat ten zmiękcza i nawilża skórę oraz sprawia, że staje się bardziej elastyczna. To pomaga w pielęgnacji obuwia skórzanego i sprawia, że skóra nie przesusza się i nie pęka. Impregnat można używać z membranami GORE-TEX i Sympatex ponieważ nie blokuje porów i pozwala na utrzymanie właściwości oddychających obuwia.
  • do skóry licowej – skórę licową można też impregnować woskiem. W ofercie Nikwax znajdziesz Wosk impregnujący do skóry licowej bezbarwny oraz brązowy i czarny. Wosk nie tylko poprawia i regeneruje właściwości hydrofobowe i wodoodporne skóry, ale także dba o jej odpowiednie natłuszczenie, co przekłada się na zwiększoną trwałość. W przypadku butów ze skóry bez membran zabezpieczenie ich przed wodą poprawia także właściwości oddychające ponieważ mokra skóra znacznie gorzej przepuszcza powietrze. Wosk dostępny jest w opakowaniach z wygodnym w użyciu aplikatorem.

Pielęgnacja obuwia outdoorowego to nie tylko kwestia estetyki. Czyszczenie i impregnacja, a w przypadku skór także prawidłowe nawilżanie i natłuszczanie to warunek tego, że buty będą służyć przez lata. Produkty Nikwax są gwarancją solidności i wysokiej jakości. Możesz je kupić zarówno oddzielnie, jak i w bardziej ekonomicznych zestawach składających się ze środka czyszczącego i dobranego do niego impregnatu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.