Bluza polarowa w góry – co wybrać?
polar w góry
Porady

Bluza polarowa w góry – co wybrać?

Redakcja skalnik.pl / 28 października 2021

Grzeje, otula, osłania – mimo że polar szczyty popularności ma już za sobą, to nadal wiele osób nie wyobraża sobie jesiennego wieczoru bez bluzy polarowej pod ręką. Jaka bluza z polaru będzie dobrym wyborem w góry?

Są takie produkty, które stają się symbolem dla całej kategorii. Podobnie jak pod nazwą adidasy kryje się wiele różnych butów sportowych, tak i słowo „polar” określa nie tylko bluzy z oryginalnego materiału marki Polartec®, lecz wszelkie syntetyczne tkaniny o podobnej strukturze. Bluza z polaru świetnie izoluje od chłodu, a jednocześnie dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz. Właśnie dlatego polar sprawdza się w górach jako warstwa docieplająca.

Temperatury powietrza spadają? Nie chowaj się w domu, tylko załóż warstwę izolującą od chłodu i ruszaj w teren (fot. Milo)

Bluza polarowa historycznie i współcześnie

Na górskich szlakach bluza polarowa najpopularniejsza była w latach 90. XX w. i na początku XXI w. Turyści z zachwytem zmieniali ciężkie flanele i wełniane swetry na lżejsze, a jednocześnie bardzo dobrze izolujące od chłodu bluzy polarowe męskie i damskie. Początkowo dużą rolę odgrywał podział polarów ze względu na gramaturę (określa ona wagę tkaniny o wymiarach 1 m x 1 m):

  • polar o gramaturze 100 g/m² – cienka bluza polarowa męska lub damska, która wystarczy w niezbyt chłodny dzień
  • polar o gramaturze 200 g/m² – uniwersalna bluza w góry mogąca służyć jako pośrednia warstwa izolująca lub wierzchnie odzienie
  • polar o gramaturze 300 g/m² – gruba kurtka polarowa sprawdzająca się w zimowych górach.

Rozwój technologii sprawił jednak, że taki podział stracił na znaczeniu. Na rynku pojawiło się wiele materiałów, które świetnie izolują od chłodu, mimo że wcale nie są grube. Przykładem jest chociażby Polartec Alpha. Wybierając polar dla siebie, sprawdź więc na jakie warunki atmosferyczne producent poleca konkretny model.

Współcześnie wiele osób (zwłaszcza miłośnicy szybkich działań w lekkim stylu) rezygnuje z polaru na rzecz elastycznej bluzy stretchowej. Zapewnia ona pełną swobodę ruchów, a jednocześnie dobrze grzeje i jest dość odporna na wiatr. Ciepły i miękki w dotyku polar nadal jednak cieszy się sporą popularnością wśród turystów i w najbliższej przyszłości na pewno nie grozi mu popadnięcie w zapomnienie.

Jak nosić polar?

Tradycyjny ubiór w góry składa się z trzech warstw:

  • bielizna termoaktywna
  • warstwa docieplająca
  • warstwa zewnętrzna chroniąca przed wiatrem i deszczem.

W chłodne dni bluza z polaru sprawdzi się najlepiej jako druga warstwa, której zadaniem jest utrzymywanie blisko ciała nagrzanego powietrza oraz odprowadzanie na zewnątrz wilgoci powstającej w trakcie intensywnego wysiłku.

Jeżeli w trakcie wędrówki czujesz, że potrzebne jest ci dodatkowe ciepło, a jednocześnie nie wieje, ani nie pada mocno, polar może ci posłużyć również jako warstwa wierzchnia.

polar na zimę
Polar może posłużyć również jako warstwa wierzchnia (fot. Black Diamond)

Kliknij na link i sprawdź, jakie bluzy męskie mamy w ofercie.

Dlaczego warto postawić na polar?

Polarowa bluza w góry ogrzeje cię, nie przytłaczając jednocześnie swoim ciężarem. Dodatkowo tego typu odzież dość szybko wysycha, więc mając polar na sobie, nie musisz wyciągać kurtki z plecaka przy pierwszych kroplach deszczu.

Niewątpliwą zaletą polarów jest również ich miękkość. W chłodny dzień otulenie się przyjemną w dotyku bluzą polarową od razu poprawia nastrój i sprawia, że łatwiej kontynuować wędrówkę. Mięciutka bluza polarowa damska lub męska to również świetny towarzysz przy ognisku.

Czy bluzy polarowe męskie i damskie mają jakieś wady?

Bluza z polaru nie daje się zazwyczaj skompresować do bardzo małej objętości. Oczywiście, outdoorowe marki cały czas doskonalą swoje produkty i szukają lepszych rozwiązań. W efekcie współczesne polary zajmują w plecaku zdecydowanie mniej miejsca niż pierwsze produkty z polaru. Bluza w góry z nowoczesnego materiału Polartec Alpha może się już pochwalić naprawdę wysoką kompresyjnością. Nadal jednak standardowy polar będzie miał większą objętość niż bluza stretchowa.

Inną słabością polarów jest ich przewiewność. W przeciwieństwie do softshelli bluzy polar nie radzą sobie dobrze z wiatrem. Dlatego na wietrznej grani najlepiej narzucić na siebie dodatkową warstwę, która nie dopuści podmuchów wiatru do polarowej tkaniny.

Jak wybrać bluzę polarową dla siebie?

Liczba dostępnych polarów może przyprawić o zawrót głowy. Jak w tej różnorodności znaleźć odpowiednią odzież?

Zastanów się najpierw, na jakie warunki jest ci potrzebna bluza z polaru. Szukasz ogrzewającej warstwy na intensywne aktywności w porach przejściowych? A może potrzebna jest ci izolująca bluza w góry na zimowe chłody? Albo polar, którym otulisz się wieczorem przy ognisku lub w schronisku? Dopasuj krój oraz grubość materiału do swoich wymagań.

polary w góry
Polar przyda się również w trakcie odpoczynku (fot. Buff)

Im bardziej dynamiczne działania planujesz, tym ważniejszy powinien być dla ciebie techniczny krój odzieży. Bluzy polar o takim kroju są dość dopasowane do ciała (dzięki temu dobrze grzeją), ale nie ograniczają ruchów.

Skutecznym sposobem na przeprowadzenie wstępnej selekcji dostępnych polarów jest również zwrócenie uwagi na zamek. Bluzy polarowe męskie i damskie można pod tym względem podzielić na trzy grupy:

  • Bluza polarowa bez zamka – gwarantuje najmniejsze straty ciepła. Jej zakładanie jest jednak dość uciążliwe. Bluzy polar zupełnie pozbawione zamka stanowią najmniej liczną grupę.
  • Polar z krótkim zamkiem (golfik) – taka bluza polarowa jest zwykle dość dobrze dopasowana i mało waży. Krótki zamek sprawia, że straty ciepła nie są zbyt duże. Jednocześnie ułatwia on zakładanie polaru. W trakcie intensywnej aktywności możesz się również nieco ochłodzić, rozsuwając zamek.
  • Bluza z polaru z pełnym zamkiem – zapewnia największą elastyczność pod względem chłodzenia lub grzania ciała. Łatwo ją również założyć. Takie bluzy polar będą jednak cięższe, a pełny zamek ogranicza też nieco zdolności izolacyjne. Warto także pamiętać, że im dłuższy zamek, tym ryzyko jego awarii jest większe.

Zobacz, jakie bluzy damskie proponują outdoorowi producenci.

Polarowe detale – na co zwrócić uwagę?

Na jakie detale warto jeszcze zwrócić uwagę, wybierając polar? Na pewno warto się zastanowić, czy potrzebny jest ci kaptur. Dla niektórych będzie on jedynie zbędnym balastem, dla innych ociepleniem, bez którego nie wyobrażają sobie długich wieczorów przy ognisku. Polar damski z kapturem to na pewno dobre rozwiązanie dla tych pań, które często narzekają na zimno.

Mówiąc ogólnie, kaptur przydaje się wtedy, kiedy polar jest niekiedy noszony jako warstwa zewnętrzna. Jeśli bluza polarowa damska lub męska ma ci służyć głównie jako docieplenie pod kurtkę, kaptur można sobie odpuścić.

Inne detale, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi:

  • Otwór na kciuk w mankiecie bluzy – zapewnia dodatkową ochronę na nadgarstki i zapobiega podwijaniu się rękawów.
  • Ściągacz – pomaga dopasować polar do ciała.
  • Przedłużony tył – ochroni nerki przed zimnem.
  • Wzmocnienia na łokciach i ramionach – wzmocnienia materiału w newralgicznych miejscach wydłużą życie twojego polaru. Podziękujesz im zwłaszcza w skalistym terenie pełnym kamieni o ostrych krawędziach.
mormot polar
Bluzę polarową dopasuj do rodzaju aktywności (fot. Marmot)

Przyjemna w dotyku bluza polarowa przydaje się zawsze wtedy, kiedy temperatury powietrza spadają. Na szlaku, na biwaku, w schronisku – niezależnie od tego gdzie będziesz, polar otoczy cię ciepłem i odgoni chłód przenikający do ciała.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.