Buty do biegania Hoka – przegląd modeli
Branża

Buty do biegania Hoka – przegląd modeli

Dominik Marzec / 06 lipca 2023

Amerykańska marka Hoka (niegdyś Hoka One One) na dobre już zadomowiła się na polskim rynku obuwia biegowego. Kojarzona jest (i bardzo słusznie!) z maksymalistycznymi butami zapewniającymi niespotykaną grubość podeszwy i kosmiczny poziom amortyzacji. Buty Hoka zaskakują jednocześnie piórkową wagą, której nie spodziewamy się po tak masywnym wyglądzie. Poduszkowce Hoki można spotkać na nogach wielu biegaczy górskich i asfaltowych, którzy chętnie wykorzystują ich walory na treningach i zawodach, również tych na dystansie ultra.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku popularnym modelom obuwia Hoka, które choć z zewnątrz mogą wydawać się podobne – skrywają wiele różnic konstrukcyjnych i będą dedykowane do nieco innych zastosowań.

Czym charakteryzują się buty Hoka?

Aby najlepiej zrozumieć fenomen obuwia Hoka najlepiej je po prostusamemu przetestować, ale jeśli chcielibyśmy spisać na papierze najważniejsze i najbardziej wyróżniające wśród konkurencji cechy byłyby to:

  • Duża amortyzacja – grubość pianki w śródpodeszwie dochodząca do 30 mm, do tego podeszwa właściwa i wkładka. Taki zestaw sprawia, że buty Hoka zapewniają maksimum komfortu oraz niepowtarzalne doznania – wystarczy je założyć i przejść kilka kroków, aby odczuć charakterystyczny efekt mięciutkiej poduszki. Istotny jest fakt, że stopa nie jest osadzona bardzo wysoko na tych wszystkich warstwach (bo to rodziłoby uzasadnione obawy o stabilność), ale mieści się jakby wewnątrz tej grubej podeszwy. Wszystko to za sprawą specjalnej, obniżonej konstrukcji. Zapewnia ona biegaczowi dobrą stabilizację i świetną ochronę stopy w trudnym, górskim terenie.
  • Niski drop – tutaj niespodzianka, ponieważ niski drop (czyli podawana w milimetrach różnica/spadek między piętą a palcami) może być kojarzony z obuwiem minimalistycznym i nurtem biegania naturalnego. Z powodzeniem jest stosowany także w obuwiu Hoka. Dzięki grubej podeszwie nawet mniej zaawansowani pod kątem techniki biegacze będą w stanie wykorzystać zalety niskiego dropu, czyli bardziej naturalną pozycję stopy.
  • Niska waga – Hoka lubi niespodzianki i przy wadze czeka nas kolejna. Widząc na półce sklepowej buty Hoka z monstrualną podeszwą może się wydawać, że za tą masywną konstrukcją w parze idzie wysoka waga. Po wzięciu buta do ręki złudzenie pryska, bo nawet najbardziej zaawansowane modele sąlekkie jak piórko i ważą grubo poniżej magicznej granicy 300 gramów.
buty hoka buty do biegania
Wysoki poziom amortyzacji i piórkowa waga to cechy charakterystyczne butów Hoka. (fot. Hoka)

Mając w głowie powyższe cechy wspólne dla butów trailowych Hoka możemy bliżej pochylić się nad kilkoma przedstawicielami oferty. W zależności od tego, czy chcemy buty męskie czy buty damskie, producent oferuje dwie wersje różniące się rozmiarówką oraz dostępnymi opcjami kolorystycznymi.

Kliknij i zobacz wszystkie –> buty biegowe Hoka.

Hoka Speedgoat – król górskich szlaków

Przeznaczenie: góry, trail, biegi górskie, biegi ultra

Hoka Speedgoat to istna legenda i jeden z najpopularniejszych butów trailowych na świecie. Swoją nazwę wzięły od równie legendarnego biegacza z USA Karla “Speedgoat” Meltzera, czyli człowieka, który wygrał więcej 100-milowych biegów ultra niż ktokolwiek inny biegacz oraz dzierżył m. in. rekord FKT na kultowym Szlaku Appalachów.

Speedgoaty to obuwie wręcz stworzone do szybkiego pokonywania leśnych ścieżek, posiadają wzmocnioną cholewkę odporną na terenowe niespodzianki oraz profil Meta Rocker ułatwiający przetaczanie buta i zwiększający jego dynamikę.

Znakomita jest tu podeszwa. Producent zamiast eksperymentować z własnymi mieszankami gumy postanowił zaufać sprawdzonej Vibram Megagrip, ze specjalnym bieżnikiem Traction Lug. Dzięki temu Speedgoat 5 (czyli najnowsza odsłona) poradzi sobie na wielu nawierzchniach, a najlepiej rozwinie skrzydła na technicznych, kamienistych ścieżkach. Do tego oczywiście gruby plaster “słoniny”, czyli prawie 30 mm pianki EVA stawiający Speedgoata w czołówce najbardziej miękkich i najlepiej amortyzowanych trailówek na świecie. Ten but nie boi się krótkich, mocnych biegów, ani długich zawodów ultra.

Natomiast dla wszystkich miłośników hikingu, którym spodobał się biegowy Speedgoat, ale jednocześnie preferują klasyczne obuwie trekkingowe “za kostkę” producent przygotował ciekawą hybrydę, czyli model Speedgoat Mid. Dzięki przedłużonej cholewce i kołnierzowi osłaniającymi kostkę świetnie sprawdzi się jako lekki i komfortowy but na górskie wędrówki czy szlaki długodystansowe.

buty do biegania hoka speedgoat
Buty Speedgoat 5, czyli sztandarowy model do biegania w górach. (fot. Hoka)

Hoka Challenger ATR – z miasta do lasu

Przeznaczenie: asfalt, trail, biegi górskie.

Hoka Challenger ATR to idealna propozycja dla biegaczy, którzy mieszkają w mieście, ale lubią trail. Co zrobić, jeśli do najbliższego lasu czy wzgórza mamy kilka kilometrów i po wyjściu z domu zanim dotrzemy do gruntowych ścieżek trzeba będzie przebiec spory kawałek po asfalcie? Szkoda było by agresywnego bieżnika butów typowo górskich, który na twardej powierzchni szybko się zetrze. Na ratunek przychodzą Challengery, których dopisek “ATR” oznacza All Terrain – czyli przystosowany do różnych nawierzchni.

To naprawdę uniwersalny but, który sprawdzi się zarówno podczas 5 km przebieżki w pobliskim parku, na dłuższym, mieszanym treningu miejsko-leśnym, a nawet na pełnoprawnej wycieczce biegowej po górach. Trzeba tylko mieć na uwadze, że bieżnik Challengerów choć spokojnie nada się w góry, może już nie wystarczyć w trudniejszych warunkach, jak grząskie błoto czy mokra skała. Ich cholewka nie jest też tak wytrzymała, jak dla przykładu podeszwa w butach Speedgoat, więc trzeba uważać na ostrych, kamienistych zbiegach Karkonoszy czy Ślęży.

Mamy tu dość niski (5 mm) drop oraz nieco mniejszą ilość pianki niż w innych modelach, co przekłada się na lepsze czucie podłoża. Ale to wciąż Hoka! Gruby plaster podeszwy również jest tu pod stopą i zapewnia świetny poziom amortyzacji.

hoka Hoka Challenger buty biegowe
Buty Hoka Challenger to bardzo uniwersalny model. (fot. Hoka)

Hoka Mafate Speed – im trudniej tym lepiej

Przeznaczenie: góry, trail, biegi górskie, biegi ultra

Mafate Speed to but do zadań specjalnych. Jest bardziej dynamiczny dzięki nowego typu, dwuczęściowej śródpodeszwie PROFLY+ zwanej też “inteligentną amortyzacją”. Wraz z profilem Meta Rocker pozwala ona nalepsze wybicie, a co za tym idzie sprawniejsze oddanie energii z każdego kroku. Cholewka Mafate Speed jest szersza niż w często z nimi porównywanych Speedgoatach. Zauważalnie więcej jest w niej miejsca na palce. Również podeszwa (Vibram MegaGrip LiteBase) jest bardzo uniwersalna i równie dobrze sprawdzi się zarówno na suchych i skalistych podłożach, co na szutrze i miękkich, błotnistych ścieżkach.

Wciąż mamy tu wyśmienitą amortyzację i wzmocnioną cholewkę z meshowymi wstawkami, które dbają o oddychalność obuwia. Konstrukcja Active Foot Frame gwarantuje wsparcie dla stopy, a podczas wielogodzinnego wysiłku każde ułatwienie jest na wagę złota.

Mafate Speed to model dla osób lubiących biegać dużo, długo i dynamicznie – w sam raz dla ambitnego biegacza startującego w górskich zawodach ultra. Dużo tu obco brzmiących nazw systemów, ale uwierzcie – to nie jest tylko marketingowy bełkot i te udogodnienia w butach Hoka naprawdę działają.

buty hoka ultra biegi trail
Hoka Mafate Speed do zadań w górach i na dystansach ultra! (fot. Hoka)

Hoka to marka sponsorująca słynny bieg UTMB. Przeczytaj o nim więcej –> tutaj.

Hoka Anacapa Low&Mid – nie tylko dla biegaczy

Przeznaczenie: góry, trail, hiking, trekking

Producent chyba zauważył, że ich obuwie jest coraz częściej widywane na szlakach nie tylko na nogach biegaczy, ale też tradycyjnych wędrowców. Trudno się dziwić, buty do biegania Hoka posiadają cechy niezwykle pożądane wśród miłośników trekkingu i speed hikingu, dla których klasyczne obuwie trekkingowe jest zbyt ciężkie, a podejściówki zbyt wąskie i ze zbyt twardą podeszwą.

Model Hoka Anacapa GTX uszyto z hydrofobowej skóry nubukowej, a dla jeszcze lepszej wodoodporności zastosowano membranę GORE-TEX. Inny materiał sprawia, że Anacapa są cięższe niż buty do biegów Hoki, ale w kategorii klasycznego obuwia górskiego to wciąż ekstraklasa pod względem wagi. Tak jak w trailówkach mamy tu podeszwę Mega Grip zapewniającą bardzo dobrą trakcję na wielu rodzajach podłoża i znany już profil Meta Rocker.

Buty Anacapa możemy też wybrać w wersji wyższej, czyli Anacapa Mid. Zyskujemy w nich lepsze wsparcie dla kostki i stawu skokowego oraz wyższą cholewkę, która zabezpieczy wnętrze buta przed zanieczyszczeniami. Dodając do tego membranę GORE-TEX otrzymujemy uniwersalny, wyjątkowo miękki i komfortowy but górski.

buty hoka turystyczne
Buty Anacapa Low i Mid (fot. Hoka)
buty hoka w góry

A macie buty biegowe z GORE?

No właśnie, warto jeszcze dodać, że powyższe modele z wyjątkiem Mafate Speed dostępne są w dwóch wersjach: zwykłej i wodoodpornej, jako buty z membraną GORE-TE®X. Każdy biegacz ma swoje preferencje, więc każdy musi sam zdecydować, czy woli nieco niższą wagę, lepszą wentylację i szybsze schnięcie, czy zabezpieczenie przed wodą w postaci membrany GTX.

buty oka z membraną
Flagowy Speedgoat w wersji z membraną GORE-TEX®. (fot. Hoka)

Fly Human, Fly!

Powyższe hasło to jeden ze sloganów reklamowych marki Hoka, które możemy odnieść do naszego rodzimego cytatu, że “człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać”. Latanie po górach nigdy nie było tak komfortowe, jak w butach od Hoka. Jak widać, w katalogu marki, każda osoba aktywna w outdoorze znajdzie tam coś dla siebie, nie tylko biegacze. Począwszy od uniwersalnego buta terenowo-miejskiego, przez komfortowe poduszkowce na ultramaratony, aż po uniwersalne trekkingi na weekendowy wypad w góry z rodziną.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.