Co to jest Primaloft? Jak go prać?
Branża

Co to jest Primaloft? Jak go prać?

Redakcja skalnik.pl / 20 października 2022

Powstały z myślą o amerykańskich żołnierzach Primaloft na dobre zadomowił się w świecie outdooru. Marki takie jak The North Face, Scarpa, Rab, Dynafit czy Patagonia regularnie wykorzystują ten syntetyczny puch do wypełnienia swoich kurtek, rękawic czy nawet technicznych butów wspinaczkowych. Sprawdź, jak to wszystko się zaczęło i w jakim kierunku obecnie zmierzają producenci tej ociepliny.

Naturalne nie zawsze znaczy lepsze

Z taką myślą armia Stanów Zjednoczonych zgłosiła się do Albany International Corp – producenta tekstyliów. Wojskowym zależało na wyeliminowaniu podstawowej wady naturalnego puchu, który przestawał spełniać swoje zadanie po przemoczeniu. I – parafrazując znane hasło reklamowe – tak powstał Primaloft. Z początku w wersji podstawowej, a obecnie występujący w trzech wariantach – Gold Series, Silver Series oraz Black Series.

Primaloft – co to jest?

Primaloft to wykonane z poliestru wypełnienie naśladujące puch. Materiał do jego wytworzenia najczęściej pochodzi z recyklingu, więc poza świetnymi właściwościami termicznymi mamy dwie kolejne zalety – to produkt odpowiedni ludzi, którym los zwierząt oraz naszej planety nie jest obojętny.

Z technicznego punktu widzenia nie jest on w pełni odporny na wodę, ale nabiera znacznie mniej wody niż tradycyjny puch i nie traci tak objętości jak puchowe wypełnienia. Co jednak ważniejsze, nawet po pełnym przemoczeniu zachowuje właściwości termoizolacyjne. Zakładając więc, że przemoczony nie przestaniesz się ruszać, ocieplina z Primaloftu będzie nadal utrzymywała ciepło w pobliżu twojego ciała.

W bezpośrednich porównaniach puch z syntetyczną ociepliną wygrywa pod jednym względem – można go nieco mocniej skompresować. To znaczy, że ubrania z Primaloftu po spakowaniu zajmą odrobinę więcej miejsca w twoim plecaku, niżby to było z kurtkami puchowymi.

Kurtki Primaloft i akcesoria wykorzystujące te włókna znajdziesz tutaj – kliknij w ten link!

Primaloft Gold series, Silver Series oraz Black Series – czym się różnią?

Można je potraktować jako rozwiązania dla coraz bardziej wymagających użytkowników.

  • Black Series świetnie sprawdza się w produktach tworzonych do codziennego użytkowania w warunkach miejskich. Zachowując dobre parametry oddychalności i nieprzemakalności, nie będzie po prostu tak ciepła jak serie wyższe. To jednak nie jest wadą w mieście, gdzie dość łatwo uciec przed skrajnymi warunkami pogodowymi.
  • Silver Series to opcja idealna na aktywne dni w terenie. Zapewnia mniejszą ilozację cieplną od serii złotej, dzięki czemu nie przegrzejemy się podczas intensywnego marszu. Stosuje się ją nawet w kurtkach przeznaczonych na wyprawy rowerowe, co pokazuje, jak wszechstronny jest Primaloft.
  • Gold Series to gwarancja trwałego utrzymania ciepła przy ciele. Sprawdzi się zatem także tam, gdzie poza aktywnością ruchową masz okazję wypocząć. Chwila na kawę z kuchenki turystycznej, czy dłuższą sesję fotograficzną nie będzie problemem w ubraniach z tej ociepliny.

Ciekawymi produktami wykorzystującym Primaloft są kurtki Viking z serii Bart i Becky. W wersjach Pro wykorzystują one Primaloft Silver Series i stworzone są do aktywnych działań. Primaloft Gold Series wykorzystuje się natomiast w cieplejszej wersji z dopiskiem Warm Pro . Przykład ten pokazuje jak można stosować różne wersje ociepliny w zależności od przeznaczenia kurtki.

Kliknij w link i zobacz produkty marki Viking.

Kurtka Becky Warm Pro Lady Jacekt – stworzona na zimowe warunki. (fot. Viking)

Zaawansowanym produktem z ociepliną Primaloft Gold Series są między innymi rękawice skiturowe Dynafit Tour Infinium. Producent połączył w nich syntetyczną ocieplinę z membraną GORE-TEX®, co gwarantuje komfort cieplny dłoni nawet na najdłuższych alpejskich turach.

Primaloft BIO – syntetyki jeszcze bardziej eko

W swoich najnowszych produktach twórcy Primaloft postanowili pójść o krok dalej. Biorąc pod uwagę, że podczas użytkowania i każdego prania włókna z naszych ubrań przedostaje się do środowiska mikroplastik, szukali sposobu na zmniejszenie związanych z tym konsekwencji środowiskowych.

Stąd ich najnowsze ociepliny będą wykonane z włókien biodegradowalnych. Po dostaniu się do gleby czy wód, w relatywnie niedługim rozpuszczą się do składników naturalnie obecnych w tych środowiskach. Obok wykorzystania poliestru z recyklingu mamy tu kolejny krok dla uczynienia outdoorowego biznesu bardziej ekologicznym.

Co ważne, wszelkie zapewnienia producenta o zaletach Primaloft Bio znalazły potwierdzenie w badaniach i testach. Tak skrupulatne udowadnianie możliwości włókien jest w branży rzadkością, dlatego tym bardziej warto ten krok docenić.

Primaloft szeroko stosuje się nie tylko w kurtkach. Szeroko wykorzystuje się go również choćby w rękawiczkach. (fot. Viking)

Jak prać produkty z Primaloftem

Biorąc pod uwagę ich różnorodność stosowanych materiałów, ciężko podać jeden przepis na czyszczenie, który sprawdzi się w każdym przypadku. Inaczej może być w ocieplanych kurtkach, inaczej w rękawicach GORE-TEX® z naturalną skórą. Warto więc spojrzeć na metkę i w razie czego korzystać ze specjalnych produktów do czyszczenia ubrań puchowych czy membran. Jeśli chodzi o sam Primaloft, do jego czyszczenie stosuje się tych samych środków, co do czyszczenia naturalnego puchu. W ofercie Skalnika jest to Zestaw Down Care Kit.


Tak można podsumować zalety tej ociepliny. Pozwala zachować komfort termiczny w skrajnych warunkach (także po przemoczeniu), jest lekka i łatwa do kompresowania, a ponadto tworzona z materiałów z recyklingu i w najbliższej przyszłości w pełni biodegradowalna. Wydaje się, że syntetyki – w tym aspekcie – na dobre przegoniły tradycyjny puch w produktach turystycznych i sportowych.

Przeczytaj również artykuł „Kurtki Primaloft – kiedy są dobrym wyborem„.

Grzegorz Soczomski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.