Czapka z daszkiem, kapelusz czy buff? Ochrona głowy w górach - blog Skalnik
Czapka z daszkiem, kapelusz czy buff? Ochrona głowy w górach
mężczyzna w kapeluszu na tle skał
Porady

Czapka z daszkiem, kapelusz czy buff? Ochrona głowy w górach

Beata Nawrotkiewicz / 17 maja 2022

Ochrona głowy latem jest równie ważna, co zimą. Na szczęście jest z czego wybierać i można dopasować takie nakrycie głowy, które najbardziej lubimy. Jakie są zalety i wady najpopularniejszych z nich? Czy czapki z daszkiem są lepsze od kapeluszy w góry, a może lepiej zabierać na szlak chusty wielofunkcyjne?

Jakie nakrycie głowy latem będzie najlepsze? Przede wszystkim wygodne i takie, w którym czujemy się komfortowo. To ważne, bo wtedy z chęcią je nosimy, a czapka z daszkiem w góry, kapelusz outdoor lub chusta znajdują się tam, gdzie powinny, czyli na głowie.

Okrywanie głowy w słoneczny dzień zapobiega udarowi słonecznemu, a zatem ma realny wpływ na nasze samopoczucie, wydolność i, nie jest to zbyt górnolotne, także zdrowie i bezpieczeństwo w górach. Żeby zapobiegać udarowi słonecznemu nie wystarczy tylko zakryć głowę, choć to jeden z ważnych elementów. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie.

Czapka w góry

Czapka z daszkiem to jedno z najpopularniejszych nakryć głowy. Do niedawna kojarzyła się przede wszystkim z emocjami sportowymi czy miejskimi wypadami, ale coraz częściej widać ją także na górskich szlakach. Duża w tym zasługa lubianych i popularnych marek outdoor. Czapka The North Face czy czapka z daszkiem Patagonia jednoznacznie wskazują na to, że ich przeznaczeniem jest ochrona i komfort w czasie górskich aktywności.

Biegowa czapka musi być lekka, dobrze dopasowana i szybko odprowadzać wilgoć (fot. Buff)

Zwróć uwagę, że nie każda czapka w góry letnia ma identyczną konstrukcję. Są czapki wykonane w całości z materiału (albo bardzo cienkiego, albo przeciwnie – dość sztywnego), są również modele, których połowa została wykonana z siateczki. Znakiem czasów może być czapka Patagonia, która designem nawiązuje do początków marki, ale materiał pochodzi z przetworzonych sieci rybackich (największej kategorii morskich śmieci).

Czapkę warto kupować pod ulubione aktywności. Im większa intensywność działań, tym model powinien lepiej przylegać do głowy (bez przymiarki może być trudno), a materiał zapewniać szybką wymianę ciepła i efektywną wentylację. Wiele modeli dla biegaczy to ultralekkie czapki z daszkiem i z siateczką. Są też modele dedykowane różnym sportom – takim przykładem jest np. marki Buff czapka do biegania.

Zalety czapki z daszkiem:

 • różne modele przeznaczone do wielu aktywności
 • daszek osłaniający oczy i chroniący skórę twarzy

Wady czapek z daszkiem

 • w plecaku zajmują sporo miejsca, daszek najczęściej jest sztywny
 • trzeba przymierzać, żeby wybrać odpowiedni model

Modeli jest bardzo dużo. Sprawdź, jakie czapki z daszkiem na lato są dostępne w Skalniku.

Chusta wielofunkcyjna

Chusta zwana też kominem wielofunkcyjnym jest takim akcesorium, którego nigdy za wiele w outdoorowej szafie. Sprawdza się przez cały rok, w każdych warunkach. Nadaje się do wielu aktywności. Latem oczywiście można z łatwością założyć ją na głowę, co więcej jedną chustę paroma ruchami możesz przekształcić w kilka rodzajów czapek.

Chustę wielofunkcyjną możesz nosić na wiele sposobów (fot. Buff)

Chusty wielofunkcyjne pozbawione są szwów, co znakomicie przekłada się na komfort ich noszenia. Są lekkie, najczęściej wykonane z mikrofibry, która ma tę doskonałą zaletę, że potrafi dobrze odprowadzić wilgoć oraz szybko wysycha. Użytkownicy uwielbiają mnogość możliwości użycia chust wielofunkcyjnych. Na opakowaniach widnieje etykieta z rysunkami ośmiu sposobów użycia chust, ale z pewnością można ich znaleźć o wiele więcej.

Zalety chusty wielofunkcyjnej:

 • zmieści się wszędzie, bo jest bardzo niewielka
 • wielofunkcyjność – można ją używać na wiele sposobów
 • bezszwowa i bezfasonowa – dopasowuje się do każdego użytkownika lub użytkowniczki

Wady chusty wielofunkcyjnej

 • nie osłoni twarzy i oczu

Popularnie chusty wielofunkcyjne nazywane są u nas także „buffami”. Nazwa wzięła się oczywiście od marki Buff, znanego (chociaż nie jedynego!) producenta chust. Warto wiedzieć, że w ofercie są również czapki Buff.

Uniwersalna chusta wielofunkcyjna przyda się każdemu turyście. Wybieraj spośród setek wzorów i modeli, na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Kapelusz w góry

Najrzadziej spotykane nakrycie głowy w górach, dość niesłusznie. Łączy w sobie wiele zalet zarówno czapek z daszkiem, jak i chust wielofunkcyjnych. Choćby w kwestii jednoczesnej ochrony oczu i karku. Nieużywany kapelusz można nosić zawieszony na szyi i mieć go zawsze w pogotowiu.

Najczęściej kapelusz sprawdzi się w upalne lato lub na wyprawach w krajach południowych. Podobnie jak w przypadku czapek z daszkiem kapelusze w góry mogą być wykonane z różnych materiałów. Kapelusze przeznaczone na naprawdę wysokie temperatury są uszyte z cienkich, przewiewnych materiałów.

dziewczyna z plecakiem podchodzi pod górę na głowie ma kapelusz turystyczny
W kapeluszu na górskich szlakach (fot. Buff)

Warte uwagi są kapelusze z moskitierą. To znakomity „wynalazek” na wszelkie wypady w strefy tropikalne pełne insektów, które mogą być nie tylko irytujące, ale nierzadko bywają też niebezpieczne.

Zalety kapeluszy turystycznych:

 • chronią oczy i kark przed promieniami słonecznymi
 • istnieją modele ze zintegrowaną moskitierą
 • nieużywane można nosić na szyi

Wady kapeluszy turystycznych

 • ciężko je złożyć do kompaktowych rozmiarów
 • nie nadają się do uprawiania intensywnych sportów.

Sprawdź skalnikową półkę w kategorii kapelusze turystyczne.


Liczę na to, że ten krótki przegląd nakryć głowy uzmysłowił ci, że jest w czym wybierać – a decyzja należy do każdego i każdej z nas. Warto po prostu mieć coś na głowie podczas upałów, odpowiednio się nawadniać i – jak zawsze w górach – wybierać trasy dopasowane do warunków pogodowych. Pięknych letnich wędrówek!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: