Dla kogo składane kijki trekkingowe
biegacz górski podpierający się kijami składanymi
Porady

Dla kogo składane kijki trekkingowe

Beata Nawrotkiewicz / 28 sierpnia 2020

Kije trekkingowe na dobre zagościły w rękach turystów, niezależnie od wysokości gór i długości tras. Najpopularniejsze są modele teleskopowe, jednak coraz częściej można zobaczyć kijki składane. Sprawdźmy, dla kogo są one przeznaczone.

Na pierwszy rzut oka niemal nie widać różnicy między dwoma modelami. Jednak, jak w przysłowiu, diabeł tkwi w szczegółach. Są osoby, dla których te szczegóły są bardzo istotne. Żeby nie trzymać was w niepewności napiszę: waga, niewielkie rozmiary, szybkość obsługi. Każdą z tych cech opiszę poniżej, zaczynając od kilku szczegółów konstrukcyjnych.

Budowa kijków składanych a kijków teleskopowych

Przyzwyczailiśmy się już do teleskopowych kijów trekkingowych. Składają się najczęściej z trzech modułów i mają regulację w dwóch miejscach. Gdy są nieużywane wystarczy wsunąć jeden moduł w drugi i oba w trzeci. Każdy z segmentów ma inną średnicą – najwęższa jest przy grocie, najszersza przy rękojeści. Taka budowa charakteryzuje kije turystyczne różnych producentów (zobacz np. kije trekkingowe Black Diamond).

Pewny chwyt za wygodną rączką kijków składanych Black Diamond (fot. S. Nosal)

W kijkach składanych mamy niemal jednakową średnicę kijków na całej długości. Koncept składania kijków przypomina rozwiązanie znane z rurek do namiotu czy sond lawinowych. Segmenty są ze sobą połączone specjalną linką biegnącą przez wszystkie moduły. Oczywiście jest ona wielokrotnie bardziej wytrzymała niż w masztach namiotów czy sondach, zatopiona została w elastycznym tworzywie sztucznym. To zrozumiałe, kijki trekkingowe muszą wytrzymać częste składanie i rozkładanie, są też narażone na większe obciążenia.

Budowa kijków składanych wpływa na ich długość. Po złożeniu są co najmniej kilkanaście centymetrów krótsze niż tradycyjne kije teleskopowe. Ta różnica to w niektórych sytuacjach spore ułatwienie. Dzięki temu są wygodniejsze do noszenia w rękach, bezpieczniejsze po przytroczeniu do małego plecaka, zdecydowanie bardziej komfortowe dla biegaczy, bo można je przypiąć do minimalistycznych plecaków biegowych.

Regulacja w kijkach składanych

Po powyższym opisie możecie wywnioskować, że w kijach składanych nie ma regulacji. Nie jest to do końca prawda. Regulacja jest, choć w dużo mniejszym zakresie niż tak, którą mają tradycyjne, teleskopowe kijki trekkingowe. Tuż poniżej rączki znajduje się nieduży fragment teleskopowy, umożliwiający dopasowanie kijków. Zakres regulacji to ok. 20 cm, dlatego ważne jest prawidłowe dobranie ich długości do wzrostu użytkownika. Ta cecha sprawia, że kije składane są przypisane do jednej osoby – można je pożyczyć osobie o podobnym wzroście. Sami oceńcie czy jest to zaleta, czy wada.

Kije gotowe do drogi

Ile ważą kijki trekkingowe składane

Waga kijków składanych zależy od materiału, z którego zostały zrobione. Karbonowe będą zazwyczaj lżejsze, aluminiowe nieco cięższe. W każdym przypadku para kijów składanych będzie lżejsza od kijków teleskopowych. Wyobraźcie sobie, że to waga 3-4 kostek czekolady. To kolejna cecha tego rodzaju kijków, która sprawiają, że są określane jako kijki biegowe. Lekkość ekwipunku to coś zdecydowanie dla biegaczy górskich, ale nie tylko. Także dla wszystkich wybierających się na wielodniowe i wielokilometrowe wędrówki, podczas których każdy gram w rękach lub na plecach ma znaczenie.

Lekkie kijki wygodnie się niesie, gdy nie są potrzebne (fot. Salewa)

Rozkładanie i składanie

Na pewno zdarzyło wam się kiedyś walczyć z blokowaniem lub odblokowaniem kijków teleskopowych. Nieważne czy skręcanych, czy wyposażonych w blokady. Wyobraźcie sobie, że ten problem niemal znika. Kije składane można błyskawicznie rozłożyć i złożyć. Potrzebnych jest zaledwie kilka prób. Za każdym razem będzie to tak samo szybkie, niezależnie czy operujesz w grubych rękawicach zimą, czy mokrymi rękami w trakcie ulewy. Zrozumie tę zaletę każdy, kto choć raz walczył z opornymi blokadami w niesprzyjających warunkach.

Zobacz, jak składają się kije Black Diamond Z Pole

Kto polubi kijki składane

Kijki składane często określa się jako kijki do biegania po górach. Biegacze trailowi lubią je za rozmiar złożonych kijków, ich niewielką wagę, szybkość rozkładania i niezawodny sposób działania w każdych warunkach. Polubią je turyści, dla których lekkość sprzętu jest kluczowa, lubiących styl fast & light. To dwie główne grupy, ale będą one wygodne dla wszystkich, którzy choć raz je wypróbują, szczególnie w trudnych warunkach. Muszę jedynie rozczarować zimowych turystów i skiturowców, kijki trekkingowe składane nie są niestety przeznaczone do użytkowania w śniegu, bowiem nie mają szerokich talerzyków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.