Dobry termos w góry – jak wybrać? - blog Skalnik
Dobry termos w góry – jak wybrać?
Porady

Dobry termos w góry – jak wybrać?

Redakcja skalnik.pl / 18 września 2020

Kiedy temperatury na dworze zaczynają spadać, nic tak nie poprawia nastroju jak dobry termos z kawą czy herbatą. Kilka łyków gorącego napoju pomoże ci odzyskać utracone siły, poprawi morale, a w ekstremalnych sytuacjach uratuje życie. Jaki termos w góry wybrać, aby ci dobrze służył?

Termosy turystyczne mają za zadanie jak najdłużej utrzymać oryginalną temperaturę przechowywanego w nich napoju. Tylko tyle i aż tyle. Diabeł bowiem, jak to zwykle bywa, tkwi w szczegółach. Wiedzą o tym turyści wpisujący często w wyszukiwarkę „termos opinie” i szukający odpowiedzi na pytanie, który model wybrać. Jaki zatem termos będzie dobry na górskie wyprawy?

Termos zimą
Termos jest najlepszym towarzyszem na zimowym szlaku (fot. Esbit)

Dobry termos, czyli jaki?

Dobry termos spełnia zawsze dwa podstawowe warunki:

  • długo utrzymuje temperaturę płynu,
  • jest całkowicie szczelny.

W przypadku tych dwóch parametrów nie powinno się iść na żadne kompromisy, jeśli chcesz, by termos dobrze ci służył na górskich wypadach.

Inne cechy, takie jak:

  • pojemność,
  • sposób pokrycia zewnętrznych ścianek,
  • liczba kubków,
  • kolor,
  • obecność lub brak uchwytu

należy już natomiast dobrać do własnych potrzeb i preferencji. Na weekendowy wypad świetnie nada się duży termos 1 l czy nawet 1,5 l z wygodnym uchwytem. Osoba planująca dłuższy wyjazd wybierze nieco lżejsze termosy turystyczne. A do pracy czy na jednodniową wycieczkę przyda się termos obiadowy, dzięki któremu można cieszyć się ciepłym posiłkiem niezależnie od miejsca i czasu.

Termos turystyczny Esbit
Szczelny i długo trzymający ciepło – taki powinien być dobry termos (fot. Esbit)

Termos w góry – szklany czy metalowy?

Tradycyjne termosy były wykonywane ze szkła. Trzymały one długo ciepło, ale ich wadą była dość spora waga oraz oczywiście podatność na uszkodzenia. Jeden nieostrożny ruch mógł zakończyć żywot termosu.

Współcześnie przeważająca większość termosów jest wykonana ze stali nierdzewnej. Co prawda, nie zachowują one tak dobrze temperatury napoju jak szklane termosy, ale są o wiele wytrzymalsze. Dobry termos ze stali dość łatwo wyczyścić i dodatkowo nie pochłania on zapachów płynów. Ten sam sprzęt może więc ci bez problemu służyć jednego dnia jako termos do kawy, a drugiego jako pojemnik na aromatyczną, owocową herbatę.

Termos Esbit ze stali
Termos ze stali jest lekki i wytrzymały (fot. Esbit)

Odpowiedź na pytanie: termos szklany czy metalowy nie powinna więc przysporzyć ci zbyt dużych trudności. Na górskim szlaku zdecydowanie lepiej sprawdzi się termos ze stali.

Termos długo trzymający ciepło – ciesz się cały dzień gorącym napojem

Jak już wcześniej wspomniałam, czas utrzymywania temperatury płynu jest jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, szukając odpowiedzi na pytanie, jaki termos wybrać.

W opisie konkretnych modeli zawsze znajdziesz informację dotyczącą tego, jak długo dany sprzęt zachowuje oryginalną temperaturę napoju. Dobry termos jeszcze pod koniec dnia powinien ci pozwolić cieszyć się ciepłą herbatą czy kawą. Dla przykładu jeśli płyn o temperaturze 98°C wlejesz do termosu Esbit Vacuum Plus o pojemności 1 l to po 12 godzinach jego temperatura wyniesie ok. 75°C.

W jaki sposób termosy turystyczne potrafią tak długo zachowywać temperaturę płynu?

Klucz do tej tajemnicy tkwi w budowie sprzętu. Termos to naczynie z podwójnymi ściankami, spomiędzy których wypompowano powietrze. Powstała w ten sposób próżnia izoluje płyn od otoczenia.

Jeśli bardzo zależy ci na tym, by twój termos w góry długo utrzymywał ciepło, wybierz sprzęt o większej pojemności. Zasadniczo bowiem większy model, np. termos 1 l, jest w stanie dłużej utrzymać temperaturę. Jest tak jednak tylko wtedy, jeśli na początku termos został wypełniony po brzegi.

Możesz też samodzielnie podnieść parametry swojego dobrego termosu, używając go w odpowiedni sposób. Przed nalaniem kawy czy herbaty zalej termos wrzątkiem i pozostaw na kilka minut. W ten sposób zahartujesz swój sprzęt i termos długo trzymający ciepło stanie się jeszcze lepszy.

Termos Rockland zimą
Dobry termos przez cały chłodny dzień zapewni ci gorący napój (fot. Rockland)

Termosy turystyczne – szczelność przede wszystkim

Termos, który długo trzyma ciepło, musi także posiadać szczelny korek. Inaczej na niewiele się zda izolująca próżnia. Cenne ciepło ucieknie przez korek, a ty pozostaniesz z zimną herbatą.

Szczelny termos zapobiega też oczywiście przykrym niespodziankom w postaci plecaka zalanego kawą.

Na rynku są zasadniczo dostępne dwa rodzaje korków:

korek z gwintem uzbrojony w uszczelkę – tradycyjny odkręcany korek to prosta i niezawodna konstrukcja. Przez dość duży otwór ucieka jednak szybciej ciepło.

korek automatyczny – aby napić się herbaty czy kawy z termosu z takim korkiem, musisz jedynie nacisnąć guzik, który otworzy mały zawór. Mniejszy otwór oznacza, że termos dłużej utrzymuje pierwotną temperaturę. Płaci się za to jednak cenę w postaci większego ryzyka, że korek ulegnie awarii.

Szczelny termos Esbit
Szczelny korek pomoże długo zachować ciepło (fot. Esbit)

Jaki termos wybrać? Z korkiem tradycyjnym czy automatycznym?

Na krótkie wypady spokojnie możesz zabrać termos z korkiem automatycznym. Na dłuższe trekkingi i wyjazdy w mroźne miejsca, w których od niezawodności termosu może zależeć twoje życie, weź jednak raczej szczelny termos z tradycyjnym odkręcanym korkiem.

Co ciekawe, termos Esbit posiada zazwyczaj oba typy korków. Możesz więc przed każdym wyjazdem dobrać korek tak, by termos w góry służył ci jak najlepiej.

Jak duży termos wybrać?

Jaki termos kupić? Malutki o pojemności 0,3 l czy termos 0,5 l? A może duży termos 1 l albo nawet taki mieszczący 1,5 l? Termos do herbaty czy kawy może mieć bardzo różną pojemność. Wybór konkretnej powinien zależeć przede wszystkim od twoich potrzeb.

Zastanów się, czy termos będzie używany tylko przez ciebie czy także twojego towarzysza podróży. Pomyśl, ile masz miejsca w plecaku i jak bardzo chcesz zaoszczędzić na wadze. Na tej podstawie dobierz taką pojemność, jaka ci odpowiada.

Pamiętaj jedynie o tym, o czym wspominałam wcześniej: większe termosy turystyczne są zwykle nieco lepsze w utrzymywaniu dłużej temperatury płynu niż mniejsze modele.

Termos Rockland i kubek
Duży termos utrzymuje lepiej temperaturę herbaty czy kawy (fot. Rockland)

Wolisz dobry termos czy… jeszcze lepszy?

Szczelny termos długo trzymający ciepło będzie ci z pewnością dobrze służył na górskich wyjazdach. Aby jednak twój dobry termos zmienił się w termos idealny, przy wyborze sprzętu zwróć jeszcze uwagę na następujące detale:

– chropowata powierzchnia – termosy pokryte chropowatą farbą można łatwiej chwycić. Docenisz to szczególnie wtedy, kiedy jest mroźno, a ty masz grube rękawice. Taką chropowatą powierzchnię mają między innymi termosy Primus Vacuum Bottle.

– warstwa srebra – pokrycie termosu wewnątrz cienką warstwą srebra zapobiega rozwojowi bakterii. Takie rozwiązanie zastosowano na przykład w termosach Esbit Vacuum.

– liczba kubków – jeśli szukasz termosu dla dwóch osób, dobrym wyborem będzie model posiadający dwa kubki. Dzięki temu nikt nie będzie musiał czekać na swój łyk rozgrzewającego napoju. Dwa kubki posiada między innymi termos Esbit ISO.

– wolny od BPA – dobry termos powinien być także wolny od szkodliwych cząsteczek takich jak BPA (czyli bisfenol A).

Dobry termos z kawą lub herbatą to jeden z najlepszych towarzyszy jesiennych i zimowych szlaków. Poświęć chwilę na wybranie pasującego ci modelu, a potem idź razem z nim odpędzać chłody.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: