Jak wybrać skarpety na zimę
skarpety na zimę
Porady

Jak wybrać skarpety na zimę

Redakcja skalnik.pl / 18 października 2016

Turystyka zimowa, wspinaczka i wyprawy w góry wysokie wymagają stosowania dobrych skarpet. Najlepszą ochronę stóp umożliwiają tylko materiały najwyższej jakości, a z takich produkowane są outdoorowe modele i wysokiej jakości skarpety narciarskie. Jeśli podejmujesz się ambitnych wyzwań, to jedynym i właściwym wyborem są specjalnie zaprojektowane i doskonale wykonane skarpety outdoorowe. Zadaniem skarpet do turystycznych zastosowań jest optymalna ochrona delikatnej skóry stóp przed otarciami i odciskami. W zimowych warunkach sprawą najwyższej wagi staje się również termiczny komfort stóp. Odpowiednio dopasowana do stopy skarpeta to nie tylko komfort, lecz także bezpieczeństwo. Trekkingowe skarpety zimowe muszą ochronić Cię przed groźnymi w skutkach odmrożeniami. Oczywiście ciepłe skarpety stanowią tylko część właściwej ochrony. Niezwykle istotne są prawidłowo dopasowane buty.

Skarpety przeznaczone do turystyki i wspinaczki wysokogórskiej produkowane są zarówno ze sztucznych, jak i naturalnych włókien. Oferta rynku outdoorowego jest szeroka, ale tylko najlepsze skarpety znanych producentów mogą Ci zagwarantować właściwy poziom ochrony i komfortu. Niekwestionowanymi liderami „skarpeciarskiego” rynku outdoorowego są dziś dwie firmy.

Skarpety Bridgedale

skarpety bridgedalePierwsza z nich to irlandzki Bridgedale. Marka specjalizuje się w produkcji skarpet przeznaczonych do wszelkich aktywności sportowych i outdoorowych. W ofercie tego producenta znajdziesz niezliczoną ilość modeli o konkretnych właściwościach. Do ekstremalnych działań w zimowych warunkach nadaje się model Woolfusion Summit, który jest najwyższej jakości grubą skarpetą marki Bridgedale. Model charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem termiki. Włókna skarpety Woolfusion Summit zapewniają doskonała izolację przed mrozem i zimowymi warunkami, jakie można spotkać podczas trekkingu, ekspedycji i w trakcie wspinaczki zimowej. Z tą skarpetą stopy chronione są dzięki gęsto tkanym włóknom złożonych z kilku rodzajów przędzy: syntetycznych włókien Endurofil™, odpornego nylonu, elastycznej Lycry® i naturalnej wełny Tough. Właśnie ten miks materiałów odpowiada za właściwości grzewcze oraz dużą odporność na zużycie skarpet Bridgedale. Inny model to przykład uniwersalnej skarpety outdoorowej, która przeznaczona jest do całorocznego użytkowania. Mowa o skarpetach Merinofusion Trekker, które wykorzystują niesamowite wręcz właściwości termoregulacyjne wełny Merino oraz błyskawiczną zdolność do odprowadzania wilgoci, jaką skarpeta uzyskuje wraz z włóknami Coolmax®. Połączenie tych dwóch włókien odpowiada za swobodę cyrkulacji powietrza i jednocześnie umożliwia ogrzewanie stóp. Ze skarpetami Merinofusion Trekker łatwiej utrzymasz stopy w suchości i cieple, a warunki atmosferyczne i intensywność wysiłku nie wpłyną na pogorszenie komfortu odczuwanego w butach.

skarpety smartwoolSkarpety Smartwool

Drugim ważnym graczem na rynku skarpet outdoorowych jest amerykańska marka Smartwool. Produkuje ona wysokiej jakości skarpetki wykonane z wełny merino. W Skalniku, oprócz skarpet Samrtwool damskich i męskich, znajdziesz także wysokiej jakości bieliznę tej kultowej marki. W odróżnieniu od Bridgedale’a, Samrtwool stosuje tylko naturalne włókna. Najlepszej jakości wełna merino doskonale izoluje przed zimnem, szybko odprowadza wilgoć powstającą na skórze, a także zapobiega otarciom i pęcherzom, które mogłyby zniweczyć przyjemność z przeżywania outdoorowych przygód. Merino posiada naturalne właściwości antybakteryjne, które pozwalają materiałowi długo zachowywać świeżość. Przy wielodniowych wycieczkach i długotrwałych ekspedycjach może mieć to niebagatelne znaczenie. Produkty Smartwool podzielone są na kilka serii. Najcieplejsze skarpety trekkingowe powstają w kolekcji Mountaineering Extra Heavy Crew. Idealnie sprawdzą się one do ekstremalnych wyzwań terenowych. Te skarpety doskonale izolują oraz wspomagają amortyzację podczas chodzenia. Szybko rozprawiają się także z powstającą na skórze wilgocią i dbają, by była ona zawsze sucha i ciepła. Do trekkingu w chłodnych warunkach polecić można również linię Hike Medium Crew. Delikatniejszy splot włókien sprawia, że skarpety te są zdecydowanie lżejsze i bardziej uniwersalne w zastosowaniach. Przydadzą się one nawet podczas trekkingu w niezimowych warunkach. W tej krótkiej poradzie nie chcemy nudzić prezentacją wszystkich modeli, a jedynie zwrócić uwagę na sztandarowe propozycje.

Pełen wybór produktów Smartwool dostępny jest w sklepach stacjonarnych Skalnik oraz w sklepie internetowym Skalnik. pl. Smartwool produkuje nie tylko modele trekkingowe. W katalogu producenta znajdują się też skarpety do codziennego użytku. Model Saturnsphere to skarpety na cały aktywny tydzień. Ten element garderoby nie tylko dobrze się nosi, ale też pozwala podkreślić niebanalność własnej osoby. Projektanci marki wykazali się kosmiczną fantazją i stworzyli skarpetę nawiązującą wzorem do pierścieni Saturna. Skarpetki Smartwool sprawią, że w Twoim życiu zagości jeszcze większy poziom komfortu. Szeroki wybór kolorów daje się dostosować do indywidualnych preferencji i gustu. Z tego powodu warto bliżej przyjrzeć się temu, co w swojej ofercie ma do zaproponowania marka Smartwool.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.