Dynafit Tigard – buty skiturowe do freetouringu
Branża

Dynafit Tigard – buty skiturowe do freetouringu

Skadi / 25 listopada 2023

Marka Dynafit jako wiodący producent sprzętu skiturowego znana jest chyba każdemu pozatrasowemu narciarzowi. Jej flagowe produkty to do tej pory głównie buty z serii TLT – jedne z najpopularniejszych, uniwersalnych butów do narciarskiej turystyki górskiej. Powszechnie znane są także zawodnicze modele butów Dynafita, takie jak ultralekkie Mezzalamy. W tym towarzystwie niezwykle interesująco prezentują się buty skiturowe Dynafit Tigard, czyli propozycja cięższego kalibru na ten sezon.

Buty skitour do zadań specjalnych

Jeśli ktoś wpadłby na pomysł stworzenia narciarskiego odpowiednika piramidy potrzeb Maslowa, jej wierzchołek tworzyłoby zapewne poprowadzenie idealnego śladu w nietkniętym nartą, świeżym puchu, tworząc ciekawą i ambitną linię. Szczyt marzeń, polegający na czerpaniu maksymalnej przyjemności ze zjazdu dzięki własnym umiejętnościom, ale i doskonałemu sprzętowi. O ile o umiejętności musisz zatroszczyć się sam, Dynafit może zaoferować Ci buty skiturowe o flexie 130 i progresywnej charakterystyce, dającego wrażenia z jazdy niczym w bucie zjazdowym.

Buty Tigard powstały, by dać możliwość agresywniejszej jazdy i czerpać więcej przyjemności ze zjazdu.

Dynafit Tigard – waga (wbrew pozorom) niezbyt ciężka!

Pomimo dość pancernego wyglądu, ta czteroklamrowa konstrukcja jest najlżejszym butem w swojej klasie – w rozmiarze 26,5 waży zaledwie 1590 gramów! Dwie pozornie wykluczające się cechy, czyli sztywność i niską wagę osiągnięto dzięki umiejętnemu połączeniu Grilamidu oraz włókna węglowego. But jest zatem tak sztywny, jak sugeruje jego wygląd, jednak waga zdecydowanie może zaskoczyć!

Szczegóły decydują o efekcie

Tigardy cechują się kilkoma szczegółami konstrukcyjnymi, mającymi zapewnić iście zjazdowe wrażenia z użytkowania. Poza zapewniającymi sztywność materiałami, kluczowa jest tu konstrukcja typu overlap, która cechuje buty używane w narciarstwie zjazdowym. Blokada cholewki oparta o system Dynafit Hoji-Lock zapewnia z kolei stabilność w zjeździe, przy 13 stopniowym pochyleniu buta.

Tigard to model dopracowany w każdym calu.

Zobacz wszystkie –> buty skiturowe Dynafit.

Dynafit Tigard – wrażenia z jazdy i komfort użytkowania

Dynafit projektując buty Tigard zadbał również o cechy składające się na komfort użytkowania. Podeszwa Gripwalk umożliwi nam sprawne przemieszczanie się w sytuacjach, kiedy nie poruszamy się na nartach. O wygodę naszych stóp zadba termoformowalny botek wewnętrzny Dynafitter 15 z ociepliną Primaloft. Postarano się także o łatwe zakładanie i zdejmowanie butów, co ułatwia system HojiLock w połączeniu z konstrukcją botka.

Dwa warianty flexa

Wspomniane cechy tworzą z Tigarda ciekawego buta, łączącego wszelkie cechy niezbędne dobremu obuwiu do freeride, z relatywnie niską masą i konstrukcją umożliwiającą komfortowe podejścia w terenie, w którym nie możemy liczyć na transport pod górę. Choć flagowa wersja charakteryzuje się flexem 130, lokującą ten model raczej wśród propozycji dla doskonale jeżdżących ekspertów, Dynafit pokusił się o stworzenie także Tigardów z flexem 110, odpowiednich dla osób oczekujących mniej sztywnych butów.


Wygląda na to, że Tigardy mają szansę stać się freetourowym hitem sezonu 2023/2024. Poza wszystkimi wymienionymi wyżej technicznymi szczegółami, wart odnotowania jest fakt ręcznej produkcji butów we włoskiej Montebellunie oraz dożywotnia gwarancja Dynafita. Jeśli nastawiasz się na ambitne zjazdy w dziewiczym terenie i rozważasz zakup butów z segmentu Free Touring, poważnie zastanów się nad modelem Dynafit Tigard!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.