Stuptuty Volven
Stuptuty Volven
Branża

Stuptuty Volven

Redakcja skalnik.pl / 31 stycznia 2023

Górskie szlaki to nie czerwony dywan w Hollywood. Na twoje spodnie i buty czyha wiele trudności: błoto, śnieg, piasek, żwir, woda. Na szczęście, nie muszą być osamotnione w tej walce. Stuptuty trekkingowe zapewnią im ochronę przed wszelkimi zabrudzeniami. Jakie stuptuty proponuje marka Volven?

Tup tup po śniegu – czym są stuptuty?

Mówiąc najprościej, stuptuty to ochraniacze na buty w góry. Zależnie od modelu osłaniają też mniejszą lub większą część nogawki. Standardowe stuptuty zakrywają spodnie od obuwia po kolana. Krótkie gaitersy (to inna nazwa stuptutów) sięgają jedynie nieco ponad kostkę. Korzystają z nich biegacze czy osoby stawiające na styl light & fast. Są też nieocenione na pustyni, gdzie choć trochę ograniczą ilość piasku i żwiru wpadającego do butów.

Przed czym chronią stuptuty? Zgodnie z nazwą (francuskie określenie „stop tout” oznacza „zatrzymać wszystko”) osłonią twoje buty, skarpetki i spodnie od wszelkich zabrudzeń. Zatrzymają:

  • śnieg
  • błoto
  • wodę
  • piasek
  • żwir
  • kamienie.
Stuptuty Volven i śnieg
Głęboki śnieg? W stuptutach nie musisz się go obawiać (fot. Volven)

Idąc w stuptutach, nie musisz się obawiać ostrej gałęzi ani deszczu, który mógłby przemoczyć od góry nawet najlepsze membranowe buty.

Mimo że wielu turystom stuptuty kojarzą się głównie z zimowymi wędrówkami jako ochraniacze na śnieg, to tak naprawdę lekkie gaitersy przydadzą się w najróżniejszych okolicznościach. Na dłuższym trekkingu sprawią, że twoje spodnie i skarpetki dłużej zachowają świeżość i czystość. Wczesną wiosną i jesienią osłonią cię od wszechobecnego błota. Latem natomiast zabezpieczą przed pyłem wpadającym do skarpetek.

Zobacz wszystkie nasze –> stuptuty. Ten link przeniesie Cię do modeli różnych marek.

Stuptuty Volven i raczki
Stuptuty i raczki to pełna ochrona w niskich górach zimą (fot. Volven)

Jak wyglądają dobre stuptuty?

Gaitersy mają nieskomplikowaną budowę. To po prostu wyprofilowany kawałek materiału, którego przeciwległe końce zapinasz na zamek lub na rzep.

Co jest ważne przy wyborze stuptutów? Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał. Musi być wytrzymały, aby stawić czoło licznym żywiołom. Powinien być wodoodporny, ale jednocześnie oddychający. Wędrówka w stuptutach ma być przecież przyjemnością.

Stuptuty - wytrzymały materiał
Materiał, z którego wykonane są stuptuty, musi stawić czoła licznym przeciwnościom (fot. Volven)

Ważne jest również zapięcie. Wiele osób wybiera stuptuty trekkingowe na rzep. To na pewno szybsze rozwiązanie, które sprawdzi się lepiej, kiedy zapinasz stuptuty na mrozie czy w deszczu. Jeśli jednak poruszasz się w trudnym terenie pełnym wystających gałęzi i kamieni, możesz docenić solidne zapięcie na zamek.

Ochraniacze na buty w góry często będą też posiadały pasek mocowany pod podeszwą, który zapobiegał będzie podchodzeniu stuptutów ku górze. Dodatkowe mocowanie do sznurówek – które wykonane jest najczęściej w formie haczyka zaczepianego o sznurowadła – stabilizuje dodatkowo gaitersy w odpowiedniej pozycji. Zapobiega też zawilgoceniu języka buta.

Jakie jeszcze detale w stuptutach są warte uwagi? Twoje bezpieczeństwo po zmierzchu zwiększą odblaskowe elementy. Ściągacz zapewni natomiast dodatkową stabilizację i pozwoli lepiej dopasować stuptuty na śnieg do obwodu twoich nóg.

Stuptuty i klamra
Klamra na górze pozwoli dopasować obwód stuptutów (fot. Volven)

Stuptuty Volven – na każde wyzwanie

Stuptuty Volven zaprojektowano przede wszystkim jako ochraniacze na śnieg. Dzięki oddychającej membranie i solidnemu materiałowi zabezpieczą cię jednak również przed wodą, błotem i ostrymi skałami czy gałęziami. Jakie stuptuty Volven wybrać?

Kliknij i zobacz wszystkie –> stuptuty Volven.

Stuptuty Volven czarne i granatowe
Czarne czy granatowe? Wybierz taki kolor i model, jakie tobie odpowiadają (fot. Volven)

Stuptuty Volven Winter Hike

Podstawowy model proponowany przez Volven to stuptuty trekkingowe Winter Hike. Te wszechstronne ochraniacze na buty w góry wykonano z lekkiej i wytrzymałej tkaniny nylonowej Black Waterproof Oxford Cloth. Na górze posiadają klamrę, która umożliwia dopasowanie szerokości stuptutów. Zapinane są na mocny rzep na przedzie. Dodatkową stabilizację zapewniają paski umieszczone pod podeszwą oraz metalowe haczyki, które mocuje się do sznurowadeł.

Stuptuty Volven Winter Hike są wodoodporne, a jednocześnie umożliwiają odprowadzanie wilgoci, która może powstać podczas ruchu na skórze.

Stuptuty Winter Hike Pro

Na trudniejsze warunki wybierz stuptuty Volven Winter Hike Pro uszyte z dwóch rodzajów poliestru. W miejscach szczególnie narażonych na przetarcia czy uszkodzenia użyto grubszego materiału. Ten model posiada również oddychającą membranę poliuretanową.

Stuptuty na śnieg Winter Hike Pro sięgają do kolan i na górze mają możliwość regulacji. Zapięcie na zamek sprawia, że nie grozi ci przypadkowe rozpięcie stuptutów w trakcie wędrówki. Zaczep zakładany na sznurówki dodatkowo stabilizuje tę wytrzymalszą i grubszą wersję ochraniaczy.

Winter Hike Warm

Na najtrudniejsze warunki Volven stworzył natomiast stuptuty na śnieg Winter Hike Warm. Te ocieplane stuptuty Volven posiadają wodoodporną i oddychającą poliuretanową membranę. Haczyk wpinany w sznurowadła zapobiega przekręcaniu się ochraniaczy. Warstwa ocieplająca sprawia natomiast, że w tych stuptutach nie musisz się obawiać nawet dużego mrozu. Podobnie jak inne modele, również te stuptuty Volven posiadają taśmę pod podeszwą i klamrę na górze, która umożliwia regulację szerokości.


Wędrówka ze stuptutami jest bezpieczniejsza, łatwiejsza i przyjemniejsza. Ochraniacze na buty w góry projektowane przez markę Volven nie będą dużym obciążeniem ani dla twojego portfela, ani w plecaku. Wybierz więc pasujący ci model i ruszaj na wędrówki. Niech nic cię nie powstrzyma!

Katarzyna Hałupka

Zobacz inne nasze teksty dotyczące produktów marki Volven –> kliknij tutaj!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.