Filtry do wody MSR
Branża

Filtry do wody MSR

Marcin Nowak / 07 maja 2021

MSR, czyli Mountain Safety Research, to amerykańska marka, która zdążyła przyzwyczaić nas do produktów innowacyjnych, odznaczających się najwyższą jakością. Filtry do wody MSR to światowa czołówka urządzeń umożliwiających uzdatnianie wody w odległych zakątkach świata. Co sprawia, że dla wielu podróżników i turystów są jednymi z najchętniej wybieranych filtrów do wody?

Z mojego artykułu dowiecie się, z jakich technologii korzysta marka i czym wyróżniają się filtry do wody marki MSR. Przedstawię wam również najpopularniejsze modele filtrów tej uznanej, amerykańskiej marki. Zapraszam do lektury.

Technologia Hollow Fibre

Sercem systemów filtrujących jest membrana wykonana z włókien Holllow Fibre, a dokładnie z setek mikroskopijnych tubek. Każda, przypominająca konstrukcją, ale nie rozmiarami, słomkę do napoju tubka, posiada mikroskopijne pory, przez które przepływa filtrowana woda. Zanieczyszczenia mechaniczne, bakterie i pierwotniaki przepływając przez włókna membrany zostają zatrzymane pomiędzy nimi, a oczyszczona woda trafia do twojego naczynia.

filtry turystyczne do wody
Filtry MSR czyszczą wodę dzięki technologii Hollow Fibre. (fot. MSR)
filtr z membraną MSR
Oko w oko z technologią Hollow Fibre z bliska. (fot. Earl Harper, MSR)

Zalety filtrów MSR z technologią Hollow Fibre

To, co wyróżnia filtry do wody MSR, to prostota ich użycia. Filtrowanie wody jest bardzo proste i szybkie (nawet do 2,5 L/min!) dzięki zastosowanej membranie z włóknami Hollow Fibre. Kolejnym atutem jest trwałość gwarantowana przez MSR. Filtry do wody z minimalistycznym logo marki pozwalają przefiltrować nawet do 10 000 litrów wody (filtr Guardian)! Ważną cechą omawianych filtrów MSR są wymienne wkłady do filtrów, dzięki którym filtr będzie działać tak samo wydajnie, jak w dniu zakupu.

Filtr MSR TrailShot

Kieszonkowy filtr MSR Trailshot jest propozycją dla entuzjastów poruszania się na lekko lub dla tych, którzy preferują poruszanie się solo. Niewielkie rozmiary oraz wynosząca 140 gramów waga powinny skusić każdego, komu zależy na szybkim wynoszącym 1L/min i wygodnym uzdatnianiu wody. Elastyczny wężyk pozwoli pobrać wodę z trudno dostępnych miejsc, a sprawna pompka nie pozbawi was cennych kalorii na szlaku i nie narazi na konieczność mocowania się ze sprzętem. Wkład filtra TrailShot jest bardzo wydajny i wystarcza na przefiltrowanie około 2000 litrów wody.

Filtr MSR AutoFLow XL Gravity 10L

Filtr MSR AutoFLow XL Gravity sprawdzi się w przypadku użycia go w obozowisku przez większą ilość osób. Najważniejszą zaletą tego modelu jest to, że ten filtr MSR jest bezobsługowy, czego nie mogą zagwarantować pozostałe filtry do wody MSR. Całą pracę wykonuje za nas grawitacja. Czyszczenie filtra również nie powinno przysporzyć problemów podczas pracy przy obozie. Wszystkie stałe zanieczyszczenia zbierają się na dnie worka, dzięki czemu bardzo łatwo jest je usunąć. Woda filtrowana jest z prędkością 1,75 L/min, a trwałość wkładu, który możemy wymienić, producent określił na aż 1500 litrów!

filtr MSR woda na biwaku
Filtr grawitacyjny MSR – prosty sposób na świeżą wodę w obozie. (fot. MSR)

Filtry z membraną Hollow Fibre – o czym trzeba pamiętać?

Filtry do wody MSR TrailShot i AutoFlow XL Gravity 10L nie oczyszczą wody z chemikaliów, gdyż w żadnym z nich nie został zastosowany wkład węglowy. Mikropory o rozmiarach 0,2 mikrona nie filtrują też znajdujących się w wodzie wirusów i niezbędna jest sterylizacja lub przegotowanie przefiltrowanej wody, co powinniście wziąć pod uwagę wybierając filtry do wody tego typu.

Filtry wykorzystujące w swojej konstrukcji membranę z włóknami są również wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne spowodowane upadkami lub złym transportowaniem. Nie będą one właściwym wyborem osób, które często wybierają podróże w niskich temperaturach. Zamarznięcie wody lub jej resztek w membranie filtra może spowodować jego uszkodzenie, co wpłynie na efektywność filtracji.

Oczywiście MSR posiada także taki filtr, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Święty Graal podróżników – filtr MSR Guardian

MSR Guardian to filtr początkowo zaprojektowany do użycia przez amerykańską armię. Jest to najbardziej zaawansowany filtr, który z powodzeniem oczyszcza wodę z bakterii, pierwotniaków czy wirusów. Trwała i odporna na uszkodzenia mechanicznie obudowa chroni delikatną membranę wykorzystującą włókna Advanced Hollow Fibre. Co istotne, filtr posiada funkcję samooczyszczania, który nie wymaga do tego dodatkowego czas i odbywa się równocześnie wraz z filtrowaniem wody.

filtr MSR, filtorwanie wody
Filtr do zadań specjalnych – MSR Guardian.

Filtr może być użyty w skrajnie nieprzyjaznych warunkach i niskich temperaturach, jest więc pewnym i solidnym rozwiązaniem dla tych, którzy w czasie podróży nie mają czasu myśleć o zawodności swojego sprzętu. Trwałość wkładu filtra MSR Guardian to aż 10 000 litrów, a prędkość filtrowania 2,5L /min nie ma sobie równych i pozostawia konkurencję w tyle!

Nie tylko włókna – MSR MiniWorks EX

Na tym jednak nie koniec. Warto poznać jeszcze jeden filtr do wody MSR, z którym bezpieczna dla zdrowia i czysta woda jest zawsze na wyciągnięcie ręki.

Oparty o konstrukcję wykorzystującą ceramiczny wkład filtrujący i wkład węglowy filtr MSR MiniWorks EX to kompletny system uzdatniania wody, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Wkład ceramiczny pozwoli oczyścić wodę z wszelakich zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych. Z kolei wkład węglowy pozbawi wodę nieprzyjemnego zapachu i smaku spowodowanego zanieczyszczeniami organicznymi, chemicznymi.

Czyszczenie wkładu ceramicznego filtra jest banalnie proste, a jego trwałość została. przewidziana na około 2000 litrów. Prędkość filtracji jest niższa niż ma to miejsce w przypadku modelu MSR Guardian i wynosi 1 L/min. Biorąc pod uwagę fakt, że woda nie musimy przegotować lub uzdatniać chemicznie wynik ten wygląda nadzwyczaj korzystnie.

 

Choć filtry do wody dla wielu z nas wciąż towar egzotyczny, zarezerwowany tylko dla tych podróżników, którzy wyruszają w najbardziej niedostępne miejsca, to coraz częściej znajdują swoich zwolenników wśród miłośników survivalu i wielodniowych trekkingów. Popularność filtrów do wody zdaje się rosnąć przez naszą świadomość i wiedzę na temat stanu środowiska naturalnego. Częściej rezygnujemy z zapakowanej w plastik wody. Problem jej dostępności w odległych zakątkach świata i poza szlakami, dzięki filtrom staje się coraz mniej istotny i zdaje się być kwestią wyboru właściwego dla nas modelu filtra. Żeby być zupełnie spokojnym i podróżować bez zmartwień, musimy ufać swojemu sprzętowi, a taką pewność zagwarantują filtry MSR. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.