Marki odpowiedzialne: Teva
Branża

Marki odpowiedzialne: Teva

Anna Śliwa / 15 lipca 2024

Sandały już od dawna nie kojarzą się tylko z plażą czy latem w mieście. Ich turystyczne i sportowe wersje to dziś niemal „must have” w plecaku każdego podróżnika czy miłośnika górskich wędrówek. Pozwalają nogom odpocząć na lżejszych trasach, ułatwiają pokonywanie strumieni, sprawdzają się podczas kąpieli w jeziorach czy kajakowego spływu, a także są idealne jako obuwie na biwaku po całym dniu chodzenia. A zawdzięczamy to marce Teva, której sandały stworzone już ponad 40 lat temu to wciąż wzór dla innych. Teva to także odpowiedzialność ekologiczna i społeczna. Pokażę Ci jak ta amerykańska marka w praktyce dba o środowisko.

Góry, woda, las, miasto – sandały Teva na każdą okazję

Sandały Teva narodziły się w Arizonie, a za datę ich powstania można przyjąć rok 1984. Choć może się to wydawać obecnie niewiarygodne, to 40 lat temu sandały i turystyka, szczególnie piesza i górska były połączeniem z pogranicza science- fiction. Buty trekkingowe lub klapki – nie było nic pomiędzy, a sandały przeznaczone były to użytku codziennego lub strojów wizytowych. Na szczęście (przynajmniej dla mnie bo bez sandałów nie wyobrażam sobie żadnego wyjazdu) pojawił się ktoś, kto to zmienił. Mark Thatcher, instruktor spływów pontonowych w Wielkim Kanionie Kolorado oraz miłośnik outdooru stwierdził, że używanie klapek na spływach jest niewygodne i niepraktyczne. Buty odpływają z nurtem rzeki, spadają z nóg. Więc doszył im dwa paski, czym zrewolucjonizował rynek outdoorowy. Opracowana przez niego stabilna konstrukcja pasków w sandałach Teva Original jest używana do dziś, a w 2012 r. opiniotwórczy Outside Magazine umieścił sandały Teva na liście 100 najbardziej wpływowych elementów wyposażenia turystycznego w historii.

Teva – wszystko zaczęło się od spływów… (fot. Teva)

Sandały zadomowiły się w turystyce na dobre. Teva produkuje dziś uniwersalne sandały turystyczne, sandały trekkingowe, ale także sandały miejskie o sportowym, outdoorowym designie. Łączy je przyczepność, stabilność, wygoda oraz atrakcyjny wygląd, który dopasowywany jest do trendów panujących w modzie.

Marka Teva należąca do grupy Deckers Brands weszłą też w ostatnich latach w segment trampków i lekkich butów trekkingowych, a także sandałów z pełnymi palcami.

Twórcy zmiany – Teva a odpowiedzialność w produkcji i outdoorze

Teva jest jednym ze światowych liderów w produkcji sandałów turystycznych i trekkingowych. Od czasu pojawienia się na rynku pierwszego modelu Original do dziś, jej obuwie obecne jest na kilkudziesięciu rynkach światowych, a podróżników, outodoorowców czy miłośników wędrówek z sandałami Teva w plecaku (lub na nogach) można spotkać niemal w każdym zakątku świata. Bycie liderem to także olbrzymia odpowiedzialność ponieważ na takie firmy zwrócone są oczy całej branży. To one wyznaczają obowiązujące trendy i wprowadzają zmiany, które z czasem stają się obowiązującą rzeczywistością.

Trzy paski, które zrewolucjonizowały świat obuwia turystycznego – dziś wykonywane z ekologicznych włókien z recyklingu (fot. Teva)

Ogromnym wyzwaniem całej branży outdoorowej jest zachowanie naszej planety dla przyszłych pokoleń. Teva i grupa Deckers w swoich celach umieściła odpowiedzialność produkcji by kolejne pokolenia mogły także cieszyć się możliwościami jakie dają rzeki, jeziora, lasy, góry i czyste powietrze. Bez naturalnego środowiska outdoor nie istnieje.

W 2016 r. grupa Deckers Brands, do której należy Teva przystąpiła do inicjatywy United Nations Global Compact (UNGC) nastawionej na realizację Agendy 2030 przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i wyznaczającej drogę dochodzenia do zrównoważonej produkcji i użytkowania zasobów naturalnych. Zapoczątkowało to wprowadzenie wewnętrznych wytycznych oraz stworzenie Deckers’ Sustainable Development Goals czyli dokumentu, w którym przedstawiono w jaki sposób marki tej grupy będą realizować założenia ONZ. W dokumencie określono główne pola działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przedstawiają się one następująco:

  • materiały – zmaksymalizowanie ilości materiałów odnawialnych w produktach
  • odpady – redukcja generowanych odpadów zarówno w obiektach własnych, jak i u partnerów przez stosowanie na szeroką skalę recyklingu i powtórnego użytkowania odpadów
  • woda – ograniczenie zużycia i poprawa jakości wody zarówno we własnych obiektach, jak i w społecznościach, w jakich marka operuje
  • klimat i czysta energia – redukcja zużycia energii, używanie odnawialnych źródeł energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla
  • chemikalia – zredukowanie lub wyeliminowanie szkodliwych związków z produktów
  • prawa człowieka – działania na rzecz lokalnych społeczności, w których znajdują się fabryki w kontekście poprawy warunków życia, przeciwdziałania nowoczesnemu niewolnictwu, zwiększania świadomości pracowników
  • działania na rzecz równości – promowanie różnorodności pod każdą postacią, wzmacnianie potencjału kobiet, działania włączające w życie społeczności skierowanie dla wszystkich.

Mniej gazów cieplarnianych i CO2

Jednym z głównych pól, na których Teva i grupa Deckers prowadzi działania związane z odpowiedzialną produkcją jest emisja gazów cieplarnianych i CO2. Nie od dziś wiadomo, że przemysł odzieżowo- obuwniczy jest jednym z głównych dostarczycieli tego typu gazów do atmosfery. I jest też powszechnie wiadomo, że wpływają one znacząco na ocieplenie klimatu oraz są jednym z głównych składowych naszego śladu środowiskowego.

Nie ma outdooru bez środowiska naturalnego – odpowiedzialna produkcja Teva to krok w stronę zachowania Planety dla przyszłych pokoleń (fot. Teva)

Działania zmierzające do ograniczenia emisji prowadzone są zarówno w kwaterze głównej Grupy, w głównym centrum dystrybucyjnym Moreno Valley, jak i w znajdujących się głównie w Azji fabrykach współpracujących. Są wśród nich używanie odnawialnych źródeł energii, wyeliminowanie materiałów kopalnych z produktów i opakowań oraz optymalizacja linii produkcyjnych partnerów. Dzięki temu do 2030 r. zmniejszona zostanie o 35% emisja gazów cieplarnianych przypadających na 1 parę obuwia (w 2022 udało się osiągnąć redukcję na poziomie 27%), a o 30% zużycie energii potrzebnej do wyprodukowania jednej pary butów.

Woda – bez niej nie byłoby sandałów Teva

Patrząc na historię marki Teva można się pokusić o stwierdzenie, że te najbardziej znane sandały trekkingowe świata nie powstałyby gdyby nie woda, a konkretnie rzeka Kolorado. Mark Thatcher wymyślił sandały turystyczne głównie do używania na spływach Wielkim Kanionem. Choć od tego czasu marka rozwinęła się i przeszła liczne przemiany, to woda wciąż należy do jej DNA. Dlatego w ramach działań dla zrównoważonej produkcji zostały podjęte inicjatywy zmierzające do ograniczenia zużycia wody. Obejmują one m.in. wymianę armatury w obiektach Teva na wolnoprzepływową, pozwalającą zaoszczędzić wodę w codziennym użytkowaniu, stworzenie systemów odzyskiwania i oczyszczania wody oraz jej powtórnego zużycia. Teva wspiera także swoich partnerów w modernizacji ich systemów na ograniczające zużycie oraz pozyskuje wodę deszczową do celów nawadniania i renaturalizacji terenów podmokłych w rejonie swojego działania.

Woda to życie – Teva dba o ograniczenie jej zużycia w swojej produkcji (fot. Teva)

Wszystkie te inicjatywy zmierzają do ograniczenia o 45% zużycia wody na parę obuwia do 2030 r. Marka jest na dobrej drodze do realizacji tego celu ponieważ do 2022 udało się osiągnąć ograniczenie na poziomie 33%.

 Mniej odpadów – Teva dla czystej Planety

Branża odzieżowa i obuwnicza to jeden z głównych „producentów” odpadów na Ziemi. Należą do nich zarówno zużyte buty i odzież, jak i odpady powstające podczas produkcji. Teva używa w swoich sandałach i obuwiu przede wszystkim materiałów syntetycznych – różnych rodzajów gum, poliestru i Nylonu. Skóra pojawia się okazjonalnie i zdecydowaną większość produkcji można określić jako wegańską.

Wegańskie, wyprodukowane z włókien z recyklingu – sandały Teva produkowane są w odpowiedzialny sposób (fot. Teva)

Jednak wykorzystanie tworzyw sztucznych generuje po pierwsze zużywanie paliw kopalnych, po drugie zaś produkcję trudnych do przetworzenia odpadów. W sandałach Teva postawiono na materiały pochodzące z recyklingu– zarówno gumy, jak i włókna syntetyczne. Marka używa certyfikowanych włókien REPREVE® pochodzących z recyklingu butelek plastikowych oraz zużytych sieci rybackich pozyskiwanych głównie z mórz, oceanów oraz z ich brzegów. Podejmowane są także działania zmierzające do wydłużenia okresu użytkowania obuwia i zwiększana jest ich trwałość, co prowadzi do mniejszego generowania odpadów postkonsumenckich.


Różnorodne działania podejmowane przez Teva zarówno w zakresie ograniczenia zużycia energii i wody, jak również produkcji odpadów i emisji szkodliwych gazów do atmosfery prowadzą do zmniejszenia śladu środowiskowego. Odpowiedzialny outdoor istnieje, co udowadnia marka nagradzana wielokrotnie za swoje działania w zakresie środowiska naturalnego, jak i działalności społecznej. Ta druga także mieści się w spektrum działań odpowiedzialnych, a inkluzywna polityka oraz wspieranie pracowników i społeczności, w których funkcjonują fabryki Teva przekłada się na zrównoważony rozwój społeczny w wymiarze mikro i makro.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.