Gramatura polaru – jaki polar wybrać? - blog Skalnik
Gramatura polaru – jaki polar wybrać?
Porady

Gramatura polaru – jaki polar wybrać?

Krzysztof Ostryżniuk / 25 grudnia 2020

Polar to nie koń, nie każdy widzi jaki jest. Przynajmniej na pierwszy rzut oka, ale po tym tekście i obejrzeniu metki swojej kolejnej bluzy będziecie wszystko wiedzieć. Co to jest gramatura polaru? Czy to jedyny parametr, którym powinniśmy się kierować? Zaraz na wszystko odpowiemy.

Co to jest gramatura polaru

Odpowiadając na to pytanie warto zacząć od podstaw. Pozwoli to w prosty sposób dojść do wyjaśnienia zagadkowej gramatury.

Pytanie pierwsze: Co to jest polar? Jest to materiał. Pytanie drugie: Jakie cechy ma materiał? Fakturę, wielkość, paroprzepuszczalność… i gramaturę, czyli – potocznie mówiąc – grubość. Jeśli metr kwadratowy materiału waży 100 gramów, to ten materiał ma gramaturę 100 g/m². Gdy przypadkiem będzie to polar, a my uszyjemy z tego bluzę, to wyjdzie nam tak zwany polar setka – czyli cienka bluza polarowa. Analogicznie – bluzy uszyte z trzysetki, czyli gramaturze polaru 300 g/m² będą stworzone z trzy razy cięższego materiału. Nie oznacza to, że są trzy razy cieplejsze, ale o tym później.

Bluzy polarowe są różne. Od cienkich polarów, po grube, mięsiste i ciepłe bluzy. (fot. The North Face)

Jeśli zastanawiacie się z czego jest polar i czy materiał różni się składem między gramaturami, to odpowiedź jest krótka – nie. Polar zawsze składa się z włókien sztucznych – poliestru. Czasami ma większe lub mniejsze domieszki, żeby zwiększyć wytrzymałość lub rozciągliwość, ale trzon stanowi dobrze znany poliester.

Jaki polar wybrać?

Tutaj pada ulubiona odpowiedź – to zależy. Jeśli chcecie mieć dobry polar na warstwę zewnętrzną, to pewnie szukacie czegoś w miarę nieprzewiewnego i ciepłego. Wtedy z pomocą przychodzą grube bluzy. Nadający się na warstwę zewnętrzną polar (gramatura 300 i więcej) będzie całkiem dobrze chronił od warunków zewnętrznych przez swoją zbitą strukturę. Jeśli przy okazji będzie on czymś podszyty, to już możemy mieć pewność, że ochroni nas w dużej mierze nawet przed wychładzającym wiatrem.

Natomiast jeśli będziecie szukać drugiej warstwy swojego zestawu odzieży, musimy przenieść się na drugi koniec skali. Na bieliznę termoaktywną zwykle wchodzi cieniutki polar (gramatura 100 i podobne). Tej bluzy nie będziecie ściągać za każdym razem, gdy zaczniecie iść po przerwie. Powinna ona pracować razem z Wami i innymi elementami zestawu, dlatego nie może być zbyt gruba.

Bluza polarowa świetnie sprawdza się jako jedna z warstw odzieży w górach. fot. (Berghaus)

Dobierając grubość polaru możemy się kierować uniwersalną zasadą – im większa aktywność tym cieńszy polar. Jednak to generalizowanie, a ono nigdy nie jest doskonałe. Każdy wydziela inną ilość ciepła, więc musicie sami dobrać polar. Jaka gramatura będzie najlepsza zależy od Waszych indywidualnych potrzeb i warunków. Dlatego polecam lekturę do tekstu „Jaki polar wybrać”, jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o doborze odpowiedniej bluzy. Tam znajduje się też odpowiedź na pytania: Polar – jaki to materiał oraz co może zaoferować użytkownikom.

Jaka gramatura polaru jest najlepsza

Dobry polar nie musi być gruby, aby był ciepły. Producenci prześcigają się w projektowaniu nowych rozwiązań. Dzięki temu mamy do dyspozycji rodzaje polaru jak Polartec® Power Grid®, czy Polartec® Alpha®. Dzięki swoim konstrukcjom zapewniają więcej ciepła przy mniejszej ilości samego materiału. Jeśli więc będziecie chcieli mieć dobry polar, to nie oznacza, że musicie szukać go tylko w danej „kategorii wagowej”. Otwórzcie się również na nowe konstrukcje!

Jaki polar w góry

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Drobna dziewczyna i rosły facet będą inaczej odczuwać zimno. Sami więc musicie zdecydować jaki polar jest dla Was najodpowiedniejszy. Wyżej już wspomniałem uniwersalną zasadę doboru gramatury, teraz mogę podpowiedzieć nieco o wyborze samej bluzy. A właściwie, to chcę powiedzieć o wyborze bluz.

Na pewno kojarzycie zalecenie ubioru „na cebulkę”. Tak właśnie powinno ubierać się w górach! Nie ubierajcie jednej bluzy, której grubość będzie podobna do ścian bunkra. Mogę się założyć, że w takiej bluzie będzie Wam albo za ciepło, albo za zimno. Mała szansa, że będzie w takim polarze w sam raz przez całą wycieczkę. Jeśli zamiast tego zdecydujecie się na dwa polary możecie dowolnie je zmieniać. Na postój zakładacie dwa, na marsz tylko jeden. Na super ciężkie podejście żadnego. W sytuacji gdy jeden się zamoczy szybko można zmienić go na ten z plecaka. Dwa dobre polary robią robotę!

Kilka polarowych bluz – tak! Szczególnie w ekstremalnych warunkach. Uczestnik zimowej wyprawy na Nanga Parbat w dwóch bluzach. (fot. Rab)

Polar z zamkiem, czy bez

Zamki puszczają ciepło. Dlatego w śpiworach mamy listwy, które zakrywają zamki, a w kurtkach na naprawdę ciężkie warunki materiał od dołu i od góry zamka. W polarach jest tak samo. Jeśli więc chcecie wycisnąć maksymalną ilość ciepła z danej bluzy powinniście szukać bluzy z minimalnym zamkiem. Da się przywyknąć do zakładania rzeczy przez głowę – to nie przeszkadza w życiu.

Poza tym… zamki ważą! Na skróceniu zamka z całej długości do ¼ da się zaoszczędzić ładne kilkadziesiąt gramów. Doceni to na pewno każdy biegacz i liczący się z wagą podróżnik.

Jednak i tutaj grubość polaru ma znaczenie. Nie znajdziemy bardzo ciepłych bluz zakładanych przez głowę. Te są zwykle rozpinane na całej długości

 

Mam nadzieję, że wiecie już co oznacza gramatura polaru i nie będziecie się zastanawiać, czy wziąć setkę, czy trzysetkę. Świat materiałów outdoor jest szeroki i wierzę, że będziecie mieli okazję przetestować wiele konstrukcji. Podzielcie się w komentarzach, jaka z polarowych bluz jest Waszą ulubioną. Szukając odpowiedniej dla siebie bluzy, zajrzyjcie na grupę facebookową Góry – Wspinanie – Sprzęt – Patenty (społeczność Skalnik.pl), gdzie możecie zadać pytanie i uzyskać odpowiedź od miłośników outdooru, takich jak Wy!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: