Kurtka biegowa – jak wybrać?
Porady

Kurtka biegowa – jak wybrać?

Dominik Marzec / 20 września 2020

Większość nowych adeptów biegania swoją przygodę z tym sportem rozpoczyna w sezonach ciepłych takich jak wiosna i lato (pomińmy tu dość specyficzną grupę tłumnie wylegającą na ścieżki biegowe pierwszego stycznia w ramach postanowień noworocznych). Wtedy nie myśli się zbytnio o kurtce, a do komfortowego przebiegnięcia kilku kilometrów wystarczą buty oraz wygodne spodenki i koszulka.

Schody zaczynają się jednak, gdy kilometraż się wydłuża, o zgrozo trzeba wyjść na trening podczas gorszej pogody albo, gdy zapragniemy spróbować swoich sił w bieganiu trailowym czy górskim. Wtedy nieodzowna będzie kurtka do biegania, która skutecznie ochroni nasze ciało przed przykrymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak chłód, wiatr czy deszcz.

kurtki do biegania salomonn
Koszulka, spodenki, buty do biegania… zazwyczaj kolejnym elementem ubioru staje się kurtka biegowa. (fot. Salomon)

Przeminęło w wiatrem

Do zapewnienia komfortu cieplnego podczas biegania w chłodniejsze dni posłuży warstwa pierwsza. Zazwyczaj jest to koszulka z długim rękawem. Ewentualnie o komfort może zadbać warstwa druga, choć warunkami, które wymagałyby użycia aż trzech warstw odzieży biegowej muszą być naprawdę ostre mrozy.

Warstwą zewnętrzną w odzieży biegacza będzie kurtka biegowa, która ochroni przede wszystkim przed wiatrem. To właśnie wiatr jest najgroźniejszym przeciwnikiem biegacza, a dyskomfort wywołany zimnymi podmuchami potęguje fakt, że biegnąc przemieszczamy się dużo szybciej niż spacerując po mieście, czy wędrując po szlaku.

Najczęściej kurtka biegowa będzie więc potrzebna w wietrznych sezonach takich jak jesień, zima, czy wczesna wiosna. Latem, gdy wybieramy się na dłuższą trasę po południu albo wycieczkę biegową po górach warto mieć przy sobie kurtkę jako awaryjny zapas. Podczas startu w zawodach biegowych, może nie być wyboru, ponieważ kurtka często znajduje się na liście wyposażenia obowiązkowego. Czy jednak posiadając taką cienką wiatrówkę w naszej szafie powinna się znaleźć osobna kurtka do biegania przeciwdeszczowa?

dynafit kurtka biegowa
Główne zadanie kurtki biegowej to ochrona przed wiatrem. (fot. Dynafit)

Kurtka przeciwdeszczowa do biegania

Pomimo, że głównym zadaniem kurtki biegowej jest ochrona przed wiatrem, pamiętajmy o drugiej najważniejszej właściwości – ochronie przed deszczem. Zdecydowana większość kurtek biegowych to bardzo lekka i cieniutka odzież bez jakichkolwiek membran. Użycie membrany drastycznie zmniejsza oddychalność kurtki, co za tym idzie łatwiej można się „zagotować” w takiej kurtce. Parametry oddychalności, które spokojnie wystarczają podczas trekkingu, tutaj okażą się zbyt niskie. Bieganie to aktywność zbyt dynamiczna, aby membrana wraz z materiałem wierzchnim była w stanie skutecznie wentylować nasze ciało. Właśnie dlatego do biegania potrzebna jest inna kurtka przeciwdeszczowa niż do trekkingu.

Większość cieniutkich kurtek biegowych jest zatem wodoodporna na tyle, na ile odporny jest materiał jej wykonania plus warstwa impregnująca, tak zwany DWR. Wiodący producenci odzieży biegowej jak Salomon czy Dynafit używają do produkcji takich materiałów, które zapewniają wystarczający poziom ochrony przed wilgocią przy tym pozostając odpowiednio oddychające. Mogą to być najlżejsze odmiany materiałów znanych z kolekcji trekkingowych, takich jak Pertex, Dynashield, Durastretch czy eVent. Taka tkanina skutecznie ochroni przed mżawką oraz krótkim deszczem i nawet po gwałtownym letnim opadzie odwdzięczy się pożądaną wśród biegowego sprzętu cechą „szybko zmokło – szybko wyschnie”.

A może kurtka GORE-TEX?

Na rynku znajdziemy oczywiście kurtki biegowe z membraną. Typowa kurtka przeciwdeszczowa do biegania to jednak sprzęt bardziej specjalistyczny, przydatny podczas wypraw biegowych w wyjątkowo mokrych terenach (jak na przykład góry Szkocji). To także odzież dla uczestników najdłuższych i najbardziej wymagających biegów ultra w wysokich górach, gdy całonocna ulewa może pokrzyżować plany ukończenia całych zawodów. Odpowiedzią na takie potrzeby mogą być kurtki biegowe GORE-TEX® wykorzystujące membranę w technologi SHAKEDRY™.

Kurtka do biegania zimą

Obok cienkich wiatrówek i profesjonalnych kurtek membranowych mamy jeszcze trzeci ciekawy rodzaj odzieży biegowej, czyli kurta do biegania zimą, która będzie lekko ocieplana. Najczęściej takie kurtki (a posiada takie w ofercie między innymi francuski Salomon) nie są ocieplane na całej swojej powierzchni, ale posiadają wstawki z wypełnieniem Primaloft bądź materiału Polartec Alpha. Ocieplenie stosuje się z przodu, lub w miejscach szczególnie narażonych na wychłodzenie podczas ruchu, takich jak klatka piersiowa. Tył i boki takiej kurtki pozostają przewiewne i będą dobrze współpracować z założonym plecakiem lub kamizelką biegową.

Pożądane funkcje kurtki biegowej

Ochrona przed wiatrem, deszczem, mrozem oraz dobra oddychalność to cztery najważniejsze cechy, jakimi powinna się charakteryzować dobra kurtka do biegania. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, na zakończenie zwróćmy więc uwagę na kilka detali.

kurtka do biegania dynafit
Rodzajów kurtek do biegania jest wiele. Ocieplane, przeciwwiatrowe, przeciwdeszczowe. Każdy z typów ma charakterystyczne detale. (fot. Dynafit)
  • Kaptur – część lekkich wiatrówek pozbawiona jest kaptura i o ile taki model spokojnie wystarczy podczas bezdeszczowych dni i jego waga będzie niższa, o tyle kaptur będzie nieodzowny gdy zacznie padać deszcz lub złapie nas mocniejszy wiatr gdzieś na odsłoniętym górskim grzbiecie.
  • Pakowność – wiele kurtek do biegania z uwagi na cieniutki materiał wykonania da się skompresować w pakunek jaki zmieścimy w kieszonce plecaka biegowego, czy nawet pasa / nerki biegowej. To bardzo ważne, abyśmy mieli możliwość upchnięcia kurtki biegowej do kieszeni gdy zacznie się robić ciepło, wszak dla biegacza jedną z gorszych rzeczy jest przegrzanie.
  • Kieszeń – kieszonka na piersi przyda się do schowania zapasowego żelu, chusteczki czy zwiniętych słuchawek, najczęściej do tej kieszeni można zmieścić kurtkę do biegania po jej wywinięciu na lewą stronę – nie musimy wtedy korzystać z dodatkowych woreczków kompresyjnych.
  • Otwory na kciuk – przydatny detal w momentach, gdy nie zabraliśmy ze sobą rękawiczek i za jego pomocą rękaw kurtki może osłonić przed zimnem również część dłoni.
  • Otwory wentylacyjne – nawet w najbardziej oddychającej kurtce zawsze może się zrobić za gorąco, ale nie będziemy chcieli jej zdejmować, bo wciąż mży deszczyk albo co chwile wraca porywisty wiatr. Wtedy przydają się otwory wentylacyjne pod pachami, pomocne w wyregulowaniu temperatury. Niektóre kurtki (choćby modele marki Salomon) posiadają też specjalny guziczek na wysokości klatki piersiowej, który możemy zapiąć przy jednoczesnym rozpięciu przedniego zamka błyskawicznego i tym samym nieco się ochłodzić, a kurtka pozostanie na swoim miejscu.

Kurtka biegowa to minimalistyczny, ale bardzo potrzebny element ubioru biegacza. Warto wybrać ją przede wszystkim kierując się potrzebami i stylem, w jakim działamy biegowo.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.