Jak dobrać długość kijków trekkingowych
kijki trekkingowe
Porady

Jak dobrać długość kijków trekkingowych

Redakcja skalnik.pl / 22 marca 2017

Kijki trekkingowe od przeszło 20 lat stają się coraz bardziej popularne na szlakach turystycznych. Z każdym rokiem na rynku pojawiają się nowe rozwiązania techniczne, a kijki wykonywane są z coraz bardziej nowoczesnych materiałów.

Kijki a zdrowie

kijki trekkingoweKorzyści wynikające z użytkowania kijków trekkingowych są niezaprzeczalne. Badania medyczne potwierdzają, że używanie kijków trekkingowych na turystycznych szlakach doskonale odciąża kręgosłup i nogi. Obciążenia, jakim poddawane są kręgosłup i nogi, przy godzinnym marszu w równym terenie osiągają wartość około 13 ton. Zastanów się więc, z jakimi trudnościami boryka się Twoje ciało, gdy pokonujesz szlak pełen przewyższeń. Niemieckie Pogotowie Górskie opublikowało niegdyś raport, z którego można się dowiedzieć, że obciążenie to w trakcie podejścia osiąga wartość nawet 28 ton, a przy schodzeniu sięga liczby 34 ton na 60 minut tracenia wysokości. Liczby te dobitnie wskazują, że używanie kijów trekkingowych w górach to nie kwestia górskiego lansu, ale problem Twojego zdrowia i świadomego podejścia do jego ochrony. Wspieranie układu ruchu to jednak nie wszystkie korzyści. Używanie kijków turystycznych znacznie ułatwia poruszanie się w zróżnicowanym terenie. Wpływa często także na zwiększenie prędkości marszu, stabilizuje postawę, pozwala utrzymać równowagę przy przekraczaniu terenowych trudności oraz zdecydowanie wspomaga na podejściach i zejściach w stromym terenie.

kije trekkingoweTechnologie

Dostępne na rynku kije trekkingowe produkowane są z różnorodnych materiałów. Większość to aluminiowe kije trekkingowe. Wiedz, że aluminium może mieć różną jakość. Najtańsze kije, nazywane często kijami marki „no name”, których wartość nie przekracza 99 złotych, to najczęściej sprzęt wykonany ze stopu słabej jakości czyli aluminium AL 5000. Materiał ten jest miękki, przez co segmenty takich modeli często ulegają uszkodzeniu. Kolejnym minusem najtańszych kijów trekkingowych jest ich waga i stalowe końcówki, które już po pierwszej wycieczce tracą dobry kontakt z podłożem. „Kto tanio kupuje, ten dwa razy kupuje”, dlatego też warto zainwestować raz a pewnie. Do najlepszych marek produkujących kije trekkingowe należy amerykański Black Diamond oraz austriacki Komperdell. Produkty tych firm wykonane są z doskonałych stopów aluminium minimum AL7000. Ten rodzaj stopu zapewnia nieporównywalnie większą wytrzymałość i niższą wagę. Możesz spotkać się z różnymi systemami regulującymi długość kijów. Bardzo popularny, ale też bardziej zawodny, jest system regulacji wewnętrznej. Blokada regulacji następuje w tym przypadku przez zakręcenie segmentu. Kije w tej technologi często po kilku sezonach są do wyrzucenia lub przynajmniej do zreperowania. Częstym przypadkiem jest konieczność wymiany regulatorów na nowe. Zakręcane kije potrzebują także odpowiedniej konserwacji. Wystarczy jedna wycieczka, po której nie rozkręcisz zawilgoconych kijów, by jeden z segmentów nie dał się już nigdy wyregulować. Lepszym rozwiązaniem są blokady zewnętrzne ze specjalną dźwignią, która zaciska wyregulowane segmenty. Blokady podobne do systemu PowerLock stosowanego w kijach Black Diamond są niewrażliwe nawet na działanie niskich temperatur. Atutem jest też możliwość regulowania długości kijów trekkingowych w rękawiczkach. Ważnym elementem w budowie kijów są rączki. Często posiadają one wygodne profilowanie zapewniające dłoniom dobre oparcie. Rączki wykonane są najczęściej z gęstej i dość twardej pianki. Spotkać można też rączki gumowe i gumowo-korkowe. Istotnym elementem są końcówki kijów, które odpowiadają za dobry kontakt z górskim podłożem. Najlepiej spisują się końcówki z widii czyli węglików spiekanych. Końcówki tego rodzaju są trwałe i doskonale sprawdzają się w terenie. Na rynku dostępne są modele wyposażone w amortyzacje, które podczas marszu zmniejszają drgania i odciążają nadgarstki.

Jak dopasować kijki?

kijki trekkingowe dla dzieciW końcu dochodzimy do najważniejszej kwestii, czyli do tego, jak wyregulować kije trekkingowe. Niezależnie od tego, jakich kijów używasz, regulacja przebiega w podobny sposób. Podobnie reguluje się kije unisex, kije dla kobiet, a także kijki trekkingowe dla dzieci. Dziecięce kije trekkingowe maja zazwyczaj tą samą konstrukcję, tylko są znacznie krótsze.

W pierwszej kolejności ustaw dolny segment kijka w pozycji stop, czyli na maksymalną długość. Następnie dopasuj segment górny tak, by kąt zgiętej w łokciu ręki wyniósł 90°. Ważnym elementem wspomagającym wsparcie jest pętla nadgarstkowa. Przełóż dłoń przez nią od dołu i zaciśnij palce na rękojeści. Potem wyreguluj długość taśmy tak, żeby nadgarstek częściowo opierał się na pętli. To sposób, który pozwala uzyskać większy komfort i stabilność w trakcie marszu. W trakcie wycieczki możesz regulować długość kijów. Na podejściach skracaj je, by nie podnosić zbyt wysoko ręki. Kiedy schodzisz lekko wydłużaj kije trekkingowe. Dzięki temu będziesz schodzić bezpieczniej i bardziej ergonomicznie.

 

Filmowy poradnik o regulacji kijów trekkingowych możesz znaleźć na naszym kanale You Tube.

Oferta Skalnika pozwala wybrać sprawdzony model, którego kupno sprawi Ci satysfakcję. Szeroki wybór modeli renomowanych producentów pozwoli Ci na udane zakupy. Jeśli wciąż masz wątpliwości jakie kije trekkingowe warto kupić, to porozmawiaj z naszymi pracownikami. To pasjonaci, którzy doskonale wiedzą, jaki trzeba dobierać ekwipunek na górskie podboje.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.