Jak prać bieliznę termoaktywną?
Pranie bielizny termoaktywnej
Porady

Jak prać bieliznę termoaktywną?

Redakcja skalnik.pl / 28 września 2020

Bielizna termoaktywna jest, szczególnie w zimne dni, niezastąpiona na szlaku. Zapobiega utracie ciepła, a jednocześnie szybko odprowadza pot. Jak prać bieliznę termoaktywną, by długo zachowała swoje niesamowite właściwości?

Bieliznę termoaktywną szybko docenia każdy turysta ruszający na szlak mimo niskich temperatur. Tego typu odzież jest bowiem odpowiedzią na odwieczne pytanie każdego wędrowca: jak ubrać się w chłodne dni, aby się ani nie wychłodzić, ani nie przegrzać. Odzież termoaktywna spełnia doskonale swoją funkcję izolacyjną, zapobiegając utracie ciepła przez organizm. Jednocześnie jest oddychająca, co oznacza, że szybko transportuje pot na zewnątrz nawet w trakcie intensywnego wysiłku.

Tak dobre właściwości oznaczają, że bielizna termoaktywna, oferowana przez takie firmy jak Brubeck czy Icebreaker, nieco kosztuje. Warto więc zadbać o nią, aby mogła ci posłużyć jak najdłużej. Po powrocie ze szlaku nie wrzucaj zatem bez zastanowienia swojej odzieży do pralki, tylko sprawdź najpierw, w jakiej temperaturze i jak prać bieliznę termoaktywną.

Bielizna termoaktywna Smartwool
Bielizna termoaktywna izoluje cię od chłodu i odprowadza pot na zewnątrz (fot. Smartwool)

Jak często prać odzież termoaktywną?

Bielizna termoaktywna jest warstwą ściśle przylegającą do ciała, więc siłą rzeczy chłonie dużo potu. Brudna odzież dość szybko traci swoje właściwości, ponieważ plamy blokują przepływ powietrza. Na powierzchni osadza się także sól pochodząca z potu, zatrzymując wodę. W efekcie bielizna pozostaje mokra. Jeśli więc chcesz się cieszyć komfortowymi i dobrze działającymi ubraniami, bieliznę termiczną należy prać regularnie.

Odzież termoaktywna Smartwool
W trakcie wysiłku, nawet w chłodne dni, nietrudno się spocić. Bieliznę termoaktywną trzeba więc prać regularnie (fot. Smartwool)

Jak prać odzież termoaktywną? Dla wszystkich, którzy chcieliby wrzucić tego typu bieliznę wraz z wszystkimi innymi ubraniami do pralki, wsypać proszek i zapomnieć o całej sprawie, mam złą wiadomość: włókna odzieży termicznej nie wybaczą ci takiego traktowania i dość szybko zemszczą się gorszą oddychalnością na szlaku. Nie przerażaj się jednak. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku poniższych zasad, a twoja bielizna będzie ci długo dobrze służyć.

Jak prać bieliznę termoaktywną?

Przede wszystkim odzieży termoaktywnej nie powinno się prać w zwykłym proszku. Po pierwsze, jest to dość agresywny środek, na który delikatne włókna bielizny mogą źle zareagować. Po drugie, w składzie proszku znajdziesz wypełniacze, które obniżają oddychalność tkaniny.

W czym zatem można prać bieliznę termoaktywną? Wybór jest całkiem spory:

Bielizna Icebreaker
Nie chcesz, by twoja odzież straciła oddychalność? Pierz ją w odpowiednich środkach (fot. Icebreaker)

Pranie bielizny termoaktywnej – ręcznie czy w pralce?

Zanim rozpoczniesz pranie odzieży termoaktywnej, spójrz na metkę. Producent wie w końcu najlepiej, co dobre dla jego ubrań. Na metce znajdziesz nie tylko sugerowaną temperaturę prania, lecz także informację o tym, czy daną odzież trzeba prać ręcznie.

Zazwyczaj bieliznę termiczną można prać ręcznie lub w pralce. Jeśli jednak odzież nie jest mocno zabrudzona, a ty masz nieco czasu, pranie bielizny termoaktywnej ręcznie będzie zwykle lepszym wyborem.

Bielizna termoaktywna – pranie ręczne krok po kroku

Jak prać odzież termoaktywną ręcznie? Pamiętaj o poniższych krokach, a bielizna wyjdzie cało z tego starcia:

 • Do miski nalej wody o temp. ok. 30° C (potrzebna jest ci więc letnia woda – ani nie zimna, ani nie gorąca).
 • Wlej płyn do prania odzieży termoaktywnej.
 • Delikatnie ugniataj ubranie – nie trzyj zbyt mocno odzieży, by jej nie odkształcić.
 • Nie wykręcaj pranej bielizny – wodę możesz odcisnąć, przekładając odzież ręcznikiem.
 • Bieliznę susz rozłożoną na płasko w przewiewnym i zacienionym miejscu (dzięki temu ubrania nie wyblakną) – nigdy nie rozkładaj ubrań na gorącym grzejniku!

Aby nie podrażnić sobie skóry swoich dłoni, na czas prania najlepiej założyć gumowe rękawiczki.

Jak prać odzież termoaktywną w pralce?

Pralka
Bieliznę termoaktywną można także prać w pralce (fot. Antonio_Cansino, Pixabay)

Bezpieczne pranie bielizny termoaktywnej w pralce jest również możliwe. Kluczem jest jednak odpowiednie przygotowanie:

 • Jeśli na ubraniu jest jakaś większa plama, przepierz najpierw tę odzież oddzielnie w szarym mydle, a dopiero potem włóż do pralki. Na najtrudniejsze plamy możesz też nanieść odrobinę środka czyszczącego.
 • Obróć odzież na lewą stronę, aby zewnętrzna strona nie tarła o inne materiały czy bęben pralki.
 • Pozasuwaj wszystkie suwaki, aby nic nie zahaczyło o zamki.
 • Postaraj się wypełnić pralkę w całości, aby zmniejszyć tarcie.
 • Najdelikatniejsze tkaniny włóż do worka do prania, który zapobiegnie uszkodzeniu struktury odzieży.
 • Ustaw termostat na 30° C.
 • Wybierz tryb „Pranie ręczne”, jeśli twoja pralka go posiada.
 • Zastosuj płyn do prania odzieży termoaktywnej lub inny wybrany środek.
 • Wyłącz wirowanie.
 • Po praniu wyjmij od razu bieliznę i susz w sposób opisany powyżej.

Jaki płyn do prania bielizny termoaktywnej zastosować?

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele środków czyszczących do odzieży termoaktywnej. Największym uznaniem wśród turystów cieszą się płyny proponowane przez firmy Granger’s oraz Nikwax.

Active Wash Granger’s to dobry płyn do prania odzieży termoaktywnej z materiału syntetycznego lub wełny merino. Polepsza właściwości oddychające oraz termoizolacyjne ubrań, a jednocześnie skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy. Nadaje się zarówno do prania ręcznego, jak i automatycznego.

Płyn Base Wash Nikwax
Płyn Base Wash Nikwax skutecznie wyczyści syntetyczną odzież (fot. Nikwax)

Do czyszczenia syntetycznej odzieży termoaktywnej świetnie nadaje się płyn Base Wash Nikwax. Efektywnie czyści on bieliznę z zabrudzeń i nadaje jej przyjemny zapach. Możesz go stosować także w formie nierozcieńczonej bezpośrednio na plamę. Ten płyn firmy Nikwax nie zawiera szkodliwych fluorokarbonów i jest bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Jeśli twoja bielizna termoaktywna jest wykonana z merino, możesz też zastosować specjalny płyn do prania odzieży zrobionej z takiej wełny. Jest to np. płyn Merino Wash od Granger’s lub Wool Wash od Nikwax.

Pranie odzieży termoaktywnej – czego nie należy robić?

W ramach podsumowania kilka wskazówek, czego na pewno NIE robić, piorąc bieliznę termoaktywną:

 • nie używaj wybielaczy, płynów do płukania ani środków zmiękczających,
 • nie susz odzieży w suszarce bębnowej,
 • nie prasuj bielizny.
Bielizna termoaktywna Smartwool zimą
Bielizna termoaktywna, o którą się dobrze dba, będzie ci dobrze służyć przez wiele lat (fot. Smartwool)

Bielizna termoaktywna, o którą się dobrze dba, zapewnia przez długi czas skuteczną izolację od chłodu. Mam nadzieję, że powyższy tekst rozwiał twoje wątpliwości dotyczące tego, jak prać bieliznę termoaktywną. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania, zadaj je w komentarzu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.