Jak prać rękawiczki
Porady

Jak prać rękawiczki

Anna Śliwa / 22 lutego 2023

Rękawiczki to niewielki, ale bardzo istotny element wyposażenia outdoorowego. I to nie tylko zimą, przy panujących mrozach. Cienkie rękawiczki sprawdzą się też w przejściowych porach roku, szczególnie wtedy, gdy aktywności towarzyszy wiatr. Choć wiele osób nie zwraca na to uwagi, to rękawiczki, podobnie jak inne części garderoby także się brudzą i wymagają czyszczenia lub przynajmniej odświeżenia. A gdy okazuje się, że dłużej nie da się już w nich chodzić, pojawia się pytanie jak prać rękawiczki. Nie ma na to niestety jednej uniwersalnej recepty więc zapraszam Cię do przeglądu sposobów czyszczenia i pielęgnacji różnych rodzajów rękawiczek sportowych i turystycznych.

Linery – rękawiczki najbliższe skórze – jak je prać

Linery to cienkie rękawiczki pięciopalcowe, które mogą być używane zarówno samodzielnie w cieplejsze dni, jak i jako podkład do grubych rękawic ocieplanych, narciarskich czy łapawic. Linery mogą być wykonane z różnorodnych, funkcjonalnych włókien syntetycznych lub naturalnej wełny merino.

Cienkie rękawiczki najlepiej prać ręcznie lub na bardzo delikatnych programach (fot. Dynafit)

Pranie cienkich, elastycznych rękawiczek jest uzależnione od materiału, z jakiego zostały wykonane. Producenci umieszczają zwykle te informacje na metkach i polecam Ci zapoznanie się z nimi by przez nieodpowiednią pielęgnację nie zniszczyć właściwości linerów. Choć zalecenia producenta zawsze powinieneś się traktować priorytetowo, to jest kilka zasad, których powinno się trzymać:

 • cienkie rękawiczki pierz ręcznie lub na bardzo delikatnych programach w pralkach automatycznych (np. pranie ręczne)
 • pranie nie powinno odbywać się w temperaturze wyższej niż 30-40 stopni Celsjusza
 • nie używaj detergentów w proszku oraz płynów zmiękczających, które zmniejszają właściwości oddychające włókien
 • nie używaj odplamiaczy chemicznych, które mogą uszkodzić włókna
 • susz rękawiczki w temperaturze pokojowej, nigdy nie bezpośrednio na grzejniku

Jak dbać o rękawice softshellowe

Rękawice softshell używane są jako zabezpiecznie dłoni nie tylko przed chłodem, ale także przed wilgocią i podmuchami wiatru. Nie są w pełni nieprzemakalne, ale nadają się świetnie na lżejsze opady, mżawkę czy wilgotną pogodę. Często pokryte są warstwą impregnującą DWR. Pranie rękawic z takiego materiału wymaga nieco więcej zachodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że częste pranie wpływa na właściwości softshellu i warstwy DWR. Może on tracić swoją oddychalność oraz właściwości ochronne.

Do prania rękawiczek softshellowych i z membraną nie wolno używać płynów zmiękczających (fot. Dynafit)

Dlatego w pierwszej kolejności, jeśli zabrudzenia są niewielkie należy się ich pozbywać przez delikatne ścieranie gąbką lub miękką szczoteczką. Na pranie przychodzi czas, gdy rękawiczki są mocno zabrudzone. Wówczas najlepiej jest użyć dedykowanych środków do prania odzieży i sprzętu softshell. Nie tylko usuwają zabrudzenia i odświeżają wygląd, ale także pomagają w utrzymaniu ich właściwości. O czym musisz pamiętać piorąc tego typu rękawiczki?

 • zawsze stosuj się do zaleceń producenta
 • nie używaj proszków do prania i płynów zmiękczających
 • ustaw pralkę na najdelikatniejszy program i bardzo niskie obroty wirowania, a najlepiej pierz rękawiczki ręcznie
 • pierz w ciepłej wodzie o temperaturze maksymalnej 30 stopni Celsjusza
 • nie wykręcaj
 • wyprane rękawice susz z dala od grzejników

Rękawice GORE-TEX i z innymi membranami

Pielęgnacja rękawic sportowych i outdoorowych z membraną GORE-TEX i innymi ma bardzo duży wpływ na ich żywotność i utrzymanie właściwości. Podobnie jak w przypadku softshellu, także membrany mogą tracić z czasem swoje zdolności do zatrzymywania wody, wiatru, a także oddychalność. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja rękawiczek membranowych. Przede wszystkim polecam Ci używanie preparatów dedykowanych do odzieży i sprzętu z membranami takimi jak GORE-TEX, eVent czy innymi. Nie zatykają one porów, dzięki czemu oddychalność membrany nie ulega obniżeniu. Wiele z tego typu płynów do prania wzmacnia też i odbudowuje właściwości wodoodporne laminatów. Wydatek na właściwy płyn do prania i pielęgnacji membran opłaca się w dłuższej perspektywie ponieważ przedłuża żywotność tego typu odzieży i sprzętu.

W przypadku rękawic narciarskich i z membraną zamiast prania w pralce wybierz czyszczenie z użyciem dedykowanych preparatów (fot. Rab)

Podobnie, jak w przypadku rękawiczek softshell, także rękawice membranowe najlepiej prać ręcznie. W pierwszej kolejności rękawiczki czyścić należy delikatnie z zewnątrz letnią wodą, a dopiero przy bardzo mocnych zabrudzeniach zdecydować się na pranie. Pokażę Ci teraz krok po kroku jak wygląda pranie rękawic narciarskich i rękawic GORE-TEX.

 • po pierwsze zapomnij o pralce automatycznej
 • załóż rękawice na ręce, zmocz zimną wodą i wyczyść zabrudzone miejsca środkiem do prania odzieży membranowej
 • spłucz letnią wodą
 • odwróć rękawiczki na drugą stronę i powtórz procedurę
 • nie wykręcaj, a jedynie odciśnij lekko wodę
 • nie susz w suszarce bębnowej ani bezpośrednio na grzejniku, nie wystawiaj rękawic na światło słoneczne- takie działania mogą zniszczyć membranę

Zobacz rękawiczki GORE-TEX w naszej ofercie.

Jak czyścić skórzane rękawiczki sportowe i outdoorowe?

Jeżeli posiadasz skórzane rękawiczki narciarskie, sportowe lub turystyczne pamiętaj, że nie należy ich prać w pralce. Częste czyszczenie i pranie, nawet ręczne może wysuszyć skórzane rękawiczki, co prowadzi do ich pękania i powstawania uszkodzeń. Dlatego w razie powstania zabrudzeń najlepiej jest wyczyścić je wilgotną szmatką z mydłem o dużej zawartości tłuszczu. Dodatkowo po czyszczeniu można użyć preparatu do pielęgnacji skóry, który ją odżywi i uelastyczni. Sprawdź czy Twoje rękawiczki skórzane mają wyjmowaną wkładkę. Jeśli tak, możesz ją wyprać oddzielnie, zgodnie z zaleceniami producenta i umieścić z powrotem wewnątrz rękawic.

Rękawice skórzane czyść wilgotną szmatką i stosuj preparaty do pielęgnacji skóry (fot. Black Diamond)

Rękawice ocieplone- jak o nie dbać

Na najtrudniejsze warunki pogodowe wielu producentów oferuje rękawice z ociepliną syntetyczną lub naturalnym puchem. Przy ich czyszczeniu także w pierwszej kolejności musisz sięgnąć po oficjalne zalecenia producenta. Pamiętaj, że puch naturalny zbija się w kontakcie z wilgocią, a jego suszenie wymaga roztrząsania, by nie powstały zbite płaty. Łatwiej znoszą kontakt z wodą ociepliny syntetyczne, które często mają także właściwości szybkoschnące. W wielu przypadkach rękawice ocieplone mają równocześnie membranę, powłokę hydrofobową lub są wykonane z softshellu. Z tego względu przy ich praniu musisz brać pod uwagę także zalecenia dotyczące pielęgnacji powłoki.


Rękawice outdoorowe- niby mały, ale jakże ważny element wyposażenia każdego turysty. Warto dobrze zadbać o swoje rękawice GORE-TEX, narciarskie czy trekkingowe by służyły przez lata i nie traciły swoich właściwości.

Jedne rękawiczki w wyposażeniu każdego fana i każdej fanki gór to czasem za mało. Pod tym linkiem znajdziesz świetne rękawiczki trekkingowe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.