Ostatnie ciepłe dni się skończyły, przed nami słotna, chłodna jesień i biała mroźna zima ;-). Najwyższy czas by pomyśleć o wyposażeniu się w dobrej jakości akcesoria, które pomogą nam przetrwać ten zimny czas. Czapki, rękawiczki i różnego rodzaju galanteria znajdująca się w ofercie marek outdoorowych, doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach górskich i w związku z tym mogą być śmiało zaadaptowane w miejskiej dżungli. Zapewne nie raz zdarzyło się Wam czekać i marznąć na przystanku, czekając na spóźniony tramwaj czy autobus. Dlatego czas by tę sytuację zmienić. W tym artykule postaram się zaprezentować możliwości ochrony przed zimnem oraz opowiem o materiałach, z jakich w chwili obecnej są wykonywane rękawiczki, czapki oraz uniwersalne wielofunkcyjne chusty na szyję, zastępujące z powodzeniem klasyczne szale.
W ofercie sklepów turystycznych Skalnik znajdziecie szeroki wachlarz czapek i rękawiczek znanych
i cenionych światowych jak i polskich producentów odzieży turystyczno – outdoorowej takich jak:
The North Face, Salewa czy Rab. Dla każdego znajdzie się produkt, który doskonale sprawdzi się w i poza miastem, a także spełni wasze oczekiwania.
W obecnych czasach producenci sprzętu turystycznego, wykorzystują do wyrobu odzieży szereg nowoczesnych tkanin membranowych, dzianin, włókien syntetycznych a także nie stronią od posiłkowania się znanymi od wieków włóknami naturalnymi takimi jak najlepszej jakości wełna merynosów. W tym miejscu opowiem Wam o zaletach różnego rodzaju materiałów, z których szyte są rękawiczki, czapki i chusty wielofunkcyjne dostępne na rynku.
Materiał Polartec® potocznie zwany „polarem” to skonstruowana przez amerykańską firmę Malden Mills (Polartec LCC) dzianina umożliwiająca stworzenie doskonałej odzieży dostosowanej do zmiennych warunków klimatycznych. Materiał ten w wielu odmianach dostępny jest od kilkudziesięciu lat. Najczęściej wykorzystywana jest do produkcji ubrań i galanterii turystycznej. W szerokim zakresie używane do produkcji są następujące rodzaje dzianiny Polartec®.
Polartec Power Stretch Pro jest lekką dzianiną porównywaną przez użytkowników do drugiej skóry. Świetnie oddycha, jest lekka. Zewnętrzna strona tej tkaniny wykończona nylonem jest śliska, odporna na uszkodzenia, noszona przez wiele lat nie zmienia swoich walorów. Wewnętrzna jej strona natomiast jest delikatna, miła utrzymuje komfort termiczny oraz właściwy mikroklimat. Elastyczność tej dzianiny wykorzystywana jest w szczególności do produkcji lekkich rękawic oraz czapek i kominiarek używanych jako warstwa ocieplająca pod kaski. Rozgrzana warstwa powietrza znajdująca się przy skórze, nie przemieszcza się i utrzymuje ciepło. Warto także wspomnieć, że twórcy tego materiału użyli specjalnej impregnacji, która zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach potu. Rękawiczki uszyte z tego materiału doskonale odprowadzają wilgoć od ciała, i pozwalają by dłonie pozostawały suche i ciepłe. W szczególności polecam Wam wyroby polskiej marki Kanfor, legendarnej marki Black Diamond czy też produkty jednego ze światowych liderów jakim jest The North Face. Bardzo ciekawym i sprytnym rozwiązaniem jest wykorzystana w prezentowanych wyrobach technologia obsługi ekranów dotykowych. Rękawice takie mają zaszyte w palcu wskazującym i kciuku specjalny przewodzący materiał, który pozwoli obsługiwać Wam wasze elektroniczne urządzenia z ekranami dotykowymi bez konieczności ich zdejmowania.
Polartec Thermal Pro charakteryzuje się dużym współczynnikiem izolacji termicznej, przy tym jest lekki i doskonale oddycha. Wykonane z tego materiału czapki doskonale utrzymują termikę oraz przyjemny mikroklimat przy skórze. Jedną z nowości wykorzystaną przez markę Black Diamond jest kompozyt dzianiny Polartec Thermal Pro powstałej z połączenia włókien z recyclingu z wełną oraz włóknami nylonowymi, które w tym przypadku są odpowiedzialne za wzmocnienie materiału. Model rękawiczek Black Diamond Woolweight jest świetną propozycją na umiarkowane chłody. Dodatkowo Black Diamond na przywieszkach dostarczanych razem z rękawicami podaje „przybliżoną” temperaturę przy jakiej dany model rękawicy chroni nasze dłonie przed zimnem. Oczywiście w tym miejscu uczulam Was by nie sugerować się dosłownie tymi wartościami, ponieważ jak wiecie każdy z nas inaczej toleruje i odczuwa zimno.
Polartec Windblock jest kolejnym z szerokiej gamy produktów grupy Polartec. Przy podobnej jednostkowej wadze do opisywanego powyżej Polartec Thermal Pro, dodatkowo ze względu na rodzaj konstrukcji zapewnia użytkownikom komfort temperaturowy i nieprzewiewność. Wykonane z tej dzianiny czapki i rękawice doskonale sprawdzają się w zimne wietrzne dni, kiedy to wiatr potęguje odczucie zimna na skórze człowieka.
Softshell jest grupą tkanin, których idea powstania miała na celu połączenie w jedną tkaninę warstwy ogrzewającej popularnego „polara” i warstwy zewnętrznej membranowej. W ten sposób powstała hybryda, zapewniająca użytkownikowi komfort cieplny, nieprzewiewność oraz dzięki impregnacji DWR zwiększoną odporność na wodę. Wykonane z tego materiału rękawice dobrze sprawdzają się podczas turystycznych eskapad, jazdy rowerowej, czy też bardzo popularnych treningów nordic walking. Rękawiczka wykonana z materiału Softshell jest w miarę cienka i lekka. Na szczególną uwagę w tej grupie materiałów zasługują produkty wykonane z materiału WL Gore® Windstopper® Softshell i Polartec® ThermalPro®Softshell. Produkty uszyte z tych materiałów są w 100% nieprzewiewane, doskonale oddychające i dzięki cienkiej warstwie hydrofobowej wykańczającej zewnętrzną stronę materiału odporne na wodę.
W.L. Gore Windstopper jest nowoczesnym materiałem zapewniającym wyjątkową nieprzewiewność, doskonałą oddychalność, jest odporny na przetarcia, posiada długotrwałą nieprzepuszczalność wody. Przy tym ma niski ciężar własny. Materiał ma strukturę mikrootworów, zapewniających przenikanie pary wodnej, przy jednoczesnej ochronie przed wiatrem i zmiennymi, niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Windstopper® używany jest przez projektantów odzieży turystycznej pod wieloma postaciami. Często jako cieniutka warstwa wszywany jest do czapek dzianinowych dzięki czemu zapewnia ich nie przewiewność, przy zachowaniu niewątpliwych walorów estetycznych.
Akryl to coraz bardziej popularne włókno stosowane w przemyśle odzieżowym jak i innych branżach. Producenci odzieży coraz częściej stosują Akryl jako zamiennik wełny. Przy odpowiedniej obróbce włókna akrylowe do złudzenia przypominają naturalną wełnę. Materiał ten ma miękki chwyt, jest lekki w miarę dobrze chroni przed chłodem. Dużą zaletą tego włókna jest podatność na farbowanie. Co pozwala projektantom na dużo fantazji w doborze kolorystyki i wzorów czapek dostępnych na rynku. Czapki turystyczne wykonane z akrylu bardzo często posiadają podszewkę w postaci „opaski” wykonanej z mikro polaru chroniącej nasze uszy i czoło przed przenikliwym chłodem podczas mroźnych dni. Małą wadą tego włókna jest zwiększona podatność na mechacenie wyrobu. Dlatego też producenci tkanin akrylowych bardzo często mieszają to włókno z wełną naturalną i dodatkiem włókien poliestrowych. Takie „mixy” powodują, że wykonane z nich ciepłe czapki zyskują zwiększoną trwałość, jednocześnie dodatek naturalnej wełny zwiększa izolację produktu, oraz pozwala mu lepiej oddychać.
Wełna merynosów to najlepsze z naturalnych włókien jakie stworzyła natura. Wełna ta pochodzi od nowozelandzkiej rasy owiec. Światowym liderem w produkcji odzieży wykonanej z tej wełny jest kultowa marka Icebreaker. Produkty tej marki dostępne w sieci sklepów turystycznych Skalnik charakteryzują się lekkością, są miękkie, ciepłe, chronią przed promieniowaniem UV, oddychają. Produkty merino są odporne na brzydkie zapachy, i mogą być noszone przez kilka dni z rzędu bez potrzeby prania.
Dla prawdziwych zmarzluchów i osób ceniących sobie oryginalność mogę polecić świetną czapkę szwedzkiej marki Fjallraven. Model Sarek Heater wykonany jest z rewelacyjnego materiału G-1000®HeavyDuty. Produkt ten przeznaczony dla osób, które nie uznają kompromisów i wymagają by ich sprzęt zapewnił im doskonały komfort korzystania. Produkt ten podszyty jest ciepłym futerkiem, które eliminuje ryzyko utraty komfortu cieplnego. Szeroki daszek i nauszniki obszyte futerkiem doskonale chronią uszy i brodę przed zacinającym śniegiem.
Doskonałym uzupełnieniem naszej garderoby mogą być wielofunkcyjne chusty 8w1. Wśród wielu modeli marki Buff i 4Fun, można spotkać dwie wersje tego produktu. Pierwszą z nich jest cienka chusta, doskonała alternatywa dla cienkiej apaszki bawełnianej. Wielofunkcyjność pozwala modyfikować ten produkt w zależności od aktualnych potrzeb. Przykładowo chusta będąca apaszką, może w jednej chwili posłużyć nam za kominiarkę lub czapkę. Drugi rodzaj to połączenie cienkiej chusty z materiałem Polartec®, ta zimowa wersja zapewni nam komfort i tak upragnione ciepło w chłodne mroźne dni. Mnogość kolorów i wzorów pozwali Wam dopasować ten produkt do indywidualnych potrzeb. Warto wspomnieć, że producenci tego przydanego gadżetu, nie zapomnieli o naszych milusińskich, odpowiednie rozmiary i niewątpliwie świetnie dobrane wzornictwo z pewnością zadowoli najmłodszych użytkowników.
Zatem wyposażeni w ciepłe czapki, dobre rękawice i chroniące Wasze szyje apaszki, możecie bez obaw wybrać się na turystyczne trasy, a także wykorzystać je później do ochrony przed przenikliwym chłodem podczas codziennej aktywności w mieście.