Jak wybrać apteczkę turystyczną? - blog Skalnik
Jak wybrać apteczkę turystyczną?
Apteczka Lifesystems
Branża

Jak wybrać apteczkę turystyczną?

Redakcja skalnik.pl / 10 lipca 2020

Dobrze wybrana apteczka turystyczna może Cię uratować w kryzysowej sytuacji. Źle dobrana będzie tylko zbędnym ciężarem w plecaku. Jaka apteczka podróżna będzie dobrym wyborem w góry?

Apteczka turystyczna sama ratunku nie udzieli. Jeśli znasz tylko podstawy pierwszej pomocy, kupowanie świetnie wyposażonej apteczki nie ma więc sensu. Lepiej, jeśli w apteczce jest mniej rzeczy, ale za to takich, których faktycznie potrafisz użyć, aby pomóc sobie i innym. Jaką zatem apteczkę wybrać?

Kiedy pomoże Ci apteczka turystyczna?

Na górskim szlaku grożą Ci różne kontuzje. W przypadku faktycznie poważnych zranień i tak zazwyczaj będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy. Apteczka podróżna może Ci jednak pomóc w przypadku:

– skaleczeń,

– otarć,

– pęcherzy,

– niegroźnych ran,

– ukąszeń przez kleszcze.

Takie zdarzenia nie są zazwyczaj zbyt poważne, ale mogą bardzo utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić dalszą wędrówkę. Warto mieć wtedy na podorędziu sterylne opatrunki czy plastry na odciski.

Apteczki turystyczne i ich wyposażenie może się przydać także w mniej oczywistych sytuacjach. Kiedy byłam w Pirenejach, jeden z zauszników odłamał mi się od okularów. Plaster w rolce pomógł wtedy przymocować go na swoje miejsce. Oczywiście, było to jedynie prowizoryczne rozwiązanie, ale na czas wędrówki wystarczyło.

Apteczka turystyczna Lifesystems
Apteczka turystyczna pomoże przy wielu drobnych urazach, o które łatwo w górach (fot. Lifesystems)

Na co zwrócić uwagę, wybierając apteczkę?

Apteczki turystyczne występują w najróżniejszych rozmiarach i wersjach. W ofercie marki Lifesystems – specjalizującej się w produkcji środków ochrony zdrowia dla turystów – znajdziesz zarówno lekkie apteczki turystyczne z podstawowymi elementami, jak i świetnie wyposażone zestawy. W przypadku apteczek niekoniecznie jednak więcej oznacza lepiej.

Wybierając apteczkę dla siebie, zastanów się przede wszystkim:

– w jakich sytuacjach apteczka podróżna może Ci pomóc,

– jaką wiedzę lekarską posiadasz,

– gdzie i z kim jedziesz,

– na jak długo się wybierasz,

– czy dostęp do lekarza lub przynajmniej apteki będzie prosty.

Jakie elementy zawierają apteczki marki Lifesystems?

Apteczki Lifesystems zawierają wiele różnorodnych elementów. Znajdziesz wśród nich takie dedykowane osobom uprawiającym konkretny rodzaj aktywności (np. sporty wodne) lub profesjonalnym przewodnikom górskim mającym pod opieką całą grupę. Są jednak także elementy uniwersalne przydatne na nawet krótkiej górskiej wycieczce. Zasadniczo powinien je umieć użyć każdy turysta mający za sobą podstawowy kurs pierwszej pomocy.

Niezależnie więc od typu wyjazdu zadbaj, by Twoja apteczka turystyczna zawierała następujące elementy:

1. Rękawiczki jednorazowe – najważniejszą zasadą pierwszej pomocy jest dbanie o bezpieczeństwo osoby ratującej. Podstawową ochronę przed zakażeniem zapewnią właśnie rękawiczki lateksowe.

2. Środek do dezynfekcji – pomoże zapobiec zakażeniu. Minimalistycznym rozwiązaniem, bardzo przydatnym na szlaku, są chusteczki nawilżone takim środkiem.

3. Plastry z opatrunkiem – przeznaczone są na mniejsze rany.

4. Plastry na odciski – odciski nie są zbyt niebezpieczne, ale mogą popsuć całą radość z wędrowania. Specjalny plaster będzie w takiej sytuacji wybawieniem.

5. Plastry w rolce – uniwersalne rozwiązanie bardzo dobrze przytrzymujące opatrunek.

6. Kompresy gazowe i bandaże – zabezpieczą przed zabrudzeniem większe rany, na które nie wystarczą plastry z opatrunkiem.

7. Bandaże elastyczne – służą do mocowania opatrunku oraz stabilizacji kończyn.

8. Nożyczki i agrafki – przydatne drobiazgi, które zdecydowanie ułatwią życie na szlaku.

9. Pęseta – ułatwi wyciągnięcie w całości kleszcza wbitego w skórę.

10. Folia NRC – zapobiegnie wychłodzeniu lub przegrzaniu organizmu. Srebrna strona folii odbija ciepło. Jeśli więc chcesz zapobiec wychłodzeniu innej osoby, owiń ją folią tak, aby srebrna strona przylegała do ciała, a złota była na zewnątrz. Jeśli chcesz natomiast, by folia zapobiegła przegrzaniu, na zewnątrz powinna być srebrna strona.

Jak to zapamiętać i nie pomylić w kryzysowej sytuacji? Na jednym ze szkoleń z pierwszej pomocy ratowniczka podzieliła się dobrym patentem. Należy pomyśleć o… gorącym słońcu i zimnym księżycu. Osobie wyglądającej jak słońce (czyli owiniętej złotą stroną folii na zewnątrz) będzie coraz cieplej. Osobie wyglądającej jak księżyc (czyli owiniętej srebrną stroną folii na zewnątrz) będzie coraz chłodniej.

11. Maseczka do sztucznego oddychania – pozwoli Ci bezpiecznie przeprowadzić sztuczne oddychanie.

12. Chusta trójkątna – pomoże unieruchomić uszkodzoną kończyną. Przed wyprawą warto oczywiście przećwiczyć używanie takiej chusty.

Czy apteczka turystyczna powinna zawierać leki? W tej kwestii zdania są podzielone. Gotowe zestawy kupowane w sklepach, takie jak apteczki Lifesystems, nigdy oczywiście leków nie zawierają. Myślę jednak, że warto je samemu dołożyć.

W górach mogą się przydać leki:

– przeciwbólowe,

– na dolegliwości żołądkowe,

– na przeziębienie,

– na stłuczenia,

– na oparzenia słoneczne.

Do apteczki zapakuj też lekarstwa, które musisz regularnie używać (np. na alergię).

Zadbaj o to, by apteczki turystyczne nigdy nie zawierały przeterminowanych leków. Przed każdą większą wyprawą zrób szybki przegląd lekarstw i sprawdź ich datę ważności. Upewnij się także, czy wiesz, na jakie konkretnie sytuacje są one przeznaczone. Pojedynczy listek z tajemniczymi tabletkami należy wyrzucić. Na szlaku może on tylko zaszkodzić.

Pamiętaj jednak, by nigdy nie podawać lekarstw obcym osobom napotkanym na szlaku. Nie wiesz przecież, czy przypadkiem nie mają alergii na jeden ze składników leku.

Apteczka podróżna Lifesystems
Apteczkę podróżną Lifesystems łatwo przytroczyć do pozostałego bagażu (fot. Lifesystems)

Apteczka Lifesystems – jaki model wybrać na szlak?

Wiesz już, co na pewno powinny zawierać apteczki turystyczne. Czas wybrać konkretny model.

Rozwiązaniem dającym największą swobodę jest zakup niewyposażonej apteczki, takiej jak ateczka Lifesystems First Aid Case. Pomieści ona wszystkie potrzebne na szlaku produkty, a jednocześnie zajmie bardzo mało miejsca w plecaku. Dzięki wytrzymałemu i łatwemu do utrzymania w czystości materiałowi zewnętrznemu ta apteczka podróżna może Ci dobrze służyć na wielu wyprawach.

Większość turystów decyduje się jednak na zakup już wyposażonej apteczki.

Na większość górskich wycieczek dobrym wyborem będzie apteczka Lifesystem Trek First Aid. Posiada ona wodoodporny zamek. Umożliwia też szybki oraz łatwy dostęp do wnętrza, co jest szczególnie ważne w kryzysowej sytuacji. W środku znajdziesz między innymi bandaż elastyczny i zwykły, pęsetę, chusteczki odkażające, plastry na odciski oraz opatrunki. Z tyłu apteczka posiada szlufkę, dzięki czemu łatwo dopiąć ją do paska lub plecaka.

Na nieco ambitniejszych wyjazdach doskonale zda egzamin apteczka Lifesystems Explorer. Mimo swych małych rozmiarów i niskiej wagi posiada całe wyposażenie niezbędne w przypadku powszechnych kontuzji. Oprócz podstawowego wyposażenia zawiera też m.in. saszetki z hydrożelem czy szwy do zamykania ran. Niepodatny na przetarcia oraz wodoodporny materiał zapewni ochronę wszystkim elementom. Apteczki Lifesystems z tej serii wyposażono także w system QuickFind, dzięki któremu zawsze szybko znajdziesz to, czego właśnie potrzebujesz.

Apteczka Lifesystems Light & Dry Nano to z kolei propozycja dla miłośników szybkich działań i wędrowania na lekko. Dzięki ultralekkiemu pokrowcu z Cordury Rip-Stop oraz ograniczeniu wyposażenia do niezbędnego minimum ta apteczka turystyczna waży tylko 88 g.

Inną minimalistyczną apteczką jest apteczka Lifesystems Pocket. To dobry wybór, jeśli szukasz apteczki, którą możesz włożyć do torebki, wychodząc na miasto. Sprawdzi się także, jeśli jedziesz gdzieś, gdzie szybko możesz dotrzeć do lekarza lub apteki.

Zestawy opisane powyżej są w miarę uniwersalnymi rozwiązaniami. W ofercie znajdziesz jednak także apteczki Lifesystems przeznaczone na konkretne sytuacje.

Wodoodporna apteczka Lifesystems
Wodoodporna apteczka Lifesystems zapewni ochronę wyposażeniu niezależnie od warunków na szlaku (fot. Lifesystems)

Dla wędrowców ruszających na długie szlaki, na których bezpieczny sprzęt medyczny jest trudno dostępny Lifesystems przygotował apteczkę Sterile Pro. Zawiera ona kompletny zestaw sterylnego sprzętu. Co ważne, znajdują się w niej także elementy przeznaczone raczej do użytku przez profesjonalistów (m.in. skalpel, kaniula dożylna czy zestaw do transfuzji krwi).

Bardzo rozbudowana apteczka Lifesystems Mountain Leader Pro przyda się opiekunom większych grup, a model Winter Sports Pro zawiera elementy, które mogą przydać się zimą (np. ogrzewacze chemiczne). Apteczka Lifesystems Mountain to natomiast profesjonalny zestaw dla alpinistów oraz miłośników sportów ekstremalnych.

Dobrze wyposażona apteczka turystyczna może pomóc uratować zdrowie, a niekiedy nawet życie. Największe znaczenie ma jednak Twoja wiedza. Zacznij więc od dobrego kursu pierwszej pomocy, a potem dobierz apteczkę z wyposażeniem, z którego będziesz umieć skorzystać w kryzysowej sytuacji.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: