Buty trekkingowe damskie różnią się od męskich tylko kolorem? Nic bardziej mylnego! Treki powinny jak najlepiej pasować do stopy turysty, więc buty górskie damskie mają przede wszystkim inną budowę. Jak dobrze wybrać buty damskie trekkingowe?
Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku dominowały buty uniwersalne, które miały pasować zarówno na męską, jak i na damską stopę. Czasy się jednak zmieniają i coraz więcej outdoorowych producentów rozumie, że nie tylko długość odróżnia przeciętną stopę kobiety od mężczyzny. Czym zatem charakteryzują się buty trekkingowe damskie?
Zdecydowana większość treków jest obecnie wypuszczana w wersji dla mężczyzn oraz dla kobiet. Jeśli interesują cię buty w góry damskie, szukaj modeli z dopiskiem „women”, „lady” lub po prostu „damskie”. Często damskie buty trekkingowe są dostępne w żywszych kolorach niż te tworzone z myślą o mężczyznach. Bardziej różnorodna paleta barw nie jest jednak głównym czynnikiem odróżniającym buty turystyczne damskie od męskich. Najważniejsze różnice są widoczne w budowie.
Buty trekkingowe powinny dobrze pasować do stopy. Tylko wtedy możliwa będzie długa wędrówka po zróżnicowanym podłożu bez narażania się na bolesne odciski i pęcherze. Obuwie w góry musi także stabilnie trzymać piętę. Tymczasem kobieca stopa jest zazwyczaj nie tylko krótsza, lecz także szczuplejsza od męskiej. Co się więc stanie, jeśli turystka ubierze but projektowany z myślą o mężczyznach? Nawet jeśli dobierze odpowiedni rozmiar na długość, prawdopodobnie okaże się, że but jest za szeroki. W takim obuwiu stopa nie będzie trzymana stabilnie, co znacząco zwiększy ryzyko kontuzji.
Dlatego też tworzone obecnie buty przeznaczone na trekkingi damskie są zazwyczaj węższe w strefie pięty i palców. Dzięki temu buty trekkingowe przez całą wędrówkę stabilnie trzymają stopę.
Buty damskie w góry mają też często mniej sztywną podeszwę, co pozwala nieco je odciążyć. Nie jest to jednak regułą. Jeśli więc są ci potrzebne buty trekkingowe damskie wysokie o bardzo sztywnej podeszwie, także możesz znaleźć takie na rynku.
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na jakich szlakach dane buty turystyczne damskie będą używane. W końcu kobieta kobiecie nierówna. Jedna dopiero zaczyna przygodę z górami i szuka butów na proste trasy. Inna jest miłośniczką trudnych technicznie szlaków, a jeszcze inna planuje długie trekkingi z dużym plecakiem. Zanim więc wybierzesz buty damskie w góry, zastanów się, kiedy będziesz ich używać.
Jednym z podstawowych wyborów jest decyzja, czy potrzebne są ci buty trekkingowe damskie niskie czy też wysokie. Jeśli szukasz swoich pierwszych treków i twoja stopa nie jest jeszcze przyzwyczajona do chodzenia po górach, lepszym wyborem będzie obuwie za kostkę. Buty trekkingowe damskie wysokie przydadzą się także kobietom ruszającym na bardzo wymagające trasy, na których stabilizacja stopy oraz kostki jest szczególnie ważna. Jeśli potrzebne są ci buty trekkingowe damskie zimowe, także oczywiście powinnaś zdecydować się na wysokie obuwie.
Z myślą o zimowych szlakach stworzono np. buty Meindl Gastein Lady GTX. Te buty trekkingowe zimowe damskie wykonano ze skóry nubukowej i wyposażono w podeszwę Vibram Ice Trek. Zapewnia ona bardzo dobrą przyczepność nawet na śliskich trasach. Te buty trekkingowe damskie zimowe mają także wełnianą wyściółkę, dzięki której niestraszne ci będą niskie temperatury.
LOWA Renegade GTX Women to bardziej uniwersalne buty trekkingowe damskie wysokie. Posiadają one cholewkę z hydrofobowej skóry nubukowej, a dzięki wyposażeniu w amortyzacyjną śródpodeszwę dobrze niwelują drobne wstrząsy, o które nietrudno na kamienistych szlakach.
Buty trekkingowe damskie niskie, takie jak na przykład Keen Explorer WP Women, będą natomiast dobrym wyborem dla bardziej doświadczonych turystek na letnie wyjazdy w góry. Są one zdecydowanie lżejsze, więc można w nich poruszać się szybciej, a stopa tak się w nich nie męczy. Długi letni dzień zachęca do ruszania na wielokilometrowe szlaki, więc zapewnienie stopom komfortu jest wtedy szczególnie ważne.
Nie jesteś pewna, czy zdecydować się na buty trekkingowe damskie niskie czy wysokie? Rozwiązaniem może być obuwie o wysokości ¾, takie jak na przykład buty górskie damskie Meindl X-SO 70 Mid GTX Women. Te lekkie i wygodne buty sprawdzą się na szlakach o średnim poziomie trudności.
Wybierając buty damskie w góry, zastanów się także, czy powinny być one wyposażone w membranę. Jej zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się wody do środka buta. Membrana umożliwia także w pewnym stopniu wydostawanie się na zewnątrz cząsteczek pary wodnej. Buty wyposażone w membranę nigdy jednak nie zapewnią ci takiej oddychalności jak obuwie bez membrany. Oznacza to, że twoja stopa bardziej się w nich spoci, co jest szczególnie nieprzyjemne, kiedy na szlaku panują wysokie temperatury. Jeśli więc potrzebne są ci damskie buty trekkingowe na lato, pomyśl nad obuwiem bez membrany.
Jeśli jednak ryzyko opadów na trasie jest dość spore, zdecyduj się na buty do chodzenia po górach wyposażone w membranę, na przykład w tę najbardziej znaną, czyli Gore-tex. Gwarantuje ona doskonałą wodoodporność oraz dość dobrą oddychalność. Wysoką oddychalnością cechuje się zwłaszcza wersja Gore-tex Extender Comfort. Taką membranę posiadają buty damskie trekkingowe Salomon Authentic LTR GTX Women.
Wybierając buty w góry damskie, warto też zwrócić uwagę na podeszwę, której zadaniem jest amortyzacja pracy mięśni oraz ścięgien. Musi ona także zapewnić ci przyczepność, niezależnie od tego, czy poruszasz się po skale, błocie czy luźnych kamykach. Charakterystyczny żółty znaczek oznacza, że dane buty damskie trekkingowe posiadają klasyczną podeszwę Vibram. Gwarantuje ona bezpieczeństwo i przyczepność na różnorodnym podłożu. Podeszwę Vibram posiadają między innymi buty trekkingowe damskie Aku Trekker Pro GTX Women.
Ważnym elementem obuwia górskiego jest także gumowy otok. Zabezpiecza on te części buta, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne powodowane przez skały czy wystające korzenie. Zapewnia także dodatkową ochronę wrażliwym częściom stóp. Taki gumowy otok posiadają na przykład buty górskie damskie Meindl Litepeak Lady GTX.
Dla pań planujących zimowe wypady bardzo ważna jest też możliwość dopięcia raków. Podczas gdy raki koszykowe doczepisz do większości butów, to raki półautomatyczne oraz automatyczne wymagają już odpowiedniej budowy obuwia oraz twardości podeszwy. Do raków półautomatycznych pasują na przykład damskie buty trekkingowe Salewa Rapach GTX Women. Te buty Salewa wyposażono w podeszwę Vibram oraz membranę Gore-tex. Sprawdzą się one świetnie w trakcie zimowego trekkingu. Nadadzą się one także dla kobiet planujących turystykę lodowcową.
Niezależnie od tego, na jakie buty trekkingowe damskie ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj, by poświęcić nieco czasu na ich przymierzenie. Ubierz górskie skarpetki, zasznuruj porządnie buty i pochodź nieco po sklepie w wybranym obuwiu. Sprawdź, czy buty pasują ci na długość oraz na szerokość. Upewnij się, czy nie uciskają palców i czy pięta trzyma się w nich stabilnie. Nie wierz tylko temu, co wyczytasz na metce producenta. Zawsze przekonaj się, jak dane buty górskie damskie układają się na twojej stopie. Ostatecznie to ty będziesz w nich wydeptywać liczne kilometry.
Najlepsze buty trekkingowe to takie, o których zapomina się, że ma się je na sobie. Dlatego obuwie przeznaczone na trekkingi damskie powinno być faktycznie dopasowane do kobiecej stopy. Dzięki temu będziesz mogła czerpać pełną satysfakcję z wycieczki, bez martwienia się o stan swoich stóp.
Katarzyna Butkiewicz