Przegląd menażek Fire Maple
Porady

Przegląd menażek Fire Maple

Krzysztof Ostryżniuk / 10 maja 2021

Różne mamy potrzeby i oczekiwania wobec sprzętu na biwak. Niektórzy poszukują wygody, inni minimalnej wagi. Jest też grupa osób, które za ważny uznają stosunek skuteczności do ceny. Fire Maple przygotowało szeroki wybór naczyń turystycznych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Menażka turystyczna niejedno ma imię

Garnki turystyczne to ważny element naszego ekwipunku. Źle dobrane mogą niepotrzebnie ciążyć w plecaku, albo, co gorsza, nie spełniać naszych oczekiwań. Przecież na biwak z rodziną nie zabierzemy tylko ultralekkiego kubka o pojemności 300 ml… W tekście omówię dostępne naczynia turystyczne w kolejności od najlżejszego (i przy tym najprostszego), kończąc na skomplikowanych, rozbudowanych zestawach dla prawdziwych miłośników kuchni w terenie.

garnki turystyczne fire maple
Niektóre zestawy – jak Feast 4 – to bardzo rozbudowane systemy. (fot. Paweł Ruda)

Dlaczego warto wybrać naczynia turystyczne Fire Maple?

Na początek parę słów o tym, dlaczego menażki turystyczne Fire Maple są produktem wartym zainteresowania. Cechy odnoszą się do każdego produktu, więc nie będę wymieniać ich przy każdym z nich.

  • Estetyczne wykonanie – producent dba o nasze zmysły pilnując, aby produkty wychodzące z fabryki były wykończone na wysokim poziomie. Większość jest ze szczotkowanego i anodowanego aluminium, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie, gdy zdarzy się takowe (a w terenie na pewno kiedyś się przytrafi), rysy niemal znikają na powierzchni. Z tego samego powodu ze szczotkowanego wykończenia często korzystają służby – na przykład straż pożarna. Rysy i inne oznaki charakteru, nabrane podczas użytkowania nie rażą w oczy użytkownika.
  • Bezpieczeństwo – ten punkt wymieniam tylko dla formalności, bo mam nadzieję, że nikt nie boi się już zbyt dużej ilości aluminium podczas gotowania w terenie. Czasy wytrącania się drobin metalu już dawno minęły. Dzięki wyżej wymienionej anodyzacji gotowanie jest zupełnie bezpieczne.
  • Uniwersalność – z tych samych naczyń bez problemu możemy korzystać podczas gotowania na różnych kuchenkach turystycznych jak i na otwartym ogniu. Nie potrzebujemy kilku zestawów, w zależności od charakteru wyjazdu. Dzięki zastosowanym powłokom dużo łatwiej wyczyścić kuchenkę również z zewnątrz – na przykład z ogniskowej sadzy.
  • Cena – nie da się pominąć tego aspektu. Naczynia turystyczne Fire-Maple mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Jeśli nie chcecie nadwerężać budżetu odpowiednim kierunkiem poszukiwań będą menażki turystyczne od Fire Maple. Zaoszczędzone na sprzęcie fundusze możecie przeznaczyć na przykład na podróże!

Garnek FMC-207

Lubisz grać solo? Garnek FMC-207 to bardzo lekki i niezajmujący dużo miejsca w bagażu zestaw złożony z dwóch kompaktowych naczyń. Łączna pojemność to 1,4 l – z tego 0,9 l przypada na garnek, a pozostałe 0,5 l na pokrywkę. Idealny zestaw naczyń turystycznych dla jednej osoby. Za jednym zamachem można zaparzyć herbatę i przygotować porcję wody do liofilizowanego prowiantu. Producent zadbał o nas tworząc ten zestaw. Jego waga wynosi jedyne 195 gramów, a do środka możemy włożyć mały kartusz oraz niewielką kuchenkę. Miłym dodatkiem jest załączona gąbka do naczyń, idealnie mieszcząca się w garnku.

Minimalistyczna menażka Fire-Maple FMC-207.

Garnek FMC-XK6

Gdy priorytety nieco się zmieniają i potrzebujecie szybkiego zagotowania wody, czas przejrzeć naczynia turystyczne z radiatorem. Ten mały dodatkowy element zapewnia szybsze gotowanie i oszczędność czasu do 30%. Jednocześnie zużywamy mniej gazu, więc możemy oszczędzić wagę i fundusze na paliwie. Szczelna pokrywka służy uzyskaniu maksymalnej szczelności i izolacji, dzięki temu tracimy minimalną ilość ciepła u szczytu naczynia. Garnki turystyczne tego typu są bardziej odporne na wiatr. Pojemność 1 litra idealnie sprawdzi się przy dwóch osobach. Jedno zagotowanie wody zaspokoi potrzebę przygotowania dwóch posiłków i pozwoli przygotować większą ilość napoju.

Garnek z radiatorem zamiast klasycznej menażki to szybsze gotowanie i mniej zużytego gazu.

Zestaw naczyń FMC-208

Wchodzimy na próg „zestawów naczyń”. Takie pakiety składają się z większej ilości elementów, wobec czego przeznaczone są dla większej ilości osób. Ze względu na rozmiar producent sugeruje używanie tych garnków turystycznych przez 2-3 osoby. W skład tego zestawu wchodzi garnek FMC-207, czyli dwa naczynia – 0.9 l i 0,5 l. Do tego jest drugi, nieco większy – 1,3 l i pokrywka 0,7 l. Sprawdzi się idealnie na biwakach, gdzie trzeba zaspokoić kilkoro głodomorów – ich łączna pojemność to aż 3,4 litra! Tak jak inne produkty są wykonane z aluminium, posiadają woreczek i gąbkę do mycia naczyń.

Zestaw naczyń Feast 2

To już prawdziwa waga ciężka. Chociaż, trafniejszym określeniem byłoby „waga luksusowa”, bo ciężar jest zbliżony do standardowej patelni, a menażka turystyczna Feast 2 to luksusowy komplet naczyń – w zestawie jest czajnik o pojemności niemal litra – 0,8 l uściślając. Do tego patelnia, która z pewnością pomoże przy smażeniu porannej jajecznicy, czy przygotowywaniu gęstej porcji jedzenia – jej wysokość to aż 4,2 cm, a całkowita pojemność 0,7 litra. Do tego główny bohater, czyli garnek turystyczny o pojemności 1,5 litra. W środku znajdziemy miarkę ułatwiającą odmierzanie wody do liofów, czy miksowanie dań gotowych. Prawdziwy prestiż jednak poczujemy korzystając z pozostałych części zestawu. Zaparzacz do herbaty, dwie miseczki i dedykowana łyżka do patelni pozwoli poczuć się nam członkami rodziny królewskiej. Kto inny pozwala sobie na takie rzeczy w środku lasu?

Feast 2 i możesz poczuć się jak król outdooru!

Zestaw naczyń Feast 5

Jeśli jednak i tego jest za mało, albo potrzebna Wam menażka obiadowa dla całej ekipy, to z pewnością zadowoli Was potężny zestaw naczyń turystycznych Feast 5. Nazwa nie wzięła się z przypadku. Te aczynia turystyczne bez problemu wystarczą dla pięciu osób. Komplet naczyń składa się z kilku elementów – trzech garnków (0,9 l, 1,5 l i 2,5 l pojemności) oraz patelni. Ta ostatnia jest tutaj o parę centymetrów większa niż opisana wyżej. Tak jak w mniejszym bracie również tutaj znajdziemy dwie miseczki i łyżkę.

Feast 5 – dla zgranej paczki lub większej outdoorowej rodzinki!

Dobre garnki turystyczne

W powyższym tekście zrobiliśmy szybki przegląd oferty menażek od Fire-Maple. Oczywiście modeli jest więcej – na przykład zestawy Feast mają aż cztery warianty oznaczone numerami 2,3,4 i 5. W artykule przytoczyłem jednak różnorodne przykłady, aby nie zanudzić Was długim opowiadaniem. Zachęcam do zapoznania się z resztą oferty. Fire Maple przygotował wiele ciekawych propozycji do różnych zastosowań. Gdy wybierzecie już zestaw naczyń turystycznych możecie rozejrzeć się za niezbędnikiem.

Marka Fire-Maple to również producent świetnych kuchenek. O kuchenkach turystycznych tej marki przeczytasz tutaj.

 

Zainteresował Cię ten temat? Zobacz jeszcze to!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.