Jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową
kurtka przeciwdeszczowa
Porady

Jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową

Redakcja skalnik.pl / 31 sierpnia 2016

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli. A jednak szeroka dostępność różnego rodzaju tkanin i rozwiązań stosowanych w kurtkach przeciwdeszczowych, może o ból lub zawrót głowy przyprawić. Wybór odpowiedniej dla siebie kurtki nie jest wcale taki łatwy. Dlatego w tym krótkim przewodniku podpowiadamy, na jakie cechy w modelach warto zwrócić uwagę, by zakup był satysfakcjonujący, a kupiona kurtka prawdziwie przeciwdeszczowa. Jeśli planujesz zakup kurtki do codziennej jazdy rowerem, wspinaczki, a nawet spacerów, to zapoznaj się z naszymi uwagami.

Słowem wstępu

Techniczne kurtki na deszcz projektowane są do konkretnych aktywności outdoorowych. Część tworzy się do aerobowych zajęć, takich jak bieganie czy jazda na rowerze, inną grupę stanowić będą zaś modele narażone na ciężkie warunki podczas długich tur narciarskich lub wysokogórskiej wspinaczki. Kurtki będą się różnić między sobą konstrukcją, rodzajem tkanin i detalami. Kurtki w góry mogą na przykład mieć specjalne wzmocnienia, które zapobiegają przetarciom powstającym od kontaktu ze skałą lub od noszenia ciężkiego plecaka. Większość osób pragnie jednak znaleźć kurtkę uniwersalną, która zapewni codzienną ochronę i sprawdzi się w ekstremalnych sytuacjach.

Jak oddychają tkaniny?

kurtka przeciwdeszczowaSprawą zupełnie podstawową dla kurtki przeciwdeszczowej jest jej zdolność do ochrony przed wodą oraz parametr określający „oddychalność” tkaniny. Ważne są także możliwości izolacyjne czyli zapewnienie właściwej temperatury pod kurtką. Najlepiej spisują się kurtki z membraną. Być może zastanawiasz się właśnie, czym jest owa słynna membrana. Producenci stosują różne rozwiązania i czasem odmienne technologie. Istota działania membrany jest jednak zawsze ta sama. Dla uogólnienia można przyjąć, że tkanina membranowa ma trzy warstwy: zewnętrzną, membranę i podszewkę. Membrana zamknięta pomiędzy pozostałymi warstwami posiada konstrukcję wykorzystującą szereg mikroskopijnych otworów, które mniejsze są od kropli wody, ale większe od cząsteczki pary wodnej. Taka budowa materiału nie pozwala przenikać wilgoci z zewnątrz, jednak uwalnia wilgoć wytworzoną wewnątrz kurtki. Tak można w uproszczeniu wytłumaczyć, o co chodzi z tym oddychaniem tkanin.

kurtka z gore texSłynny GORE-TEX®

Istnieją jednak inne rozwiązania. Są to tak zwane laminaty, które zamiast luźnej podszewki stosują proces zgrzewania tkaniny lub nadruku. Zapewne znasz tajemnicze słowo GORE-TEX®. To dziś najbardziej rozpoznawana technologia membranowa, które stosowana jest do produkcji kurtek przeciwdeszczowych. Choć wielu producentów tworzy własne laminaty o podobnym działaniu, to kurtki GORE-TEX są wciąż produktami najbardziej poszukiwanymi na rynku outdoorowym.

Dokonać dobrego wyboru

kurtka przeciwdeszczowaRozmiar, wygląd i dopasowanie kurtki to sprawa indywidualnego gustu. Niektórzy wolą dłuższe kurtki przeciwdeszczowe ściągane w pasie, inni zaś wybiorą krótsze i bardziej dopasowane do sylwetki modele. Większe znaczenie dla odpowiedniego wyboru mogą mieć detale. Jeśli szukasz produktu do wspinaczki, wówczas będziesz potrzebować kurtki z wysoko umieszczonymi kieszeniami i profilowanymi rękawami. Wyżej położone kieszenie umożliwiają sięganie do nich przy założonej uprzęży, zaś profilowane rękawy to pewność, że kurtka nie odsłoni pleców, gdy zaczniesz sięgać do chwytów wspinaczkowych lub wbijać czekan nad głową. Wyżej położone kieszenie ma kurtka TNF Stratos. Ten model kurtki The North Face to lekka odzież, która wyposażona jest w dwie kieszenie i wywietrzniki pod pachami. Wywietrzniki zwiększają poziom wentylowania i pozwalają utrzymać komfort termiczny podczas wysiłku potrzebnego do pokonania trudności w terenie. W ofercie Skalnika znaleźć można kurtki wykorzystujące dwuipółwarstwowe membrany oznaczone jako membrany 2,5L. Są to dla przykładu kurtki Marmot (damskie męskie ). Polecić można szczególnie model Precip Nano Pro, który oprócz doskonałych parametrów ochrony przed deszczem posiada niską wagę i pakowność umożliwiającą schowanie do niewielkiego nawet plecaka. Przy wyborze kurtki zwróć uwagę także na kaptur. Musi być on na tyle obszerny, żeby chronić Twoją głowę przed wiatrem i deszczem. Pamiętaj, że w modelach wspinaczkowych musi dodatkowo pomieścić jeszcze kask. Warto zastanowić się nad wyborem kurtki Salewa (sprawdź kurtki Salewa damskie lub męskie). Na przykład kurtka Ortles 2 GTX PRO to precyzyjnie wykonana kurtka wspinaczkowa. Skorzystano w niej z technologii GORE-TEX® PRO będącą najbardziej zaawansowaną membraną na rynku. Wysoka oddychalność, wodoodporność i trwałość zapewniły jej renomę, tym bardziej, że skuteczność tej membrany sprawdzona została już wielokrotnie w górskich warunkach. Kurtkę skrojono w perfekcyjny sposób, dlatego nie ogranicza ona ruchów i zapewnia najwyższy poziom ochrony.

kurtka przeciwdeszczowaKurtka na co dzień

Każda kurtka ma swoją specyfikę, a na świecie istnieją, poza wspinaczką, także inne aktywności. Jak widzisz drobne patenty mają duże znaczenie dla konkretnych aktywności. W sprzedaży można znaleźć także kurtki bardziej uniwersalne, które nie są przeznaczone do ekstremalnych zadań, tylko do codziennej ochrony. Na co dzień możemy zarekomendować fantastyczne kurtki Salomon. Doskonałym przykładem tego typu kurtki na deszcz jest model Elemental AD, produkowany w wersji damskiej i męskiej . Ta prosto skrojona kurtka wykorzystuje technologię Advanced Skin Dry, która jest własnym i skutecznym rozwiązaniem producenta. Dwuwarstwowy laminat zapewnia optymalną ochronę w trakcie codziennego pokonywania drogi do pracy, czy też podczas spacerowania w takim otoczeniu jak las, park czy plaża.

 

Rynek kurtek outdoorowych zapewnia szeroki wybór spośród gamy produktów dostosowanych do różnych potrzeb i odmiennych aktywności. Jeśli potrzebujesz kurtki przeciwdeszczowej to odwiedź sklepy Skalnik. Opowiedz nam o swoich potrzebach i ulubionych aktywnościach. Wspólnie dobierzemy taką kurtkę, jaka będzie idealnie skrojona na Twoją miarę i Twoje pasje.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.