5 sposobów na upalne dni
sposoby na upalne dni
Porady

5 sposobów na upalne dni

Redakcja skalnik.pl / 12 maja 2016

I w końcu doczekaliśmy się pięknej wiosny. Temperatura za oknem wzrasta, pogoda się stabilizuje. Zaczyna się doskonały czas, który możecie wykorzystać na turystyczne wędrówki w terenie. Nadchodzący okres wiosennych i letnich upałów zmotywował nas do zaprezentowania kilku sposobów na unikniecie niebezpieczeństw, związanych z przebywaniem w trakcie upałów na wolnym powietrzu.  Do największych z nich zaliczyć należy udar cieplny i odwodnienie organizmu. Istnieje także kilka mniejszych „zasadzek”, które mogą dla nieostrożnych turystów skończyć się nieprzyjemnymi powikłaniami chorobowymi, czy nawet wizytą w szpitalu.

Nawadnianie organizmu

camelbagNawadnianie organizmu jest najważniejszym z elementów dobrego samopoczucia. Nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż dopuszczenie do zaburzenia równowagi wodnej organizmu. Człowiek nie wielbłąd więc pić musi;-). Możemy nic nie jeść przez dłuższy czas, ale brak możliwości uzupełnienia płynów powoduje bardzo poważne skutki, które mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Hydratyzacja organizmu jest głównym elementem wpływającym na termoregulację organizmu człowieka. W trakcie wzmożonego wysiłku powinniście ciągle uzupełniać płyny. Nie czekajcie do momentu, aż zacznie się Wam pić. Gdy już poczujecie, to znak, że Wasz organizm wykazuje pierwsze oznaki odwodnienia. Pięć objawów odwodnienia to: ból głowy, pragnienie, brak możliwości trzeźwego myślenia i oceny aktualniej sytuacji i położenia w terenie, senność oraz ogólne bóle ciała. Doskonałym sposobem na zapobieganie temu bardzo niebezpiecznemu dla organizmu zjawisku jest stałe i częste przyjmowanie płynów. Ze świetnym rozwiązaniem przychodzą produkty izraelskiej marki Source. Specjalne worki typu „camelbag” o pojemności od 1.5 do 3 litrów, które umieszczone są w plecaku zapewnią Wam stałą i wygodną możliwość popijania w trakcie wędrówki. Taki worek z rurką ma ergonomiczny kształt oraz specjalnie zaprojektowane uchwyty, które pasują do mocowań znajdujących się w większości plecaków turystycznych, dostępnych na rynku outdoorowym.   Różne źródła naukowe mówią o tym, iż człowiek powinien w ciągu dnia przyjmować co najmniej 3 litry płynów. Oczywiście jest to zależne od indywidualnego zapotrzebowania. Pamiętajcie jednak, że wysoka temperatura i wysiłek mogą te zapotrzebowanie na płyny spotęgować. Nie pijcie tylko samej wody. Razem z potem wydalamy z organizmu duże ilości ważnych soli mineralnych i mikroelementów. Zatem polecamy uzupełniać Wasze bidony i bukłaki z wodą o dodatkowe elektrolity i sole mineralne dostępne w formie tabletek musujących lub proszku do rozpuszczania.

butelka_z_filtremSystemy filtrujące wodę

W nawiązaniu do jakże ważnego tematu jakim jest nawadnianie organizmu, nie możemy zapomnieć także o ochronie organizmu przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami oraz wirusami, które możemy wprowadzić do organizmu razem z nieoczyszczoną lub nieprzefiltrowana woda. Poruszając się w terenie często możemy napotkać różnego rodzaju cieki wodne lub zbiorniki z wodą. Pamiętajcie przed pozyskaniem wody z takiego źródła należy sprawdzić, czy w pobliżu takiego zbiornika nie ma zanieczyszczeń w postaci butwiejących lub rozkładających się szczątek roślinnych i zwierzęcych. Najbezpieczniejsze wydają się dobrze natlenione górskie strumienie. Pomocne w tym przypadku i niezastąpione dla zabezpieczenia przed możliwością nabawienia się nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych są systemy filtrujące wodę. Mogą to być specjalne filtry mechaniczne. Przykładem są doskonałe rozwiązania amerykańskiej marki MSR®, wyposażone w filtr węglowy eliminujący niepożądane zapachy, drobnoustroje i wirusy. Dodatkowo producent wyposażył te urządzenie w pompkę, która umożliwia uzdatnianie 1 litra czystej wody na minutę. Innym rozwiązaniem są bidony Water-to-Go®. To połączenie standardowego bidonu wykonanego z polikarbonu nie zawierającego BPA oraz specjalnego filtra z węgla aktywowanego. Ten indywidualny pojemnik z filtrem ma wydajność około 150 litrów wody lub czasowego ograniczenia użycia do 2 miesięcy. Butelki wyposażone w filtry posiadają dodatkowe wskaźniki zużycia filtra. W tym miejscu należy wspomnieć także o tabletkach uzdatniających wodę. Produkty marki Javel Aqua® to tabletki do odkażania wody chlorowe, które pomagają uzdatnić wodę nieznanego pochodzenia eliminując drobnoustroje niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Ochrona przed słońcem

Oczywista sprawą związaną z poruszaniem się w upalne dni w terenie jest ochrona ciała przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym. W zależności od ukształtowania terenu, wysokości na jakiej się znajdujemy, a nawet podłoża po którym się przemieszamy, należy pamiętać o niezbędnej ochronie zapobiegające niebezpiecznym poparzeniom skóry. Nawet w pozornie pochmurne dni, kiedy to niby słońce jest „gdzieś” schowane za chmurami, jesteśmy narażeni na niebezpieczne promieniowanie UV. Wybierając się w góry, pamiętajcie o pokryciu wrażliwej skóry, specjalnym kremem z wysokim filtrem UV 50+. W zależności od potrzeb, od tego czy bardzo się pocimy, należy na skórę od czasu do czasu nanosić nową warstwę kremu. Nie czekajcie, aż słońce przypali Wam noski ;-). Brak odpowiedniej ochrony skóry może skutkować bolesnymi i nieprzyjemnymi porażeniami słonecznymi.

Zadbajcie także o oczy

Dobry krem dla ochrony skóry to nie wszystko. Brak ochrony oczu, które podczas wypraw wysokogórskich narażone są na niebezpieczne promieniowanie UV, może spowodować porażenia narządu wzroku. Zatem szykując się do letniej wyprawy pamiętajcie o dobrych okularach. Produkty renomowanych marek takich jak Julbo lub Arctica pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie oczu. Oczywiście w zależności od rodzaju aktywności terenowej a także od wysokości na jakiej będziecie się znajdować, należy wybrać odpowiedniej jakości soczewkę okularów, która w odpowiednie sposób zabezpieczy Wasze oczy przed szkodliwym wypływem promieniowanie słonecznego.

Dobra czapka i odzież także jest ważna

kapelusz the north faceTak jak zimą ochraniacie głowę przed utratą ciepła, tak latem pamiętajcie o ochronie przed palącym słońcem. Długotrwała ekspozycja na słońcu może doprowadzić do udaru słonecznego. Wybierając się w teren zabierzcie ze sobą odpowiednią czapkę z daszkiem lub kapelusz. Doskonałą ochronę twarzy, szyi i głowy zapewnią  tego rodzaju produkty, wykonane najczęściej z lekkich tkanin syntetycznych zapewniających dobrą ochrona przed promieniowaniem. Szybko odprowadzają pot od ciała oraz są przewiewne i szybko wysychają. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne konstrukcje, jak np.: model XA +CAP marki Salomon. To połączenie czapki z daszkiem razem ze specjalnie zaprojektowaną ochroną szyi. Wybierając się w góry stosujcie dobrej jakości koszulki techniczne, one oprócz podstawowego zadania jakim jest wchłanianie wilgoci od ciała i zapewnienie doskonałej termoregulacji, posiadają specjalne filtry zabezpieczające ciało użytkownika przed promieniowaniem UV.

 

Przestrzegając opisanych w tym artykule zasad zabezpieczycie się przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury na Wasz organizm. Pamiętajcie także, że najważniejsze jest „pilnowanie” własnego organizmu i reagowanie na pierwsze symptomy związane z możliwością odwodnienia oraz narażenia się na udar cieplny.

Wszystkie potrzebne produkty, które ułatwią Wam „walkę” z upałami znajdziecie w ofercie stacjonarnych sklepów turystycznych Skalnik oraz sklepu internetowego Skalnik.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.