Jak wybrać łapawice
Łapawice Black Diamond
Porady

Jak wybrać łapawice

Paweł Gibek / 06 listopada 2019

Łapawice bardzo skutecznie zabezpieczają dłonie przed zimnem. Świetnie sprawdzają się w skrajnie trudnych warunkach – tam, gdzie zwykłe rękawice, nawet te ciepłe i grube, zawodzą. Ich cechą charakterystyczną jest konstrukcja składająca się tylko z dwóch komór. Jednej na kciuk i drugiej na pozostałe palce.

Istnieje wiele rodzajów łapawic. To, które będą najlepszym wyborem, zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Tak jest zresztą w przypadku większości outdoorowych rzeczy. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są łapawice na bardzo niskie temperatury. Tego typu modele możemy zabrać na naprawdę mroźne wyprawy.

 

Jak są zbudowane łapawice

Łapawice określane są czasami jako rękawiczki jednopalczaste, chociaż zdecydowana większość modeli posiada w rzeczywistości dwie komory na palce. Jedna przeznaczona jest na kciuk, a druga na pozostałe cztery palce. Taka konstrukcja zapewnia niewielkie starty ciepła i ma wiele zalet.

Rękawice łapawice

Łapawice to rękawiczki z miejscem na kciuk oraz komorą na pozostałe cztery palce (fot. Black Diamond)

W rękawice łapawice można włożyć na przykład niewielki ogrzewacz chemiczny i szybko rozgrzać palce. W przypadku zwykłych rękawic pięciopalczastych dość trudno jest wsunąć ogrzewacz do końca. Z reguły możemy go umieścić tylko na środkowej części dłoni. A to przecież palce, a konkretnie opuszki palców zawsze marzną najbardziej.

W łapawicach możemy także łatwo podwinąć palce i schować je w zaciśniętej dłoni, co również pozwoli rozgrzać opuszki. Z łapawic korzystamy głównie w niskich temperaturach, ale istnieją modele o mniejszej grubości. Tego typu rękawice łapawice mogą być używane choćby przez osoby, którym marzną palce, nawet wówczas, gdy przebywają w zwykłych, zimowych temperaturach.

 

Łapawice – kiedy ich używać

Ciepłe rękawice łapawice to sprzęt, który kojarzy się przede wszystkim z odległymi, wysokimi i zimnymi górami. Wcale jednak nie musimy daleko szukać, aby znaleźć miejsce, gdzie łapawice będą potrzebne. Świetnym przykładem góry, na którą koniecznie trzeba je zabrać jest popularny wśród Polaków pięciotysięczny Elbrus.

Innym kaukaskim szczytem, na który warto zabrać łapawice, jest Kazbek. Choć w teorii na tym pięciotysięczniku powinny wystarczyć ciepłe rękawice pięciopalczaste, to jednak zabranie łapawic jest mocno zalecane. Zwłaszcza jeśli planujemy wejście na początku albo pod koniec sezonu. Na Kazbeku byłem we wrześniu. Atakując szczyt miałem ze sobą ciepłe, zimowe rękawice pięciopalczaste. Sądziłem, że takie rękawice będą wystarczające, ale myliłem się. Na szczęście obyło się bez odmrożeń, ale opuszki palców zmarzły mi dość solidnie.

 

Łapawice puchowe – naturalne czy syntetyczne

Najskuteczniej przed mrozem chronią łapawice puchowe. Tego typu modele mogą być wypełnione puchem syntetycznym lub naturalnym. Puch naturalny kapitalnie izoluje od zimna. Do tego jest lekki i świetnie się kompresuje. Jego wadą jest natomiast utrata właściwości termicznych po zamoczeniu. Zalety i wady naturalnego puchu doskonale znają użytkownicy kurtek puchowych. Powstaje więc pytanie, w jakich warunkach będziesz korzystał z łapawic? Czy często będą miały kontakt z wilgocią?

Jeśli tak, to bezpieczniejszym wyborem będą łapawice puchowe z ociepleniem syntetycznym. W tej roli często używany jest Primaloft, który znacznie lepiej radzi sobie z wilgocią od naturalnego puchu. Przykładem bardzo ciepłych łapawic wykorzystujących ocieplinę Primaloft mogą być modele Black Diamond Mercury lub Extremities Torres Peak Mitt.

Narciarz w łapawicach

Rodzaj ociepliny dopasuj do planowanej aktywności (fot. Black Diamond)

 

Z membraną czy bez

Podstawowym zadaniem membrany jest oczywiście ochrona materiału przed przemoczeniem. Czy rękawice łapawice powinny mieć membranę? Ponownie zależy od aktywności. Jeśli poszukujemy rękawic do realizacji zadań o bardzo dużym stopniu intensywności, to warto pamiętać, że membrana ogranicza oddychalność materiału.

Używając łapawic w trakcie bardzo intensywnych fizycznie działań, może być nam w nich zbyt gorąco, ze względu na niewystarczający poziom oddychalności tkaniny. Membrana bez wątpienia będzie natomiast potrzebna w przypadku rękawic, które planujemy używać w miejscach, gdzie istnieje spore ryzyko przemoknięcia materiału. Dodatkową zaletą membrany jest zwiększona odporność rękawic na wiatr.

Łapawice powinny koniecznie chronić przed wiatrem, bo jest to nasz główny wróg podczas wyjść wysokogórskich. Wiatr jest w stanie bardzo mocno obniżyć odczuwalną temperaturą. Łapawice powinny być więc wykonane z wiatroodpornego materiału. Nie musi to być koniecznie wodoodporna membrana, bo istnieje wiele tkanin, które same w sobie posiadają zdolność do blokowania wiatru. Przykładem takiej dzianiny może być Polartec® Windbloc-ACT®, z którego uszyte są lekkie łapawice z odpinaną klapą Black Diamond Windweight Mitt.

 

Wkładka wewnętrzna i pętle na nadgarstki

Łapawice z reguły nie pozwalają na łatwe manipulowanie sprzętem wspinaczkowym, turystycznym czy fotograficznym. Zdarza się więc, że musimy je ściągnąć z dłoni. W bardzo niskich temperaturach, ręce, które nie są chronione rękawicami szybko marzną. Ciekawym rozwiązaniem, które znajdziemy w niektórych modelach jest wewnętrzna wkładka, która w praktyce jest cienką, pięciopalczastą rękawicą. Taką wkładkę oczywiście można zastąpić zwykłymi rękawiczkami, jak modele z polaru albo wełny.

Innym przydatnym dodatkiem są pętle na ręce, dzięki którym chwilowe ściągnięcie rękawic nie spowoduje, że wylądują one na ziemi. Brak takich pętli może sprawić, że z pośpiechu łapawice zostaną rzucone w śnieg, a to duży błąd. W ten sposób wychładzamy rękawice i ryzykujemy zamoczenie ich od wewnątrz. Po ściągnięciu rękawic najlepiej schować je pod kurtkę lub zostawić zawieszone na nadgarstkach. Oprócz pętli na ręce, przydanym dodatkiem są klamry, dzięki którym możemy spiąć rękawice ze sobą, co z kolei zmniejszy ryzyko, że któraś z nich zaginie.

 

Wydłużone mankiety i skórzana strona chwytna

Jeśli z łapawic masz zamiar korzystać w miejscach, gdzie jest dużo sypkiego śniegu (na przykład podczas jazdy na nartach w kopnym śniegu), to przydatne będą wydłużone mankiety oraz ściągacze. Rolę ściągaczy może pełnić guma albo taśmy, których zaciągnięcie pozwoli szczelnie zamknąć dostęp do wnętrza rękawic. W ten sposób zmniejszone zostanie ryzyko przedostania się śniegu do rękawic w razie wywrotki w trakcie zjazdu. Niektóre modele mają dodatkowo zabezpieczone końcówki mankietów poprzez zastosowanie gumki lub sznurka ze stoperem.

 

Łapawice narciarskie

Łapawice są często używane przez fanów zimowego szaleństwa

 

Osoby, które mają zamiar używać łapawic wraz z liną i czekanem, powinny zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest część chwytna. W dobrych rękawicach, strona chwytna najczęściej powlekana jest naturalną skórą kozią. Dodatkową zaletą skóry jest to, że często ma ona chropowatą strukturę, więc zapewnia przy okazji pewniejszy chwyt, co docenia się w momencie, gdy rękawica będzie mokra.

 

Rękawiczki jednopalczaste, trójpalczaste czy inne

W umiarkowanych warunkach czy nawet podczas zimnej, ale jeszcze nie mroźnej pogody jestem zwolennikiem zwykłych, pięciopalczastych rękawic. Takie modele są według mnie wygodniejsze. Łatwiej obsługuje się w nich różnego rodzaju sprzęt górski czy narciarski. Gdy natomiast temperatura zaczyna mocno spadać poniżej zera, ciepłe łapawice uważam za najlepszy wybór, bo najskuteczniej chronią dłonie przed zimnem.

Oczywiście z łapawic możemy także korzystać w umiarkowanych temperaturach, ale jest to propozycja raczej dla osób, którym szybko i łatwo marzną dłonie. Ciekawym kompromisem dla osób z takim problemem mogą być rękawice hybrydowe. Modele takie jak Black Diamond Wind Hood Softshell, które mają pięć palców, ale dodatkowo wyposażono je w klapę. Można nią zasłonić cztery palce i zrobić w ten sposób lekkie łapawice.

Niektóre modele pozbawione są palców, więc po odpięciu klapy otrzymujemy rękawice bez palców, w których możemy swobodnie wykonywać operacje sprzętowe. Tego rodzaju produkty powinny docenić osoby filmujące i fotografujące na szlaku, bo są to działania, które często wymagają precyzji i niestety gołych palców. Przykładem takich rękawic są wspomniane już wcześniej Black Diamond Windweight Mitt.

Łapawice hybrydowe

Łapawice hybrydowe pozwalają, w razie potrzeby, odsłonić palce.

Jakie wybrać łapawice

Jestem zdania, że dobre rękawice to takie, które będą dopasowane do warunków. Zimą w polskich górach, w trakcie umiarkowanych temperatur ciekawym wyborem będą łapawice z odpinaną klapą. W przypadku wyjazdów, gdzie często możemy mieć kontakt ze śniegiem – na przykład na nartach – dobrze sprawdzą się z kolei rękawice z wydłużonym mankietem i membraną. Grube łapawice puchowe warto natomiast zabrać na wyjazdy w bardzo zimne rejony.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.