Jak wybrać skarpetki na lato
skarpetki na lato
Porady

Jak wybrać skarpetki na lato

Skalnik-Dynafit RunningTeam / 13 lipca 2017

Jeśli masz już dobrze dobrane buty, warto do kompletu dorzucić jeszcze odpowiednie skarpety trekkingowe. Dobry polar, dopasowane spodnie, oddychająca koszulka – na wybór tych rzeczy każdy poświęca sporo czasu. A skarpety? Nie wiedzieć czemu, jest to dość często pomijany element garderoby, także tej w góry.

Codzienne skarpety bawełniane świetnie się sprawdzą… ale na co dzień! Bawełna, jak powszechnie wiadomo, bardzo dobrze chłonie wilgoć. Zamiast ją jednak odprowadzać, magazynuje cząsteczki wilgoci i to sprawia, że w upalne dni masz sporą szansę na mokrą skarpetę po zdjęciu buta. Nie pomogą ci wtedy nawet buty z oddychającą membraną. Skarpetka zmagazynuje wilgoć i nie pozwoli jej ulotnić się w postaci pary przez membranę. Dlatego na letnie górskie wędrówki warto wybrać coś przeznaczonego do aktywności sportowych lub turystycznych. Odmienne konstrukcje skarpet turystycznych i sportowych to nie mity, czy chwyty marketingowe. To po prostu działanie technicznych włókien, które nie magazynują potu.

Konstrukcja czyli funkcjonalność i amortyzacja

skarpety turystycznePo pierwsze, skarpety turystyczne mają inną budowę. Przy palcach oraz pięcie posiadają dodatkowe wzmocnienia. Łatwo je wyczuć. W tych miejscach skarpetki będą po prostu grubsze, a tkanina w dotyku bardziej mięsista. Taka budowa wspiera stopę podczas chodzenia w butach, które są przecież twardsze i masywniejsze niż buty, które nie są przeznaczone w góry. Amortyzowana za pomocą tych paneli stopa nie poobija się od marszu w butach trekkingowych.

Pozostała część skarpet wykończona jest już mniejszą ilością materiału. Nie ma potrzeby, żeby w letnich skarpetach było go więcej. Cieńsza warsrstwa jest po to, żeby noga nie grzała się niepotrzebnie, a sama skarpetka lepiej odprowadzała wilgoć na zewnątrz. Skarpety trekkingowe często mają delikatniej uszytą górę, żeby nie dawać zbyt dużo ciepła w okolicy kostki czy łydki. Jest ona jednak na tyle odporna, że chroni tę część nóg prze otarciami. A przecież w intensywnym marszu i wyższych butach nie trudno o nie latem.

Jeśli nie bawełniane, to jakie skarpetki w góry?

Wchodzisz do sklepu outdoorowego, a tam skarpet moc. Pewnie to znasz, ale nie martw się. Na sklepowych stojakach najczęściej znajdziesz dwa rodzaje skarpet. Wśród letnich skarpet królują skarpety syntetyczne i wełniane. Zaraz szybko dowiesz się, czy wybrać skarpety merino, czy syntetyczne skarpetki na lato.

skarpetki syntetyczneSkarpetki syntetyczne

Pierwszy z modeli to skarpety wykonane z materiałów syntetycznych. Wersje letnie produkowane są zazwyczaj z dodatkiem włókien Coolmax. Jest to poliestrowe włókno, które ma za zadanie regulować temperaturę wokół nogi otoczonej skarpetą. Skarpety Coolmax to modele, które nie pozwalają stopie zapocić się i dbają, żeby odprowadzić wilgoć ze skóry do zewnętrznych warstw skarpety.

skarpetki z naturalnych włókienSkarpetki z naturalnych włókien

Drugim rodzajem skarpet są skarpety trekkingowe na lato, które wykonuje się z naturalnych włókien. Może zabrzmi to na początku zaskakująco, ale najpowszechniejsze są skarpetki wełniane. Skarpety trekkingowe z wełny… na lato, naprawdę? Owszem! Bo właśnie wełna merino ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i sprawnie odprowadza wilgoć. Jeśli wybierasz skarpety z wełny nowozelandzkiego gatunku owiec Merynos, to skarpetka – podobnie jak w przypadku włókien Coolmax – pozostanie sucha nawet latem. Decydując się na skarpety merino zyskujesz też właściwości antybakteryjne. Takie skarpetki śmiało można zabrać na kilkudniowy wypad. Wełna merynosów nie chłonie nieprzyjemnych zapachów i ma zdolność do samooczyszczania. Codzienne pranie i suszenie skarpet trekkingowych nie jest już wówczas koniecznością, z której nie da się zrezygnować.

Skarpetki z włóknami mieszanymi

skarpetki bambusoweCoraz częściej można spotkać również skarpety z dodatkiem włókien bambusa. Skarpety bambusowe mają zbliżone właściwości do skarpet Coolmax oraz skarpetek z merino. Ich głównym zadaniem jest to, by stopa w trakcie aktywności w ciepłe dni pozostawała sucha. Wadą skarpet bambusowych jest to, że bambus jest delikatniejszym surowcem i taka skarpeta ma szansę się niestety szybciej zużyć się. Często więc do składu takich skarpet turystycznych dodaje się nylonu lub włókien poliestrowych Coolmax. W ten sposób letnie skarpetki z bambusa stają się trwalsze i skuteczne w walce z ciepłem i potem.

Producenci często też łączą różne technologie. Chętnie produkują skarpetki zarówno z wełną, jak i dodatkiem Coolmax’u. Wówczas Coolmax zapewnia odprowadzanie wilgoci na najwyższym poziomie, zaś wełna merino świetnie reguluje termikę stóp.

Każda stopa ma inne preferencje, więc nie ma jednej odpowiedzi na to, które skarpety trekkingowe wybrać. Najlepiej testować różne rozwiązania i wybrać te skarpetki w góry, które sprawiają, że w twoim bucie panuje największy komfort. To fakt, jedna para takich skarpet kosztuje zazwyczaj tyle, co kilka zwykłych. Mimo to uwierz, że jednak warto nie oszczędzać na skarpetkach. Komfort wędrówki jest nie do porównania.

Kinga Dopierała, sprzedawca w skalnik.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.