Kuchenki Jetboil – porównanie modeli - blog Skalnik
Kuchenki Jetboil – porównanie modeli
Branża

Kuchenki Jetboil – porównanie modeli

Dominik Marzec / 13 maja 2022

Nie wiem jak u was, ale do dziś jednym z moich silniejszych wspomnień związanych z biwakami w latach 90’ jest charakterystyczny zapach i syczenie kuchenki na denaturat. Mijały lata, podczas których zarówno na rynku outdoorowym jak i w prywatnym ekwipunku wyjazdowym pojawiały się kolejne wynalazki do gotowania – pierwszy palnik w systemie Campingaz, potem kartusze nakręcane i tak dalej.

Nie zmieniło się jedno – tak dla mnie, jak i chyba dla wielu innych miłośników spędzania czasu w terenie. Przekonanie, że porządny posiłek i dobra kawka na łonie natury to podstawa, oraz że w tym temacie nie ma co oszczędzać. Zestaw do gotowania powinien być pakowny, lekki i wydajny. A jeśli kiedykolwiek szukaliście kuchenki spełniającej wszystkie trzy powyższe kryteria, wtedy na pewno mignęły wam przed nosem sprzęty amerykańskiej marki Jetboil.

Poznaj produkty marki Jetboil bliżej.

Proste danie lub liofilizowany obiad w kilka chwil? To zadanie dla Jetboil! (fot. Jetboil, Emily Sierra)

Kuchenki Jetboil – skąd ten fenomen?

To, co na początku XXI wieku stworzyła firma Jetboil, można śmiało nazwać rewolucją w świecie przenośnych palników turystycznych. Zastosowanie nowego typu konstrukcji i technologii FluxRing® umożliwiło skierowanie większości generowanego ciepła na naczynie, mocno skracając czas potrzebny do zagotowania wody i tym samym dalece zwiększając wydajność pojedynczego kartusza gazu. Jak to działa?

W standardowym zestawie palnik + menażka odpalamy płomień i stawiamy naczynie na rozkładanej podstawie kuchenki. Trochę jak na domowej kuchence gazowej. Rozwiązanie proste i skuteczne, jednak nawet gdy osłonimy całość od wiatru i użyjemy specjalnych aluminiowych osłonek, to i tak większość ciepła po prostu nam ucieknie, rozchodząc się na boki. W zestawach Jetboil mocujemy dedykowany garnek „na sztywno”dospecjalnego,żebrowanego odpromiennika, który przekazuje na naczynie nawet 80 procent ciepła, podczas gdy w klasycznym palniku jest to tylko 20-30 procent, a reszta bezpowrotnie ucieka w przestrzeń.

Okazało się, że system ten działa na tyle dobrze, że wkrótce inni producenci sprzętu turystycznego zaczęli korzystać z tego typu konstrukcji, ale dla wielu zintegrowana kuchenka i tak będzie jetboilem tak jak sportowe buty są adidasami, a chusta wielofunkcyjna – buffem.

Przegląd popularnych modeli Jetboil

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym modelom kuchenek z katalogu Jetboil i sprawdźmy, czym charakteryzuje się każda z nich i w jakich sytuacjach warto będzie po nie sięgnąć.

Fenomen kuchenek Jetboil polega na konstrukcji, która pozwala wykorzystać jak największą energię palnika (fot. Jetboil, Emily Sierra)

Jetboil Zip

Jest to najpopularniejszy, podstawowy i bardzo uniwersalny model, który sprawdzi się podczas wszelakich aktywności outdoorowych i jest prawdziwą esencją tego, co w systemie Jetboil najlepsze. W zestawie znajduje się naczynie o pojemności 0,8 litra, optymalnej dla 1-2 podróżników. Zagotowanie pół litra wody trwa tu tylko 2,5 minuty dzięki wspomnianej technologii FluxRing® – wspólnej dla wszystkich modeli z zestawienia. Co ważne, palnik Jetboil z kartuszem mieści się wewnątrz dołączonego kubka, więc zestaw nie będzie zajmował dużo miejsca w plecaku i transporcie. ZIP jest też najbardziej przystępny cenowo z całej rodziny kuchenek Jetboil.

jetboil kuchenka turystyczna
Jetboil Zip – tam, gdzie liczą się proste i niezawodne rozwiązania. (fot. Jetboil)

Jetboil Flash

Druga najlepiej sprzedająca się kuchenka turystyczna Jetboil. Jest to model większy od Zipa – pojemność garnka wynosi tu 1 litr, możemy więc obsłużyć większą grupę osób. Flash został także rozbudowany o kilka ciekawych dodatków. Przede wszystkim większa jest moc, która pozwala zagotować pół litra wody w jedynie 100 sekund! Łatwość obsługi zwiększa zastosowanie zapalnika piezoelektrycznego, który umożliwia odpalenie kuchenki bez konieczności użycia zapałek ani zapalniczki. Jetboil Flash posiada też przydatny wskaźnik informujący o zagotowaniu wody, nie musimy więc zaglądać do garnka, aby sprawdzić czy można już zalewać herbatę.

Jetboil Stash

Trójkę kuchenek Jetboil przeznaczonych do gotowania wody, zamyka model Stash o pojemności 0,8 litra. Jest to najlżejszy system Jetboil, garnek z palnikiem waży tu jedyne 200 gramów! Nie bez znaczenia jest fakt, że palnik został wykonany z tytanu. Pół litra wody zagotujemy już w dwie i pół minuty. Jetboil Stash to znakomity wybór dla wędrowców, dla których najważniejsza jest waga dźwiganego sprzętu i lubią odchudzać swój ekwipunek – na przykład osób pokonujących wielodniowe szlaki długodystansowe z dużym plecakiem.

Jetboil Minimo

Jak sama nazwa wskazuje, nieduża waga i gabaryty tego modelu czynią z niego odpowiedni zestaw dla wszystkich sprzętowych minimalistów. Niech jednak ta nazwa nie sugeruje małej pojemności garnka, bo w zestawie otrzymujemy litrowe naczynie, co będzie wystarczające w większości przypadków. W Minimo zagotujecie nie tylko wodę, ale również przyrządzicie kompletny obiad jak ryż czy makaron z sosem dzięki zastosowaniu precyzyjnego pokrętła do regulacji płomienia. To znakomity wybór dla pary wymagających turystów, dla których pełnowartościowy posiłek na szlaku to ważna rzecz.

kuchenka jetboil
Jetboil Minimo – gdy minimalizm jest w cenie. (fot. Jetboil)

Jetboil Micromo

Jeśli potrzebujecie wszystkich cech powyższego modelu Minimo, ale waga tego zestawu wciąż wydaje wam się zbyt wysoka – wybierzcie wersję Micromo. Ta kuchenka Jetboil również posiada regulator płomienia pozwalający na gotowanie bardziej skomplikowanych rzeczy niż tylko woda do zalania liofilizatu. Mamy tu nieco mniejszy garnek o pojemności 0,8 litra, ale całość waży jedyne 340 gramów (bez kartusza). Wydajność jak przystało na Jetboil jest znakomita, bo do zagotowania pół litra wody potrzebujemy tylko 2 minut i 15 sekund.

Na koniec warto dodać, że niemal wszystkie powyższe wersje (poza Stash) posiadają garnek otulony neoprenową osłonką, dzięki której zawartość lepiej trzyma temperaturę.

Do kuchenek Jetboil dostępne są również rozmaite akcesoria dodatkowe, na przykład system podwieszania, podstawka pot suport umożliwiająca korzystanie z klasycznych menażek, czy sitko z praską, które pozwoli każdemu górskiemu kawoszowi łatwo zmienić naczynie z Jetboila w zaparzacz typu french press.

Podróże kulinarne z Jetboil

Zestawy do gotowania Jetboil to prawdziwe odrzutowce. Czas gotowania i wydajność jest tu bezkonkurencyjna, dzięki czemu kuchenkom spod znaku Jetboil zaufali turyści na całym świecie, a produkty marki stały się klasą samą w sobie. Nie tylko parametry techniczne, ale też sama jakość wykonania i dbałość o detale potęguje wrażenie, ze mamy do czynienia ze sprzętem klasy premium.

kuchenki jetboil
Jetboil to po prostu kuchenki premium, które dopracowane są w każdym calu. (fot. Jetboil, Emily Sierra)

Przetestujcie sami – po wypróbowaniu systemu Jetboila gotowanie na szlaku już nigdy nie będzie takie jak wcześniej i raczej nie będziecie skorzy, aby wrócić do klasycznego zestawu kartusza, palnika i menażki.

Kliknij w link – kuchenka turystyczna Jetboil jest na wyciągnięcie ręki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: