Jaka kurtka w góry zimą? Postaw na kurtkę Brenta marki Salewa
Branża

Jaka kurtka w góry zimą? Postaw na kurtkę Brenta marki Salewa

Beata Nawrotkiewicz / 25 października 2023

Gdy temperatury spadają dobrze mieć w plecaku ochronę przed zimnem. Jaka kurtka zimowa będzie najlepsza w góry? Oczywiście puchowa, dlatego, że łączy w sobie kilka ważnych cech: jest lekka, dobrze chroni przed chłodem i składa się do malutkiego pakunku. Na zimowych włóczęgach sprawdzi się kurtka puchowa Brenta, zaprojektowana na różne aktywności w górach.

Już od jesieni kurtka puchowa to niezbędny element wyposażenia, szczególnie podczas długich (kilkudniowych bądź całodziennych) wędrówek. Z pewnością będą wycieczki, na których nie wyciągniesz jej z plecaka ani na minutę, ale może się zdarzyć taka pogoda, że kurtka wypełniona naturalnym puchem będzie twoją najlepszą przyjaciółką i wybawicielką.

Mężczyzna w kurtce puchowej
Jesienią i zimą warto postawić na kurtki puchowe. To najlepszy sprzymierzeniec w walce z zimnem. (fot. Salewa)

Puchowa kurtka Brenta

Wnętrze kurtki Brenta wypełnia naturalny kaczy puch o sprężystości 550 cuin oraz o stosunku puchu do pierza 80/20. Dla przypomnienia cuin to wartość rozprężenia puchu – w kurtce puchowej Brenta uncja puchu (nieco ponad 28 g) zajmuje 550 cali sześciennych (ok. 9 litrów).

Takie parametry odzwierciedlają przeznaczenie tej kurtki zimowej: górskie wędrówki i skituring, czyli aktywności zimowe, którym towarzyszy wysiłek fizyczny. Warto dodać, że puch pozyskano w sposób odpowiedzialny, co potwierdza certyfikat RDS (Responsible Down Standard).

Mężczyzna zakłada kurtkę puchową
Kurtki puchowe Salewa od lat sprawdzają się w górach! (fot. Salewa)

W odświeżonym modelu Brenty dodatkową izolację zapewniają też inserty z Tirol Wool® – to specjalna mieszanka naturalnej wełny i poliestru. W przeciwieństwie do puchu zachowuje ona swoje termiczne właściwości nawet gdy jest mokra. Projektanci zastosowali tu body mapping, rozkładając izolację w zależności od potrzeb organizmu.

Takie połączenie warstwy będzie optymalne, gdy wybierasz się w góry zimą i aktywnie spędzasz tam czas. Jednocześnie warto pamiętać wybierając kurtkę na zimę, że musi być ona dopasowana pod rodzaj aktywności.

Kurtka zimowa z serca Dolomitów

Brenta to kurtka zaprojektowana przez specjalistów marki Salewa w centrum Dolomitów – jej nazwa zresztą wprost nawiązuje do jednej z najsłynniejszych część tych majestatycznych gór. Nic dziwnego – stworzona została po to, by zaoferować maksimum komfortu, nie tylko termicznego, ale przede wszystkim wygody w użytkowaniu.

Dopasowany krój to znak szczególny jakim wyróżnia się Brenta kurtka, a wysokiej jakości materiały, z których ją wykonano są potwierdzeniem, że w outdoorze czasem nie ma miejsca na drogę na skróty. Połączenie wydajnej izolacji (czyli naturalnego puchu i Tirol Wool®) oraz materiału zewnętrznego – nylonu woven o gęstości 20D, który jest przeznaczony do kurtek puchowych, a przy tym lekki i wytrzymały – daje produkt, kurtkę puchową, która będzie dobrą ochroną przed zimnem. Dodatkowo materiał zewnętrzny powleczono bezpieczną dla środowiska hydrofobową warstwą DWR, która w przypadku małego opadu (np. gdy z nieba akurat pada mokry śnieg) powinna ochronić puch przed zamoknięciem. Jest to podobna warstwa, jaką ma chyba każda kurtka softshell.

Brenta to lekka kurtka na zimowy trekking czy skitury, dla której zawsze wystarczy miejsca w plecaku.

Kurtka zimowa w góry – wygoda i ciepło

Po technikaliach przychodzi czas na funkcjonalny opis kurtki Brenta. Jest to kurtka o dopasowanym kroju (athletic fit). Pamiętaj o tym, gdy ją kupujesz – dobierz rozmiar jak najbliższy swojej sylwetce. Dzięki dopasowaniu kurtka daje o wiele lepszą ochronę przed zimnem, ponieważ ogrzane przez organizm powietrze nie ma którędy wydostać się (nie dostaje się do środka także zimne powietrze z zewnątrz). Kurtka Brenta jednocześnie uszyta została w taki sposób, żeby nie krępować ruchów, co będzie szczególnie ważne dla miłośników i miłośniczek skituringu.

Kobieta w kurtce puchowej zakłada kurtkę przeciwdeszczową
Wybierz idealny rozmiar, by cieszyć się właściwościami kurtki puchowej. (fot. Salewa)

Ocieplany kaptur

Integralną częścią Brenty jest ocieplany kaptur z wysoką gardą. Ochroni twoją głowę przed wychłodzeniem, nawet jeśli nie weźmiesz ze sobą czapki. Ponieważ ta kurtka puchowa powstała z myślą o turystyce minimalistycznej, nie ma tu regulacji, a za przyleganie kaptura do głowy odpowiada elastyczna lamówka. Podobne rozwiązanie zastosowane zostało także przy mankietach i u dołu kurtki.

Detale kurtki puchowej Brenta - ocieplany kaptur, elastyczne mankiety, zapinane kieszenie boczne

Ciepłe, techniczne kieszenie

Kieszenie boczne w kurtce także są ocieplane, co docenia się zwykle podczas postojów. Kieszenie są umieszczone nieco wyżej – to znane rozwiązanie, które charakteryzuje odzież górską. Zapięty pas biodrowy plecaka czy założona uprząż wspinaczkowa nie są przeszkodą, by dostać się do ich wnętrza, gdzie spokojnie zmieszczą się przydatne drobiazgi: cienkie rękawiczki, buff, krem czy chusteczki. Zamki w kieszeniach chronią zawartość przed przypadkowym zgubieniem.

Uzupełnieniem technicznego kroju jest wewnętrzna patka wzdłuż zamka, która zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza do wewnątrz.

Kurtka puchowa jako warstwa pośrednia

Krój athletic jest idealny, by kurtkę puchową potraktować jako warstwę pośrednią. Konstrukcja kurtki Brenta – ilość wypełnienia oraz krój – jest doskonała, by traktować ją jako docieplenie. Przy silnym wietrze lub opadach warstwa zewnętrzna musi sobie poradzić z takimi warunkami – w takim wypadku najlepsza będzie kurtka przeciwdeszczowa z membraną np. GORE-TEX.

Kobieta w odzieży zimowej pije herbatę
Kurtka puchowa jako warstwa pośrednia pod kurtką goretex. (fot. Salewa)

Jeśli pod nią założysz kurtkę puchową Brenta obie warstwy stworzą razem najlepszą ochronę ciepłą kurtkę na zimowe wypady w góry. W ten sposób powstaje warstwowa kurtka w góry, bardziej funkcjonalna niż zimowa kurtka ocieplana, w której ciężko pogodzić potrzeby podczas ruchu oraz w czasie odpoczynku.


Kurtka Brent to jeden ze znakomitych modeli, który może ochronić przed niskimi temperaturami. Salewa przygotowała jednak szerszą ofertę, z którą warto się zapoznać.

Kliknij w link poniżej i poznaj:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.