Karimata, mata, materac
Porady

Karimata, mata, materac

Ola i Mariusz Robak / 08 maja 2019

Przy wyborze sprzętu biwakowego zwykle skupiamy się na wyborze namiotu i śpiwora. Karimata czy mata turystyczna, czyli coś co odizoluje nas od zimnego podłoża, zazwyczaj jest wybierana z mniejszą uwagą.

Warto dobrze zastanowić się nad jej zakupem, ponieważ od tego produktu w dużej mierze zależy komfort naszego snu. Na rynku outodorowym dostępny jest wiele rozwiązań. Można je podzielić na 3 główne grupy:

 • karimaty i maty piankowe

 • maty samopompujące (karimaty samopompujące)

 • dmuchane materace
karimaty, materace i maty samopompujące

Karimata, mata samopompująca i materac. To czym izolujesz się od zimnego podłoza ma duże znaczenie.

 

Duży wybór: karimata, mata samopompująca, matarac…

Co wybrać na biwak? Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od twoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Może się okazać, że nie wystarczy ci jedno uniwersalne rozwiązanie na różnego typu wyjazdy. Dobrze przemyśl czego potrzebujesz i w jakich warunkach będziesz działać. Pamiętaj, że nie ma rzeczy do wszystkiego, a „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”.

Karimata to najpopularniejszy i najczęstszy wybór na wyjazdy pod namiot. Jednocześnie jest to najtańszy sposób izolacji ciała od podłoża. Wśród karimat znajdziemy zarówno modele jedno, jak i wielosezonowe. Różnią się głównie budową i grubością.

porównanie karimat

Różne typy karimat mogą dawać różny komfot i mieć odmienne właściwości izolacyjne.

 

Mata samopompująca (znana również pod nazwą karimata samopompująca) to produkt, który szybko podbił serca turystów. Jest to sprężysta pianka otoczona nylonową powłoką. Po odkręceniu zaworu do środka zasysane jest powietrze, dzięki czemu pianka rozpręża się i izoluje ciało od podłoża.

Materac dmuchany to bardzo popularne rozwiązanie. Jest to szczelna nylonowa powłoka wypełniana powietrzem. Do wyboru mamy wiele modeli, również w wersjach dla kobiet czy dla wysokich osób.

materac dmuchany volven

Materace dmuchane to wybór lekki i kompaktowy.

 

Waga i wymiary

Karimata to rozwiązanie lekkie, ale nie pozbawione wad. Karimata zajmuje sporo miejsca i jest mało poręczna w transporcie. Producenci próbują rozwiązać ten problem produkując na przykład karimaty składane w harmonijkę, które są nieco wygodniejsze w transportowaniu. Karimata składana jest więc pewnego rodzaju kompromisem w wygodzie transportowania, ale wciąż pozostaje mniej komfortowa w biwakowaniu niż inne rozwiązania.

karimaty i plecaki

Karimata jest dość nieporęczna w transportowaniu. Z tego powodu najczęściej przytracza się ją do plecaka.

 

Materac dmuchany jest bardzo lekkim i pakownym rozwiązaniem. Po spuszczeniu z niego całego powietrza zajmuje bardzo mało miejsca i można go złożyć w dowolny sposób.

Mata samopompująca jest dużo cięższa od karimaty czy dmuchanego materaca. Jednak dzięki zdolności pianki do kompresji, po złożeniu zajmuje stosunkowo mało miejsca.

materace, karimaty, maty

Co zajmuje więcej miejsca? Od lewej duży kartusz do kucheniki (450 g) materac Volven, mata Therma-A-Rest i składana karimata Naturehike.

 

Dziura – czy to problem?

W outodorowym świecie nie trudno o uszkodzenia mechaniczne. Gałęzie i ostre kamienie tylko czekają żeby zrobić krzywdę naszemu sprzętowi. Karimata to rozwiązanie w miarę odporne na uszkodzenia. Z pewnością dziura w karimacie nie sprawi takiego kłopotu jak w innych produktach. Dziurawa karimata dalej w podobny sposób izoluje nas od podłoża.

Uszkodzona mata samopompująca stanowi mniejszy problem niż uszkodzony materac dmuchany, w którym po przedziurawieniu uratować nas może jedynie specjalny zestaw naprawczy do materacy. W przeciwnym razie będziemy spać jedynie na cienkiej warstwie nylonowego materiału. Jest jednak dobra wiadomość. Niektórzy producenci dołączają do maty czy materaca zestaw naprawczy. Tak jest choćby w przypadku mat samopompujących Volven.

 

Komfort biwakowania

Jeżeli zależy ci na wygodzie, to twoim wyborem powinina być mata samopompująca lub materac dmuchany. Są to zdecydowanie najbardziej komfortowe produkty do spania pod namiotem. Najmniejszą wygodę zapewnia zwykła karimata. Im cieńsza tym mniejszy komfort.

Komfort spania to nie tylko „miękkość” naszego produktu. To również jego zdolność do izolacji od zimnego podłoża. Zwykle im produkt grubszy, tym cieplejszy. Jednak na izolację wpływa również konstrukcja karimaty czy maty. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań.

Komfortowo urządzony biwak (fot. Therm-A-Rest)

 

W celu zwiększenia izolacji karimat turystycznych stosuje się między innymi folię aluminiową, która zwiększa komfort cieplny i dzięki temu pozwala na biwakowanie w niższych temperaturach. W ofercie znajdują się zarówno karimaty klasyczne, jak i karimaty karbowane, w których dzięki wolnym przestrzeniom powietrze pomiędzy śpiworem a karimatą nagrzewa się i zapewnia większy komfort spania. Na takiej karimacie inaczej też układa się śpiwór, a ocieplenie w nim nie jest tak ściśnięte, jak w przypadku układania się na zupełnie płaskiej powierzchni. Dzięki temu sam śpiwór też jest lepszą izolacją od zimnego podłoża.

karimata z tłoczoną powierzchnią

Bardziej zaawansowane modele karimat mają tłoczone powierzchnie, dzięki którym są cieplejsze i często także wygodniejsze.

 

Wśród mat samopompujących możemy przebierać w różnych grubościach. Najczęściej producenci sami sugerują, na jakie okresy nadaje się ich produkt. Jednak grubość to nie wszystko. Izolacja zależy również od zastosowanej pianki oraz konstrukcji maty. Warto zwrócić również uwagę na współczynnik izolacji, czyli R-Value. Na letnie biwaki wystarczy ci mata o R-Value w okolicy 2. Maty 3-sezonowe oscylują w zakresie 2-4, a maty na zimę lub czterosezonowe (całoroczne) osiągają wynik 3-4 i więcej. Takie maty bez trudu znaleźć można wśród porduktów marki Therm-A-Rest.

W materacach dmuchanych możemy spotkać się ze zjawiskiem przesuwania się powietrza. Naciskając ciężarem ciała z jednej strony, przesuwamy powietrze znajdujące się w materacu. Szczególnie przy źle napompowanym materacu może to spowodować, że będziemy spali praktycznie na glebie, a obok nas, w części materaca, na której nie leżymy, będzie się kumulowało całe powietrze.

 

Cena – czy warto wydać więcej?

Karimaty i maty piankowe to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. W promocji karimatę można kupić już od 20-30 złotych. Można również zainwestować w droższe rozwiązania, których ceny sięgają nawet do 300 złotych. Maty samopompujące w porównaniu z karimatami są dosyć drogie. Ich cena waha się w zakresie od 200 nawet do 1000 złotych.

Najtańsza, bardzo popularna i porządna mata samopompująca to propozycja od marki Volven – mata Ultralight lub Ultralight XL. Materace dmuchane osiągają najwyższe ceny. Najbardziej zaawansowane produkty potrafią kosztować nawet 1500 złotych. Jednak bardzo dobrej jakości materace można kupić już za około 200-300 złotych. Warto zwrócić uwagę na dmuchane materace Naturehike. Modele te łączą w sobie jakość i niewygórowaną cenę.

Na koniec podsumowanie. Wady i zalety każdego z rozwiązań możesz zobaczyć w poniższej tabeli.

 

KARIMATA

MATA

MATERAC

Cena

20-300 zł

200-1000 zł

200-1500 zł

Zalety

 • niska waga
 • niska cena
 • łatwa dostępność
 • odporność na uszkodzenia
 • bardzo dobra izolacja
 • zajmuje mało miejsca
 • wygodna
 • szeroki wybór
 • trwałość
 • niska waga
 • dobra izolacja
 • pakowana
 • wygodna
 • szeroki wybór

Wady

 • duże gabaryty
 • nieporęczna w transportowaniu
 • najsłabsza izolacja
 • najmniejsza wygoda
 • większa waga
 • wysoka cena
 • wysoka cena
 • podatność na uszkodzenia
 • mozliwość przesuwania się powietrza

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.