Outdoorowa kosmetyczka – co do niej włożyć?
Mydło i szampon w płatkach Sea to Summit
Porady

Outdoorowa kosmetyczka – co do niej włożyć?

Redakcja skalnik.pl / 01 lutego 2021

Higiena na szlaku to ważna, ale niestety często nieco skomplikowana kwestia. Odpowiednio spakowana kosmetyczka podróżna ułatwi ci jednak walkę o czystość.

Rozlany żel pod prysznic, krem w nieporęcznym dużym opakowaniu, szczoteczka do zębów, która nie chce się nigdzie zmieścić – źle zapakowana kosmetyczka przysporzy ci wiele zmartwień na szlaku. Jak więc wygląda i co zawiera dobra kosmetyczka turystyczna?

Kosmetyczka podróżna Deuter
Odpowiednio spakowana kosmetyczka podróżna zdecydowanie ułatwi życie na szlaku (fot. Deuter)

Jaka jest dobra kosmetyczka turystyczna na szlak?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jakie kosmetyki zabrać ze sobą na szlak, wybierz samą kosmetyczkę.

Jakie cechy mają dobre outdoorowe kosmetyczki?

  • Nie zajmują wiele miejsca w plecaku.
  • Zapewniają dobrą organizację wszystkich kosmetyków. Dobrym rozwiązaniem jest choćby kosmetyczka przezroczysta, dzięki której widzisz, gdzie co się znajduje.
  • wytrzymałe.
Kosmetyczka przezroczysta Naturehike
Dzięki przezroczystej kosmetyczce od razu wiesz, gdzie się co znajduje (fot. Naturehike)

Jakiej wielkości kosmetyczka będzie ci potrzebna? Wybór na rynku jest bardzo szeroki. Od minimalistycznych modeli po rozbudowane kosmetyczki turystyczne. Jeśli ruszasz na długi szlak, mała kosmetyczka podróżna będzie jednak najlepszym wyborem. Taki model wymaga oczywiście odpowiedniej selekcji kosmetyków i sprytnego ich zapakowania. Poniżej dzielę się swoimi patentami.

Co powinna zawierać kosmetyczka podróżna?

Przede wszystkim, na szlaku nie potrzebujesz wielu kosmetyków. Oczywiście, jeśli jedziesz w góry na weekend, możesz pozwolić sobie na więcej luksusów i wziąć większą kosmetyczkę. Z doświadczenia jednak wiem, że jeśli wypracujesz już sobie zestaw kosmetyków niezbędnych na długim szlaku, to będziesz go zabierać także na krótsze wypady. Tak jest po prostu lżej i wygodniej.

Co zatem powinna zawierać kosmetyczka turystyczna?

  • Biodegradowalny środek do mycia – dobrym wyborem jest np. mydło w płatkach, które pozwoli ci się wygodnie umyć przy użyciu odrobiny wody. Co ważne, mydło w płatkach znajduje się w wodoodpornym opakowaniu. Pamiętaj jednak, że nawet biodegradowalne środki niszczą napięcie powierzchniowe wody. Jak zatem umyć się nad strumykiem w sposób bezpieczny dla środowiska? Nalej wodę do menażki i umyj się w odpowiednim oddaleniu od źródła.
  • Szampon – rozwiązaniem, które nie zajmie wiele miejsca, są listki do mycia włosów. Jeśli zdecydujesz się na zwykły szampon, przelej potrzebną ci ilość do małej buteleczki. Jeżeli obawiasz się, że na szlaku nie będziesz mieć dostatecznie częstej możliwości umycia włosów, wypróbuj suchy szampon.
  • Mydło szare / mydło w płatkach piorące – kosmetyczka turystyczna na długi szlak powinna zawierać także akcesoria, które pozwolą ci przeprać bieliznę.
  • Nawilżane chusteczki – pomogą ci w umyciu najważniejszych części ciała (pachy i okolice intymne), kiedy nie będziesz mieć dostępu do wystarczającej ilości wody.
  • Szczoteczka do zębów – jaką szczoteczkę powinna zawierać mała kosmetyczka? Najlepiej sprawdzi się taka składana.
  • Pasta do zębów – na dłuższe wyjazdy polecam ajonę, czyli nieszkodliwy dla środowiska koncentrat pasty. Myjąc zęby w terenie, pamiętaj, by wypluwać pastę w zagłębienie ziemi.
  • Szczotka do włosów / grzebień – osobom z krótkimi włosami wystarczy grzebyk. Kosmetyczki podróżników z długimi włosami muszą zawierać szczotkę, najlepiej taką składaną. Oczywiście na szlaku najlepiej iść w związanych włosach.
  • Nożyczki do paznokci – za długie paznokcie u nóg zmienią marsz w koszmar. Kosmetyczka podróżna musi więc zawierać choćby najmniejsze nożyczki do paznokci.
  • Maszynka do golenia – na dłuższym wyjeździe będzie już niezbędna. Na rynku znajdziesz także biodegradowalne płatki do golenia.
  • Krem z filtrem UV – zwłaszcza w wysokich górach słońce może być bardzo zdradliwe. Kosmetyczki trzeba więc wyposażyć w małe opakowanie z kremem.
  • Balsam do ust – zabezpieczy cię przed spierzchnięciem ust.
  • Papier toaletowy – najlepiej nieść go w oddzielnej kieszeni plecaka, aby mieć do niego szybki dostęp w razie potrzeby.
Krem przeciwsłoneczny
Słońce w wysokich górach może być zdradliwe. Wyposaż swoją kosmetyczkę w krem przeciwsłoneczny (fot. chezbeate, Pixabay)

Oprócz powyższych rzeczy moja kosmetyczka często zawiera rzeczy, które równie dobrze mogłyby się znaleźć w apteczce. Są to np. krem na odparzenia (Sudocrem), pęseta do wyciągania kleszczy, żel antybakteryjny czy środek odstraszający na komary.

Kobiety powinny też oczywiście zabrać ze sobą rzeczy potrzebne w razie miesiączki. Na długim szlaku dobrze sprawdzi się kubeczek menstruacyjny. Jeśli zdecydujesz się na jednorazowe podpaski, zapakuj do kosmetyczki woreczki strunowe. Włożysz do nich zużyte podpaski i wyrzucisz po zejściu do cywilizacji. Dobrze także, by kosmetyczka podróżna zawierała chusteczki do higieny intymnej, które pomogą ci w razie braku dostępu do wody.

Kosmetyczki – czego nie potrzeba?

Na koniec kilka rzeczy, których twoja outdoorowa kosmetyczka raczej nie potrzebuje. Oczywiście, to tylko moja opinia. Ostateczną decyzję musisz podjąć samodzielnie.

  • Dezodorant – na długim szlaku naprawdę nie trzeba koniecznie pakować do kosmetyczki ciężkiego dezodorantu. Wystarczy, że będziesz dokładnie i regularnie myć ciało w okolicach pach.
  • Płyn do higieny intymnej – nawet jeśli używasz go na co dzień, na szlaku wystarczy ci zwykła woda.
  • Wkładki higieniczne – ograniczają oddychalność i mogą powodować odparzenia.
Duża kosmetyczka podróżna
Rezygnując z niektórych kosmetyków, nie musisz zabierać tak dużej kosmetyczki na wyjazd (fot. kropekk_pl, Pixabay)

Ręcznik szybkoschnący – mały, lekki i praktyczny

Najlepszy duet na szlaku? Mała kosmetyczka i ręcznik szybkoschnący z mikrofibry. Jest on lekki i pakowny. Na dodatek przyjmuje wolniej nieprzyjemne zapachy niż bawełniany ręczniki. Ręczniki szybkoschnące są też często sprzedawane z siateczkowym pokrowcem.

Ręcznik szybkoschnący Sea to Summit
Ręcznik szybkoschnący i mała kosmetyczka to sprawdzony duet na szlaku (fot. Sea to Summit)

Ręcznik szybkoschnący zapakujesz zazwyczaj oddzielnie do plecaka, ale możesz także skorzystać z przybornika – rozwiązania proponowanego przez Naturehike. Jest to poręczna kosmetyczka w formie kubeczka, która zawiera m.in. pojemniki z dozownikami i grzebień. Kiedy odkręcisz podstawę kosmetyczki, odkryjesz miejsce na mały ręcznik szybkoschnący.

Spakowanie kosmetyczki na dłuższy trekking nie jest łatwym zadaniem i każdy turysta musi stworzyć swój własny zestaw. Mam jednak nadzieję, że dzięki powyższej propozycji twoja mała kosmetyczka zmieści wszystko co faktycznie potrzebne.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.