Karimata samopompująca - czy coś takiego istnieje - blog Skalnik
Karimata samopompująca – czy coś takiego istnieje
Karimata samopompująca
Porady

Karimata samopompująca – czy coś takiego istnieje

Redakcja skalnik.pl / 08 czerwca 2019

Karimata samopompująca jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia turystycznego, jeśli planujecie nocleg pod namiotem. Świetnie sprawdzi się też w przypadku, kiedy goście postanowią niespodziewanie zostać u ciebie na noc.

Na początku wyjaśnię, że określenie karimata samopompująca nie jest do końca poprawne. Karimata to rodzaj rolowanej lub składanej w harmonijkę sprężystej pianki gdzie powietrze jest zamknięte w strukturze materiału. Do spania pod namiotem możemy użyć jeszcze matę samopompującą lub materac dmuchany. Każde z tych trzech rozwiązań ma liczne zalety i wady.

 

Karimaty, maty, materace – jakie są różnice?

Karimata jest najtańsza i nie da się jej uszkodzić przebiciem, zajmuje natomiast najwięcej miejsca i z reguły jest najmniej wygodna ze wszystkich trzech rozwiązań, ponieważ jest dość cienka i mogą być przez nią wyczuwalne kamienie i nierówności podłoża.

Mata samopompująca zajmuje mniej miejsca, jest najcięższa i najdroższa, ale najlepiej izoluje od podłoża, nie wymaga pompowania i jest najwygodniejsza do spania. Przebita, nadal zachowuje część swoich właściwości termoizolacyjnych ponieważ w środku jest wypełniona gąbczastą pianką.

Trzecie rozwiązanie to materacyk turystyczny. Błędnie mówi się o nim czasami karimata dmuchana. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, małe i lekkie ale trzeba go w całości nadmuchać lub napompować, a przebity staje się praktycznie bezużyteczny.

 

Maty samopompujące warte uwagi

Zaprezentuję cztery (a tak naprawdę dwie) moim zdaniem najlepsze karimaty samopompujące, które jak już wiemy poprawnie nazywają się maty samopompujące. W ofercie Skalnika zawsze oferujemy szeroki wybór modeli mat samopompujących od najlepszych światowych producentów. Przed wyborem maty samopompującej należy zastanowić się czy będzie ona używana także zimą, czy tylko od wiosny do jesieni. Ważnym kryterium przy wyborze jest również twój wzrost. Maty z reguły produkowane są w rozmiarze regular – do 183 cm – i long dla wyższych osób.

Drugą istotną różnicą jest kształt. Większość jest dopasowana do śpiwora tupu mumia, a więc są szersze w ramionach, a następnie zwężają się ku dołowi. Istnieją też maty w kształcie prostokąta, przystosowane zarówno do śpiworów typu mumia jak i kołdra. Takie maty są nieco cięższe ale niektórzy użytkownicy uważają je za wygodniejsze. Niektóre maty samopompujące, jak na przykład Volven Ultralight Plus, dodatkowo mają podniesione brzegi, dzięki czemu anatomicznie przylegają do ciała i trudniej się z nich zsunąć podczas snu.

 

Mata samopompująca trzysezonowa

W kategorii popularnych mat jeden model (występujący w trzech wariantach) mat samopompujących zbiera większość sprzedaży i od lat ciszy się ogromnym uznaniem naszych klientów. Mowa o serii mat Ultralight marki Volven. Linia składa się z trzech modeli: maty o rozmiarze regularnym, jej wersji wydłużonej oraz modelu Ultralight Plus z podniesionymi brzegami.

Mata Volven ultralight

Mata Volven Ultralight

Mata Ultralight ma długość 183 centymetry, więc jest dedykowana osobom o wzroście do 180 cm. Jak wszystkie maty z tej serii charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem termoizolacyjności jednocześnie zachowuje stosunkowo niską wagę. Waży zaledwie 745 gramów. Mata ma kształt prostokąta o zaokrąglonych brzegach i wykonana jest z antypoślizgowego poliestru, dzięki czemu śpiwór dobrze się na niej trzyma.

Mata samopompująca Volven Ultralight XL

Mata Volven Ultralight XL

Jej większa siostra mata Ultralight XL różni się długością. Ma aż 193 centymetry długości i waży 980 gramów. Najciekawszą z tych mat jest jednak model Ultralight Plus. Mata ma kształt mumii, dzięki czemu udało się utrzymać w niej bardzo niską wagę. Tylko 748 gramy przy długości regular (183 cm) to dobry wynik. Mata jednocześnie wyposażona jest w dodmuchiwany rant, dzięki czemu śpiwór nie zsuwa się z maty. Odpoczynek na tej macie jest bardzo komfortowy.

Mata volven ultralight plus

Mata Volven Ultralight Plus

Maty Ultralight po napompowaniu mają grubość 3,8 cm. Wszystkie wersje maty Ultralight wyposażone są w zestaw naprawczy, dzięki czemu można je skleić po przypadkowym przebiciu. Do zestawu dołączony jest jeszcze pasek kompresyjny ułatwiający usunięcie resztek powietrza i umieszczenie w pokrowcu. Niewątpliwą zaletą tych mat jest ich relacja jakości do ceny. Są to bez wątpienia jedne z najlepszych mat dostępnych na rynku, jednocześnie są o połowę tańsze od produktów światowych koncernów.

 

Mata samopompująca na zimę

Jeżeli zamierzasz nocować w namiocie zimą, musisz brać pod uwagę, że mata samopompująca będzie mieć ogromny wpływ na twój komfort termiczny. Nawet bardzo dobry puchowy śpiwór, który będzie ułożony na słabej macie, nie będzie cię dobrze izolował od podłoża. Najlepsze moim zdaniem maty do zastosowań profesjonalnych produkuje firma Therm-a-Rest. Maty Thermarest są używane podczas większości ekspedycji w góry wysokie. Najpopularniejszym modelem zimowym jest mata Trail Pro. Przy długości 183 cm waży 740 gramów, ale ma aż 5 centymetrów grubości. Gwarantuje to bardzo wysoki współczynnik termoizolacyjności. Mata wykonana jest z antypoślizgowego poliestru i podobnie jak w matach Volven rant jest podniesiony dla zwiększenia wygody.

Karimata sampopomująca Thermarest

Mata Trail Pro Regular

Wybierając matę do spania pamiętaj, że w zależności od indywidualnych preferencji możecie wybrać trzy rozwiązania: matę samopompującą, klasyczną karimatę lub materac dmuchany. O różnicach pomiędzy nimi pisaliśmy już obszernie na blogu. Fajny artykuł na ten temat znajdziecie pod tym linkiem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *