Jak poprawić kondycję? Zacznij od marszobiegu
Pasja

Jak poprawić kondycję? Zacznij od marszobiegu

Anna Śliwa / 29 maja 2024

Twoja kondycja pozostawia sporo do życzenia? Chcesz zacząć się ruszać, ale bieg wydaje Ci się zbyt męczący na początek? A może po prostu chcesz urozmaicić swoją aktywność biegową? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi tak, to znak, że czas zapoznać się z marszobiegiem. Dowiedz się czym jest marszobieg i zacznij uprawiać marszobiegi. To doskonały sposób na poprawę kondycji. Poznaj zasady skutecznego i bezpiecznego treningu.

Marszobieg – co to jest

Marszobieg to marsz i bieg, które wykonuje się na przemian. Bieg przeplatany marszem lub marsz przeplatany biegiem jak kto woli. Biegniesz, a gdy czujesz, że powoli opadasz z sił przechodzisz do szybkiego marszu. Pozwala on wyrównać tętno, uspokoić oddech, a jednocześnie w niektórych przypadkach jest równie efektywny jak bieganie. To świetny trening, zarówno dla początkujących, jak i osób, które chcą urozmaicić swój trening biegowy.

kobiety biegnące po plaży
Marsz i bieg stosowany wymiennie to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z bieganiem (fot. Rinke Dohmen, Unsplash)

Zwykły bieg na podbiegach lub stromych zejściach generuje bardzo duże obciążenia. Stawy oraz mięśnie czworogłowe są w takiej sytuacji narażone na kontuzję. Zaletą marszobiegu jest zmniejszenie tych obciążeń. Dlatego jeśli chcesz poprawić bezpieczeństwo podczas treningu biegowego, możesz spróbować przeplatać go marszobiegiem.

Marszobieg dla początkujących

Nigdy nie uprawiałeś biegów i chcesz zacząć trening marszobiegu? Zobacz jak powinien wyglądać trening. Musisz pamiętać, że zarówno trening marszowy, jak i biegowy wymagają systematyczności. Trening marszobiegowy dla początkujących może być sporym wyzwaniem. Należy trenować przynajmniej 3 razy w tygodniu, a odstęp między treningami nie powinien być dłuższy niż 2 dni.

biegacz na leśnnej ścieżce
Nigdy nie biegałeś? Marszobieg jest właśnie dla Ciebie (fot. Jenny Hill, Unsplash)

Początkujący biegacze powinni stopniowo zwiększać udział biegu w treningu. Aby poprawnie trenować marszobieg powinieneś stosować krótkie okresy biegu trwające np. 5 min i przeplatać je intensywnym marszem trwającym około 5-10 min. Na początku może być to trudne i możesz się spodziewać, że będziesz się szybko męczyć. Z czasem następuje progresja w marszobiegach. Wtedy zmniejszaj minuty marszu na rzecz wydłużania bieg czasu biegu. Po czym poznasz, że to ten moment? Po tym, że bieg będzie Ci sprawiał coraz mniej problemów, oddech będzie wyrównany i nie będziesz odczuwać nadmiernego zmęczenia. Nie da się jednak tego osiągnąć jeśli nie będziesz stosować regularnych treningów marszobiegów.

Zalety marszobiegów

Chcąc trenować, by poprawić kondycję fizyczną, musisz wiedzieć co dają nam marszobiegi. To aktywność, która wpływa na zwiększenie wydolności organizmu oraz sprawia, że poprawia się nasza forma.

Jeśli zastanawiasz się, czy można łączyć marszobieg i odchudzanie, odpowiedź brzmi tak! Osoby stosujące marszobiegi poprawiają swoją kondycję. Ale nie tylko. Marszobiegi wpływają na odchudzanie, a trening biegowy dla osób z nadwagą może mieć zbawienny wpływ na zrzucanie nadmiarowych kilogramów. Trzeba jednak pamiętać o planie treningu i właściwym przechodzeniu z marszobiegów do biegania. Właściwy plan treningowy oraz dostosowanie jego intensywności do potrzeb danej osoby to klucz do sukcesu oraz bezpiecznego dla zdrowia treningu.

Marszobieg dla średniozaawansowanych biegaczy

Wbrew pozorom marszobiegi przynoszą korzyści nie tylko początkującym biegaczom i osobom, które dopiero zaczynają przygodę z różnymi formami aktywności. Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym biegaczem, możesz stosować marsz na rozgrzewkę. Przerywanie biegu marszem może być też doskonałym urozmaiceniem regularnego treningu biegowego.

Marszobiegi w górach

Marszobiegi mogą być stosowane jako zastępnik biegania. Na stromych podbiegach czy zejściach marszobiegi przynoszą porównywalne efekty jak zwykły bieg, a są bezpieczniejsze dla stawów i mięśni. Marsz i bieg stosowane wymiennie w górach zwiększają wydolność i pomaga zaoszczędzić siły. Marszobiegi na zawodach w biegach górskich stosują nawet bardzo zaawansowani biegacze. Dzięki przerywaniu biegu marszem są oni w stanie dłużej zachować siły, lepiej je rozłożyć i jednocześnie unikają ryzyka kontuzji.

biegacz w górach
Marsz i bieg w górach sprawdza się także podczas zawodów biegowych (fot. Brian Metzler, Unsplash)

Jak przygotować się do uprawiania marszobiegów

Jeśli jesteś początkującym biegaczem i dopiero zaczynasz swoją przygodę z tymi formami aktywnego życia, musisz się przygotować. Staniesz zapewne przed pytaniem jakie obuwie do marszobiegu będzie najlepsze. Jeżeli planujesz bieganie przeplatane marszem na asfalcie lub innych nawierzchniach utwardzonych buty powinny być dobrze amortyzowane. Warto pamiętać, że u osób z nadwagą amortyzacja powinna być większa, a obuwie może szybciej się zużywać. Jeśli chcesz biegać po ścieżkach terenowych amortyzacja nie będzie najważniejsza, ale musisz zadbać by Twoje buty miały głębszy, bardziej agresywny bieżnik, który zapewni lepszą przyczepność.

Jaki strój wybrać? Wygodny! Koszulka i spodenki lub legginsy powinny być oddychające i dobrze odprowadzać wilgoć. Dzięki temu będziesz mieć większy komfort podczas aktywności biegowej.

Marszobieg – czy i dlaczego warto

Dla kogo są marszobiegi? Tak naprawdę dla każdego. Zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Będą odpowiednią aktywnością dla młodych i dla seniorów. Warto uprawiać marszobiegi zarówno jako wstęp do przyszłego biegania, ale także jako urozmaicenie swoich treningów. Idealny trening biegowy może zawierać także marszobieg, oczywiście jeśli jest on właściwie wprowadzany. Marszobiegi poprawią Twoją kondycję i będą wstępem do wspaniałej przygody biegowej.

Jeśli chcesz zacząć trenować marszobiegi, postaw na odpowiednie obuwie biegowe (fot. Dulcey Lima, Unsplash)

Jeśli chcesz zacząć biegać lub poprawić swoją kondycję fizyczną, zacznij trenować marszobieg. To znakomita forma aktywności dla początkujących, a obserwując swoją progresję w treningu będziesz mógł przejść do bardziej zaawansowanych form biegów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.