Jak wybrać kurtkę puchową
Branża

Jak wybrać kurtkę puchową

Anna Śliwa / 20 lutego 2023

Lekki, ciepły, pakowny – o czym mowa? Oczywiście o naturalnym puchu. Wypełnione nim kurtki to dziś powszechny obrazek nie tylko na górskich szlakach, ale także podczas spacerów, w podróży, czy po prostu na co dzień. Kurtka puchowa przeszła długą drogę od odzieży stricte ekspedycyjnej, wyprawowej do popularnej towarzyszki nawet zupełnie rekreacyjnych wypadów. Opowiem Ci dziś nieco więcej o tym rodzaju odzieży oraz podpowiem jak wybrać kurtkę puchową.

Właściwości puchu naturalnego – zalety

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kurtki wypełnione puchem można było zobaczyć przede wszystkim na zdjęciach z ekspedycji polarnych i wysokogórskich. Jednak z czasem odzież puchowa stała się znacznie mniej elitarna i trafiła do wyposażenia turystów, narciarzy, podróżników, a także jako odzież codzienna sprawdzająca się w niskich temperaturach.

Naturalny puch- lekki, sprężysty i bardzo ciepły (fot. Frauke Riether, Pixabay)

Skąd tak duża popularność kurtek z wypełnieniem naturalnym? Wypełnienie puchowe zatrzymuje ciepło i należy do najlepszych izolatorów. Jest przy tym niezwykle lekkie, dzięki czemu waga kurtki jest niska oraz bardzo dobrze się kompresuje. Kurtka puchowa zajmuje mało miejsca w plecaku, nie obciąża bagażu oraz zapewnia wysoki poziom komfortu termicznego. Wydaje się, że to idealne rozwiązanie dla uczestników trekkingów, narciarzy czy podróżników, którzy całe swoje wyposażenie muszą nosić na plecach.

Skocz do kategorii kurtki puchowe damskie lub zobacz ofertę w segmencie kurtki puchowe męskie.

Czy puch naturalny ma wady?

Zalety naturalnego puchu są niewątpliwe. Ale czy tak doskonały materiał ma jakieś wady? Niestety tak. Naturalny puch ma dużą podatność na wilgoć, a po nasiąknięciu wodą zbija się i traci swoje właściwości. Naturalne wypełnienie kurtek dość trudno jest wysuszyć po kontakcie z wodą i trzeba to robić umiejętnie by kurtka zachowała swoje parametry.

Puch naturalny jest podatny na wilgoć więc producenci zabezpieczają go na różne sposoby (fot. Salewa)

Na szczęście producenci znaleźli rozwiązanie na tę niedogodność. Wszystko zależy od tego jakie wypełnienie kurtki puchowej zostanie zastosowane. Wysokiej jakości kurtka puchowa może być wypełniona np. puchem hydrofobowym. Jest on zaimpregnowany, dzięki czemu w mniejszym stopniu chłonie wilgoć i łatwiej go wysuszyć. Drugim rozwiązaniem jest odpowiednia powłoka zewnętrzna kurtki puchowej. Materiały takie jak Pertex, uszlachetnione powłoką DWR, mają właściwości hydrofobowe i woda oraz wilgoć nie wnikają w materiał. Z kolei w przypadku kurtki wypełnionej puchem naturalnym do celów ekspedycyjnych, narciarskich lub do wymagających trekkingów możesz spotkać wodoodporny materiał membranowy. Niektórzy producenci tworzą też hybrydowe kurtki puchowe, które w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wilgocią mają umieszczoną ocieplinę syntetyczną. Taka hybrydowa kurtka puchowa lepiej sprawdzi się w warunkach o zwiększonej wilgotności.

Wypełnienie kurtki puchowej – na co zwrócić uwagę?

W przypadku kurtek posiadających puchowe wypełnienie, rodzaj puchu i jego parametry mają kluczowe znaczenie dla przeznaczenia odzieży. Przekonasz się, że puch puchowi nierówny. Podpowiem Ci, na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając kurtkę puchową.

Ogromne znaczenie ma rodzaj puchu. Według badań znacznie lepsze parametry ma puch gęsi, a puch kaczy choć też bardzo dobry, ustępuje mu jednak pod względem sprężystości. O niej za chwilę. Za jedno z najlepszych na świecie uchodzi wypełnienie gęsim puchem pochodzącym z polskich hodowli.

Im wyższa sprężystość puchu, tym mniej go potrzeba do osiągnięcia pożądanych parametrów termicznych (fot. Salewa)

Teraz czas na sprężystość puchu. To parametr, na który wybierając kurtkę puchową warto zwrócić uwagę. Sprężystość określana jest angielskim skrótem cui czyli cal sześcienny (z angielskiego cubic inches). Żeby ją określić sprawdza się, ile cali sześciennych zajmuje po rozprężeniu 1 uncja puchu czyli 28 g. Im bardziej sprężysty puch, tym lepiej się on rozpręża. Przyjmuje się, że dobrej klasy kurtka puchowa jest wypełniona puchem o sprężystości od 550 cui w górę. Wysokiej jakości puch naturalny ma sprężystość 650-750 cui. Wyższe wartości sprężystości puchu (ponad 750-800 cui) charakteryzują zwykle specjalistyczne kurtki wyprawowe i najlepsze kurtki o jakości premium.

Szukasz ciepłej kurtki? Zobacz test kurtki Rab Electron Pro.

Stosunek ilości puchu do pierza

Trzeci parametr, na który musisz zwrócić uwagę to stosunek puchu do pierza. Nie da się otrzymać czystego puchu, zawsze pojawia się w nim pierze. Pierze nie ma właściwości termicznych więc jest tylko „zbędnym” wypełniaczem. Im go mniej, tym lepiej dla właściwości kurtki puchowej. W przypadku puchu najwyżej jakości 90-95% wypełnienia stanowi puch, a pierze zaledwie 5-10%. Zapisuje się to parametrem 90/10 lub 95/5.

Jeśli chcesz być bardziej eko możesz też poszukać informacji o tym, z jakiego źródła pochodzi puch do produkcji kurtek puchowych. Coraz więcej producentów decyduje się na wypełnienie puchem z certyfikatem RDS (Down Responsible Standtard) lub innym, które oznaczają pozyskanie w odpowiedzialny sposób i dbałość o dobrostan zwierząt.

Nie tylko puch – co jeszcze wpływa na parametry kurtki puchowej?

Ale wypełnienie nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na właściwości termiczne kurtki puchowej. O materiale zewnętrznym kurtki, który pomaga zabezpieczyć puch przed wilgocią już wspomniałam. Duże znaczenie ma też konstrukcja komór, to czy kurtka puchowa posiada kaptur, czy można ją zabezpieczyć ściągaczami przed podwiewaniem przez wiatr.

Na właściwości kurtek wpływa też konstrukcja komór, posiadanie kaptura czy ściągacze (fot. Marmot)

Producenci kurtek wypełnionych puchem wciąż udoskonalają ich konstrukcję. Komory mają gwarantować, że puch naturalny nie będzie się przesuwać, a straty ciepła będą jak najniższe. Stosuje się np. komory z przesuniętymi przeszyciami, gdzie szwy zewnętrzne i wewnętrzne „mijają się”, dzięki czemu ciepło nie wydostaje się na zewnątrz. Można też spotkać komory o kształcie kwadratów lub prostokątów, a zimowe kurtki puchowe wysokiej jakości mają nawet podwójną warstwę komór.

W poprawie termiki pomaga też zabezpieczenie głowy kapturem oraz ściągacze przy mankietach i w dolnej części puchowej kurtki. Sprawiają one, że odzież przylega do sylwetki i nie przedostaje się pod nią wiatr.

Kurtka puchowa to nie tylko kurtka zimowa

Jeśli kurtka puchowa kojarzy Ci się tylko z zimą, to musisz wiedzieć, puchowa kurtka zimowa to nie jedyny rodzaj tej odzieży jaki możesz spotkać. Dziś puchowe wypełnienie pojawia się w kurtkach noszonych przez cały rok. Lekka kurtka puchowa sprawdzi się doskonale latem podczas chłodniejszych wieczorów czy wtedy, gdy czekasz w cieniu na stanowisku wspinaczkowym. Takie kurtki nie muszą być wypełnione puchem gęsim, ani też mieć najwyższych wartości sprężystości puchu.

Kurtki puchowe sprawdzą się o każdej porze roku, nie tylko zimą (fot. Salewa)

Podobnie z kurtkami codziennymi i cienkimi kurtkami uniwersalnymi, w przypadku których można zdecydować się na niższy stosunek ilości puchu do pierza, kaczy puch czy mieszankę naturalnego puchu gęsiego i kaczego.

Jak dbać o kurtkę puchową?

Choć zaletą kurtki puchowej jest jej pakowność, to stałe przebywanie w stanie ściśniętym nie służy puchowi. Dlatego kurtkę należy przechowywać w stanie rozwieszonym, aby puch się nie zbijał i zachowywał swoje parametry.

Największym wrogiem takiej odzieży jest zawilgocenie kurtki puchowej. Suszenie trwa dość długo i koniecznie w jego trakcie należy roztrzepywać puch by nie stał się on zbity. Podobnie po praniu- aby skutecznie suszyć kurtkę puchową, najlepiej robić to w suszarce bębnowej z dodatkiem piłek tenisowych, które rozbijają puch.

Dowiedz się więcej jak dbać o kurtkę puchową i co zrobić, gdy puch będzie zbity po praniu kliknij tutaj.


Przy wyborze kurtki puchowej kieruj się tym, do czego będziesz jej używać. Im bardziej wymagających warunków się spodziewasz tym parametr sprężystości puchu powinien być wyższy, a ilość wypełnienia większa. Zwracaj też uwagę na detale bo producenci kurtek puchowych dobrej jakości dbają też o ich konstrukcję, materiał zewnętrzny i wykończenie. Kierując się tym na pewno znajdziesz idealną kurtkę puchową dla siebie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.