Kazbek – co zabrać
Porady

Kazbek – co zabrać

Paweł Gibek / 07 sierpnia 2020

Kazbek to popularna wśród Polaków góra, która dla wielu osób stanowi cel pierwszej prawdziwej, wielodniowej wyprawy górskiej. Szczyt wznosi się na wysokość ponad 5000 m n.p.m., co oznacza, że na wejście – przy zachowaniu podstawowych zasad aklimatyzacji – należy poświęcić co najmniej cztery dni. Ilość czasu potrzebnego na zdobycie Kazbeku, w połączeniu ze znaczną wysokością oraz koniecznością pokonania niebezpiecznego lodowca sprawia, że odpowiednie wyekwipowanie staje się bardzo istotne. Jaki więc sprzęt na Kazbek jest potrzebny?

To jaki zabierzesz sprzęt na Kazbek zależeć będzie przede wszystkim od Twojego planu na wejście. Wyprawę można bowiem zorganizować na kilka sposobów. Możesz spać w namiocie lub w schroniskach. Możesz skorzystać z usług agencji, która przy okazji zapewni przewodnika lub cały wyjazd zorganizować samemu. I wreszcie możesz wnieść do Stacji Meteo cały sprzęt samodzielnie lub zdecydować się na transport bagaży na grzbiecie konia.

Sprzęt na Kazbek – jaki plecak?

Średni plecak + duża torba podróżna / duży plecak

Decydując się na transport ekwipunku na koniu, warto zabrać ze sobą plecak o pojemności 45 litrów. Taki model może być Twoim głównym bagażem przez cały wyjazd. Sprawdzi w trakcie dwudniowego trekkingu z Kazbegi do Stacji Meteo oraz podczas wyjścia aklimatyzacyjnego i późniejszego ataku szczytowego. Sprzęt, który pojedzie konno wprost do Stacji Meteo możesz zapakować do plecaka o pojemności około 65-75 litrów lub do torby podróżnej o podobnej wielkości.

Jeśli natomiast nie planujesz korzystać z koni, to będziesz potrzebował bardzo dużego plecaka o pojemności 75 litrów lub więcej. I bardzo prawdopodobne, że będziesz mieć problem ze zmieszczeniem do niego całego potrzebnego wyposażenia. Niektórzy decydują się na zabranie drugiego plecaka na atak szczytowy i przyczepiają go do dużego plecaka albo niosą na klatce piersiowej.

Polecane wyposażenie (w przypadku transportu konnego):
torba The North Face Base Camp Duffel M
– plecak Deuter Guide 45+

trekking pod kazbek
Na Kazbek trzeba zabrać sporo rzeczy – odzież, raki, czekan… Wszystko musisz pomieścić w odpowiednim plecaku (fot. arch autora)

Jaka odzież na Kazbek?

Czapka, chusta wielofunkcyjna, kominiarka

Na Kazbek polecam zabrać zestaw składający się z ciepłej czapki, chusty wielofunkcyjnej i kominiarki lub ciepłej czapki oraz dwóch chust – jednej cieńszej i jednej grubszej. W moim przypadku były to właśnie dwie chusty wielofunkcyjne oraz ciepła czapka. Cieńszą chustę miałem założoną na czoło podczas trekkingu do bazy, a z grubej chusty i czapki korzystałem podczas ataku szczytowego.

Przykładowe wyposażenie:
– czapka Smartwool Merino Sport 250 Reversible Beanie
– chusta Buff Thermonet Patterned
– chusta 4Fun Mountain

Bielizna oddychajaca

Na wyprawę warto zabrać bieliznę z wełny merino, bo jest to tworzywo, które nie wydziela przykrego zapachu nawet w trakcie długotrwałego użytkowania. W moim przypadku były to bokserki i cienka koszulka z merino, z których korzystałem podczas dojścia do Stacji Meteo oraz gruba koszulka z długim rękawem i getry o gramaturze 250 g, których użyłem podczas ataku szczytowego.

Przykładowe wyposażenie:
koszulka z długim rękawek Smartwool Merino 250 1/4 Zip
– kalesony Smartwool NTS Midweight 250
– koszulka Brubeck Outdoor Wool
– bokserki Icebreaker Anatomica Long

Bluzy

Pogoda na Kazbeku bywa bardzo zmienna. Dlatego zabrałem ze sobą dwie bluzy – cieńszą i grubszą. Pierwszego dnia trekkingu było na tyle gorąco, że mogłem iść w samej koszulce, ale drugiego dnia musiałem już założyć cienką bluzę. Podczas ataku szczytowego korzystałem natomiast z ciepłego, ale oddychającego polaru. Osoby, które łatwo marzną, zamiast polaru mogą zabrać na przykład kurtkę wypełnioną puchem syntetycznym.

Przykładowe wyposażenie:
bluza polarowa Kwark 080080
– kurtka Arc’teryx Atom LT Hoody

Rękawiczki

Sprzęt na Kazbek to także rękawiczki. Zabierz ze sobą co najmniej dwie pary. Jedne cienkie i jedne grube. Cieńszy model z polaru przyda się w trakcie trekkingu do bazy i na biwakach, a grube rękawice podczas ataku szczytowego.

Przykładowe wyposażenie:
– rękawice Rab Power Stretch Pro
– łapawice Black Diamond Mercury

Skarpety trekkingowe

Dwie pary skarpet to minimum. Cieńsze na dojście do bazy i grube na atak szczytowy. Najlepszym wyborem, tak jak w przypadku bielizny, będą skarpety z wełny merino.

Przykładowe wyposażenie:
– skarpety Bridgedale Hike Lightweight Merino Comfort Boot
– skarpety Smartwool Mountaineering Extra Heavy Crew

kazbek atak szczytowy
Na pięcotysięczniku takim jak Kazbek, trzeba liczyć się z trudnymi warunkami. (fot. arch autora)

Jaka kurtka i spodnie na Kazbek?

Kurtka puchowa

Wyjeżdżając na Kazbek zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w ciepłą kurtkę, najlepiej z naturalnego puchu. Gdy idę pod górę z reguły nie używam kurtki puchowej, bo jest mi w niej za ciepło, ale często korzystam z niej na postojach. Na Kazbeku używałem kurtki puchowej na każdym biwaku. Zabrałem ją także na atak szczytowy, aby uniknąć wyziębienia na postojach.

Przykładowe wyposażenie:
kurtka Marmot Guides Down Hoody

Kurtka z membraną

Kurtka z wodoodporną membraną to absolutny „must have” na Kazbeku. Taki model zapewni ochronę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Podczas wyjazdu korzystałem z modelu z membraną Gore-Tex. To najlepszy, ale i najdroższy wybór. Zamiast hardshellu Gore-Tex można zabrać ze sobą także mniej zaawansowaną kurtkę z membraną. Ważne, aby był to model oddychający i zapewniający dobry stopień ochrony przed wiatrem i wodą.

Przykładowe wyposażenie:
– kurtka Marmot Spire

Spodnie

W Gruzji przydadzą ci się dwie pary spodni – jedne na dojście do bazy przy Stacji Meteo i drugie, zapewniających pełną ochronę na atak szczytowy. Podczas trekkingu do Stacji Meteo sprawdzą się spodnie z odpinanymi nogawkami, co pozwoli dopasować ubiór do warunków. Na atak szczytowy należy natomiast ubrać spodnie zapewniające wysoki stopień ochrony. Najlepiej jeśli jest to model z membraną Gore-Tex, bo takie spodnie chronią zarówno przed śniegiem, jak i przed deszczem oraz wiatrem. Ewentualnie zamiast Gore-Texu można wybrać ciepłe spodnie softshellowe z impregnacją. Taki model zabezpieczy cię przed wiatrem oraz śniegiem, a do tego będzie wygodniejszy od spodni z Gore-Texu. Trzeba się natomiast liczyć z tym, że w razie opadów deszczu, takie spodnie niestety przemokną.

Przykładowe wyposażenie:
– spodnie Milo Marre
– spodnie Marmot Minimalist GTX

Jakie buty na Kazbek?

Buty na Kazbek to temat na oddzielny artykuł, ale postaram się krótko wyjaśnić jaki model powinien być wystarczający.

Buty wysokogórskie i wygodne buty trekkingowe

Najważniejsze są oczywiście buty na atak szczytowy. Powinny to być ciepłe buty wysokogórskie. Model trekkingowy, nawet kompatybilny z rakami nie będzie wystarczający. Na Kazbeku wiele osób miało już problemy ze stopami ze względu na źle dobrane obuwie. Polecam solidne buty wysokogórskie z ociepleniem. Drugie buty będą przydatne podczas dojścia do bazy i na biwakach. Oczywiście w butach wysokogórskich możesz iść już z Kazbegi, ale istnieje spore ryzyko, że ze względu na temperaturę stopy będą Ci się pocić, co może się skończyć odparzeniami. Na dojście do bazy polecam zabrać wygodne buty trekkingowe.

Przykładowe wyposażenie:
– buty trekkingowe Aku Trekker Pro GTX
– buty wysokogórskie Zamberlan Expert Pro GT RR

Stuptuty

Chociaż większość drogi na Kazbek prowadzi albo po kamieniach, albo po lodowcu, to opady śniegu w tym rejonie nie są niczym nadzwyczajnym i zdarzają się nawet w środku lata. Dlatego warto zabrać ze sobą stuptuty.

Przykładowe wyposażenie:
stuptuty Milo Creek

baza meteo kazbek
Biwakowanie pod Kazbekiem wymaga zabrania dodatkowego sprzętu. Dochodzi namiot, karimata albo mata. Konieczny jest też ciepły śpiwór (fot. arch autora)

Jaki sprzęt biwakowy?

Śpiwór

W sezonie turystycznym na Kazbeku działają dwa schroniska. Jeśli planujesz w nich nocować, ze sprzętu biwakowego wystarczy, że zabierzesz tylko ciepły śpiwór. Schronisko na wysokości 3650 m, popularnie zwane Stacją Meteo, nie ma ogrzewania, a noce bywają w nim zimne. Polecam więc śpiwór puchowy z temperaturą komfort/limit do -10 °C.

Przykładowe wyposażenie:
śpiwór Marmot Never Summer

Mata samopompująca lub materac

Jeśli zdecydujesz się na spanie w namiocie, to oprócz śpiwora będziesz potrzebował maty samopompującej lub materaca, najlepiej przeznaczonego do użytkowania w warunkach zimowych. Nie polecam samej karimaty. Na wysokości i tak ciężko jest usnąć. Mając pod plecami tylko cienką karimatę, każda noc może się okazać drogą przez mękę. Warto spakować także zestaw naprawczy, bo teren wokół Stacji Meteo jest kamienisty.

Przykładowe wyposażenie:
– mata samopompująca Therm-a-Rest Trail Pro
– zestaw naprawczy Therm-a-Rest Field Repair Kit

Namiot

Podczas wyprawy nie miałem własnego namiotu, bo korzystaliśmy z usług agencji górskiej, która takowy nam zapewniała. Jeśli natomiast chcesz organizować wyjazd samodzielnie i nie masz zamiaru nocować w schroniskach, to namiot będzie niezbędny. Nie musi to być model ekspedycyjny. Wystarczy namiot turystyczny, ale solidny i o wysokiej odporności na wiatr.

Przykładowe wyposażenie:
namiot Naturehike Cloud Up

Kuchnia na Kazbeku

Kuchenka turystyczna i dodatkowe źródła ognia

Zasady rozsądnej aklimatyzacji zakładają, że wchodząc na Kazbek należy pić około 4 litry płynów dziennie. Ważne jest także, aby woda była dobrze przegotowana, bo na Kazbeku pijemy wodę lodowcową, która jest mocno zanieczyszczona. To oznacza mnóstwo gotowania, którego nie możemy zaniedbać. Warto więc zaopatrzyć się w porządną kuchenkę typu Jetboil.

Wychodząc w góry należy również pamiętać o niezawodnym źródle ognia, a najlepiej dwóch. Nawet jeśli w kuchence jest zapalnik piezo, to i tak warto mieć w zanadrzu zapalniczkę oraz krzesiwo. Zapalniki piezo lubią robić psikusy na wysokości. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdzi się najzwyklejsza zapalniczka z kółkiem.

Przykładowe wyposażenie:
– kuchenka Jetboil Flash

krzesiwo Fire-Maple FMS-709

Garnek, niezbędnik, termos, butelka

Oprócz sprzętu do gotowania potrzebny Ci będzie również sprzęt do jedzenia. Warto zabrać garnek (stalowy albo aluminiowy), w którym można przygotować owsiankę czy inny posiłek. Nie radzę robić tego w garnku od Jetboila. Przyda ci się również niezbędnik. Może to być najzwyklejszy spork z tworzywa lub ewentualnie dłuższa łyżka do liofów. Inny istotny element wyposażenia to termos. Warto zdecydować się na model o większej pojemności np. 0,7 l lub 1 l. W bagażu powinna się znaleźć także butelka na wodę. Dobrze sprawdzi się butelka turystyczna z tritanu (choćby modele marki Nalgene), bo jest lekka i można do niej wlać wrzątek.

Przykładowe wyposażenie:
– kubek Rockland Stainless Mug 0,6 l
– niezbednik Light My Fire Spork

– butelka Nalgene Wide Mouth 1 l
– termos Esbit Vacuum Flask 0,75 l

sprzęt na kazbek raki czekan
Do zdobycia tej góry trzeba się odpowiednio „wyszpeić” (fot. arch autora)

Sprzęt wspinaczkowy

Raki, czekan, kask, uprząż

Największe zagrożenia na Kazbeku to wysokość oraz głębokie szczeliny na lodowcu. Jeśli więc samodzielnie planujesz wyprawę, to ekstremalnie ważne jest, abyś potrafił poruszać się po lodowcu oraz posiadał kompetencje w zakresie ratownictwa szczelinowego. Jeśli takowych umiejętności nie masz, to najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego przewodnika, który zadba o większość wyposażenia, oczywiście za wyjątkiem sprzętu osobistego. W moim przypadku zdecydowaliśmy się na udział w wyjeździe organizowanym przez agencję Mountain Freaks, która zapewniała przewodników. W naszej gestii było zorganizowanie raków (dopasowanych do butów), czekana, kasku, uprzęży i dwóch karabinków zakręcanych.

Przykładowe wyposażenie:
– raki Petzl Vasak Leverlock Universel
– czekan Climbing Technology Alpin Tour
– kask Petzl Meteor
– uprząż Climbing Technology Ascent

Lina i sprzęt do ratownictwa szczelinowego

Jeśli wyprawę będziesz organizować samodzielnie, to musisz mieć ze sobą linę oraz cały sprzęt potrzebny do ratownictwa szczelinowego. Nie wymieniam wszystkich elementów, bo zakładam, że jeśli ktoś się wybiera na Kazbek bez przewodnika, to wie, jak wygląda asekuracja na lodowcu i jaki sprzęt jest do tego potrzebny.

Sprzęt dodatkowy

Okulary lodowcowe, czołówka, kije teleskopowe, sprzęt do nawigacji

Bardzo ważnym elementem wyposażenia są okulary. Powinien być to model lodowcowy, czyli ze szkłami o kategorii 4. Mogą przydać ci się również gogle na wypadek silnego wiatru. Do tego musisz mieć dobrą czołówkę. W moim przypadku był to Petzl Actik Core z dodatkowym pokrowcem Petzl Noctilight, dzięki któremu z czołówki mogłem zrobić lampę biwakową. Zdecydowanie polecam mieć ze sobą także kije trekkingowe, bo droga na Kazbek prowadzi praktycznie cały czas pod górę, a kije znacznie ułatwiają podejście. Jeśli nie planujesz wynajmować przewodnika, to będziesz potrzebował również sprzętu do nawigacji (mapa, kompas, GPS).

Przykładowe wyposażenie:
– okulary lodowcowe Julbo Explorer 2.0 Cameleon
– latarka czołowa Petzl Actik Core
– pokrowiec Petzl Noctilight
– kije trekkingowe Komperdell C3 Carbon Pro

kazbek lodowiec
Teren wymaga od osób zdobywających Kazbek posiadania wielu rzeczy. To zarówno czekan jak i raki, ale też rzeczy tak prozaiczne jak solidne okulary przeciwsłoneczne (fot. arch autora)

Apteczka, nawilżany papier toaletowy, mydło, krem z filtrem, żel antybakteryjny

Na Kazbek warto zabrać mydło, żel antybakteryjny, krem z mocnym filtrem oraz apteczkę, do której włożysz leki, opatrunki czy folię NRC. Z rzeczy bardziej nietypowych, polecam spakować nawilżany papier toaletowy. Mycie na Kazbeku jest kłopotliwe, a warunki sanitarne bardzo kiepskie. Papier nawilżany to świetny produkt 2 w 1, bo pozwala podmyć się zaraz po załatwieniu potrzeby. Jeśli nie chcesz być odcięty od świata, to przyda się również power bank.

Przykładowe wyposażenie:
– apteczka Lifesystems Mountain

Sprzęt na Kazbek – podsumowanie

Pisząc ten artykuł, starałem się wymienić wszystko, co może być potrzebne podczas wyprawy na Kazbek. Człowiek bywa natomiast omylny, więc istnieje szansa, że o czymś zapomniałem. Jeśli uważasz, że w tekście powinno się znaleźć coś jeszcze, to koniecznie podziel się opinią w komentarzu. A tymczasem życzę powodzenia w przygotowaniach do wyprawy, bo skoro tutaj trafiłeś, to zapewne niebawem czeka Cię atak na poważniejszy cel.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.