Kuchenki turystyczne Fire-Maple – przegląd modeli
Porady

Kuchenki turystyczne Fire-Maple – przegląd modeli

Marcin Nowak / 07 lutego 2020

Kuchenka turystyczna stanowi nieodzowną i obowiązkową część ekwipunku turysty, który wybiera się w góry z zamiarem biwakowania. W zależności od twoich oczekiwań gazowe kuchenki turystyczne będą różnić się wagą, mocą, konsumpcją gazu i rozmiarami.

Jak często bywa wybór palnika gazowego jest związany z przewijaniem kolejnych stron forów i sklepów internetowych, a modele często różnią się od siebie drobnymi detalami. W swoim wpisie chcę zwrócić uwagę na jedną, ale bardzo atrakcyjną pod względem ceny i jakości markę Fire-Maple. Zapraszam do lektury!

Fire-Maple – azjatycki potentat outdooru

Powstała w 2003 roku marka Fire-Maple, to azjatycki producent sprzętu outdoorowego, który jest podwykonawcą wielu uznanych, światowych marek. W swoim portfolio Fire-Maple poszczycić się akcesoriami biwakowo-kempingowymi oraz lampami i kuchenkami turystycznymi. To, co cechuje produkty Fire-Maple, to przystępne ceny. Stają się one jeszcze bardziej atrakcyjne, kiedy zwrócimy uwagę na jakość wykonania. Jakość Fire-Maple ma się bowiem nijak do stereotypu produktu wywodzącego się z Państwa Środka. Test kuchenki Fire-Maple FMS 116T znajdziesz tutaj.

Jak na lidera tego segmentu branży przystało Fire-Maple ma wiele do zaoferowania. Żeby ułatwić ci wybór, postaram się pokrótce przedstawić najciekawsze modele kuchenek gazowych azjatyckiego producenta.

Od lat Fire-Maple dostarcza turystom znakomitych kuchenek. Na zdjęciu Islandia i kuchenka X-1, która nie jest już podukowana, ale stanowiła wzór dla modeli X-2 i X-3. (fot. Fast and Light)

Bardzo istotnym faktem jest to, że Fire-Maple produkuje palniki gazowe, które współpracują z kartuszami gazowymi zgodnymi z normą EN417. Oznacza to, że kartusze posiadają gwintowaną głowicę zaworu. Pamiętaj o tym fakcie wybierając się poza granice naszego kraju i sprawdź, czy w razie potrzeby takie kartusze gazowe znajdziesz w miejscowym sklepie outdoorowym lub na stacji benzynowej.

Minimalistyczne palniki turystyczne – rozmiar ma znaczenie

W góry idziesz na lekko. Musisz zabrać ze sobą wszystko, co niezbędne. Decydujesz, że nie bierzesz z sobą konserw turystycznych, bo za posiłek posłuży ci żywność liofilizowana. W końcu jesteś turystą, który idzie z duchem czasu – liczysz każdy gram i pakujesz się w możliwie najmniejszy plecak.

Na szlaku jesteś od samego rana. Zatrzymujesz się, zakładasz biwak. W brzuchu burczy, a ty wyciągasz mały, kompaktowy palnik turystyczny zasilany gazem. Wlewasz wodę do menażki, nakręcasz palnik na kartusz. Menażka wędruje na palnik. Czekasz cztery minuty. Zalewasz liofa – kolejne pięć minut. W restauracji czekałbyś dłużej na podejście kelnera i nie miałbyś takich widoków. Brzmi nieźle, prawda? Podpowiem ci, który minimalistyczny palnik gazowy od Fire-Maple pomoże ci zrealizować tę wizję.

FMS-300 Titanium – dla fanatyków fast&light

Gazowy palnik turystyczny 300 Titanium to najlżejsza i najbardziej kompaktowa konstrukcja z bogatej oferty Fire-Maple. 45 gramów wagi i rozmiar po złożeniu zbliżony do wymiarów baterii R20 to wynik, który ciężko pobić. Filigranowa w konstrukcji kuchenka jest w stanie utrzymać naczynie o masie 2,6 kg, a jej moc również robi wrażenie. 2600 watów mocy gwarantuje wysoką sprawność kuchenki i nie ma znaczącego wpływu na zużycie gazu, które wynosi około 3 gramów na minutę. Przy takich parametrach litr wody powinniśmy zagotować w około 4 minuty. Palnik turystyczny 300 Titanium to pozycja, na którą powinieneś skusić się w pierwszej kolejności, jeżeli jesteś zwolennikiem turystyki pod hasłem fast&light i liczysz każdy gram.

FMS-300 Titanium – najmniejsza kuchenka Fire-Maple.

FMS-103 – kieszonkowa rakieta

Gazowa kuchenka turystyczna FMS-103 to chyba najbardziej uniwersalny z planików Fire Maple. Na pierwszy rzut oka widać, że to niemalże bliźniacza kopia innego cenionego narzędzia marki MSR – palnika Pocket Rocket. Prócz podobieństw w wyglądzie możesz spodziewać się zbliżonych parametrów technicznych. Ten najważniejszy parametr, czyli moc palnika, to aż 3000 watów – prawdziwa rakieta! Kuchenka gazowa FMS-103, to palnik który wciąż zaliczamy do lekkich, gdyż jego waga to 103 gramy. Duża moc palnika ma wpływ na spalanie gazu, która wynosi około 3,6 grama na minutę, co oznacza, że kartusz gazowy o pojemności 450 gramów wystarczy nam na około 127 minut ciągłego grzania. W porównaniu do modelu FMS-300 Titanium litr wody zagotujemy w około 3 min 30 sek. Palnik turystyczny FMS-103 to mój osobisty faworyt i jeżeli zależy ci na trwałej, niezawodnej konstrukcji, to twój wybór powinien być czystą formalnością.

FMS-103 – chyba najbardziej uniwersalny palnik Fire-Maple.

FMS-102 – absolutny klasyk

Palnik turystyczny gazowy FMS-102 stanowi alternatywę dla palnika FMS-103. W przeciwieństwie do tego modelu posiada on ramiona, które po rozłożeniu będą stanowiły solidną podstawę pod cięższe i większe naczynie. Dodatkowym atutem jest zapalnik piezoelektryczny, dzięki któremu nie musimy brać ze sobą dodatkowego źródła ognia (ale nie omieszka mieć je na wszelki wypadek ze sobą). Przez wszystkie te usprawnienia kuchenka jest cięższa cięższa i waży aż 129 gramów. Moc palnika wynosi 300 watów, co wciąż czyni palnik FMS-102 konkurencyjnym.

FMS-102 – klasyk z zapalnikiem piezoelektrycznym.

Wolnostojące palniki turystyczne – przyjaciel zimowego turysty

Gdy potrzeba stabilizacji daje o sobie znać sięgasz po wolnostojący palnik gazowy, który tę stabilizację ci da. Nie każdy palnik turystyczny nakręcany jest bezpośrednio na kartusz. Fire-Maple w swoim portfolio poszczycić się może przynajmniej trzema palnikami gazowymi, które mają wężyk paliwowy, a palnik posiada nóżki. Dzięki takiemu rozwiązaniu kartusz możesz obrócić zaworem do dołu, co przy niższych temperaturach pozwoli palnikowi dać z siebie wszystko. W takie pozycji mieszanka łatwiej dostanie się do palnika. Nisko stojącą kuchenkę łatwiej jest osłonić przed podmuchami wiatru, co stanowi dodatkowy atut.

FMS Blade 2 – na lekko, ale z mocą

Palnik turystyczny gazowy Blade 2 swoimi rozwiązaniami przypomina mi kuchenkę turystyczną Primus Express Spider. Palnik stoi nisko nad ziemią, a dzięki nóżkom stoi stabilnie nawet na nierównym podłożu. Tym na o powinieneś zwrócić uwagę, to mosiężny element przewodu doprowadzającego gaz do dyszy palnika. Jak możesz zauważyć ta część przechodzi na żarnikiem, a taki system pozwala podgrzać mieszankę gazową zanim ta zacznie się spalać. To idealny patent na zimę. Doceni go każdy, kto biwakowanie w zimie ukochał najbardziej. Moc 2800 watów i konsumpcja gazu na poziomie około 200 gramów na godzinę, to bardzo dobry wynik, który uraczy niejednego entuzjastę zimowych biwaków. Warto nadmienić, że konstrukcja wykonana jest z tytanu i waży zaledwie 135 gramów – lekka, prawda?

FMS Blade 2 – wolnostojąca i lekka kuchenka Fire-Maple.

FMS-121 – waga ciężka

305 gramów wagi, masywny korpus palnika, moc na poziomie 2200 watów i masywne nogi to główne atrybuty palnika gazowego FMS-121. Ta kuchenka gazowa jest idealnym rozwiązaniem dla turystów, którzy wiedzą, co czeka ich na biwaku pod szczytem. Główna myśl, która kierowała projektantów Fire-Maple, to stworzenie palnika, który poradzi sobie w najcięższych warunkach.

Efekt jest co najmniej zadowalający, bo udało się stworzyć kuchenkę, z której możesz korzystać prze nawet największych podmuchach wiatru. Osłonę przed wiatrem gwarantuje aluminiowa siatka Beehive, której obecność chroni płomień przed wiatrem. Palnik ten również wykorzystuje rozwiązanie, w którym kartusz gazowy połączony jest z palnikiem za pomocą węża paliwowego. Czas, w którym zagotujesz litr wody wynosi niewiele ponad 3,5 minuty. Jeżeli szukasz palnika do ciężkiej orki, to FMS-121 stawi się na każde twoje wezwanie.

FMS-121 – palnik na każde wyzwanie!

Kompaktowe zestawy do gotowania

Dla jednego turysty najważniejsza będzie waga,a dla drugiego ochrona przed warunkami zewnętrznymi. Są też tacy turyści, którzy chcieliby pójść na kompromis i znaleźć zestaw, który spełni ich oczekiwania. Zestaw ten powinien być relatywnie lekki, kompaktowy i winien zagotować wodę lub roztopić śnieg w błyskawicznym tempie. Jeżeli jesteś turystą w tym typie, to prawdopodobnie szukając kuchenki turystyczne natrafiłeś na zestawy takie jak MSR Reactor lub Jetboil Flash. Oczywiście Fire-Maple nie lubi stać w tyle i nie omieszka dorzucić swoich trzech groszy.

FMS-X2 i FMS-X3 – kompaktowe gotowanie

Seria X marki Fire Maple, to wydajne palniki z zintegrowanymi z naczyniami. Stanowią one świetną, cenowo konkurencyjną alternatywę dla droższych palników marki Jetboil. Modele X2 i X3 różnią się między sobą pojemnością. Ten pierwszy posiada zintegrowane naczynie o pojemności 800 ml, a drugi, jest pojemniejszy o 200 ml.

Seria X to kompaktowe zestawy do szybkiego gotowania. (fot. Mateusz Malinowski)

Co istotne, w zintegrowanym naczyniu mieści się podstawka pod kartusz, moduł palnika i nakładka umożliwiająca zaadaptowanie go do większych naczyń. Po umiejscowieniu wszystkich elementów wewnątrz naczynia będziesz mógł dodatkowo zmieścić kartusz (100 g). Naczynie zostało wzbogacone o radiator, który ma za zadanie zminimalizowanie utraty ciepła. Bez radiatora ucieka ono na boki, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych menażek. Palniki cechuje ta sama moc 3000 watów i czas potrzebny do zagotowania jednego litra wody wynoszący około 4 min 30 sek. Producent pomyślał też o zapalniku piezoelektrycznym, dzięki czemu twoja (jeżeli akurat na jeden z tych dwóch modeli się zdecydujesz) kuchenka turystyczna jest kompletnym narzędziem, które świetnie sprawdzi się, tam gdzie mogą spotkać cię cięższe warunki. Kuchenki gazowe FMS z serii X pozwalają zagotować wodę w relatywnie krótkim czasie, nawet przy silnych podmuchach wiatru.

Czy palnik turystyczny i kartusz to wszystko?

Absolutnie nie! To, co może się tobie przydać to między innymi podstawka pod kartusz od Fire-Maple. W sytuacji, kiedy grunt jest nierówny, a garnek ma znacznie większą średnicę od ramion palnika turystycznego takie rozwiązanie jest niezbędne. Jeżeli twój palnik Fire-Maple nie ma zapalnika piezoelektrycznego, to możesz dokupić takowy oddzielnie. Fire-Maple Electric EEL to produkt uzupełniający (nie jest on obligatoryjny) dla takich palników turystycznych jak np. FMS-103. Osobiście używam właśnie tego palnika, a do jego startu używam krzesiwa Fire-Maple FMS-709. Dlaczego krzesiwo? Jestem zwolennikiem najprostszych i możliwie najmniej awaryjnych rozwiązań, a krzesiwo może zamoknąć i wciąż będzie krzesać iskrę, którą uruchomię swoją maszynkę.

Fire-Maple w swoim katalogu posiada palniki turystyczne, które sprawdzą się w różnorakich warunkach. Co ważne, konstrukcje ich kuchenek gazowych są naprawdę przemyślane i dopracowane, a ich jakość, chociaż nigdy nie była niska, na przestrzeni lat notuje zdecydowany progres. Mogłoby wydawać się, że te palniki – chociaż przez wielu traktowane jako budżetowe – nie mogą niczym zaskoczyć, to jednak nieustannie zaskakują na plus użytkowników. Do dziś pamiętam zdziwienie znajomej pary, kiedy ich palnik (choć zdecydowanie droższy i bardziej markowy) zmusił ich do czekania na swój posiłek, a ja wraz z moją życiową partnerką wlewaliśmy wrzątek do swoich liofilizatów. Niewiele, bo jedno takie doświadczenie wystarczyło, żeby przekonać ich do kuchenki gazowej Fire-Maple, z której korzystają do dziś.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.