Konserwacja butów trekkingowych
buty trekkingowe
Porady

Konserwacja butów trekkingowych

Redakcja skalnik.pl / 14 września 2015

Idź dalej, wyżej i przede wszystkim dłużej. Dbaj o swoje obuwie trekkingowe tak, by służyło Ci latami. Każde buty wymagają właściwej konserwacji, a te górskie w szczególności. Topione w strumieniach, mieszane z błotem, mielone przez kamienie, w końcu będą potrzebowały odświeżenia. Odpowiednie czyszczenie i impregnacja butów trekkingowych to podstawa.

Zacznijmy od podstaw

Podstawowa forma dbałości o buta jest prosta jak on sam. Należy  utrzymywać go czystym. Zaschnięte błoto, nieusunięte przez długi czas, potrafi zasiać prawdziwe spustoszenie w strukturze materiału. Starajmy się więc po zejściu ze szlaku choćby delikatnie przetrzeć buty wodą tak, by usunąć większe nieczystości. O resztę zadbamy po powrocie z wypadu. Ważnym jest też by pamiętać, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne za pomocą specjalnych środków czyszczących i impregnujących zawsze należy wykonywać na czystym i lekko zwilżonym obuwiu. Dobre buty trekkingowe damskie i męskie będą nam służyć wtedy o wiele dłużej.

Wszystko zależy od materiału

Właściwy sposób konserwacji butów trekkingowych w głównej mierze zależy od materiału z jakiego są wykonane. W tej kwestii znacząco mogą się różnić buty trekkingowe na zimę od butów letnich. Innych środków pielęgnacyjnych użyjemy do butów nubukowych niż do produktu wykonanego z mieszanki weluru i tkaniny. Odpowiedni dobór specyfików impregnujących do rodzaju obuwia które posiadamy zapewni ich lepszą wydajność. Drugim ważnym czynnikiem różnicującym sposób konserwacji jest występowanie w wyrobie membrany. Znacząco różni się droga z jaką będziemy się obchodzić z butem w pełni skórzanym, od tej dla produktów membranowych.

Odpowiedni preparat

Producenci środków konserwujących oferują szeroką gamę płynów które pozwolą nam zadbać o nasz najważniejszy outdoorowy ekwipunek. Są to wyroby zarówno wspomagające czyszczenie jak i impregnacje. Warto korzystać z obu. Przed zakupem impregnatu do butów upewnijmy się z jakiego materiału są nasze buty tak by dobrać odpowiedni specyfik. Jeżeli w naszych butach występują duże ilości materiałowych wstawek wybierajmy impregnaty takie jak Fabric and Leather Proof firmy Nikwax. Impregnat ten dostępny jest w butelce z atomizerem lub aplikatorem w formie gąbki. Jeśli skóra stanowi główny materiał skorzystajmy z Nubuck and Suede Proof tego samego producenta. Środków tych używamy do butów wyposażonych w membranę.

konserwacja butów

Preparaty do konserwacji obuwia w różnej formie: atomizer, gąbka, pasta.

100% skóry

Rzecz ma się nieco inaczej kiedy przyjdzie nam konserwować produkt w stu procentach skórzany, nieposiadający membrany. W ofercie firm Nikwax czy Grangers znajdziemy specjalne pasty konserwujące obuwie skórzane. Należy rozprowadzić delikatną warstwę tego produktu na całej zewnętrznej powierzchni buta i pozostawić do wyschnięcia. Bardzo istotnym jest by nie przesadzić z ilością pasty jaką nanosimy, gdyż może to spowodować obniżenie oddychalności. Lepszym rozwiązaniem jest częsta ale subtelna konserwacja. Buty skórzane możemy też pielęgnować od wewnątrz za pomocą kremów nawilżających. Mogą być to bezwonne produkty do skóry ludzkiej.

 

Nie ma w świecie sprzętu turystycznego drugiego produktu, który by wymagał tak częstej konserwacji jak obuwie. To one są najbardziej narażone na nieprzyjemny kontakt z brudem gruntu. Pozostawiając je samym sobie  radykalnie skracamy ich żywotność. Dlatego tak ważnym jest, by trzymać się powyższych wskazówek dotyczących dbałości o obuwie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.