Kije trekkingowe – czy warto zabrać je w góry?
kije trekkingowe
Porady

Kije trekkingowe – czy warto zabrać je w góry?

Redakcja skalnik.pl / 09 lutego 2016

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy na szlaku pojawiłem się z kijkami trekkingowymi to ludzie pukali się w głowę. Po co mu kije „narciarskie” przecież jest lato! Po co ci to? Czas mija ludzie się edukują, i zaczynają doceniać nieocenione korzyści, związane z używaniem kijków trekkingowych. Używanie tego podstawowego sprzętu outdoorowego, w dużym stopniu odciąża kolana, jednocześnie pozwala zwiększenie bezpieczeństwa oraz stabilizację pozycji podczas poruszania się w trudnym górskim terenie.

Słowem wstępu

kijki turystyczneFirm produkujących dobre kijki turystyczne, a także rozwiązań konstrukcyjnych na rynku jest wiele. Do wiodących marek należą amerykański Black Diamond i austriacki Komperdell. Dziś używanie kijków podczas wszelkich aktywności outdoorowych stało się codziennością. Entuzjaści kontaktu z naturą, miłośnicy trekkingu, biegacze trailowi czy niedzielni spacerowicze z chęcią wykorzystują kije podczas swojej aktywności w terenie.

Producenci kijków trekkingowych wykorzystują różnego rodzaju materiały konstrukcyjne. W większości produktów dostępnych na rynku dominuje aluminium i jego różnego rodzaju stopy. Materiał ten jest bardzo lekki, relatywnie łatwy w obróbce. W zależności od klasy wyrobu i jego przeznaczenia projektanci wykorzystują różnej średnicy oraz długości rurki, składające się na poszczególne segmenty kijków. Oprócz metali w modelach przeznaczonych do biegania oraz w produktach wyprawowych, od jakiegoś czasu marki stosują także rurki kompozytowe. Kompozyty w szczególności wykonane są z laminatów karbonowych. Rurki „karbonowe” są zdecydowanie lżejsze od aluminium, jednocześnie odznaczają się dużą sztywnością.  Najczęściej spotykane konstrukcje składają się z trzech segmentów. Takie kijki w pozycji złożonej do transportu mają długość około 60 cm a po rozłożeniu średnio 135 – 145 cm. Aby zwiększyć kompaktowość produktów stosowane są rozwiązania czteroczłonowe. Taka konstrukcja  pozwala na redukcję długość kijków w transporcie. Modele trekkingowe przeznaczone do działań w górach wysokich oraz podczas uprawiania skialpinizmu składają się z dwóch członów. Taki typ kijków jest najsztywniejszy, ma rurki o zwiększonej średnicy i wytrzymałości.

System blokowania

Projektanci kijków trekkingowych wykorzystują dwa rodzaje blokowania poszczególnych członów. Pierwszym z nich jest blokada „tłoczkowa”. Blokowanie polega na rozkręcaniu rurek, wewnątrz których znajdują się „rozprężające” się trzpienie. Osobiście polecam rozwiązanie z blokadą na zewnątrz rurki. Blokujące zapadki montowane są na zewnętrznych końcach poszczególnych członów konstrukcyjnych. Zawleczki w zależności od klasy wykonane są z wysokiej jakości tworzywa lub stali nierdzewnej. Kijki z blokadą zewnętrzną są zdecydowanie prostsze i szybsze w obsłudze. Zdecydowanie łatwiej obsługuje się zimą, gdy używamy rękawiczki.

Końcówki i talerzyki

Ważnym elementem konstrukcji są końcówki  wykonane z węglików spiekanych. Twardy materiał jest wysoce wytrzymały w kontakcie ze skałą, łatwo wgryza się w zlodowaciały śnieg. W modelach Black Diamond producent zadbał o możliwość wymiany tych elementów, w momencie,  gdy oryginalna końcówka „skończy” się podczas użytkowania. Wybierając kijki zwróćcie uwagę na to, czy posiadają w komplecie letnie i zimowe talerzyki. Talerzyki zimowe nie pozwalają zapadać się w kopnym śniegu. To zdecydowanie ułatwia poruszanie się w trudnym zaśnieżonym terenie.

rączkaRączki

Na rynku spotkacie kijki z różnymi rodzajami rączek. Te podstawowe będą wykonane z plastiku lub gumy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są te konstrukcje, w których zastosowano  rączki „piankowe”. Delikatne w chwycie, jednocześnie są wysoce wytrzymałe. Dobrze chłoną pot i świetnie izolują zimą. Dla zwolenników bardzo wysokiego komfortu polecam rączki wykonane z korka lub mieszanki korkowo gumowej.

Producenci wysokiej klasy kijków trekkingowych w swoich produktach stosują także dodatkowe udogodnienia. Najważniejszym z nich jest amortyzator. Montowany w najwyższym członie tuż pod rączką, doskonale amortyzuje uderzenia kijków w podłoże, jednocześnie redukują przenoszenie wibracji na nadgarstki i stawy łokciowe.

 

Zabierając kijki trekkingowe w góry, zdecydowanie zmniejszacie obciążenie kolan oraz pleców. Kijki stabilizują pozycję w eksponowanym terenie oraz pozwalają się nam szybciej poruszać. Aby  wybrać odpowiedni model kijków trekkingowych, zapraszam Was do sklepów stacjonarnych Skalnik oraz do sklepu internetowego Skalnik.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.