Termosy turystyczne – jaki termos wybrać? Opinie i Ranking
Termos turystyczny z herbatą zimą
Porady

Termosy turystyczne – jaki termos wybrać? Opinie i Ranking

Redakcja skalnik.pl / 13 lutego 2020

Na zimowym wyjeździe termos jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia. Łyk gorącej herbaty poprawi wszystkim nastrój, a w ekstremalnej sytuacji może uratować życie. Którą markę i model termosu wybrać, by przez wiele wypraw móc cieszyć się rozgrzewającym napojem?

Zasada działania termosu jest stosunkowo prosta: jeden pojemnik na napój lub jedzenie jest szczelnie zamknięty w drugim, odrobinę większym. Pomiędzy tymi naczyniami powstaje przestrzeń o bardzo małym ciśnieniu, tak zwana próżnia techniczna. To dzięki niej jeszcze przez wiele godzin od zagotowania wody możesz raczyć się gorącą kawą lub herbatą.

Od zasady działania o wiele bardziej skomplikowany jest natomiast wybór odpowiedniego termosu z szerokiej oferty dostępnej na rynku. Jakie są więc najlepsze termosy? Którą markę wybrać, jeśli jest ci potrzebny termos obiadowy? Jaki model sprawdzi się jako termos dla dzieci? Przedstawiam przegląd najważniejszych marek termosów. Mam nadzieję, że pomoże on ci znaleźć najlepszy termos dla siebie.

Termos Esbit – wybierz korek, który ci pasuje

Już od wielu lat niemiecka marka Esbit proponuje turystom niezawodne i funkcjonalne termosy turystyczne. Dzięki solidnemu wykonaniu możesz ich używać na każdej górskiej wyprawie.

Co ważne, termos Esbit jest zazwyczaj wyposażony w dwa rodzaje korków:

– automatyczny – otwieranie termosu z takim korkiem jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy nacisnąć przycisk, by móc nalać gorącą herbatę

– tradycyjny – korki odkręcane są przeznaczone na najcięższe warunki atmosferyczne. Są one mniej wygodne w użyciu, ale ich niewątpliwą zaletą jest prostota budowy. W takim korku nie ma bowiem żadnego mechanizmu, który mógłby się popsuć w najmniej odpowiednim momencie.

Jako że projektowane przez Esbit termosy mają zazwyczaj oba rodzaje korków, przed każdą wyprawą możesz zdecydować, który wybierzesz na ten wyjazd. Jedziesz na weekend w Sudety? Wystarczy ci termos z korkiem automatycznym. Wybierasz się na dwutygodniowy trekking? Korek tradycyjny da ci pewność, że termos bez szwanku wytrzyma trudy wyprawy. 

Przez wiele lat obecności na rynku Esbit wypuścił wiele modeli termosów. Na który z nich się zdecydować?

Termos turystyczny Esbit
Kupując termos Esbit, nie musisz od razu wybierać rodzaju korka (fot. Esbit)

Termos Esbit Vacuum to jedna z najpopularniejszych serii niemieckiej marki. Te termosy turystyczne są malowane proszkowo, dzięki czemu nabierają chropowatej faktury. Docenisz to, kiedy będziesz chcieć chwycić termos w grubych zimowych rękawicach. Zaprojektowany przez Esbit termos ze stali nierdzewnej ma w środku cienką warstwę srebra, która zapobiega rozwojowi bakterii.

Jeśli jest ci potrzebny termos 1 l na wypady we dwójkę, zwróć uwagę na termos Esbit Polar. Posiada on dwa kubki, a dzięki śnieżnobiałej, antypoślizgowej powłoce zewnętrznej nie pomylisz swojego termosu z innymi.

Termos Esbit Polar na herbatę
Termos Esbit Polar wyróżnia się śnieżnobiałym kolorem (fot. Esbit)

Termos Esbit ISO Vacuum Flask jest natomiast wykonany z gładkiej, niemalowanej stali kwasoodpornej. Termos jest łatwy do utrzymania w czystości, a jego dopasowany do dłoni kształt sprawi, że nalanie herbaty nie nastręczy żadnych trudności.

Termosy obiadowe Esbit – ciesz się wszędzie ciepłym posiłkiem

W swojej ofercie Esbit posiada także termosy obiadowe na jedzenie. Posiadają one bardzo szeroki wlew, który zapewnia swobodny dostęp do zawartości.

Esbit Food Jug to seria powszechnie znana w outdoorowym świecie. Ten termos obiadowy wyposażono w specjalny przycisk zwalniający ciśnienie, który niweluje ryzyko poparzenia się gorącą parą po otwarciu. Nakrętka termosu może być jednocześnie miską. Jeszcze praktyczniejsze rozwiązanie oferuje stworzony przez Esbit termos Food Jug Plus, który posiada łyżkę zamontowaną w specjalnym zagłębieniu w korku.

Termos obiadowy Esbit
Termos obiadowy Esbit zapewni ciepły posiłek w każdych warunkach (fot. Esbit)

Wśród produktów niemieckiej marki znajdziesz także termos na zupę Esbit Vacuum. Dzięki dużej pojemności (1,2 l, 1,5 l lub nawet 2,1 l) bez problemów zmieścisz w nim ciepły posiłek dla siebie i drugiej osoby. Ten stworzony przez Esbit termos posiada składany uchwyt i pasek, dzięki któremu możesz go zawiesić sobie na ramieniu.

Ofertę marki Esbit uzupełnia seria KID, czyli modele dla najmłodszych. Taki termos dla dzieci, ozdobiony kolorową i radosną grafiką, będzie idealnym wyposażeniem plecaczka małego odkrywcy.

Primus – szwedzkie doświadczenie w walce z zimnem

Jeśli ktoś w Europie ma coś wiedzieć o prawdziwym mrozie, to są to Skandynawowie. Nic więc dziwnego, że wielu turystów za najlepsze termosy uznaje te produkowane przez szwedzką markę Primus. Różne rozmiary, kolory i przeznaczenie sprawiają, że w ich ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednym z najbardziej znanych modeli jest termos Primus Vacuum Bottle. Termosy z tej serii można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Pokryte są bowiem warstwą chropowatej farby w różnorodnych barwach. Masz ochotę trochę poszaleć z kolorem? Wybierz różowy lub zielony termos. Primus nie zapomniał jednak o miłośnikach klasyki: Vacuum Bottle jest dostępny także w tradycyjnej czerni. Niewątpliwą zaletą tych termosów jest duża rozpiętość pojemności. Serię zaczyna malutki termos 0,35 l, a kończy termos 1 l, który pomieści herbatę na całodzienną wyprawę.

Bardzo ciekawym pomysłem jest termos Primus Trailbreak, który łączy zalety termosu i kubka termicznego. Herbatę możesz więc nalać do stalowego kubka albo pić ją bezpośrednio z naczynia. Umożliwia to korek ClickClose ze specjalną zatyczką. Dzięki lekko stożkowatemu kształtowi termos zmieści się do nawet wypchanego plecaka. Wersją pro tego modelu jest termos Trailbreak Ex pokryty dodatkową silikonową warstwą zewnętrzną. Ułatwia ona pewne chwycenie naczynia oraz sprawia, że termos nie wyziębia dłoni.

Primus, podobnie jak Esbit, także odpowiedział na rosnącą popularność termosów na jedzenie. Termos Primus Lunch Jug to specjalistyczny termos obiadowy w różnych kolorach. Dzięki dużemu otworowi nie ma problemu z nałożeniem posiłku oraz z późniejszym wyczyszczeniem naczynia. Primus Vacuum Bottle to natomiast termos na zupę. Składana rączka, szeroki wlew oraz duża pojemność ułatwiają korzystanie z niego. Taki termos na zupę na pewno docenisz, jeśli na twoim szlaku danego dnia nie ma akurat żadnego schroniska

Termosy Naturehike – gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta?

Termosy Esbit oraz Primus od dawna cieszą się uznaniem turystów. W ostatnim czasie coraz śmielej na tym rynku rozpycha się jednak jeszcze jedna marka: Naturehike. Termosy turystyczne tej firmy udowadniają, że chińskie wyroby mogą być solidnie wykonane i estetyczne.

Duże termosy Naturehike mają dość futurystyczny wygląd. Outdoor Vacuum to termos 1 l ze stali nierdzewnej wyposażony w praktyczną, składaną rączkę. Jeśli na szlaku pijesz bardzo dużo, możesz wybrać model o pojemności 1,2 l.

Ishare to natomiast kompaktowy termos Naturehike, który utrzymuje ciepło płynu nawet do 20 godzin. Jego radosny, żółty kolor szybko poprawi ci nastrój niezależnie od pogody panującej w górach.

Termos obiadowy Stainless Vacuum Flask to z kolei chyba najbardziej stylowa i estetyczna z prezentowanych tutaj propozycji. Termos wyróżnia tradycyjny drewniany korek oraz pierścień przy otworze, który chroni przed poparzeniem. Do wyboru masz różne kolory: od klasycznej czerni przez spokojną niebieską barwę po ekstrawagancki fiolet.

Termos dla ciebie – a może wybrać inną markę?

Esbit i Primus to zdecydowani liderzy rynku termosów. Coraz większą popularność zdobywają także termosy Naturehike. To jednak nie są jedyne marki mające w swojej ofercie termosy turystyczne.

Chcesz termos od polskiego producenta? Rockland oferuje świetnie wykonane stalowe termosy na herbatę lub kawę. Termosy produkuje także marka Termite. Najpopularniejszym modelem tej marki jest Termos Warhead.

Termos turystyczny Rockland
Termosy w swojej ofercie ma także polska marka Rockland (fot. Rockland)

Jeśli natomiast zależy ci na nowoczesnym wzornictwie i radosnych kolorach, zwróć uwagę na amerykańską markę GSI. Ta rodzinna firma wychodzi bowiem z założenia, że sprzęt biwakowy ma być nie tylko użyteczny, lecz także dawać radość. Termos Glacier jest więc dostępny w różnorodnych barwach i wzorach, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Termos obiadowy lub na płyn to sprzęt doceniany przez każdego doświadczonego turystę. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele termosów różnych marek. Gorącą herbatę lub ciepły obiad możesz więc nieść w dokładnie takim termosie, jaki sobie wymarzysz. Jaką markę ty wybierasz? Esbit, Primus, Naturehike czy jeszcze inną? Daj znać w komentarzu.  

A jeszcze więcej o tym, jak wybrać termos i jak go używać, dowiesz się z poniższego filmu pod artykułem.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.